Kurš ir īstais zirga audzētājs?
Ik pa laikam tiek aktualizēts jautājums par to, kurš tad ir īstais zirga audzētājs. Bieži vien par to nav nekādu strīdu, arī pie kumeļu reģistrēšanas pasei, līdz brīdim, kad šis kumeļš ir izaudzis par sporta zirgu un sāk veiksmīgi startēt augstākajā līmenī.
Parasti par audzētāju tiek uzskatīts selekcionārs, kurš veicis konkrēto pāru atlasi, iegūstot kumeļu vai arī persona, kura reģistrē kumeļu ciltsgrāmatā (Latvijas gadījumā, LDC – LŠZAA piezīme). Bet bieži vien parādās vairākas “pelēkās zonas”, piemēram – embriju transplantācijas gadījumos vai surogātmātes iegāde/turēšana, kā arī skaidri nenodefinētu vienošanās gadījumā.
Vai šajā gadījumā audzētājs būs tas, kurš ir atbildīgs par embrija ieguvi vai tas, kuram piederēja ķēve kumeļa dzimšanas brīdī, pat ja tā nav kumeļa bioloģiskā māte?
Sakarā ar strīdiem, kas notikuši saistībā ar šo jautājumu ne tikai starp audzētājiem, bet arī starp ciltsgrāmatām, WBFSH bieži vien ir aicināta noteikt kārtību, kādā tiek noskaidrots patiesais zirga audzētājs. Pēdējās divās WBFSH valdes sēdēs un komiteju sanāksmēs ticis apspriests šis jautājums un sekojoši tam, WBFSH rekomendē:
“Ja vien grūsnās ķēves pārdošanas brīdī nav bijis noslēgts līgums, kurā ir skaidri noteikts dzemdē esošā kumeļa likumīgais audzētājs, kumeļa likumīgais īpašnieks ir persona, kam piederēja un/vai piemita pilnīgas īpašumtiesības uz ķēvi (gadījumā, ja ķēve ir iznomāta uz lecināšanas sezonu) kumeļa ieguvei un kurš pēc kumeļa dzimšanas reģistrē to piederīgajā ciltsgrāmatā, lai iegūtu reģistrācijas dokumentus.”
Avots: WBFSH
LŠZAA piezīme: Tā kā Latvijā zirgu reģistru uztur LDC kā kompetentā iestāde un arī izgatavo zirgu pases, tad pēc likumdošanas noteikts, ka kumeļu reģistrē tās personas ganāmpulkā, kurā kumeļa dzimšanas brīdī ir atradusies ķēve. Ja ir vienošanās par ķēves īrēšanu un izmantošanu kumeļa ieguvei, tad attiecīgi ir jānoslēdz rakstiska vienošanās par to, kā arī jānoformē LDC reģistrā atbilstošs ķēves statuss, lai tiktu reģistrēts īstais kumeļa audzētājs.