Audzēšanas programma

Latvijas siltasiņu šķirnes zirgu sporta tipa audzēšanas programma 2019.-2029.gadam

Latvijas zirgu šķirnes sporta tipa raksturojums

Šķirnes sporta tips ir attīstāms atbilstoši starptautiskā sporta zirgu tirgus tendencēm, lai palielinātu Latvijas zirgu audzētāju konkurētspēju. Latvijā audzētie zirgi ir piemēroti klasiskajām jātnieku sporta disciplīnām, arī starptautiskā līmeņa sacensībām. Šie zirgi ir lieliski piemēroti arī jauniešu amatieru klases sportam kā nosvērti, talantīgi un labdabīgi zirgi, kuru izcelsmē vērojami starptautiski atzīti vaislas ērzeļi.

Šķirnes standarts sporta tipa zirgam:

Eksterjers

Harmonisks taisnstūra veida korpuss, atlētisks, izturīgu skeletu, horizontālu un/vai viegli augšupejošu līdzsvara līniju. Galva proporcionāla, ar taisnu profilu; garš, nedaudz izliekts kakls ar muskuļotu kumbra daļu, garu pakausi; skausts vidēji garš un augsts; spēcīgu un muskuļotu muguras/jostas vietu, gari, paslīpi krusti, plats un vidēji plats un dziļš krūšu kurvis. Korekti veidotas, pagaras kājas ar labi attīstītām locītavām, garu, labi apmuskuļotu apakšplecu un apakšcisku un vidēja lieluma, izturīgiem nagiem.

Gaitas

Ritmiski 4-taktu soļi, aktīva kāju darbība, viegli, plaši, elastīgi un ar impulsu.

Ritmiski 2-taktu rikši, aktīva kāju darbība, viegli, plaši, elastīgi un ar impulsu. Iejādes līniju zirgiem augšupvirzoša kustība, parādot darbību no pleca ar plašu tvērienu un viegli izteiktu ceļgalu pacelšanu.

Ritmiski 3-taktu lēkši, aktīva kāju darbība, viegli, plaši, elastīgi un ar impulsu.

Korekta gaitu precizitāte (bez novirzēm no taisnvirziena). Spēja bez piepūles pagarināt un saīsināt lēkšu gaitu, nezaudējot ritmu, līdzsvaru un spēju nest sevi.

Lēciena kvalitāte      

Ķermenis veido arku (lēciena laikā kakls tiek liekts uz leju, ķermenis seko kaklam), ar ātru, spēcīgu atspērienu, paceltām un cieši salocītām priekškājām, elastīgu muguru, atstieptām pakaļkājām. Koordinēts, elastīgs, drošs un viegls lēciens.

Temperaments.         

Nosvērts, labdabīgs un vērsts uz sadarbību ar cilvēku, viegli jājams, inteliģents un drosmīgs

Krāsa.

Dūkana, bēra, ruda, sirma. Nevēlama ir dārka krāsa.

 

Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes braucamā tipa audzēšanas programma 2019.-2029.gadam

Latvijas zirgu šķirnes braucamā tipa raksturojums.

Latvijas braucamā tipa zirgs ir piemērots darbam aizjūgā, vienlaikus izmantojams arī kā jājamzirgs, kas ir labdabīgs, ar nosvērtu raksturu un vērsts uz sadarbību ar cilvēku.

Šķirnes standarts palīdz novērtēt zirgu objektīvi, radot formātu, kurā vērtēšanas eksperti veic novērtēšanu. Tas samazina subjektīvismu, nodrošinot lielāku ticamību, viendabīgumu un atkārtojamību.

Šķirnes standarts braucamā tipa zirgiem:

Eksterjers

Harmoniski veidots, paliela auguma, ar pagarinātu korpusu, spēcīgu muskulatūru, izturīgu skeletu, līdzsvara līniju tuvu horizontālai. Galva proporcionāla, ar taisnu profilu; kakls plats, vidēji garš, nedaudz izliekts, ar muskuļotu kumbra daļu; skausts garš un vidēji augsts; mugura un jostasvieta vidēji gara vai pagara, krusti gari, plati, normāla slīpuma; krūšu kurvis plats un dziļš. Spēcīgas, kaulotas kājas ar labi attīstītām locītavām un vidēja lieluma, izturīgiem nagiem.

Kustības

Ritmiski 4-taktu soļi, aktīva kāju darbība, plaši, elastīgi un ar impulsu.

Ritmiski 2-taktu rikši, aktīva kāju darbība, plaši, elastīgi un ar impulsu.

Ritmiski 3-taktu lēkši, aktīva kāju darbība, plaši, elastīgi un ar impulsu.

Korekta gaitu precizitāte (bez novirzēm no taisnvirziena), ar tvērienu un plašu kustību amplitūdu.

Vadāmība.

Paklausība (atsaucība uz braucēja doto komandu izpildi), impulss (brīva kustība uz priekšu), labdabība, nosvērtība.

Lēkšanas spēja         

Ķermenis veido arku, ar spēcīgu atspērienu, paceltām un salocītām priekškājām un pakaļkājām. Koordinēts, elastīgs, drošs lēciens.

Temperaments.         

Nosvērts, labdabīgs un vērsts uz sadarbību ar cilvēku.

Krāsa.

Dūkana, bēra, retāk ruda. Nevēlama ir sirma krāsa.

Ciltsdarbs