Latvijas zirgu šķirne

Kāds izskatās Latvijas šķirnes zirgs?

Tipisks Latvijas šķirnes zirgs ir atlētiski liels, ar izteiksmīgu virsējo līniju, labi piemērots jātnieku sportam, pareizu gaitu un lēcienu. Labi veidotu, sausu, izteiksmīgu galvu ar izteiktām acīm, labi veidotu kakla daļu, kas rada iespaidu par plastisku muskuļotību.

Latvijas šķirnes zirgi ir liela auguma, ķēves vidēji pārsniedz 160 cm skausta augstumu, ērzeļi nereti ir 170 cm un vairāk skaustā. Krūšu apkārtmērs vidēji ir 185-200 cm, pēdvidus apkārtmērs no 21.0 – 23.0 cm.

Latvijas šķirnes zirgiem tipiskākās krāsas ir sirma, ruda, bēra un dūkana. Ruda krāsa ir vairāk raksturīga sporta zirgiem, savukārt braucamā tipa zirgi biežāk ir bēri vai dūkani.

AUDZĒŠANAS MĒRĶI

Latvijas zirgu šķirnes selekcionēšanas mērķis ir saglabāt un izkopt vēsturiski izveidotos divus zirgu tipus. Popularizēt Latvijas zirgu šķirnes vērtīgās īpašības – labdabību un nosvērtību.

Ja Latvijas zirgu šķirnes braucamais tips ir saglabājams ģenētiskās daudzveidības nodrošināšanai, tad sporta tips ir attīstāms atbilstoši starptautiskā sporta zirgu tirgus tendencēm, lai palielinātu Latvijas zirgu audzētāju konkurētspēju.

LATVIJAS ZIRGS ŠODIEN

Latvijā audzētie zirgi ir piemēroti klasiskajām jātnieku sporta disciplīnām, arī starptautiskā līmeņa sacensībām. Šie zirgi ir lieliski piemēroti arī jauniešu amatieru klases sportam kā nosvērti, talantīgi un labdabīgi zirgi, kuru izcelsmē vērojami starptautiski atzīti vaislas ērzeļi.

Mūsu valsts nacionālā vērtība ir braucamā tipa zirgs, kas tiek izmantots pajūgu braukšanas sacensībām, bērnu apmācībā, kā arī izjādēm lauku tūrismā. Līdz ar pajūgu braukšanas sporta disciplīnas attīstību vietējā mērogā, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgi ir nostiprinājuši savas pozīcijas kā uzticami, izveicīgi un sportiski braucamie zirgi.

Latvijas zirgu audzētāji var piedāvāt zirgus ikvienam interesentam, vai tas meklē nākamo sacensību zvaigzni, pacietīgu skolotāju savu bērnu jāšanas apmācībai vai zirgu, ar kuru vienkārši pavadīt brīvo laiku un piedzīvot daudz laimīgu mirkļu.

Tālākais ir atkarīgs no zirgu audzētājiem un zirgu īpašniekiem – lai izaudzētais zirgs būtu konkurētspējīgs piesātinātajā tirgū – tas nozīmē labu kvalitāti it visā – izcelsmē, izaudzēšanā, sagatavošanā, veselībā. Savukārt sporta un audzēšanas organizācijām nepieciešams sniegt precīzu audzēšanas informāciju pie Latvijas šķirnes zirgu startu reģistrēšanas – izcelt šķirni, valsti un audzētāju.