Šodien

Iepludinot šķirnē Eiropas jājamzirgu līnijas, Latvijas zirgu šķirne sadalījās 2 tipos – Latvijas braucamais tips – spēcīgs un elegants, lieliski piemērots darbam aizjūgā, bet tikpat labi izmantojams kā labs jājamzirgs. Un Latvijas sporta tipa zirgs, – sausākas konstitūcijas, garākiem kakliem, augstāku skaustu, garāku, slīpāku lāpstiņu, garākiem vēzīšiem. kas šķirņu sapludināšanas rezultātā līdzinās modernajām Eiropas jājamzirgu šķirnēm.

Tipisks Latvijas šķirnes zirgs ir atlētiski liels un ar izteiksmīgu līniju, labi piemērots jātnieku sportam, pareizu gaitu un lēcienu. Labi veidotu, sausu, izteiksmīgu galvu ar izteiktām acīm, labi veidotu kakla daļu, kas rada iespaidu par plastisku muskuļotību.

 

Latvijas šķirnes zirgi ir liela auguma, ķēves vidēji pārsniedz 160 cm skausta augstumu, ērzeļi nereti ir 170 cm un vairāk skaustā. Krūšu apkārtmērs vidēji ir 185-200 cm, pēdvidus apkārtmērs no 21.0 – 23.0 cm.


Šobrīd, modernajā sporta zirgu audzēšanas sabiedrībā koncentrējas uz maksimālo zirga darbaspēju uzlabošanu, mazāk uz šķirnes tīrību. Pēc tādiem pašiem principiem darbojas arī jaunā Latvijas zirgu šķirnes sporta tipa ciltsdarba programma, izmantojot labāko vaislas materiālu no Rietumeiropas – HN, HL, OLD, Selle France, KWPN, SWB, DWB šķirņu vaisliniekus.

To, cik talantīgi un universāli dažādiem sporta veidiem ir Latvijas šķirnes zirgi pierāda šo zirgu panākumi sportā.

Pasaules slavenās Ullas Zalcgēberes iejādes zirgs Rusty 049 ir Latvijas šķirnes zirgs, kas dzimis Burtnieku zirgaudzētavā kā Rotors (no Rēbuss un Akra).

Arī vācu sportistes Helēnas Veinbergas konkūra zirgs Kasting Horses Vento ir Latvijas šķirnes zirgs, kas dzimis Tērvetes zirgaudzētavā kā Vējš (no Vanduss un Erfa). Un tie ir tikai daži populārākie piemēri.

Šodien veiksmīgākais pāris ir Airisa Penele ar Latvijas šķirnes zirgu Ravēlu (no Radiants DH un Vidumka HN).

Ravēls L1538

Starptautiskās arēnās parādās arī jaunie zirgi – Avans (no Aromāta HL265), Gulbis (no Gudvils LS), Kraislers no Concord), Lagūna-N (no Landlovera DH) un citi.

 

Gulbis (Gudvils LS 1540 – Daions DH1)

Latvijā audzētie zirgi ir piemēroti klasiskajām jātnieku sporta disciplīnām, arī starptautiskā līmeņa sacensībām. Šie zirgi ir lieliski piemēroti arī jauniešu amatieru klases sportam kā nosvērti, talantīgi un labdabīgi zirgi, kuru izcelsmē vērojami starptautiski atzīti vaislas ērzeļi.

 

Corinte (Cattio HL249 – Hamlets T49)

Mūsu valsts nacionālais lepnums ir braucamā tipa zirgs, kas tiek izmantots pajūgu braukšanas sacensībām, bērnu apmācībā, kā arī izjādēm lauku tūrismā.

Starts LS1820

Baltijas līmeņa pajūgu braukšanas sacensībās veiksmīgi startē jaunie braucamā tipa vaislas ērzeļi – Abats (Ammona Ol7 līn.) un Sidrabs (no Samts LS).

Abats LS1777