Poniji

Šobrīd zirgus izmanto galvenokārt sportam, īpaši divās klasisko jātnieku sporta veidu disciplīnās – iejādē un konkūrā. Tāpat zirgus izmanto tūrismam un atpūtai. Aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta bērnu un jauniešu piesaistīšanai jātnieku sportam, jauno jātnieku izaugsmei un bērnu sportam, kas ir galvenais faktors zirgkopības nozares attīstībai valstī kopumā.

Izpētot jātnieku sporta lielvalstu pieredzi, var secināt, ka labākie sasniegumi sportā tiek sasniegti, panākot masveida nodarbošanos ar to, kas savukārt rada konkurenci, izaugsmi, sponsoru un investīciju piesaisti. Jātnieku sporta sacensību rezultāts ir atkarīgs gan no zirga kvalitātes, gan no jātnieka pieredzes, ko jāsāk uzkrāt iespējami agrāk. Ārzemēs jāšanas nodarbības tiek piedāvātas bērniem jau no triju gadu vecuma – uz ponija, kas piemērots bērna augumam. Lai gan pēdējos piecos gados ir notikusi jāšanas sporta klubu modernizācija, piedāvājot nodarbības bērniem ar ponijiem un notiek arī sacensības ar atsevišķu konkurenci poniju jātniekiem, tomēr ārpus šiem klubiem iespējami treniņi tikai vecākiem bērniem uz lieliem zirgiem, jo zirga un jātnieka augumu saderība ir būtiska jāšanas apmācībā.

Latvijas šķirnes zirgi ir liela auguma, tas traucē jāšanas iemaņu apgūšanu bērniem, kas jaunāki par 12 gadu vecumu. Domājot par bērnu jāšanas sekmīgāku apmācību, tiek izmantoti neliela auguma Latvijā dzimuši zirgi, kā arī ievesti dažādu šķirņu poniju klases zirgi. Šādu īpatņu skaits Latvijā strauji pieaug, kas liecina par šādu zirgu pieprasījumu un nepieciešamību audzēt Latvijas teritorijā.

Lai sekmīgi to īstenotu, jāveic ģenētiskā materiāla uzskaiti, izstrādājot attīstības un ciltsdarba programmu, kas ietver sevī poniju popularizēšanu, sacensību organizēšanu bērniem ar ponijiem, šķirnes kritēriju izveidi, vaislinieku iegādi, pāru atlasi, jaunzirgu novērtēšanu un labāko iekļaušanu vaislas sastāvā.

Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijā un Latvijas zirgaudzētāju biedrībā ir nodibināta poniju īpašnieku interešu grupa. Grupas dibināšanas mērķis ir veidot mazo zirgu un poniju ģenētiskā materiāla uzskaiti Latvijas teritorijā, perspektīvā attīstot poniju klases zirgu audzēšanu Latvijā un Latvijas sporta poniju šķirnes veidošanu.