Kā mums gāja Jauno zirgu audzētāju pirmajā čempionātā
Jauno Jātnieku skolā Inčukalnā 14.oktobrī norisinājās LŠZAA organizētais Nacionālais čempionāts jaunajiem zirgu audzētājiem, kur jaunieši divas vecuma grupās sacentās zirgu prezentēšanā pie rokas un eksterjera un darbaspēju vērtēšanā.
No konkurences nenobijās 25 drosmīgie, no kuriem vairums bija junioru vecuma grupas pārstāvji, šajās sacensībās – 13- 19 gadus veci.
Sacensību diena sākās ar darbu komandās, kur jaunieši izlozēja zirgus to sakopšanai jeb “turnout”. Laiks zirga sagatavošanai bija dota viena stunda, pēc tam zirgu prezentējot žūrijai un skatītājiem. Zirgu un tā prezentēšanu vērtēja starptautiski pieredzējis grūms Ance Polāne, šobrīd sertificēta zirgu masiere un fizioterapeite.
Sacensību laikā stallī ieeja bija ļauta tikai organizatoru un sporta bāzes pārstāvjiem, lai dotu vienādas iespējas pilnīgi visiem. Kā vērtēšanas kritēriji bija apmatojuma sakoptība, krēpju un astes pinums, komandas sadarbība un zirga prezentēšanas veids.
Uzvaru konkursā izcīnija komanda ar nosaukumu “Dimantiņš”, kas sagatavoja prezentācijai ķēvi Paixao- Paiksa. Komandas sastāvā – Liāna Stulpiņa, Kristiāna Kadaša, Evelīna Vanaga un Maira Baranovska. Īpaši žūrija atzīmēja komandas sniegumu krēpju un astes pīšanā, kas izvirzīja šo komandu vadībā. Līdzvērtīgumu sniegumu demonstrēja komanda “Saulespuķe”, kuras sastāvā zirgu Adamite sagatavoja Estere Ošeniece, Estere Puķīte, Marta Valaine un Sigita Aļinauska, ar izcilu vērtējumu par zirga apmatojuma kopšanu un krēpju pinumu. 3.vietā komandu sacensībās – komandai “Orio”, kurā Kitija Kreišmane, Sendija Braslava, Laura Amanda Turkēviča, Ance Pavloviča un Madara Osma gatavoja zirgu Orion, un īpaši pozitīvi tika novērtēts izcili sakoptais zirga inventārs.
Individuālās sacensības paredz zirga demonstrēšanu pie rokas pēc starptautiskās jauno zirgu audzētāju sacensību metodikas vērtēšanas trijstūrī, kur jaunajam hendlerim jādemonstrē zirgs, maksimāli atklājot tā kvalitātes īpašības. Vērtēts tiek ne vien katrs trijstūra elements, bet arī tas, kā tiek turētas pavadas, negatīvi neietekmējot zirga gaitas, bet vienlaikus saglabājot kontroli un mīkstu kontaktu ar zirga muti. Šajā disciplīnā daudz atkarīgs arī no palīga, kuru katrs dalībnieks varēja izvēlēties pats.
Senioru konkurencē labākais hendleris bija Liāna Stulpiņa, junioros – Beatrise Balama, abas pieredzējušas dalībnieces, kuras pārstāvēja Latviju Pasaules čempionātā Nīderlandē 2022.gadā.
Augsti rezultāti šajā disciplīnā bija arī juniorēm Evelīnai Vanagai, kura pārstāv Valmiermuižas jātnieku skolu, Sendijai Braslavai (stallis “Purgaiļi”) un trīs meitenēm no Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas – Mairai Baranovskai, Sanitai Pomerancei un Annai Lindai Dzenei.
Kā palīgs, kas uz laukuma asistēja visvairāk reižu, jāatzīmē Megija Anna Juraša. Disciplīnas žūrijas sastāvā bija Vadims Blažēvičs, jauno hendleru treneris un “Rudens Pērles” laukuma komandas vadītājs, un Diāna Pelša, Pasaules čempionāta jaunajiem zirgu audzētājiem dalībniece 2022.gadā.
Eksterjera un darbaspēju vērtēšanā nepieciešama jauniešu izpratne par zirga kvalitātes īpašībām, kas nākotnē būs noderīgas zināšanas, izvēloties gan sev sporta partneri, gan plānojot zirgu audzēšanu. Disciplīnas nav vieglas, jo nepieciešams ne vien prast saskatīt zirga īpašības, bet arī gandrīz uzminēt vērtētāju viedokli.
Šoreiz vērtēšanas žūrijā pieredzējuši zirgu vērtēšanas eksperti – Aija Luse un Anna Veidemane. Lai labāk saprastu vērtētāju domas, abas sacensību disciplīnas paredz priekšvērtēšanu, kur žūrija pamato savu viedokli un ir gatava atbildēt uz jauniešu jautājumiem. Divi zirgi, kas tika izvēlēti abu disciplīnu priekšvērtēšanā, bija 6 gadus veca ķēve Paixao-Paiksa un četrgadnieks Kamanci, kā konkursa zirgi – sešgadīgā talantīgā Amuleta, 5 gadus vecais Akkord un 4 gadus vecais Adamite.
Kā labākā eksterjera vērtētāja, ar vismazāko starpību ar žūrijas viedokli, izrādījās Bebrenes VP vidusskolas audzēkne Sigita Aļinauska no junioru grupas. Senioru konkurencē eksterjera vērtēšanā labāk veicās Kitijai Kreišmanei (KK Sporthorses), bet junioru konkurencē labus rezultātus demonstrēja arī Katrīna Diļevka un Sendija Braslava, abas meitenes pārstāv Līgatnes stalli “Purgaiļi”.
Darbaspēju vērtēšanā, kur jāvērtē bija rikšu un lēkšu gaita un vairākas lēciena kvalitātes pazīmes, kopvērtējumā augstākais rezultāts –Kitijai Kreišmanei, pavisam nedaudz iepaliekot Madarai Somai no SIA “Zirgu Oāze”. Abas dalībnieces bija senioru grupā. No junioriem vistuvāk žurijas vērtējumam bija Evelīna Vanaga un Anna Linda Dzene. Ja apkopo abu disciplīnu vērtējumus, tad senioru konkurencē vistuvāk žūrijas viedoklim par zirgu eksterjeru un darbaspējām bija Kitija Kreišmane, bet junioru – Maira Baranovska.
Visā čempionāta gaitā bija redzams, ka jaunieši bija gatavojušies sacensībām, kopumā atstājot profesionālu iespaidu, pat tādos šķietamos sīkumos kā hendlera apģērba izvēlē. Jau šovasar daļa bija gatavojušies jauniešiem paredzētās mācībās dažādos Latvijas staļļos — “Telfās” Baldonē, JSK “Eridana”, JSK “Equilat” Salaspilī un Līgatnes stallī “Purgaiļi”, citiem padomu sniedza treneri, organizējot treniņnodarbības savā stallī.
Jācer, ka nākotnē jauno zirgu audzētāju kustības popularitāte tikai augs, parādot, ka jaunieši ir daļa no zirgkopības nozares.
Daļa dalībnieku jau iepriekš bija redzami citos nozares pasākumos, tostarp, Nacionālais dārgums un Rudens Pērle, kā arī reģionālajos vērtēšanas pasākumos kā brīvprātīgie palīgi, hendleri un laukuma komandas pārstāvji.
Lai gan starptautisko sacensību formāts paredz sacensības divas vecuma grupās (15-19 gadus veci jaunieši un 20-25 gadus veci jaunieši), šoreiz bija dota iespēja piedalīties bērniem, kuri nav sasnieguši 15 gadu vecumu. Sacensību jaunākā dalībniece bija 13 gadus vecā Terēze Josta no Tukuma JSK, kurai īpaši labi veicās eksterjera vērtēšanā.
Interese no bērnu puses liek domāt, ka jauno zirgu audzētāju kustībā turpmāk iesaistāmi arī jaunāki dalībnieki, veidojot atsevišķu vecuma grupu nacionālajās sacensībās.
Jauno zirgu audzētāju kustība visa pasaulē, darbojoties Pasaules Sporta zirgu audzētāju federācijas paspārnē, lielākoties visas sporta zirgu šķirņu ciltsgrāmatās tiek uztverta kā ieguldījums nākotnē un atbalstīta no zirgu audzētāju puses.
Arī mūsu nacionālais čempionāts nevarētu notikt bez atbalstītājiem:
Lielākais paldies Jauno Jātnieku skolas vadītājai Everitai Dauburei par iespēju čempionātu organizēt nacionālajā jātnieku sporta bāzē Inčukalnā.
Paldies arī pārējiem atbalstītājiem, kas bija gatavi piedāvāt savu infrastruktūru sacensību norisei, kā arī tiem, kas uzņēma pie sevis jauniešus LŠZAA organizētajos mācību semināros.
Milzīgs paldies zirgu īpašniekiem par iespēju prezentēt un vērtēt zirgus visas dienas garumā, paldies Paixao-Paiksa saimniecei Ingai Platpīrei, Amuletas īpašniecei Ilonai Jurašai, Akkord īpašniecei Ivetai Ēdolfai-Bobrovskai, Kamanci īpašniecei Olgas Vasiļjeva un, protams, Everitai Dauburei par iespēju darboties ar viņas zirgiem Adamite un Orion.
Lielu ieguldījumu pasākuma reklamēšanā sniedza JSK Eridana pārstāve Laura Ščedrova, popularizējot pieteikšanos pasākumam sociālajos medijos.
Liels paldies visiem iesaistītajiem, tostarp brīvprātīgajiem palīgiem – Renātei Avenai, Amēlijai Stankēvičai, Aivai Zviedrei, Margaritai Bindei un Elīzai Mūrmanei.
Īpašs paldies galvenajam sacensību sponsoram – Havens Latvija.
Rakstu sagatavoja Laine Orbidāne
Čempionāta fotomateriāls pieejams šeit