Pēc stallī pavadītas ziemas un siena diētas, paliekot siltākam laikam un pļavām zaļākām, zirgi laužas pie jaunās zāles. Taču jaunajā zālē ir ļoti augsts ogļhidrātu saturs, kas var radīt problēmas zirgiem, kas nespēj ātri pielāgoties barības maiņai.

Veterinārārsti  nereti sastopas ar gadījumiem, kad zirgi pēc šādas neierobežotas ganīšanās pavasarī saslimst ar laminītu jeb nagu karsoni (ļoti sāpīgs process, kad naga kauls sāk atdalīties no naga sienas).

Picture_064

Lai noskaidrotu kāpēc daļa zirgu nepanes jauno zāli, pētnieku grupa no Virdžīnijas Universitātes, ASV veica pētījumus un secināja, ka tā var būt kā ģenētiska nosliece uz „pavasara laminītu”. Iegūtie dati ļāva secināt, ka zirgos notiekošais process ir līdzīgs metaboliskai disfunkcijai cilvēkiem, sauktam par X sindromu. Cilvēkiem, kurus skārusi šī slimība ir diabēts, augsts asinsspiediens un liekais svars. Slimību saasina pārtikas produkti ar augstu ogļhidrātu saturu.

 

Zirgiem šī slimība ir līdzīga kā cilvēkiem. Pētnieki domā, ka šī disfunkcija, kurai dots nosaukums „pirmslaminīta sindroms”, iespējams lokalizējas dominantajā gēnā un vairāk sieviešu kārtas dzīvniekiem. Tātad no mātes noslieci uz laminītu var mantot viņas pēcnācēji. Zirgam ar šo sindromu parasti ir liekais svars. Tauku šūnas un to pārstrādes produkti izjauc normālo glikozes pārstrādes procesu. Saskaņā ar pētījumu, 54% no visiem laminīta gadījumiem ir „pavasara laminīts”.

 

Ko darīt? Vairākums cilvēku šajā laikā turpina dot sienu, kas liekas loģiski. Bet svarīgi ir arī kas cits. Jaunā zāle satur daudz vienkāršos ogļhidrātus (piem. cukurus) un proteīnu. Turklāt tajā ir zems kokšķiedras un minerālvielu saturs. Šo iemeslu pēc var novērot pavasara caurejas zirgiem.

 

Ieteikumi:

  • Ierobežojiet jaunās zāles uzņemšanu, it īpaši zirgiem ar tendenci uz lieko svaru un noslieci uz laminītu.
  • Pieradiniet pie ganīšanās pakāpeniski, 2 nedēļu laikā, sākot no 30 min dienā līdz pilnai dienai.
  • Samaziniet spēkbarības daudzumu zirgiem, kas ātri uzbarojas.
  • Turiet brīvi pieejamu sienu nojumēs vai stallī. Zirgi, pagaršojuši zāli, var negribēt ēst sienu, tāpēc praktizē naktī zirgus turēt stallī un dot sienu.
  • Turiet brīvi pieejamu sāli un vismaz 2 tējkarotes sāls dienā pievienojiet barībai, jo zirgs nespēj ielaizīt tik daudz sāls, cik viņam nepieciešams.
  • Izvēlieties spēkbarības maisījumu ar proteīna saturu 10% un mazāk, kamēr zirgs ēd jauno zāli, jo tā satur 20 un vairāk % proteīna.

 

Sagatavoja A.Luse

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums