Ciltsvērtības – lielāko ciltsgrāmatu apskats
Chris Hector.
Eiropā nav neviena zirgaudzēšanas reģiona, kurā BLUP (Best Linear Unbiased Predictor – Labākā Lineārā Objektīvā Prognoze) un ciltsvērtību jautājums būtu izraisījis vairāk asu pretrunu un diskusiju kā Francijā, pirmajā valstī, kas izmantoja šo formulu zirgaudzēšanā.
Šajā visbirokrātiskākajā valstī, kurā katrs zirgaudzēšanas procesa aspekts tika pakļauts neskaitāmu noteikumu kopumam, BLUP vērtējums tika ieviests 1988. gadā. BLUP ir matemātisks modelis, kas tiek izmantots, lai paredzētu praktiski jebko – sākot no vulkānu izvirdumu biežuma līdz cāļu augšanas ātrumam. Francijas zirgaudzētāju gadījumā BLUP tiek aprēķināts no zirga radinieku, mātes un tēva un to pēcnācēju ISO (snieguma rādītāji, ja tie piedalās sacensībās); kumeļš piedzimst jau ar BLUP rādītāju, kas balstīts uz viņa priekšteču un māsu un brāļu sportisko sniegumu.
Viens no aktīvākajiem BLUP kritiķiem ir franču jāšanas sporta žurnālists un zirgaudzētājs Bernārs le Kurtuā. Aptuveni sešus gadus pēc matemātiskā modeļa ieviešanas viņš žurnāla „Monneron” 1994. gada izdevumā rakstīja sekojoši:“Sākumā es biju optimistiski noskaņots attiecībā uz BLUP; lai arī es vienmēr esmu bijis pārliecināts, ka nekas nespēj aizstāt zirdzinieka pieredzi un novērojumus, un zināšanas. Patlaban, skatoties uz notikušo, es apzinot sistēmas novirzes, kā arī to, kā tā tikusi ļaunprātīgi izmantota.”
Le Kurtuā apgalvo, ka viņa spriedums „balstās uz profesionālo pieredzi: kā zirgaudzētavas vadītājam, īpašniekam, tiesnesim, zirgu tirgotājam un galvenais – zirgaudzētājam, kas ar sirdi un dvēseli iesaistījies sporta zirgu audzēšanā.” Viņš arī apzinās, ka spiedienu uz kaut kāda veida „objektīvu” vadlīniju ieviešanu daļēji rada tradicionālo zirgaudzētāju pakāpeniska izskaušana un jaunās „pilsētas” zirgaudzētāju paaudzes parādīšanās. To sarežģī arī fakts, ka Valsts zirgaudzētavā strādā „ierēdņi, kuriem nav tās praktiskās apmācības, kādu saņēma viņu priekšteči, pateicoties patreizējām darbaspēka atlases un apmācības metodēm.”
“Daudzi jaunpienācēji zirgu pasaulē pieķērās BLUP kā pie bērnišķīgi vienkāršas drošības bojas. Pēkšņi tie sajutās vienlīdzīgi ar profesionāļiem, iztēlojoties, ka šis indekss spēs kompensēt viņu zināšanu trūkumu, bet neapzinoties, ka patiesībā viņi tikai muļķo sevi. Viņi paslēpās aiz BLUP, ticot, ka tas spēs viņus aizsargāt.”
Pierādījumus viņš meklē pie zinātnieka – profesora Siņjorē: “BLUP metodes princips ir ārkārtīgi vienkāršs, pat vienkāršots. Tas jau, iepriekš pieņemot, apstiprina, ka, visiem pārējiem apstākļiem esot vienādiem, kumeļš būs vidējā vērtība starp tā tēvu un māti. Zirgaudzētāji, ģenētikas speciālisti un cilvēki, kas iesaistījušies pašmāju sugu uzlabošanā, zina, ka, vispārīgi runājot, tas neatbilst patiesībai. Tikai piena ražošanas nozare ir veiksmīgs izņēmums, ko apstiprina pieredze.” Izrādās, ka zirgu BLUP indekss nav nekas vairāk kā Amerikāņu piena ražošanas nozares BLUP indeksa pielāgojums!
Liekas, ka Bernāram izdevās savu panākt, jo kopš tā laika BLUP vērtējumi ir gandrīz pilnībā izzuduši, un ir grūti tos iegūt dažādajos Francijas oficiālajos avotos.
Toties Arno Evāns (Arnaud Evain), vēl viens izcils eksperts franču zirgaudzētāju aprindās, ir pārliecināts, ka pašlaik situācija mainās uz pretējo pusi. Viņš uzskata, ka, lai arī pagātnē BLUP rādītāji tika pārlieku aktīvi izmantoti, it īpaši ērzeļu atlasē, toties tagad tie netiek pienācīgi izmantoti – nevis kā līdzeklis ērzeļu atlasei, bet gan kā veids, kādā uzlabot ķēvju sastāvu.
“Pat ja BLUP nav labs konkrēta sporta zirga individuālās kvalitātes rādītājs, tas ir ļoti drošs lielas ķēvju grupas pēcnācēju vidējās kvalitātes prognozējamais rādītājs: piemēram, ja jūs izmantojat vienu ērzeli ar 30 ķēvēm, kurām BLUP rādītājs ir 15, un ar 30 ķēvēm, kurām BLUP rādītājs ir 20, un abu grupu zirgi tiek audzēti un trenēti vienādos apstākļos, ar vairāk kā 95% pārliecību ir sagaidāms, ka otrās grupas vidējais lekšanas spēju indekss būs par 5 punktiem lielāks nekā pirmajai grupai!”
“BLUP ir lielisks instruments, ar kura palīdzību uzlabot lielas grupas ģenētisko līmeni, un diezgan sarežģīts instruments individuālo prognožu veikšanai.”
Ikvienas ciltsvērtības tabulas pamatā ir divas sastāvdaļas: pati ciltsvērtība un ciltsvērtības noteikšanas precizitāte. Jo vairāk kāda ērzeļa pēcnācēju piedalās sacensībās vai tiek novērtēti ķēvju skatēs un līdzīgos pasākumos, jo vairāk pieaug ciltsvērtības prognozes uzticamība. Piemēram, franču ērzelim ar augstāko ciltsvērtību Nectar des Forets (tēvs Diamant de Semilly, no Junte des Forets mātes, kura cēlusies no Super de Bourrieve, Laudanum xx dēla, un Uriel / Ibrahim ķēves) +35 punktu apjomā, precizitātes rādītājs ir tikai 0.70 – kas nepārsteidz, jo ērzelis ir dzimis 2001. gadā, un tam ir maz pēcnācēju. Patiesībā šis zirgs pat neparādās 96 visvairāk izmantoto franču ērzeļu sarakstā 2009. gada sezonā, kas nozīmē, ka viņš aplecis mazāk nekā 37 ķēves – šāds rādītājs nepieciešams, lai zirgu iekļautu sarakstā.
Diamant de Sémilly darbībā Pasaules jāšanas sporta spēlēs Heresā
No otras puses viņa tēvam Diamant de Sémilly, kas dzimis 1991. gadā, ir nedaudz zemāka ciltsvērtība – +33 – taču precizitātes rādītājs ir 0.98. Diamant de Sémilly bija 2009. gada vispopulārākais ērzelis ar 448 aplecinātām ķēvēm. Varētu domāt, ka Diamant de Sémilly turpinās dominēt franču zirgaudzēšanā, jo 2009. gada „Big Week” jaunzirgu skatē Fontenblo viņš pārliecinoši bija vadošais ciltstēvs. Diamant de Sémilly dēls Rock’n Roll Sémilly (no Apache d’Adriers ķēves) sekoja sava tēva pēdās, kļūstot par 4-gadīgo zirgu klases ko-čempionu. Diamant de Sémilly atradās ērzeļu reitingu augšgalā, būdams tēvs lielākajam startējošo zirgu skaitam – 22.2% no četrgadīgo zirgu klases. Viņš arī bija tēvs lielākajam īpatsvaram startējošo piecgadnieku grupā (19.64%), kurā bija arī ķēvju skates čempione Quandice de Kerglenn (Quito de Baussy) un ērzeļu vicečempioni Quointreau un Prince (Rosire). Tāpat viņš bija vadošais ciltstēvs sešgadnieku grupai – 15.69% startējošo zirgu bija cēlušies no Diamant de Sémilly.
Taču… viņam vēl jāmāk „uzražot” patiesa starptautiska līmeņa superzvaigzne.
Atkal BLUP reitingi demonstrē savulaik tik noslēgtās Francijas cilsgrāmatas iekarošanu ar četriem ārzemju izcelsmes zirgiem pašā Top 10 augšgalā– Cumano, Numero Uno, Gastronom un Ensor van de Heffinck, kamēr trīs no desmit labākajiem ir cēlušies no vācu ērzeļu krustojuma ar franču ķēvēm – divi no Cento, viens no Carthago. Interesanti ir, ka divi no desmit labākajiem – Mylord Cathago (no Carthago) un Norton d’Eole (no Cento) nāk no vienas un tās pašas ķēves – Fragrance de Chalusse.
Jalisco B meitas Fragrance de Chalus ciltsrakstos redzamas tīrasiņu arābu līnijas, kas reģistrētas 19. gadsimtā, kā arī izcils angloarābu šķirnes auļotāju un konkūra zirgu mantojums, tai skaitā arī tāds vārds kā Morgat – 1990. gada Pasaules jāšanas sporta spēļu komandas un individuālās bronzas medaļas ieguvējs. Šī ķēve piedalījās sacensībās ar starptautisko konkūra jātnieku Deividu Žobertī (David Jobertie), pašlaik startē ar Karlīnu de Bradandēru (Karline de Brabander). Fragrance pieder vienam no embriju transfēra pirmsācējiem Beļģijā – veterinārārstam Žorisam de Bradandēram (Joris de Brabander), un līdz pat šodienai ķēve ir devusi neticamu kumeļu skaitu – 50, to skaitā divus izcilus ērzeļus.
Iejādes ērzeļi ar augstiem BLUP rādītājiem Francijā ir zināms retums, augstāk vērtētais ir Ferro (+ 31 ar precizitātes rādītāju 0.85), kam uz pēdām min viņa dēls Joeris (+ 30 / 0.84), tie ir vienīgie, kam rādītājs pārsniedz 30. Nākamais augstākais BLUP rādītājs iejādē pienākas amerikāņu tīrasinim Hand in Glove (+14 /0.5), kamēr Francijā audzētais zirgs ar visaugstāko BLUP vērtību ir Qredo de Paulstra (Galoubet A / Furioso xx), kas ir tikai pamatoti, jo viņa dēls Quattro B (bijušais Ciel d’Espoir), ticis eksportēts uz Oldenburgu, kļuva par tēvu Austrālijas Olimpiskās komandas iejādes zirgam Quando Quando, kas savukārt deva tādu ērzeli kā Quaterman, kas ir tēvs vienam no pašlaik „karstākajiem” iejādes ērzeļiem – Quaterback.
Trīscīņas disciplīnas ciltstēvu BLUP rādītāju augšgalā atrodams Lielbritānijā audzēts zirgs, kas kļuvis par Francijas komandas varoni– Yarlands Summer Song. Šis neticamais ērzelis ir cēlies no Lielbritānijā dzimušā traķēņa Fleetwater Opposition, kas cēlies no Muschamp Danube (arī Lielbritānijā dzimis, bet ar tīru vācu izcelsmi – Isenstein / Boris) un krievu traķēņu ķēves no tās pašas dzimtas, no kuras nākuši starptautiskā iejādes zvaigzne Pepel un starptautiskais konkūra ērzelis Almox Prints J.
Yarlands Summer Song ir īpaši augsts BLUP rādītājs – + 48 (0.80). Aiz viņa seko tēva un dēla komanda, kas sastāv no Hand in Glove xx un viņa Olimpiskā konkūra pēcteča Jaguar Mail (no Laudanum xx / Almé / Gotthard ķēves). Tiem abiem rādītājs ir + 34, lai gan vecākajam ērzelim ir nedaudz labāka precizitāte – 0.80, salīdzinot ar dēla 0.71.
Slavenā trīscīņas ķēve, ar kuru startē Lusinda Frederika (Lucinda Fredericks), Headley Britannia, Bērglijas, Badmintonas un Kentuki Rolex sacensību uzvarētāja, ir devusi divus kumeļus no Jaguar Mail ar embriju transfēra palīdzību.
Augstāk novērtētais ērzelis ar klasisku franču izcelsmi (lai gan Beļģijā dzimis) ir Fidji du Fleury (+26 / 0.53). Viņa tēvs ir Le Tot de Sémilly, bet māte ir britu tīrasiņu ērzeļa St. Brendon meita no krustojuma ar slaveno Ibrahim.
Lai gan Francijā BLUP modelis ir klusi izzudis, pārējā Eiropā tas ir gana „dzīvs” un aktuāls. Jaunākie Vācijas Jāšanas sporta federācijas Vaislas ērzeļu ciltsvērtības dati tika laisti klajā pagājušajā gadā. Tāpat kā Francijā, Vācijā ģenētiskais vērtējums ir formulēts kā Integrētais Ciltsvērtības Vērtējums, kas tiek balstīts uz ērzeļu un ķēvju darbaspēju pārbaužu rezultātiem, kā arī uz jaunzirgu sacensību rezultātiem jaunzirgiem un uz sacensību rezultātiem iejādes un konkūra disciplīnās vecākiem zirgiem. Kā redzēsim vēlāk, šiem rezultātiem piemīt savas anomālijas un daži nejauši pārsteidzoši iznākumi.
Kad Hanoveras šķirnes ērzelis Stakkato pirmo reizi ieņēma augstu reitinga vietu Vācijas Jāšanas sporta federācijas reitingos, izdevums Z Magazine iebilda pret tik augstu ciltsvērtības indeksa piešķiršanu ērzelim, kas vēl bija tik jauns un tobrīd tā pēcnācēju devums sportā bija niecīgs. Kopš tā laika Z Magazine ir saņēmies atzīt, ka, iespējams, StakkatoStakkato (kas viens pats pamanījās izglābt tik sarukušo Hanoveras šķirnes „S” līniju no pazušanas nebūtībā) gadījumā tik augsts novērtējums bija attaisnots. 2001. gadā viņa ciltsvērtības rādītājs bija 169 ar precizitātes rādītāju 78%, 2010. gadā tas joprojām ir 169, bet precizitātes rādītājs ir pakāpies līdz 97%. Šogad viņa dominance ir teju pilnīga, jo atkal ir pirmajā vietā, tāpat kā vienmēr kopš brīža, kad 2001. gadā tika iekļauts reitingā, kamēr viņa dēls Stakkato Gold ieņem otro vietu, bet vēl viens pēcnācējs Salito ir ceturtajā. Vēl divi viņa dēli atrodami 20 labāko zirgu sarakstā – Satisfaction 11. vietā un Stolzenberg 20. vietā.
Vēl viens Stakkato dēls pacēlies Ciltsvērtību saraksta augšgalā – Stakkato Gold
Šie rezultāti, iespējams, norāda uz trūkumiem Vācijas Jāšanas sporta federācijas aprēķinu sistēmā, kur tik daudz nozīmes tiek piešķirts paša ērzeļa un tā tuvāko radinieku sportiskajam sniegumam. Tā ir formula, kas konsekventi piešķir ļoti augstus ciltsvērtības rādītājus jauniem ērzeļiem, kuriem ir tikai pāris bērni, kas piedalās sacensībās, vai pat vispār neviens. Hanoveras Zirgaudzētāju biedrības izmantotā formula, kas balstās uz ērzeļa pēcnācēju darbaspēju pārbaužu rezultātiem (cilsgrāmatas biedrības pārbaudes, ķēvju skates, izsoļu vērtējumi) ir nedaudz piesardzīgāka un, iespējams, labāk atspoguļo reālo situāciju. Stakkato Gold pat nav iekļuvis Hanoveras Ērzeļu Gadagrāmatā 2011. gadam (Hannoveraner Jahrbuch Hengst 2011), nemaz nerunājot par Labāko ērzeļu sarakstu, kuriem ciltsvērtība pārsniedz 120 punktus, jo viņam bija tikai seši pārbaudīti pēcnācēji, bet, lai iekļūtu Hanoveras ērzeļu ciltsvērtības sarakstos, ir nepieciešami vismaz 10.
Jāšanas sporta federācijas reitingi arī ir sava veida pierādījums tam, cik liela kļūda bija savulaik „izdzīt” Voltaire uz kaimiņvalstīm – tā Holandē dzimušais dēls Now or Never M (no Nimmerdor ķēves) pašlaik ieņem 9. vietu, kamēr paša Now or Never Holandē dzimušais dēls Valentino (no Belisar ķēves) ierindojies jau 5. vietā.
Interesanti atzīmēt, ka, par spīti visām runām par superzvaigzņu izmantošanu superciltstēvu lomā, patiesībā labāko ērzeļu desmitniekā ir redzami tikai trīs starptautiskā sporta dalībnieki: trešajā vietā ir Cornet Obolensky, kuram 2010. gads bija diezgan kluss, labākais rezultāts bija 4. vieta 160 cm maršrutā Lionas CSI**** sacensībās, taču viņš ir piedalījies pašā augstākajā līmenī; desmitajā vietā esošais Catoki 2010. gadā aizvadīja labu sezonu, gūstot uzvaru 150 cm maršrutā Donauešingenas CSI sacensībās un Grand Prix maršrutā Vigo CSI*****. 2011. gadā viņš apliecināja savu meistarību vēlreiz, uzvarot Pasaules kausa posmā Francijas pilsētā Bordo. Varenais Carthago ir 8. vietā – viņš atvaļinājās no sacensībām jau 2000. gadā pēc spīdošas konkūra karjeras.
Neskatoties uz savu iespaidīgo debiju Bundesčempionātā, paša Stakkato panākumi sacensībās ir bijuši tikai mēreni. 2010. gadā labākais, ko viņš spēja parādīt, bija pāris 9. vietas – 140 cm maršrutā Drēzdenē un 150 cm maršrutā Minhenes CSI****. Stakkato Gold ir uzsācis pienācīgu konkūra karjeru ar jātnieku Janu Sprēhi (Jan Sprehe), taču viņa vienīgā uzvara bija 7/8 gadus veco zirgu maršrutā Jaunminsterē 2009. gadā – sakritības pēc nākamajā gadā tajā pašā maršrutā labāko rezultātu parādīja vēl viens Top 10 saraksta dalībnieks – 6. vietu ieņemošais Clarimo (Clearway / Caletto II), kas Jaunminsterē guva uzvaru ar Vācijas konkūra jauno zvaigzni Janni Frederiki Meijeri (Janne Friederike Meyer) seglos.
Kopumā skatoties, lai Stakkato ir viennozīmīgi devis daudz labus konkūra zirgus (2011. gada Hanoveras biedrības ērzeļu katalogā viņš uzskaitīts ar 354 konkūra sacensībās startējošiem pēcnācējiem, 78 no tiem piedalās S klases sacensībās, kopējā naudas balvās iegūtā summa ir €902,239), viņam vēl ir jāatstāj pēcnācējos kāda starptautiska līmeņa superzvaigzne, lai gan viņa dēlam Souvenir ir bijusi ļoti interesanta karjera, viņa naudas balvās nopelnītā summa uz šodienu sastāda €184,797, un, kā izskatās, viņš varētu pretendēt uz stabilu vietu Vācijas izlasē. Stakkato ir dzimis 1993. gadā, tā kā, iespējams, vēl jāpaiet pāris gadiem, pirms viņa pēcnācēji sasniegs pašas sportiskā snieguma virsotnes. Piemēram, Nabab de Reve, kura bērni tik spīdoši uzstājās Kentuki Jāšanas sporta spēlēs, ir dzimis 1990. gadā, bet Baloubet du Rouet 1989. gadā un Guidam 1988.
Now or Never M kļuva par ērzeļu sertifikācijas skates čempionu Hertogenbošā un piedalījās Pasaules Jaunzirgu čempionātā Lanakenā, taču viņa pēdējā laika karjera ir bijusi visnotaļ pieticīga, sacenšoties vietējās sacensībās ar mēreniem panākumiem. Viņa dēls Valentino ir guvis panākumus vidējo augstumu maršrutos, bet ir vēl pārāk jauns, lai izsistos starptautiskajās sporta arēnās.
Sestās reitinga vietas ieguvējs Cornado (Cornet Obolensky / Acobat I) – vēl viens ērzeļu skates uzvarētājs – arī ir vēl par jaunu, lai būtu izveidojis vērā ņemamu karjeru. Viņa labākais rezultāts 2010. gadā bija 4. vieta 6/7 gadus veco zirgu maršrutā.
Varenais franču ciltstēvs Galoubet A iekļuvis vācu Top 1% sarakstā, diemžēl piecus gadus pēc savas nāves. Interesanti, ka trīs no viņa mazdēliem, visi no Balou du Rouet, parādās pēdējo Hanoveras biedrības ērzeļu skatu sertificēto kandidātu sarakstos; šķiet, ka Hanoveras biedrība atradusi jaunu veidu, kā apiet aizliegumu iepludināt rikšotāju asinis, kas tik daudzus gadus pastāvēja viņu ciltsgrāmatas noteikumos.
34 zirgi, kas iekļauti Vācijas Jāšanas sporta federācijas Top 1% sarakstā, atkal apliecina savulaik jau populāro sajaukumu – Cor de la Bryèr un Capitol – jo 20 no 34 zirgiem ir nākuši no šo divu ciltstēvu krustojuma. 13 no tiem cēlušies no Cor de la Bryère (trīs no tiem nākuši no Capitol līnijas ķēvēm), kamēr septiņi cēlušies no Capitol (seši no ‘Corde’ līnijas ķēvēm).
Corde pēcnācēji ir: Cornet Obolensky (3. vieta Vācijas Jāšanas sporta federācijas reitingā), viņa dēls Cornado I (6. vieta), Catoki (10. vieta), Concerto II (12. vieta), Contendro I (14. vieta), Chalan (16. vieta), Cormint (21. vieta), Caretino (25. vieta), Caretano (26. vieta), Contender (28. vieta), Crawford (32. vieta), Cristallo (33. vieta) un Montender (34. vieta).
Capitol pēcnācēji ir: Clarimo (7. vieta), Carthago (8. vieta), Caspar (labāk pazīstams ar vārdu Berlin – 17. vieta), Cardento (18. vieta), Cassini (19. vieta), C-Indoctro – VDL Indoctro Holandē (26. vieta) un Clinton I (31. vieta).
Interesanti atzīmējama ir slavenā ērzeļa Nimmerdor asiņu atpakaļ plūšana uz Vāciju; Nimmerdor ir dzimis Holšteinā, taču savu vaislas karjeras laiku viņš pavadīja Holandē. Viņa dēls Heartbreaker ierindojas 13. vietā, un ir mātes tēvs tādiem ērzeļiem kā Cornet Obolensky un Now or Never M.
TIEŠĀM? Nevienam nezināms ērzelis nonāk reitingu augšgalā: Real Diamond
Vācijas Jāšanas sporta federācijas iejādes reitingi sagādāja īstu pārsteigumu, kad salīdzinoši nepazīstamais ērzelis Real Diamond izvirzījās labāko saraksta galvgalī ar 173 punktiem, pastumjot malā pat ilglaicīgo saraksta līderi Don Schufro ar 171 – lai gan jāpiezīmē, ka Real Diamond precizitātes vērtējums ir tikai 83%, kamēr Don Schufro tā ir novērtēts ar 95%. Agrāk Real Diamond bija labāk pazīstams ar saviem ērzeļu šovu priekšnesumiem, kuros viņa īpašnieks Fiete Heimans (Fiete Heimann) nostājās seglos, pirms ieslīdēt tajos atpakaļ un aizlēkšot no vietas. Šis priekšnesums ir skatāms arī Youtube video kanālā: www.youtube.com/watch?v=czt4×4C7cjg&feature=related
Real Diamond nebija ērzeļu skates uzvarētājs, nedz arī Bundesčempionāta zvaigzne, tāpat arī viņu nepopularizēja kāda liela zirgaudzētava vai audzētāju biedrība – viņam vienkārši bija īstās sastāvdaļas, lai iegūtu labu rezultātu pēc federācijas formulas: pāris ļoti slaveni radinieki un labs jauno pēcnācēju kopums. Viena no informācijas druskām, kas atrodama par šo ērzeli (kurš pat netiek reklamēts 2010./2011. gada lielajā vācu ērzeļu katalogā „Izvēlētie Vācijas ērzeļi” (Ausgewählte Hengste Deutschlands)), nāk no kāda sūtījuma Chronicle of the Horse interneta forumā.
Sūtījuma autore Sabīne Brandta ( Sabine Brandt), kāda vācu audzētāja, kas internetā raksta ar pseidonīmu ‘Fannie Mae’, acīmredzami ir šī ērzeļa pielūdzēja, taču, liekas, ka tam ir pamatojums:
“Skatoties atpakaļ, man grūti noticēt, ka Real Diamond neguva plašāku atzinību savos pirmajos vaislas gados. Viņš gan netika plaši reklamēts, un viņa īpašnieka personīgu iemeslu dēļ jau četru gadu vecumā ērzelis pilnībā pazuda no vaislas ērzeļu „skatuves”. Līdz tam laikam viņš bija aplecis kādas 30 vai 40 ķēves, vairumu no tām viņš „apkalpoja” trīs gadu vecumā. Par viņu pilnībā aizmirsa līdz pat iepriekšējam gadam, kad viņa vecākie bērni trīs gadu vecumā sāka parādīties kaut kur sabiedrībā. No vidēji 20 pirmās sezonas kumeļiem pieci uzreiz ieguva elites statusu, jo to vidū bija divi sertificēti ērzeļi un trīs 2008. gada vasarā Vestfāles Elites ķēvju skatē apstiprinātas Valsts Elites klases ķēves. Pieci no divdesmit sastāda 25%. „elites” zirgu, kas ir gluži nedzirdēts rādītājs, jo grūti iedomāties kādu no populārajiem ērzeļiem, kuram ir 100 kumeļi kādā konkrētā gadā un 25 no tiem pēcāk kļūst vai nu par sertificētiem ērzeļiem vai Valsts Elites klases ķēvēm. Pat Sir Donnerhall vai Cornet Obolensky (kas abi viennozīmīgi ir vispopulārāko pēdējo gadu ērzeļu starpā) nav izdevies pietuvoties tādam rādītājam ar visu savu plašo pēcnācēju loku, nemaz nerunājot par vecāko trīsgadnieku izlasi.”
Pat parasti nosvērtais un mierīgais Hanoveras šķirnes eksperts Ludvigs Kristmanns (Ludwig Christmann) pauž zināmu pārsteigumu par šā gada reitinga līderi, it īpaši tādēļ, ka šis ērzelis reiz neizturēja Hanoveras biedrības ērzeļu skates pārbaudes!
“Labāko iejādes ērzeļu sarakstā slēpjas milzīgs pārsteigums. Iepriekšējo gadu līderi kā Don Schufro, Breitling W vai Sir Donnerhall turpina atrasties absolūtajā labāko grupā. Tomēr ērzelis ar augstāko ciltsvērtību ir Hanoveras šķirnes zirgs Real Diamond…. Dižciltīgajam bērajam zirgam ir krāšņa vēsture. Kā divgadnieks Real Diamond tika prezentēts ērzeļu skatē Verdenā 2003. gadā, bet netika sertificēts. Viņš izturēja sertifikācijas prasības Vestfāles biedrībā, veiksmīgi absolvējot 30 dienu pārbaudes un uzsākot savu vaislas ērzeļa karjeru. Sākumā viņš tika izmantots tādās audzētavās kā Beckmann un Korte, pašlaik šī ērzeļa vaislas pakalpojumus piedāvā Vārendorfas valsts audzētava. Viņš jau ir pierādījis savu popularitāti. Ņemot vērā ierobežoto pieprasījumu, Real Diamond ir devis jau divus sertificētus ērzeļus un piecas valsts elites ķēves. 25 pēcnācēji veiksmīgi startē sportā. Gandrīz katrs tā pēcnācējs, kas spēris kāju iejādes laukumā, atgriezies mājās ar rozeti.”
(The Hanoverian, 2011. janvāris)
Real Diamond ir cēlies no Rohdiamant, kas ir viens no visveiksmīgākajiem Rubinstein dēliem, lai gan viņa pēcnācējiem nav konsekventa tipa – tie var būt kā mazi un rudi, tā lieli un dūkani. Izvēloties atbilstošas ķēves, viņš spēj darīt brīnumus. Real Diamond māte nākusi no Weltmeyer līnijas, kas savukārt atgriežas pie vērtīgā tīrasiņa Hill Hawk (šī ērzeļa meita, krustota ar Weltmeyer, deva sešus Welt Hit brāļus – divi no kuriem ierindojās Top 1% sarakstā) un arī pie Furioso dēla Futuro. Trīs no Forverkas (Vorwerk) zirgaudzētavas labākajiem ērzeļiem: Rubinstein, angloarābs Inschallah (Rohdiamant mātes tēvs) un Furioso. Skumji apzināties, ka šī spēcīgā Oldenburgas šķirnes audzētava vairs neeksistē…
Dr. Kristmanns arī ar zināmu atvieglojumu atzīmē, ka divi no pēdējos gados spēcīgi reklamētajiem ērzeļiem – Dancier un Hotline liekas piepildām savus solījumus:
“Celles zirgaudzētavas ciltstēvs Dancier spēja ierindoties desmit labāko ērzeļu sarakstā ar ciltsvērtības indeksu 162 ar pirmo piegājienu. Viņš radīja labu atspēriena punktu ar izcilu darbaspēju pārbaudes rezultātu. Integrētajā ciltsvērtības novērtējumā tika ievadīti 15 viņa meitu darbaspēju pārbaudes rezultāti, kamēr 26 jaunzirgu vērtējumi (ieskaitot arī izsoļu priekšatlases vērtējumus) tika izmantoti, lai noteiktu asociācijas ciltsvērtības rādītāju. Nākamie divi gadi rādīs, kāds būs šī zirga liktenis.”
“Sākumā Hotline bija līdzīga karjera kā Dancier: vispirms viņš kļuva par sertifikācijas skates čempionu Verdenā, tad par darbaspēju pārbaudes čempionu un tika aktīvi izmantots kā vaislas ērzelis Šokemoles (Schockemöhle) zirgaudzētavā un Dānijas zirgaudzētavā „Blue Hors”. Pēc pirmo kumeļu nākšanas pasaulē ažiotāža ap šo zirgu pieklusa. Savu popularitāti viņš atkal atguva, kad viņa pirmie pēcnācēji sasniedza jājamzirgu vecumu un varēja demonstrēt savas spējas. Viņa dēliem un meitām piemīt izcilas jājamzirgiem nepieciešamās īpašības, kas arī izskaidro šī ērzeļa augsto ciltsvērtību un nosaka viņa augsto vietu federācijas ciltsvērtības reitinga sarakstā.”
Federācijas Top 1% Iejādes ērzeļu ciltsvērtības saraksts apstiprina Donnerhall dominanci – 15 no sarakstā esošajiem 44 ērzeļiem ir cēlušies no šīs līnijas. Tālāk seko četri ērzeļi, kuriem katram ir pa četriem pēcnācējiem-saraksta dalībniekiem: Rubinstein, Weltmeyer, Sandro Hit un Florestan. No jauna atdzīvinātā „B” līnija, ko pārstāv Bolero, ir devusi divus saraksta dalībniekus, abi no kuriem – Breitling W un Belissimo M – atrodas desmit labāko grupā. Stabilā traķēņu šķirnes zirgu atgriešanās sacensību laukumos un zirgaudzētāju simpātiju pieaugums pret šo šķirni turpinās, pieciem šīs šķirnes pārstāvjiem iekļūstot augstāk minētajā sarakstā: Münchhausen un Insterburg, kā arī to tēvs Hohenstein, kam seko Hofrat un viņa dēls Hotline, un arī Latimer dēls Hibiskus.
Jauno vācu zirgaudzēšanas atvērtības politiku atspoguļo fakts, ka 14. saraksta vietā ierindojies Holandes šķirnes ciltstēvs (un WBFSH reitingu līderis) Jazz.
Šo atvērtību vēl vairāk apliecina pēdējie Hanoveras zirgaudzētāju biedrības reitingi, kuros galvenā vieta iejādes disciplīnā pieder Beļģijā dzimušajam, Holandei piederošajam un zem holandiešu jātnieka segliem startējošajam ērzelim Florencio, kas ir apzīmēts ar Vestfāles šķirnes degzīmi un pārstāv klasisku vācu ciltslīniju apkopojumu: tēvs Florestan, māte no Weltmeyer/Pik Bube II. Florencio uzsāka spīdošu iejādes jaunzirga karjeru, iegūstot divus Pasaules čempiona titulus, un, neskatoties uz diezgan aktīvo izmantošanu vaislā, viņu ne mazāk aktīvi trenē arī sacensībām holandietis Hans-Peters Minderhouds (Hans-Peter Minderhoud), mērķējot jau uz startiem Lielajā Balvā.
Pasaules čempions jaunzirgu klasē, bet vai arī pasaules čempionu tēvs? Florencio
Florencio ar ciltsvērtības indeksu 158 (un precizitātes rādītāju 91%) par desmit punktiem apsteidz sekojošo vietu ieņēmējus Belissimo M (arī 91%) un Hohenstein (97%) ar 148 punktiem katram. Tie ir trīs privāti ērzeļi, kas atrodas Hanoveras biedrības reitingu skalas augšgalā. Acīmredzami tie laiki, kad dominēja ērzeļi no valsts audzētavas Cellē, bet privātie ērzeļi tika uzskatīti par kaut kādu Oldenburgas modes kliedzienu, ir pagājuši.
Augstāk vērtētais no Celles ērzeļiem ir Don Frederico – 4. vieta ar 147 punktiem. Par spīti tam, ka kādreizējais Celles audzētavas direktors Dr. Bāde sākotnēji nevēlējās atzīt Donnerhall – Bādes iemīļotajā Weltmeyer sīvākā konkurenta no Oldenburgas biedrības – vērtību, tagad Hanoveras biedrības reitingos ir redzams, cik ļoti Donnerhall ir iekarojis Hanoveras šķirnes iejādes zirgu audzēšanas jomu. No 43 ērzeļiem „Iejādes sarakstā” (‘Topliste Dressur’), 13 pārstāv „D” līniju, kas gandrīz divkārt pārsniedz Weltmeyer pēcteču kopējo skaitu – 7.
Pats Weltmeyer atrodas 5. vietā, bet viņa labāk novērtētais dēls Weltregent H palicis 7. vietā. Weltregent ir lieliskas „nišas mārketinga” piemērs – viņš atrodas Baumgartu (Baumgart) ģimenes Schwartze Hof zirgaudzētavā, kur viņa pakalpojumi ir pieejami tikai ar lecināšanas metodi – tā ir viena no retajām, ja ne pat vienīgā privāto ērzeļu stacija Vācijā, kas ievēro šīs senās tradīcijas…
Šogad Iejādes ērzeļu sarakstā ir pieci jaunpienācēji – Hotline (Hofrat / De Niro – tas laikam ir atvieglojums kādiem 800 vai vairāk ķēvju īpašniekiem, kas pirmajā gadā izvēlējās lecināt ķēves ar šo ērzeli, jo, pēc pirmajiem iespaidiem vadoties, kumeļi bija diezgan necili), Desperados (De Niro / Wolkenstein II), Locksley II (Londonderry / Weltmeyer), Dancier (De Niro / Lancier) un Breitling W (Bismark / Maat I).
Hanoveras Gadagrāmatā arī tiek publicēts Labāko saraksts (Topliste) pēc tipa, un katru gadu, kopš Gadagrāmata tika pirmo reizi izdota 1999. gadā, šo reitingu augšgalā atradās traķēņu šķirnes ērzelis Caprimond (Karon / Mackensen) – tā tas ir atkal arī 2001. gada izlaidumā, un atkal Caprimond uzvar ar ievērojamu pārsvaru pār konkurentiem – viņa ciltsvērtības indekss ir 173, bet otrās vietas ieguvējam Wolkentanz II (Weltmeyer / Ludendorff) tas ir 161. Ņemot vērā, ka pastāv nedaudz negatīva korelācija starp augstiem rādītājiem par eksterjeru un lecienu, nav pārsteigums, ka šajā sarakstā dominē iejādes ērzeļi, lai gan Escudo ar saviem dēliem, šķiet, spēj labi apvienot gan izskatu, gan labu lecienu. Embassy ierindojas 9. vietā, kamēr tā tēvs Escudo I nedaudz atpaliek ar 11. vietu. No 44 ērzeļiem, kas iekļauti tipa vērtējuma sarakstā, septiņi ir konkūra līniju ciltstēvi, no kuriem slavenākais ir Sandro Song, kas, cerams, nenodod mantojumā bērniem savas ļoti „nepareizās” priekškājas.
12 gadus pēc kārtas līderis pēc tipa – traķēnis Caprimond
Konkūra labāko sarakstā Stakkato no pirmās vietas izkonkurējis privātais Holšteinas šķirnes ērzelis Contendro I (Contender / Reichsgraf) ar ciltsvērtības indeksu 168, kas par diviem punktiem apsteidz Stakkato, savukārt trešajā vietā paliek vēl viens Holšteinas šķirnes ērzelis, kas pieder Maas J. Hell ērzeļu stacijai – Calido (Cantus / Coriander) ar ciltsvērtības indeksu 161. Tādējādi slavenās Maas J Hell zirgaudzētavas vairs nav – to sevī absorbēja arvien augošā Paula Šokemoles impērija, un viņa ērzeļu stacija arvien vairāk sāk atgādināt de facto Vācijas nacionālo zirgaudzētavu…
Calido ir mātes tēvs tādam ērzelim kā Salito, kas pirmo reizi pievienojas Topliste sarakstam, dalot 4. vietu ar vēl vienu Stakkato dēlu Stolzenberg un ar Argentinus dēlu Adlantus As. Visiem ir ciltsvērtības indekss 160.
Viens no ciltsvērtības formulas ironiskajiem iznākumiem ir tāds, ka, lai arī slavenais konkūra ērzelis un arvien populārākais ciltstēvs For Pleasure nemaz neiekļaujas Hanoveras Topliste sarakstā (federācijas Top 1% sarakstā viņš ir 29. vietā),
Hanoveras šķirnes reitingos viņu pārstāv 6 dēli: Fly High (7. vieta ar 159 punktiem), Forsyth (pirmo reizi iekļauts reitingā = 9. vieta ar 156 punktiem), For Keeps (= 18. vieta – 147), For Edition (22. vieta – 145), For Feeling (27. vieta – 142) un For Joy (39. vieta – 131).
Embassy ieņem 9. vietu gan sarakstā pēc tipa, gan konkūra reitingā, kur viņa ciltsvērtības indekss ir aprēķināts kā 156.
Hanoveras zirgaudzēšanā lēnām, bet stabili sāk pieaugt franču asiņu ietekme, ko apliecina Quidam de Revel dēla Quidam’s Rubin (no Landgraf / Caletto I ķēves) atrašanās 11. vietā un Balou du Rouet (no Baloubet du Rouet un vācu audzētas Continue / Domino izcelsmes ķēves) iekļaušana reitingos pirmo reizi un 12. vietas piešķiršana. Liekas, ka vācu zirgaudzētāji ir gatavi riskēt ar Selle Français šķirnes izmantošanu, bet vienlaikus arī grib nodrošināt savas likmes, iesaistot pazīstamās vācu līnijas.
Now or Never M pirmo reizi parādās Topliste sarakstā = 36. vieta, lai gan viņa dēlam Valentino vēl ir sevi jāpierāda – tā kā viņam bija divi dēli pēdējā ērzeļu skatē, var cerēt, ka arī viņš tiks iekļauts šajā sarakstā visai drīz.
Citi jaunpienācēji Hanoveras konkūra Topliste sarakstā ir Ludgera Bērbauma (Ludger Beerbaum) starptautiskā līmeņa jājamzirgs Couleur-Rubin (Cordalme / Grannus un no mātes puses Harli Seifert zirgaudzētavas labākās ciltslīnijas), Castus (Classiker / Furioso II) un Concetto (Caletto / Racot).
Droši vien nav citas zirgaudzēšanas valsts, kurā ciltsvērtības indeksiem tiktu piešķirta tik nopietna nozīme kā Dānijā, vai vismaz tāds iespaids rodas, ja ņem vērā, ka DVA prezidenta Jana Pedersena (Jan Pedersen) viedoklis ir plaši izplatīts. Savulaik kādā intervijā 2009. gadā viņš izteicās, ka nākotnē ciltsvērtības indeksi kļūs arvien izšķirošāki: „Manuprāt, pēc pieciem vai desmit gadiem šīs ciltsvērtības būs vēl labākas un patiešām spēs vēstīt absolūto patiesību – un, kad mums tā būs un kad spēsim salīdzināt ciltsvērtības dažādās valstīs, tad būs ļoti viegli noteikt, kuri ir desmit/divdesmit labākie ērzeļi un visi tos izmantos, kas manā skatījumā novedīs pie vienota zirga tipa izveides”.
Es personīgi uzskatu, ka izredzes kaut cik loģiski salīdzināt ērzeļu ciltsvērtības vispārīgi ir vienlīdzīgas iespējai nodibināt Vienradžu audzēšanas biedrību, kas ir zināms atvieglojums, jo ideja par „vienotu” zirgu nešķiet visai pievilcīga.
Dāņu panākumu stāsts ir visnotaļ iespaidīgs. Viņu ciltsgrāmata tika nodibināta tikai 1962. gadā, taču nesenie pētījumi, kas publicēti dāņu izdevumā „Horse Genetics” pierādīja, ka dāņiem ir visaugstākie ciltsgrāmatu panākumu rādītāji iejādes zirgu audzēšanā, ja reitingus aprēķinātu kā procentuālo kumeļu īpatsvaru, no kuriem izaug 300 labākie starptautiskā sporta zirgi.
Audzēts Dānijā, bet pārstāv Traķēnes šķirni, Blue Hors Hertug (Attēls – Ridehesten.com)
Jaunie reitingi izvirza dāņu siltasiņu šķirni priekšgalā visām pārējām šķirņu ciltsgrāmatām attiecībā uz iejādes zirgu audzēšanu. Laika posmā no 1995-2002. gadam kopumā pasaulē nāca 13,359 dāņu siltasiņu šķirnes iejādes novirziena kumeļi, no kuriem 37 kumeļi jeb 0.2709% pašlaik atrodas FEI Top 300 iejādes zirgu sarakstā. Dāņu siltasiņiem seko Holšteinas ciltsgrāmata ar 0.2254% un Oldenburgas siltasiņi ar 0.2034% – lai gan jāprāto: ja runa iet par mazāk kā pusi procenta katrā gadījumā, vai tas ir pārdomātas audzēšanas rezultāts vai tikai nejaušība? Tas arī lieliski demonstrē, cik riskanti ir audzēt augsta līmeņa iejādes zirgus. Cik daudzas derīgo izrakteņu raktuvju firmas izņemtu izpētes licences, ja zinātu jau iepriekš, ka tiem ir tikai 0.2709% iespējas gūt panākumus?
Pēc izdevuma „Horse Genetics” aprēķiniem, divas lielākās siltasiņu šķirņu ciltsgrāmatas, kas atrodas WBFSH reitingu augšgalā, novirzās lejup uz ceturto vietu (KWPN) un septīto vietu (Hanovera). Dramatiskākās atšķirības skar zviedru siltasiņu šķirni, kas ierindojas piektajā vietā, salīdzinot ar desmito vietu WBFSH reitingā, un beļģu siltasiņu šķirni, kas ieņem sesto vietu, salīdzinot ar četrpadsmito vietu WBFSH reitingā. Šie cipari ir satraucoši – teju katrā valstī, kurā tiek rīkotas iejādes sacensības Lielās Balvas programmā, septiņu gadu laikā būs salasāmi 20 vai 30 zirgi, kas var iegūt „starptautiskas” godalgotās vietas zemāka līmeņa pašmāju CDI sacensībās un tādējādi nonāk 300 labāko sarakstā, kas vēl it neko neliecina par to talantu vai izcelsmi.
Skatoties uz jaunākajiem dāņu ciltsvērtības rādītājiem, kas tika publicēti šā gada februārī, ir redzams, ka Dānijas iejādes zirgu popularitātē lielu lomu nospēlēja Blue Hors zirgaudzētava. Četri no desmit labākajiem zirgiem ir nākuši no šīs audzētavas: otrais labāk novērtētais traķēņu šķirnes ērzelis Blue Hors Hertug (Schwadroneur /
Donauwind) ar ciltsvērtības indeksu 150 un trešās vietas ieguvējs Blue Horse Romantic (Don Schufro / Romancier) ar 146 punktiem (lai gan abu šo ērzeļu izcelsmēs dominē vācu asinis, šie zirgi faktiski ir dzimuši Dānijā), kā arī ceturtajā un piektajā vietā ir divi no Vācijas ievesti zirgi: Don Schufro (Donnerhall / Pik Bube I) un Romanov (Rohdiamant / Grundstein II) ar ciltsvērtības indeksiem 142 un 141 attiecīgi. Desmit labāko saraksta augšgalā atrodas vācu ērzelis Sandro Hit (Sandro Song / Ramino) ar ciltsvērtības indeksu 162. Šeit Sandro Hit ir saņēmis krietni augstāku reitinga novērtējumu, nekā dzimtajā Vācijā, kur viņš nav iekļuvis pat Top 1% sarakstā, lai gan tur ir atrodami pieci viņa dēli. Saskaņā ar Dāņu zirgaudzētāju biedrības preses sekretāra Tomasa Baha Jensena (Thomas Bach Jensen) teikto: “Sandro Hit atrašanās saraksta līderpozīcijā balstās uz dažiem ļoti labiem pēcnācējiem, un ārzemēs viņš acīmredzami ir novērtēts krietni zemāk. Viens no iemesliem ir, ka viņam ir ļoti labi pēcnācēji Dānijā kā, piemēram, zelta medaļniece ķēve Polka Hit Nexen, kas bija sudraba medaļas ieguvēja Pasaules čempionātā 6 gadus vecajiem zirgiem Verdenā 2008.gadā un tagad startē Lielās Balvas programmā ar jātnieku Andreasu Helgstrandu (Andreas Helgstrand).”
Dānijā izvietotais ērzelis De Noir (De Niro / Matcho) ieņem piekto vietu (141), kamēr importētais traķēnis Schwadroneur (Arogno / Ibikus) paliek septītajā vietā, dalot to ar vēl vienu traķēni Gribaldi (Kostolany / Ibikus), abiem ciltsvērtības indekss ir 140. Devītā vieta tiek Vācijā esošajam Rohdiamant (137), un sarakstu noslēdz desmitās vietas ieguvējs Zardin Firfod (136), Dānijā dzimis ērzelis no Gribaldi un Schwadroneur ķēves.
Konkūra ciltslīniju saraksta līdera pozīcijas ieņem zirgs ar ļoti dānisku vārdu – Bøgegårdens Apollo, taču viņš ir dzimis Vācijā un pārstāv Holšteinas šķirni ar nelielu Selle Français piejaukumu (no Acord II, apvienojot sevī Almé un Cor de la Bryère asinis, un no mātes, kas sevī apvieno Ramiro un Farnese asinis). Apollo aizvadījis vidēji veiksmīgu starptautiskā konkūra karjeru vispirms ar jātnieku Sorenu Molleru Nīlsenu (Søren Moller Nielsen), tad ar Emīliju Martinsenu (Emilie Martinsen). Viņa ciltsvērtības indekss ir 150.
Otrajā vietā ierindojies 2009. gada reitingu līderis – Casir Ask, vēl viena ģenētiskā „dāvana” no slavenās ThormählenCor de la Bryère un Birte II, kura savukārt cēlusies no Landgraf un no CapitolCorlando (Cor de la Bryère / Landgraf) – starptautiskajos sacensību laukumos pazīstams labāk kā Corland. Dzimis Holšteinā, 3 gadu vecumā ievests Dānijā, kur nodzīvoja 3 sezonas, pirms tika pārdots uz Holandi. zirgaudzētavas Holšteinā – viņš cēlies no tiešās māsas. Ciltsvērtības indekss 147. Trešā vieta ar 143 punktiem pienākas
Ceturto vietu ar ciltsvērtības indeksu 139 dala Willemoes un Carano. Willemoes ir Dānijā audzēts vācu izcelsmes ērzelis no Cantus / Wahnfried. Viņš tika izvests uz ASV 2006. gadā. Carano ir Vācijā dzimis, cēlies no Capitol un Cor de la Bryère ķēves.
Tālāk seko 3 zirgi ar vienādu ciltsvērtības indeksu 138: Lagano (Vācijā dzimis, no Leander / Roman), Rockland (Holandē dzimis, no Corland un Nimmerdor ķēves) un Cajus (Dānijā dzimis, no Coronado un Lagano ķēves). Vēl viens no Vācijas ievestais ērzelis Casino (Capitol / Caletto II) atrodas 9. vietā ar ciltsvērtības indeksu 136. Sarakstu noslēdz 10. vietā esošais, Vācijā dzimušais Lambrusco Ask (Landor S / Contender).
Lai gan trīs no desmit labākajiem iejādes zirgiem atrodas ārpus Vācijas robežām (daži dāņu audzētāji brauc uz Vāciju, savāc tur saldēto sēklas produktu un ved to atpakaļ, lai apsēklotu savas ķēves), visi konkūra līniju ciltstēvi, izņemot Corland un eksportēto Willemoes, atrodas Dānijā – un, iespējams, tie nav tik populāri kā iejādes talanti.
Uzlecošajā siltasiņu šķirnes zirgu audzēšanas lielvalstī Holandē viedoklis par ciltsvērtības indeksu lietošanu izriet no oficiālās nostājas, kuru pauž sertificēšanas komisijas vadītājs Arī Hamoens (Arie Hamoen):
“Katru gadu KWPN publicē savu sertificēto ērzeļu ciltsvērtības indeksus. Zirgaudzētāji arvien vairāk paļaujas uz šo informāciju, lai izvēlētos savām ķēvēm atbilstošākos ērzeļus. Principā šie indeksi ir lielisks instruments, ar kura palīdzību var viegli un ātri noteikt, kuri ērzeļi uzlabo pēcnācēju kvalitāti un/vai kurš ērzelis labāk der konkrētajai ķēvei, vērtējot pēc eksterjera.”
Hamoens norāda, ka “KWPN arī aprēķina iejādes, konkūra darbaspēju un eksterjera indeksus ķēvēm. Tomēr šie indeksi ir mazāk autoritatīvi kā ērzeļu rādītāji, jo, tā kā ķēvēm ir skaitliski mazāk pēcnācēju, to aprēķinātie precizitātes rādītāji ir zemāki.”
Jans Grēve (Jan Greve), viens no Holandē viscienījamākajiem un veiksmīgākajiem zirgaudzētājiem pauž ciniskāku uzskatu: „Ciltsvērtības rādītāji lielākoties parāda to, ko jūs jau zināt, tikai rakstiskā veidā.”
Holandiešu ciltsvērtības rādītāji ir sadalīti pēc vecuma grupām – tādējādi iegūstam vērtības rādītājus arī iejādes un konkūra ērzeļiem, kuriem nav sportā startējošu pēcnācēju. Nav pārsteidzoši, ka jauno iejādes ērzeļu reitingos dominē slavenais Jazz un vēl viens ērzelis, kas, iespējams, nākotnē būs viņa pēctecis – viņa dēls Tango. Saraksta augšgalā atrodas vēl divi Jazz dēli – Chagall D&R (no De Niro / Romancier mātes) ciltsvērtības indekss 207, un WyntonMatador / Rubinstein / Welt As), ciltsvērtības indekss 191, kā arī Tango dēls Zardando (Gribaldi / Contago) ar ciltsvērtības indeksu 190 trešajā vietā, tā kā ir skaidri redzams, uz kuru pusi vējš pūš – holandiešu ērzeļi tiek krustoti ar vācu ķēvēm. Taču jāpiezīmē, ka precizitātes rādītāji ir ļoti zemi: 42%, 48%, 48% attiecīgi – nonākot pie paša Jazz, šis rādītājs ir dubultojies – 97%.
Iejādes ērzelis ar augstāko ciltsvērtību Holandē Chagall D+R – taču kāds ir tā precizitātes rādītājs? (Attēls – Jacob Melissen)
Ceturtā vieta tiek Jazz mazdēlam Bretton Woods no Johnson un no tās pašas ķēves, kas devusi Chagall D&R. Ciltsvērtības indekss 188, precizitāte 36%. Piektajā vietā Carlton Hill VDL (Uphill / Vincent), 183 – 40%. Vēl viens Jazz dēls ieņem 6. vietu –Bristol (no Nimmerdor dēla Goodtimes meitas) indekss 177 – 47%. Charmeur, kurš ierindojies 7. vietā (176 – 44%), ir sava veida variācija par tēmu – cēlies no vācu tēva Florencio un tīršķirnes holandiešu ķēves no Jazz / Ulft / Amor. Tango dēls Zizi Top (Ferro) ir palicis 8. vietā, indekss 174 – 46%; ar tādu pašu rezultātu sarakstā iekļauts vēl viens Jazz pēctecis Cachet L, šoreiz gan no Ferro / Nimmerdor ķēves, precizitātes rādītājs 45%. Desmit labāko zirgu sarakstu noslēdz Charmingmood, no Vestfāles ērzeļa Winningmood un Contango ķēves, indekss 170 – 36%.
Izskatās, ka nākotnē holandiešu konkūra zirgu audzētājiem būs pieejams plašāks un dažādāks gēnu kopums, ar ko manipulēt, nekā iejādes jomas kolēģiem, ja jauno ērzeļu izvēle tiks balstīta uz populārākajām ciltslīnijām, kuru pārstāvjiem nav sevi pierādījušu pēcnācēju vēl. Zambesi (no Heartbreaker un Calvaro / Le Mexico xx ķēves) ir līderis ar ciltsvērtības indeksu 168, precizitātes rādītāju – 58%, tikai nedaudz apsteidzot Vigaro, kas ir ļoti interesants Selle Français, tīrasiņu un Holšteinas šķirnes sajauks – cēlies no Tangelo vd Zuuthoeve un no klasiskas holandiešu izcelsmes ķēves no Renville/ Farn/ Amor. Indekss 167 – 58%. Trešā vieta tiek Brainpower, no Contendro I un Guidam/Nimmerdor/Amor ķēves, indekss 160 – 54%.
Tālāk seko pieci jauni ērzeļi ar vienādu ciltsvērtības indeksu 157: Arezzo VDL (no Chin Chin un Heartbreaker / Renville / Jasper ķēves); Arthos R (no Namelus R un Mermus R ķēves) un Zurich (no Berlin un Concorde ķēves) – visiem ir arī vienāds precizitātes rādītājs 58%. Zavall VDL (no Casall un Emilion / Cor de la Bryère / Almé ķēves) arī saņēmis ciltsvērtības indeksu 157, bet precizitātes rādītājs tam ir 55%, kamēr pēdējam piecinieka pārstāvim Bernini (Vigo d’Arsouilles / Quick Star) ir tikai 48% precizitāte. Bodinus (no Heartbreaker dēla Padinus un Namelus / Abgar xx Guidam dēls Amadeus (no Ramiro / Farn / Marco Polo ķēves) ieņem desmito vietu, indekss 155 – 60%. ķēves)
Nākamā ērzeļu grupa ir tie, kuru pēcnācēji piedalās iejādes sacensībās un ir vecumā no 4-6 gadiem. Pirmajā vietā ir Citango (Contango / Jazz) ar ciltsvērtības indeksu 187 (56%), tam seko Uphill (Oscar / Apollonios xx) 178 (64%); Vivaldi (Krack C / Jazz) 177 (63%); Tango (Jazz / Contango) 168 (80%); Johnson (Jazz / Flemmingh) 161 (74%); Voice (De Niro / Rohdiamant) 156 (54%); holandiešu Dormello DDH (Dormello / Welt Hit II) 155 (43%); TchaikovskyMonteverdi / Clavecimbel) 149 (52%); UB 40 (Olivi / Michelangelo) 147 (75%); Undigo (Sandro Hit / Jazz) 145 (59%). (
Konkūra ērzeļu grupu, kuru pēcnācēji ir vecumā no 4-6 gadiem, vada Libero H dēls Ustinov (no Nimmerdor ķēves) ar ciltsvērtības indeksu 170 (78%), viņam seko Warrant (Numero Uno / Nimmerdor) 164 (63%); Untouchable (Hors la Loi II / Heartbreaker) 159 (72%); Tadmus (Calvados / Concorde) 156 (69%); Royal Star (Quick Star / Jalisco B) 154 (58%); Ultimo (Phin Phin / Burggraaf) 151 (79%); Utopie (Jacomar / Calvados) 151 (68%); Up to Date (Camerino / Colino) 148 (79%); Lucky Boy (Lavall II / Calypso I) 144 (72%); Berlin (Cassini I / Caretino) 142 (85%).
Iejādes ērzelis ar augstāko vērtību to ciltstēvu sarakstā, kuriem ir 7-9 gadus veci startējoši pēcnācēji, Son de Niro ir īsts sajaukums: cēlies no De Niro, māte ir no traķēņa Balzflug, kam piejaukts tīrasinis un Selle Français no viena agrīnā holandiešu iejādes ērzeļa Vincent līnijas, divreiz iekšaudzējot uz Duc de Normandie. Viņa ciltsvērtības indekss ir 166, bet precizitāte 65%. Otrajā vietā paliek Radar, kas cēlies no Lielās Balvas līmeņa ērzeļa Cocktail un atkal uzsver franču jājamzirgu asiņu nozīmīgumu mūsdienu Holandes siltasiņu zirgu šķirnes veidošanā – Radar senčos ir tādi vārdi kā Le Mexico, Duc de Normandie un Le Val Blanc. Indekss 149 (58%).
Trešajā vietā paliek Rubels, kas izskatās pēc absolūta Eiropas sajaukuma – tā vectēvs Rubinstein ir viens no vistradicionālākajiem iejādes pārstāvjiem, un Rubels asinīs plūst trīs vareno Holšteinas ērzeļu – Nimmerdor, Ramiro un Joost – mantojums, trīs tīrasiņu – Cottage Son, Furioso un Angelo – piejaukums, kam pievienots arī nedaudz Selle Français garšas no Almé un Furioso II. Ir pat nedaudz Hanoveras piejaukuma caur Gotthard. Divas reizes pēc kārtas Rubels uzvarēja Pasaules Jauno iejādes zirgu čempionātā, līdz 2006. gadā devās uz labākiem laukiem. Ciltsvērtības indekss 148 (72%).
Aiz viņa paliek: Riant (Jazz / Julio Mariner xx) 145 (68%); Painted Black (Gribaldi / Ferro) 144 (80%); Ro-LexMontecristo / Winckenburgh) 144 (68%); Norway (Jazz / Ulft) 143 (66%); Pardon (Weyden / Amor) 142 (57%); Florencio (Florestan / Weltmeyer) 140 (80%); Roman Nature (Rohdiamant / Ehrentusch) 134 (68%). (
Konkūra ērzeļu saraksta līderis ir Londontimes (Goodtimes / Le Mexico) 154 (78%), tad seko Padinus (Heartbreaker / Grannus) 153 (88%); Tangelo vd Zuuthoeve (Narcos II / Laudanum xx) 149 (90%); Sir Corland (Corland / Derrick) 146 (78%); Pokémon (Polydor / Weinberg) 143 (54%); Ikoon (Libero H / Nimmerdor) 142 (64%); RegilioHeartbreaker / Burggraaf) 139 (76%); Regino (Animo / Rebel Z II) 136 (68%); Michael (Zeus / Nimmerdor) 136 / 66%); Opium (Polydor / Bormio xx) 136 (57%). (
Līdz šim brīdim laikam ir skaidrs, ka arī 10 gadus un vecāko startējošo iejādes zirgu ciltstēvu sarakstā labākais būs Jazz. Patiesībā, ja atskaita viņa dēla Chagall D&R ciltsvērtības indeksu 207 ar precizitātes rādītāju 42 (kas nav pārsteidzoši, jo neviens no viņa bērniem nepiedalās sacensībās), tad Jazz ir ne tikai visaugstākais ciltsvērtības indekss iejādes ērzeļu grupā, bet arī visaugstākais precizitātes rādītājs 97% , kuru pārspēj tikai Concorde konkūra grupā ar 98% . Tomēr ķēves īpašniekam nebūtu prātīgi tūdaļ pat vest savu ķēvi lecināt pie Jazz. Pat Niko Vitte (Nico Witte), pazīstams holandiešu ērzeļu īpašnieks, kas atklāja Jazz, secina, ka viņa pēcnācēji nav domāti kuram katram jātniekam:
“Manuprāt, lielākā daļa Jazz bērnu nav domāti amatieriem, it īpaši ķēves; tās ir bailīgas un diezgan nervozas. Profesionāļiem vai pusprofesionāļiem Jazz bērni ir teicama izvēle – vairums no tiem, lai gan ne visi, tomēr lielākā daļa vismaz.”
Tieši tā ir faktiskā problēma ar šiem ciltsvērtības indeksiem – lai gan tie pasaka priekšā, ka konkrētais ērzelis dod veiksmīgus bērnus, tie neko neizsaka par to, kādas īpašības nodrošina šos panākumus. Tie gan pierāda, ka gan Capitol, gan Cor de la Bryère ir ārkārtīgi veiksmīgi, taču neatklāj, ja viens no tiem dod vairāk spēka, bet otrs piešķir bērniem mantojumā akurātību.
Otrais iejādnieku sarakstā ir Contango (Contender / Kronpriz xx) ar ciltsvērtības indeksu 176 (91%), kas nav mazs sasniegums, ja ņem vērā, ka šis ērzelis tikai divas sezonas pavadīja Holandē, pirms tika eksportēts uz ASV, kur turpināja ražot visai veiksmīgus iejādes zirgus, viens, no kuriem ir Steffena Petersa (Steffen Peters) jātais izcilais Ravel.
Trešo vietu ieņem Jazz dēls Olivi (no Lielās Balvas ērzeļa Aktion meitas) ar ciltsvērtības indeksu 174 (88%). Šis ērzelis tika pārdots uz Francijas zirgaudzētavu Haras du Feuillard, pavadījis tikai pāris sezonas Holandē – šo gājienu holandiešiem var nākties nožēlot.
Aiz viņa paliek: Vincent (Pretendent / Duc de Normandie) 171 (86%); Clavecimbel (Statuar / Apple King xx) 165 (89%); Aktion (Pion / Akteur) 159 (90%); Montecristo (El Corona / Clavecimbel) 159 (85%); Rubiquil (Rubinstein / Roemer) 158 (83%); Democraat (Pion / Silvano) 153 (90%); Mooiman (Flemmingh / Roemer)
151 (73%).
Vecāko bērnu konkūra ērzeļu reitings atkal uzsver nepārejoši populārā Nimmerdor dominanci. Viņš ne tikai pats ieņem 8. vietu reitinga ar ciltsvērtības indeksu 148 (precizitātes rādītājs – 97%), bet viņa dēls Heartbreaker (no SilvanoQuasimodo vd MolendreefHeartbreaker / Lys de Daramen) ir otrajā vietā ar 158 (47%). Namelus R (no Concorde un Joost / Abgar ķēves) un Mr Blue (Couperus / Oldenburg) ir viens indeksa rādītājs – 152, bet precizitātes rādītāji 90% un 87% attiecīgi. Vēl viens Concorde pēcnācējs ir 5. vietā – Laroche (no Nimmerdor ķēves), dalot to ar Hay Guy (Joost / Abgar) ar 149 punktiem katram (84% – 55%); tad seko visu laiku labākie ciltstēvi ar 148 punktu indeksu: Concorde (Voltaire / Marco Polo) – 98%, Nimmerdor (Farn / Koridon) – 97%, Libero H (Landgraf / Ronald) – 94% un Cantos (Contender / Goodtimes) – 91%.
Vienkārši labākais – Nimmerdor. Holšteinas dāvana Holandei. (Attēls – Jacob Melissen)
Ar to arī noslēdzas pētījums par jaunākajiem ciltsvērtības rādītājiem dažās vadošajās zirgaudzēšanas valstīs Eiropā, un ir jāveic viens galīgais secinājums. Bieži vien nepastāv izteikta saistība starp augstu ciltsvērtību un garu, uz lecināšanu pieteikto ķēvju rindu – patiesībā nereti ir tieši otrādāk, un, lai vēl vairāk sarežģītu visu, īpaši Vācijā daudzi no vispopulārākajiem ērzeļiem ir ērzeļu skates uzvarētāji un zvaigznes, kuri nav radījuši nevienu pēcnācēju, kur nu vēl paliekošu ciltsvērtību.
Holandē iejādes disciplīnā valda sajaukums – dažiem no populārākajiem ērzeļiem ir izcili ciltsvērtības rādītāji, bet daži pat neparādās reitingos.
10 vispopulārākie iejādes ērzeļi Holandē pagājušajā gadā bija: 1.Uphill 2.Apache (UB40 / Krack C) 3.Charmeur 4.Jazz 5.Oscar (Wolfgang / Nabuur) 6. Johnson 7.Vivaldi 8.United (Krack C / Partout) 9.Zhivago (Krack C / Jazz) 10.Andretti (Special D / Sandro Hit).
Populārākais iejādes ērzelis Holandē – Uphill… (Attēls – Jacob Melissen)
Tātad precīzi 50% no populārākajiem ērzeļiem nemaz neparādās desmit labāko ērzeļu ciltsvērtības reitingos, un tikai viens no vecāko ērzeļu grupas ar visaugstāko precizitātes rādītāju – Jazz – ir nonācis populārāko ērzeļu sarakstā.
10 populārākie konkūra ērzeļi, kuriem bija pieteiktas visvairāk ķēves, bija:
1. Spartacus (Hanoveras šķirnes ērzelis no Stakkato un Grannus ķēves) 2. Eldorado van de Zeshoek (Clinton / Toulon) 3. Zirocco Blue (no Mr Blue un Selle Français ķēves Licorne des Forests, kura cēlusies no Voltaire un Le Tot de Sémilly ķēves) 4. Cardento (Holsteiner, Capitol / Lord) 5. Indoctro (vēl viens Holšteinas imports, arī no Capitol, taču šoreiz no Caletto II ķēves) 6. Quality Time (Quantum / Cantus) 7. Bustique (Indoctro / Grannus) 8. Numero UnoLibero H / Lord Calando) 9. Baltic VDL (Quaprice / Jus de Pomme) un 10. Zambesi, vienīgais ērzelis popularitātes sarakstā, kas parādās vienlaikus arī 10 labāko ciltsvērtības reitingos….
Tāds ir rezultāts – Eiropas vadošo ciltsvērtības reitingu izlase. Vai tie mums tikai pasaka priekšā to, ko jau zinām, vai arī kādreiz norāda uz kādu slēptu dārgumu, kuru izceļ ķēvju īpašnieku acu priekšā?
Tikai laiks rādīs, vai Real Diamond patiesībā ir zirgaudzēšanas dārgakmens vai tikai popularizēts mākslīgais spīdeklis…
Nobeigumā jāizsaka pateicība visiem, kas palīdzēja šī raksta izpētē un tapšanā: Žans Levelins (Jean Llewellyn), kas palīdzēja apkopot franču BLUP rādītājus, Šarlote Dekere (Charlotte Decker) un Daniella Arta (Danielle Arts) no KWPN biedrības, Ludvigs Kristmans (Ludwig Christmann) no Hanoveras zirgaudzētāju biedrības un Tomass Bahs Jensens (Thomas Bach Jensen) no Dāņu siltasiņu audzētāju asociācijas
Rakstu tulkoja un sagatavoja Sigita Eitcena.