Rudens ērzeļu vērtēšanas pasākums


Informējam, ka 08.oktobrī, LLU ZMC “Mušķi” notiks ērzeļu vērtēšana sertifikāta iegūšanai.

Ērzeļu īpašniekiem, kas vēlās pieteikt savu zirgu vērtēšanai, līdz 02.oktobrim ir jāiesniedz organizācijā (LŠZAA vai LZB – pēc piederības biedrībai) iesniegumu. Iesniegumam jāpievieno:

  1. Vaislinieka izcelsmes sertifikātu (izgatavo organizācija, pamatojoties uz īpašnieka iesniegto DNS analīžu rezultātiem, kas apliecina vaislinieka izcelšanos).
  2. Dokumentu, kas apliecina dzīvnieku infekcijas slimību valsts uzraudzības plānā noteikto obligāto pasākumu izpildi vaislinieka turēšanas novietnē – praktizējoša veterinārārsta apliecinājums.

Ar visām prasībām vaislas ērzeļu sertificēšanai var iepazīties šeit.

Nolikums par ērzeļu sertificēšanu nosaka:

Braucamā un sporta tipa ērzeļus sertificē atbilstoši „Latvijas zirgu šķirnes ciltsdarba programmā 2010. -2015.gadam” noteiktajām prasībām. Pirmo reizi ērzeļus sertificē no 3 gadu vecuma, vērtējot tos pēc sekojošiem rādītājiem:

izcelsme/ tips, vērtējums ≥ 8 ballēm,

eksterjera vērtējums braucamā tipa ērzelim ≥ 49 ballēm, sporta tipa ērzelim ≥ 52 ballēm,

darba spēju vērtējums ≥ 31 ballēm.

Iejādes zirgu atražošanai ieteicamajiem ērzeļiem par gaitām (soļi, rikši, lēkši) vērtējums nedrīkst būt zemāk par 8 ballēm. Konkūra zirgu atražošanai ieteicamajiem ērzeļiem par lēkšu gaitu un lēciena tehniku vērtējums nedrīkst būt zemāk par 8 ballēm. Svarīgs ir arī kopējais iespaids par ērzeli. Ērzelim jābūt mierīgam, enerģiskam, nosvērtam, bez iedzimtiem defektiem. Brāķēti tiek ērzeļi, kuriem konstatēta kurba, špats, stīpa, rorers vai kriptorhisms. Ērzeļi ar iedzimstošām eksterjera kļūdām, bet izcilām  (10 balles) darba spējām, par sertificētiem vaisliniekiem var tikt atzīti izņēmuma gadījumos. Šādu ērzeļu izmantošanas noteikumus un to izpildes kontroli apstiprina speciāli izveidotas komisijas slēdziens.

Darbaspējas vērtē:

  • gaitas vērtējums soļos (brīvā gaitā un pavadā)
  • gaitas vērtējums rikšos (brīvā gaitā un pavadā)
  • brīvās kustības lēkšu gaitā
  • vadāmību braucamā tipa zirgiem – vadība aizjūgā soļu un rikšu gaitā (demonstrē apstāšanos no soļiem, pagriezienu (voltu), gaitu pāreju elementus ).
    • vai
  • lēciena kvalitāti sporta tipa zirgiem. (lēciena tehnika un kapacitāte).

Organizācija lemj par ērzeļa iekļaušanu vaislas sastāvā:

a. izvērtējot ērzeļa vērtēšanas rezultātus, kuri apkopoti „Zirga vērtēšanas lapā” – kopējais iespaids, eksterjers vismaz 52 balles, darbaspējas vismaz 31 balle, izcelsme atbilstoši ciltsdarba programmas mērķiem.

b. ja pēc visiem rādītājiem ērzelis atbilst vaislas ērzeļa prasībām, tad īpašnieks papildus iesniedz veterinārārsta slēdzienu par Rtg izmeklējumiem navikulārā sindroma un OCD pārbaudei (sporta tipa ērzeļiem).

Samaksa par ērzeļu vērtēšanu ir atbilstoša organizācijas cenrādim un pirms vērtēšanas apmaksātajam rēķinam.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums