Pārskats par zirgu vērtēšanu Vecumniekos


27.aprīlī Vecumnieku novada Beibežos notika jaunzirgu, ķēvju un kumeļu vērtēšana, jauno vaislas ērzeļu sertifikācija. Tika prezentēti 13 jaunzirgi, 3 jaunie vaislas ērzeļi un viena vaislas ķēve.

Savus zirgus vērtēšanas ekspertiem demonstrēja  z/s Aragva, z/s Ķaupes, SIA Muitnieki, kā arī individuālie audzētāji Ellada Kazašvilli, Sintija Dušele, Tamāra Samuševa, Kristaps Arājs, Maruta Saudorga un Anna Briljante.  Kā vērtēšanas eksperti tika uzaicinātas Agnese Kukaine, Dzintra Puriņa, Iveta Pāže, Aija Luse un Sandra Kļaviņa.

Visi sertifikācijai izstādītie ērzeļi atbilda Latvijas šķirnes sporta tipam. Četrus gadus vecais Mondeo (Mio L1533 -Davanda L 4947), īpašnieks z/s Ķaupes, tiek trenēts iejādei, tandēmā ar sportisti Gundegu Krīgeri jau izcīnījis savas pirmās godalgas, kļūdams par labāko  jaunzirgu konkurencē ar vērā ņemamu rezultātu 67,59%. Tomēr, ne vienmēr labs un talantīgs sporta zirgs atbilst vaislas ērzeļa prasībām, kuras šobrīd ir pietiekami augstas, lai sertificētu tikai labākos ērzeļus.

Copy_of_IMG_2259

Mondeo

Parasti ērzelis nav pilnībā izveidojies trīs vai četru gadu vecumā , kā labs piemērs tam, ir ērzelis Galfarro (Gvidons LS1575 – Forele LS5830), īpašniece Anna Briljante, kurš pirmo reiz tika rādīts vaislas ērzeļa sertifikāta iegūšanai pagājušajā gadā 3 gadus vecs, kad sertificēts netika. Šogad ērzelis izskatījās un sevi pasniedza ievērojami labāk, tas ir izveidojies, uzlabojusies ķermeņa virsējā līnija, kopš ar ērzeli ir uzsākts treniņu process, ir uzlabojusies kustību kvalitāte un lēciena tehnika. 

Copy_of_IMG_2279

Galfarro

Labākās darba spējas no ērzeļiem uzrādīja Dālderis (Dona LS5372-Disputs L1539), demonstrējot spēcīgu pakaļkāju darbību, plašus, ritmiskus lēkšus, kā arī labu lēciena tehniku. Diemžēl ērzeļa uzbūve ir nedaudz pārbūvēta, līdz ar to, ķermeņa virsējā līnija nav tik laba. Gribētos atzīmēt šī ērzeļa skaisto galvu ar izteiksmīgajām acīm, daudzu valstu zirgaudzētāji pievērš lielu uzmanību zirga galvai un vēlas redzēt izteiksmīgas acis, īpaši iejādes zirgiem. 

Copy_of_IMG_2403

Dālderis

Visi trīs ērzeļi ieguva kopējos vērtējuma punktus tuvu prasībām, bet tās pilnībā nesasniedzot, tāpēc vērtētāju komisija nolēma sertificēt šos ērzeļus uz vienu gadu. Sertifikāts pilnībā tiks noformēts tikai tad, kad ērzeļa īpašnieki zirgam veiks rentgena uzņēmumus, pārbaudot uz OCD un tie būs negatīvi. Sliktu rentgena pārbaudes rezultātu gadījumā ērzelis sertifikātu neiegūs.

Latvijā joprojām saglabājas tendence izstādīt vērtēšanai divus gadus vecus jaunzirgus, daudz labāk būtu tiekties uz to, lai tiktu vērtēšanai vests trīs gadus sasniedzis jaunzirgs, kad zirgs ir vairāk pieaudzis, nobriedis un spējīgs demonstrēt savu eksterjeru un darba spējas pilnvērtīgāk. Divus gadus vecu zirgu vajadzētu prezentēt apaušos un tas, ne vienmēr ir viegli izdarāms. Zems jaunzirga vērtējums pazemina, gan jaunzirga mātes, gan tēva pēcnācēju vērtējuma punktu skaitu.

No vērtējamiem jaunzirgiem īpaši izcēlās trīs ķēves, Ciedra (Dipada LS5874-Centuryo HL273) z/s Ķaupes, jaunajai ķēvei ir proporcionāla galva, izteiksmīgas acis, garš kakls, labi attīstītas locītavas, plašas un enerģiskas kustības, Dalasa (Lagūna L4906-Dunkans LS1742) z/s Aragva un Sparta (Lekonta-Spartacus DE) piederoša Tamārai Samuševai. Šīs ķēves, īpašniekiem vajadzētu paturēt ganāmpulkā, kā perspektīvā labas kumeļmātes.

Patīkami, ka audzētāji bija ļoti nopietni padomājuši par to, kā zirgi tiks prezentēti, tie bija tīri, sapītām krēpēm, koptiem nagiem. Zirgu vedēji centās zirgus nostādīt „atvērtajā pozā”, līdz ar to, ekspertiem bija iespējams zirgus novērtēt pilnībā. Bija skaidri redzams, ka vērtēšanas nozīmi audzētāji ir izpratuši pilnībā un katrs savus zirgus bija gatavojis ar pilnu atdevi. Jaunzirgus neuztrauca šķēršļi, tie skaidri zināja, kas ir darāms. Līdz ar to, no nevajadzīga stresa tika pasargāti gan jaunie zirgi, gan vērtēšanas eksperti. LŠZAA izsaka vislielāko pateicību JSK Gaita pārstāvjiem par ieguldīto darbu un palīdzību zirgu vērtēšanas norises vietā.

 

Ērzeļu rezultāti

Foto galerija

 

 
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums