LS braucamā tipa zirgu demonstrēšana VII Vislatvijas zirgu dienu ietvaros


5-6.jūlijā Inčukalna novada “Zustrenēs”, Jauno jātnieku skolā, notika VII Vislatvijas zirgu dienas, kuru ietvaros 6.jūlijā tika demonstrēti Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgi.

Demonstrēšanu organizēja Biedrība „Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija” Valsts Lauku tīkla aktivitāšu ietvaros, sadarbībā ar “Jauno jātnieku skolu” kā Pierīgas reģiona pasākumu projekta ietvaros.

Līdzīgi kā Rēzeknē, uzsvars tika likts uz braucamā tipa zirgu /ģenētisko resursu/ popularizēšanu, parādot to universālo izmantošanu. Lai demonstrētu Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgu izmantošanas daudzveidību un universālo pielietojumu, tie tika demonstrēti gan iejādes, gan pajūgu braukšanas, gan konkūra disciplīnās, kā arī  voltizēšanas paraugdemonstrējumos.

Divi vaislas ērzeļi tika demonstrēti jau ar saviem pieaugušajiem pēcnācējiem – Emir OL12 ar savu dēlu Emirātu (īpašnieks z/s Pilssēta, Gulbenes novads), kas tiek piedāvāts tirgū kā potenciālais vaislinieks.  Emir startēja gan braucamā tipa zirgu maršrutā, gan Izaicinājuma kausā. Arī 2013.gadā Emir veiksmīgi piedalījās konkūra sacensībās Latvijas zirgaudzētāju dienu ietvaros. Emir ir labdabīgs un mierīgs ērzelis. Izteikts braucamā tipa zirgs ar kompaktu ķermeņa uzbūvi. Emir aktīvi izmantots vaislā pēdejo gadu laikā, šobrīd ir reģistrēti 25 pēcnācēji – samērā liela auguma, kompakti, spēcīgu skeletu. Vaislas sastāvā iekļautas Emir meitas, no kurām iegūti pirmie kumeļi. Labdabīgums raksturīgs visiem Emir pēcnācējiem. 

 

un Diploms LS1693 (īpašnieks Burtnieku zirgaudzētava) un viņa meita Dāvana LS6371 (īpasnieks Ailta Meijere, Alūksnes novads). DIPLOMA pēcnācēji ir vieglāka tipa, liela auguma, universāli, pēc temperamenta – nosvērti un labdabīgi, viegli apmācāmi. Šobrīd reģistrēti 27 DIPLOMA pēcnācēji. 2008. gada reģionālajās zirgu vērtēšanas skatēs Dāvana un cits DIPLOMA pēcnācējs Danko –  ieguvuši godalgotas vietas. Dāvanu izmanto dažādos šovos, bērnu vizināšanai, svētku pasākumos. 2008. gadā Burtniekos Dāvana darbaspēju parbaudes sacensībās iejūgā ieguva 2.vietu, bet regionālajā vērtēšanas skatē šaja pašā gadā izcīnīja 1.vietu grožos. 2009.gadā Dāvana piedalījās šovā „Magdeburgas puslodes” Rīgā Botāniskajā dārzā. Kopš 2010.gada ķēvi izmanto arī sacensībās pajugu braukšanā, pagājušogad iegūta 4.vieta Kurzemes posmā pajūgu braukšanā Priekules novadā, kā arī Alita Meijere startējusi arī sacensībās Kocēnos. Dāvana LŠZAA Zirgu audzētāju dienās 2013. gadā izcīnīja uzvaru vilkšanas sacensībās un piedalījās konkūra sacensības, parādot braucamā tipa zirgu universiālumu. 

Nākošie braucamā tipa ērzeļi tika demonstrēti dažādos izmantošanas veidos, parādot, ka vienlīdz labi izmantojami gan iejādes, gan pajūgu braukšanas, gan voltizēšanas disciplīnās. It īpašu skatītāju sajūsmu izsauca voltizēšanas paraugdemonstrējumi uz ērzeļa Simbols LS1746Simbolam ir neparasts dzīvesstāsts, taču skaistajam ērzelim ir veicies, izglābjoties no kautuves un kļūstot par sertificētu vaislas ērzeli. Simbols ir universāls – viņu izmanto ne vien vaislai, bet arī bērnu apmācībai, arī voltizēšanā. Ērzelis ir arī iebraukts un 2013. gada Latvijas zirgu audzētāju dienās ieguva 2. vietu vilkšanas sacensībās. SIMBOLS pēc rakstura ir labdabīgs, enerģisks un rotaļīgs. Simbolam ir pieci reģistrētas pēcnācēji, šogad aplecinātas 5 ķēves. Simbola īpašnieks Kārlis Zauers ir Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgu entuziasts, kurš savam ganāmpulkam vaislai izvēlas zirgus ar īpašu izcelsmi – tikai ar tīršķirnes Latvijas zirgu šķirnes priekštečiem visās četrās paaudzēs.

Deviņus gadus vecs Latvijas braucamā tipa ērzelis Abats LS1777, ērzelis dzimis  Ozolnieku novada Cenu pagasta „Rūjās”, audzētājs – Andris Ķepītis; šobrīd pieder saimniecībai „Namiķi”, kas atrodas Jaunmārupē. Abats ir Latvijas šķirnē vecākās Ammon Ol7 linijas turpinātājs, izcils braucamā tipa ērzelis ar elegantu uzbūvi un labām darbaspējām. Abata tēvs Atvars savulaik veiksmīgi piedalījies konkūrā ar 140 cm augstiem šķēršļiem. Savukārt Atvara tēvs Amons bija Vissavienības braucamo zirgu sacensību čempions 2km soļu gaitā ar kravu. Amons ir dēls Gaijai, Vissavienības sacensību absolūtajai čempionei braucamo zirgu trīscīņā. Citi šīs ķēves pēcnācēji teicami startējuši iejādes sacensībās. Ērzelis ir mierīgs, līdzsvarots, ar adekvātu uzvedību jebkurā situācijā, drošs. Savas rakstura īpašības ABATS nodod arī bērniem, kuri ir viegli apmācāmi, vairums no ABATA pēcnācējiem ir ķēves. ABATS ir startējis iejādes sacensībās I grupas shēmās, šobrīd tiek trenēts konkūrā un treniņos lec līdz 120 cm. Piedalījies arī konkūra sacensībās. Pirms pāris gadiem veiksmīgi startējis sacensībās pajūgu braukšanā Latvijas čempionātos un Baltijas līmeņa sacensībās, 2011. gadā vairākkārt izcīnot 1. un 2. vietas. 

Astoņus gadus vecs Latvijas šķirnes braucamā tipa ērzelis Amulets LS1788  – ērzelis ar produktīvām gaitām, Ammona Old7 līnijas tiešais turpinātājs. Šobrīd Amulets  tiek trenēts iejādē. 2012. un 2013. gadā vairākkārt kļuvis par laureātu Latvijas Jātnieku federācijas sacensībās 2.  grupas shēmās. 2013. gadā ieguvis 1. vietu LR Nacionālais čempionātā iejādē 2. grupas amatieru konkurencē.2014.gadā startējis III grupas sacensībās. 

Kā nākamās sekoja braucamā tipa ķēves…

Magone LS6139 – deviņus gadus veca Latvijas braucamā tipa ķēve ar izteiktu tipu, iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos. Magones māte ir Spēkoņa līnijas ķēve Saiga, izaudzēta Siguldas ZPS, šobrīd 25 gadus veca ķēve, māte arī lieliskajam vaislas ērzelim Startam. Saiga ir cēlusies no ievērojamas ķēvju ģimenes, no kuras nāk arī izcilie ērzeļi Fināls L891 un Jupiters. Arī Saigas izcelsmē ir ērzelis Mailis. Starp Saigas priekštečiem ir arī viens no labākajiem Spēkoņa līnijas ērzeļiem Sprincis no 1967.gada Vissavienības izstādes čempiona Strādnieka. No Saigas iegūti seši kumeļi, viens no tiem vaislas ērzelis, vairākas kvalitatīvas vaislas ķēves. Magones audzētāja – braucamo zirgu meistartrenere Vija Buša – ir slavenākā smagā tipa zirgu trenere visā bijušajā Padomju Savienībā. Lielākoties Vija Buša ir piedalījusies darbaspēju pārbaudēs ar pašaudzētiem zirgiem. Arī šobrīd viņas saimniecībā – Siguldas novada zemnieku saimniecībā Veckrenes  – ir astoņi zirgi , lielākoties vaislas ķēves. Saimniecībai pieder arī braucamā tipa ērzelis Milords. Vija Buša ir audzētāja arī lieliskajam vaislas ērzelim Startam.

Piecus gadus veca Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēve Sigulda LS6401, īpašniece Vita Bāņukalne no Madonas novada Bērzaunes pagasta, audzētājs – Juris Zalāns, Pļaviņu novadā. Siguldas tēvs Solo pārstāv Hanoveras šķirnes Senāta līniju. Solo ir iekšaudzēts uz ērzeli Staburags, kura tēvs, liela auguma ērzelis Servus ieguvis 1.vietu vilkšanas izturībā Vissavienības darbaspēju pārbaudēs. Siguldas māte Gerda ir Gaučo meita. Gaučo ir Gaida radnieciskās grupas pārstāvis. Gaučo māte Arse ir no izcilā Jokera. Jokera tēvs Jurītis – Vissavienības rekordists kravas piegādē soļos un divkārtējs Vissavienības sacensibu uzvarētājs. Gaučo tēvs – Gatarts, izcili darbaspējīgs, elegants ērzelis ar pareizu eksterjeru, devis ļoti labus pēcnācējus. Sigulda tiek izmantota izjādēm, tūrismam, bērnu un jatnieku-iesācēju apmācībai. Saimniece pati viņu raksturo kā labdabīgu, izdarīgu, nosvērtu. 

16 gadus veca viegla tipa Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēve Ritma LS5422, īpašniece – Ināra Kalniņa, Smiltenes novads. Ritmas tēvs Grims ir Latvijas braucamā tipa ģenētisko resursu ērzelis, kas pieder Agrim Jansonam, šis ērzelis pazīstams Latvijā kā maestro Raimonda Paula dāvinājums Vidzemes zemniekam. Ritmas māte Roga – Juveela līnijas ķēve. Pirms pieciem gadiem no Ritmas iegūta viena ķēvīte pārojumā ar ģenētiskajos resursos iekļauto Franku. Ritma ir ģimenes mīlule, tiek izmantota piemājas darbos un savam priekam šķēršļu pārvarēšanai, saimniecībā iegādāta 2011.gadā. 

Fonda LS6194astoņus gadus veca Latvijas šķirnes ķēve no šķirnes ģenētiskajiem resursiem atbilstošā, pēc uzbūves sportiskā Burtnieku zirgaudzētavas ērzeļa Furioso. Īpašnieks – ZS Mežmaļi, Dobeles novada Zebrenes pagastā, audzētājs – Eduards Martukāns, ZS Porkalni. Fonda aktīvi tiek izmantota sportā, piedaloties maršrutos ar 130 cm augstiem šķēršļiem ar jātnieci Intu Vēju. Pagājušajā sezonā šis pāris ieguva 1.vietu Rīgas Jaunatnes meistarsacīkstēs konkūrā 120 cm maršrutā. Arī sogad sacensības ar 120 cm augstiem šķēršļiem izcīnītas godalgotas vietas.

Latvijas šķirnes braucamā tipa pārstāve, sešus gadus veca Spēkoņa līnijas ķēve Spāre LS6414, Laumutes ģimenes turpinātāja. Audzētājs un īpašnieks – Aira Rēvele, Līgatnes Tītmaņos. Spāres tēvs ir Burtnieku zirgaudzētavas ērzelis SULTĀNS. Spāres māte ķēve Pasaka ir Gintera līnijas ķēve, ļoti labdabīga, izmantojama jāšanas apmācībā iesācējiem. Gintera līnijai raksturīgas masīvas, bet elegantas, pareizi veidotas ķēves, savukārt Laumutes ģimenei, kuru turpina Pasaka un Spāre, raksturīgas auglīgas kumeļmātes. Spāre ir arī iebraukta, šogad viņa konkūra sacensībās startē pirmo gadu, ķēvi izmanto voltizēšanai un nomā. Saimniece ķēvi raksturo kā pret cilvēku draudzigu, ar labu raksturu, labdabīgu pret bērniem. No Spāres iegūts viens kumeļš, ķēvei parādot sevi kā labu un pienīgu kumeļmāti.

Gandrīz astoņus gadus veca Latvijas šķirnes ķēve Reprīze LS6274, iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos, audzētājs un īpašnieks – Aira Rēvele, Līgatnes Tītmaņos. Reprīzes mātes māte ir no Flagmaņa dēla Franta, no kura iegūts Olimpisko spēļu dalībnieks Fināls. Frants pēc izcelsmes ir tuvu radniecīgs ar Reprīzes tēva pusē atrodamo Rēbusu, abi ērzeļi vaislā izmantoti Smiltenes lauksaimniecības tehnikumā. Reprīzes tēvs ir ērzelis Reiss no Reglamenta, šo ērzeļu priekštecis ir angļu pilnasinis Referāts – izcilākais angļu pilnasinis Latvijas zirgaudzēšanas vēsturē. Referāts bijis par Pardubices stīplčeiza uzvarētājs, Latvijā šis ērzelis atstājis daudz pēcnācēju. Pārojumā ar Smiltenes lauksaimniecības tehnikuma izcilo sporta ķēvi Flagmaņa meitu  Krāci, kura Vissavienības sacensībās piedalījās maršrutos ar 150 cm augstiem šķēršļiem, iegūts Reisa vectēvs Rēbuss.

Informāciju par demonstrējamiem zirgiem sagatavoja Laine Orbidāne.

Viss fotomateriāls LŠZAA Facebook profila lapā

Vidzemes TV sižets par LS zirgu demonstrēšanu Inčukalnā

Tiekamies 16.augustā Burtniekos un 17.augustā Rīgā!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums