Aizvadītas Latvijas zirgu audzētāju dienas


31.augustā un 1.septembrī LLU ZMC “Mušķi” norisinājās “Latvijas zirgu audzētāju dienas 2013”, kurās tika koncentrēti vairāki pasākumi ar mērķi popularizēt zirgkopības ciltsdarba rezultātus.

Šogad uzsvars tika likts arī uz braucamā tipa zirgu/ģenētisko resursu popularizēšanu, jo sporta zirgiem regulāri notiek jāšanas sporta sacensības, kur tiek vērtēta to kvalitāte, bet braucamie zirgi palikuši tādā kā šķirnes “pabērna” lomā. Tāpēc vēlējāmies parādīt to, cik nozīmīgi braucamā tipa zirgi ir visā nozarē un tautsaimniecībā.

Braucamā tipa zirgu demonstrēšana sākās ar vaislas ērzeļu izvadi, demonstrējot deviņus zirgus – Sulaini LS1784, Santosu LS1792, Abatu LS1777, Alegro LS1674, Amuletu LS1788, Emir Ol12, Grimu LS1420 un Startu LS1820, kā arī Sidraba LS1780 dēlu Spartaku.

Izvades laikā skatītājiem bija iespēja balsot par sev simpātiskāko  braucamā tipa ērzeli. Absolūts skatītāju favorīts bija ērzelis Starts LS1820, kura īpašniece Laimdota Dzene saņēma simpātiju balvu un apbalvota tika arī Starta audzētāja Vija Buša.

Kā nākošās tika demonstrētas Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēves – Ranta L4791, Sinda ar kumeļu no Simbola (Tornado), Arfa ar kumeļu no Amuleta, Sinda, Fonda un Glāsma.

Izvadē vienkopus varēja vērot lielisku Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgu kolekciju, kas pārstāvēja dažādas izcelsmes līnijas un audzētavas.

Paralēli zirgu demonstrēšanai, iejādes laukumā norisinājās jaunzirgu čempionāta divcīņā pirmās dienas sacensības – iejādes disciplīnā. 4-gadīgo zirgu klasē iejādē par uzvarētāju kļuva zirgs Kolers ar jātnieci Terēzi Rozenbergu. Kolers ir izaudzēts z/s Ozoliņu, Riebiņu pagastā un īpašnieks ir Aina Mainiece.

5-gadīgo zirgu klasē iejādē par vislabāko sniegumu uzvaru guva Roxandra ar jātnieci Lindu Žogotu. Zirgu audzētājs un īpašnieks ir Antra Cukermane.

 

Pēc izvades turpinājās zirgu demonstrēšana dažādos izmantošanas veidos – pajūgu braukšanā, kuru prezentēja LJF pajūgu braukšanas sekcijas pārstāvji, tai skaitā 2013.gada čempioni pajūgu braukšanā – Andis Pavlovskis un Kristaps Caune ar zirgu Zarien N, kā arī Ilva Ķikule ar Latvijas šķirnes braucamā tipa ērzeli Abatu. Tikmēr iejādes laukumā brīvās izvēles programmu iejādē mūzikas pavadījumā demonstrēja braucamā tipa ērzelis Abats. Paralēli zirgu demonstrējumiem un iejādes sacensībām notika arī gatavošanās jauno zirgaudzētāju konkursam – lektori Vidmantas Staškevičus (LT) un Evita Baradovska stāstīja un rādīja kā sagatavot zirgu izvadei.

Braucamā tipa ērzelis Starts LS1820 tika parādīts arī voltizēšanas paraugdemonstrējumos Laimdotas Dzenes vadībā, bērni voltizēja arī uz braucamā tipa ķēves Gandas, kuru vadīja Kārlis Zauers.

Kā pēdējās notika vilkšanas sacensības, kur bija pieteikušies trīs dalībnieki – Simbols (Tornado), Dāvana un Starts. Šādas sacensības jeb darbaspēju pārbaudes soļu un rikšu gaitā, velkot smagu kravu, Latvijā nebija notikušas kopš padomju gadiem. Pēc dažu entuziastu vēlmes šāda disciplīna tika iekļauta Latvijas zirgu audzētāju dienās improvizētā formātā. Uzsākot vilkšanu gadījās ķibele, – tika salauztas ilksis, kas aizkavēja sacensību norisi uz kādu laiku. Tikmēr skatītāji tika aicināti uz manēžu, kur tika demonstrēta Join-up metode grūti kontrolējamu zirgu nomierināšanai. Pēc ilkšu atjaunošanas sacensības tomēr turpinājās.  Pirmo vietu pārliecinoši ieguva ķēve Dāvana ar braucēju Alitu Meijeri. Otrais palika Simbols (Tornado) ar Kārli Zaueru un trešais bija Starts LS1820 ar braucēju Sandru…….

Kā pēdējais dienas pasākums bija seminārs par modernā sporta tipa zirga eksterjera un darbaspēju vērtēšanu, lektors bija viesis no Vācijas – Cord-F.Wassmann, kas ir bijis ilggadējs Hannoveras zirgu audzēšanas savienības ērzeļu licenzēšanas komisijas prezidents. Seminārs bija kupli apmeklēts un vēl ilgi pēc tā beigām klausītāji apbēra lektoru ar jautājumiem.

Visas dienas laikā bija iespējams saņemt arī bezmaksas konsultācijas par zirgu ēdināšanu no Alltech Latvia speciālistes Antras Gražules.

Otrā pasākuma diena bija veltīta konkūram – jaunzirgu maršruti gan atsevišķi, gan divcīņas rezultātiem, kā arī braucamā tipa zirgu konkūra maršruts, kas demonstrēja cik Latvijas šķirnes zirgi ir universāli. Latvijas zirgu audzētāju dienu visuniversālākais zirgs izrādījās Dāvana ar braucēju un jātnieci Alitu Meijeri – vilka vezumu, skaisti rikšoja un arī leca konkūra maršrutu.

4-gadīgo zirgu konkūra diciplīnā labākie izrādījās arī ar labu sniegumu iejādē un kļuva par jaunzirgu divcīņas uzvarētājiem – Lādoga ar jātnieci Evu Fībigu no Tērvetes zirgaudzētavas, startējot ārpus konkurences Campari ar jātnieci Mairu Leju, audzētājs z/s Lejnieki, Tumes pagasts, īpašnieks Didzis Frēlihs. Otro vietu divcīņa ieguva Tērvetē audzētais Akurāts ar jātnieci Mairu Leju un trešā bija SIA Amatas izaudzētā Mis Agape ar jātnieci Lailu Žilinsku, īpašnieks SIA Agro Aizkalni.

5-gadīgo zirgu divcīņas trīs labākie – Ilutas Majevskas izaudzētā La Dance May ar jātnieci Mairu Leju, īpašnieks Evija Žuka, otro vietu ieguva Kosta ar jātnieci Līgu Tauriņu – zirga īpašnieks un audzētājs SIA Princis. Trešo vietu izcīnīja Perla ar jātnieci Līgu Pētersoni, zirgs dzimis, audzis un īpašumā SIA Princis.

Braucamā tipa zirgu maršruta trīs labākie izrādījās Sinda ar Lindu Virubku, Fonda ar Lauru Virubku un Van Deira ar Alisi Olšausku.

Starp maršrutiem notika arī jauno zirgaudzētāju konkurss, kurā meitenes sacentās par to, kura labāk parādīs izvadei sagatavotu zirgu. Tiesneši bija iepriekšējās dienas lektori – Vidmantas Staškevičus un Evita Baradovska. Visas pirmās trīs vietas ieguva SIA Princis pārstāves – Lelde Bāra, Baiba Brokāne un Keitija Racina.

Visas dienas garumā manēžā notika arī jauno vaislas ērzeļu vērtēšana sertifikācijai un esošo pārvērtēšana, kuru veica LŠZAA zirgu vērtēšanas eksperti.

Kā pēdējais notika senioru zirgaudzētāju maršruts, kurā pārliecinoša līdere bija Sandra Žvibule ar SIA Amatās dzimušo zirgu Alfors, otrās vietas ieguvēja bija Ellada Kazašvili ar pašaudzēto zirgu Apriori un trešā Evita Baradovska ar Kristīnes Karpovičas audzēto zirgu Konga, īpašnieks Linda Ansone.

Dienas noslēgumā notika seminārs par lineāro vērtēšanas sistēmu zirgu audzēšanā, kura lektore bija Suvi Makelainen, zirgkopības speciāliste no Somijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas.

A. s. „Agrofirma Tērvete” zirgkopības nozares vadītāja Mārīte Saule:

“Jauka uzņemšana, draudzīga atmosfēra, daudzpusīgi pasākumi jebkuram zirgu audzētājam, sportistam un arī vienkārši zirgu mīļotājam. Divas ar pozitīvām emocijām piepildītas dienas!”

Ausma Budreiko – jaunzirgu trenere:

“Man asociācijas organizētais pasākums „Latvijas zirgu audzētāju dienas 2013” ļoti patika. Šo pasākumu gaidīju ar lielu nepacietību.Manuprāt, viss noritēja ļoti dinamiski. Kaut vai tas, ka vienlaicīgi norisinājās vairāki notikumi – gan uz abiem laukumiem, gan arī manēžā kādā brīdī. Katrs varēja izvēlēties sev saistošāko un arī pasākums neievilkās līdz pusnaktij. Ļoti patika semināri. Katrs izvēlējās to, kas viņam likās interesantāks. Saka taču, ka zināšanas, ko mēs apgūstam, ir vienīgais, ko mums nevar atņemt. Tie, kas uzskata sevi par visu zinošiem, protošiem un varošiem, laupa sev iespējas attīstīties. Man liekas, ka tieši gudru, zinošu un darīt gribošu speciālistu mūsu nozarē ļoti pietrūkst. Ir tikai viena nianse, kur gribētu turpmāk redzēt izmaiņas. Gribētos, lai audzētāji, speciālisti un interesenti šādus pasākumus apmeklētu aktīvāk un arī intensīvāk tajos piedalītos, lai mazāk paliktu to, kam lielāko baudu sagādā citu nopelšana. Liels paldies organizētājiem un atbalstītājiem. Domāju, ka tas nebūt nebija viegli. Novēlu viņiem izturību arī turpmāk.”


Izsakām lielu pateicību visiem Latvijas zirgu audzētāju dienu 2013 dalībniekiem un atbalstītājiem. Īpaša pateicība Kārlim Zaueram par tehnisko atbalstu visā pasākuma sagatavošanas laikā, Kristai Kliesmetei par vācu lektora sagaidīšanu un pavadīšanu, Sintijai Kristapurei par somu lektores pavadīšanu un tulkošanu, Ilutai Majevskai par iejādes sētiņu, SIA Agrera un Cavalor barības izplatītājai Initai Krīgerei par balvām, Jānim Sirmajam par orģinālajām kokā grieztajām balvām, SIA Flīsi par segām apbalvošanai, SIA Everol par skaistajām rozetēm un lentām, SIA Tons par burvīgajiem ziedu pušķiem, Kristīnai Rozitei un “Mušķu” komandai par figurālo priekšnesumu un ieguldīto darbu pasākuma sagatavošanā, Guntim Rozītim un Dzintrai Puriņai par komentēšanu, Gitai Zaķei un Annai Stafeckai par sacensību tiesāšanu, pajūgu braucējiem par lielisko demonstrējumu, Ivo Miķelsona komandai par raitu konkūra maršrutu norisi un atraktivitāti, kā arī visiem pārējiem, kas ar savu klātbūtni atbalstīja un kuplināja pasākumu.

Zirgus demonstrēja: z/s Pūliņi. SIA Agro Aizkalni, SIA Burtnieku zirgaudzētava, z/s Kalniņi, z/s Mežmaļi, Aija Freidenfelde, Daiga Petrova, LLU, SIA Upeskrastu M, SIA Fito AL, Kārlis Zauers, Sanita Dombrovska, z/s Pilssēta, Daiga Birkmane.

Visi rezultāti

Fotogalerija

Foto autori: Anastasija Popova un Ausma Budreiko

Video no Latvijas zirgu audzētāju dienām (autors Laine Orbidāne)

Šoreiz mēģinājām vienā pasākumā koncentrēt daudz vērtīgas lietas, protams, ka ne vienmēr viss norit tik gludi kā vēlētos, neierodas tie, kas sarunāti, bet apzinamies kļūdas un mācāmies no tām, lai nākošās reizes būtu tikai labākas.

 

Aija Luse-Budrēvica

LŠZAA izpilddirektore.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums