Zirga KS Coradina kvalifikācija Pasaules kausam ir nozīmīgs notikums arī Latvijas zirgaudzētāju saimei


Ziņas no LJF – Latvijas jāšanas sportā gūts vēl nebijis panākums. Pirmoreiz vienlaikus divi Latvijas sportisti – Kristaps Neretnieks un Andis Vārna – kvalificējušies un startēs Pasaules kausa izcīņas finālsacensībās šķēršļu pārvarēšanā Lasvegasā, ASV, no 15. līdz 19. aprīlim. Turklāt Andis gan kvalifikāciju izpildīja, gan startēs ar Latvijā dzimušu Latvijas šķirnes zirgu KS Coradina.

Zirga KS  Coradina īpašnieki ir Andis Vārna un SIA „Kurzemes sēklas”. Ķēve dzimusi 2007. gadā Rūtas L. Rasiņas saimniecībā „Zviedru Birzes zirgi” Vecumnieku novada Kurmenes pagasta „Birzēs”. KS Coradina tēvs ir ērzelis Corlensky G (WE), bet tēva tēvs – Cornet Obolensky (BWP). KS Coradina vecmāmiņa ir Rassasine, kas pārstāv F4 ķēvju ģimeni, kas savu vārdu ieguvusi ap 1930. gadu, ar sākumu no ciltsmātes Gakendas, kura tika ievesta Zviedrijā no Hanoveras. Rassasine arī ir Rūtas Rasiņas audzēta viņas agrā bērnībā iegūtajā mītnes zemē Zviedrijā, kur saņēmusi Elites klases novērtējumu kvalitatīvo pēcnācēju dēļ gan ērzeļiem, gan ķēvēm. Coradina māte ir Cairasine, kuras tēvs ir Cardento (HL). Rūtas kundze, būdama pēc profesijas psiholoģe, savas zināšanas zirgaudzēšanas jomā apguvusi pašmācības ceļā, konsultējoties ar Zviedrijā atzītiem speciālistiem, lai audzētos zirgus iegūtu no izciliem vecākiem nu jau ceturtajā un piektajā paaudzē, tagad par to rūpējoties Kurmenē, kur jau 2000. gadā iekārtojusi savu stalli, un tagad arī atgriezusies uz dzīvi dzimtenē.

Zirgaudzētāja Rūta Rasiņa (attēlā), atzīst, ka šis sasniegums – Anda Vārnas kvalificēšanās PK finālam ar Coradina – ir nozīmīgs ne tikai sportistam, zirga īpašniekiem, bet visai Latvijas zirgaudzētāju saimei: „Liels ir panākums, ka Latvijā audzēts Latvijas šķirnes zirgs kvalificējas Pasaules kausa izcīņas finālam, jo tā jau ir pasaules klase. Tas apliecina, ka arī mēs, Latvijā, varam izaudzēt labu sporta zirgu, un mūsu apstākļi, izmantojot labu ģenētisku materiālu, tam ir piemēroti. Coradina cēlusies no ķēvju ģimenes, kurai ir daudz labu pēcnācēju, un jau sākotnē bija skaidrs, ka tai ir labs potenciāls un spējas. Andis Vārna paveicis ļoti lielu darbu, sagatavojot šo zirgu gan kā treneris, gan kā sportists, kas nebūt nav vienmēr sastopams vienā personā. Kumeliņu īpašnieki nopirka jau pusotra gada vecumā un līdz trim gadiem vēl atstāja turēt manā stallī. To, ka Coradina apveltīta ar lielu spēku, ir arī lokana un prot strādāt, varēja redzēt jau tās pirmajos gados. Reiz, „atvērto durvju dienā” mūsu stallī, Coradinabrīvajos lēcienos sevi parādīja tik labi, kā neviens cits zirgs. Varbūt tās lēcieni nebija tehniski precīzi, bet spēcīgi, rādot vēlmi lēkt un apliecinot potenciālu. Tad arī viņu nolūkoja nākamie īpašnieki. Iespējams, sadarbības sākumā, zirgu paņemot pie sevis, īpašnieki bija vīlušies, jo Coradina uzreiz neparādīja savas spējas, taču tās tika apliecinātas vēlāk. Panāktais ir liela kopdarba rezultāts, jo ar labu „materiālu” vien nepietiek, bet bez tā neiztikt, taču svarīgākais ir atrast konkrētajā laikā labāko vietu zirgam un panākt kontaktu ar jātnieku.”

Rūta Rasiņa stāsta, ka KS Coradina – skaistā, spēcīgā sirmā ķēve –piedalīšanos starptautiskā līmeņa sacensībās sākusi septiņu gadu vecumā, tagad sasniedzot astoņus gadus. Tā jātnieka Anda Vārnas vadībā izcīnījusi uzvaras Grand Prix maršrutos CSI2* sacensībās ar 145 cm augstiem šķēršļiem 2014. gada februārī Maskavā (Krievija) un 2015. gada februārī Ļubļinā (Polija). Savukārt CSI3* sacensībās Sanktpēterburgā tā guvusi pirmo vietu 2014. gada jūlijā maršrutā ar 140-160 cm augstiem šķēršļiem. Otrā vieta iegūta Grand Prix maršrutā ar līdz 160 cm augstiem šķēršļiem Maskavā 2014. gada jūnijā.

Iepriekš PK finālam kvalificējās Guntars Siliņš ar zirgu Radiants 1999. gadā, bet uz sacensībām (arī Lasvegasā) neaizbrauca. Savukārt Kristaps Neretnieks ar Krievijas pilsonei Marinai Feodorovskai piederošo zirgu Conte Bellini 2013. gadā piedalījās finālā Gēteborgā un izcīnīja 21. vietu galvenajā maršrutā, bet 2014. gadā finālā Lionā – 19. vietu.

LJF Preses dienests, Dace Millere

Plašāk par zirgaudzētavu „Zviedru Birzes zirgi” varēs lasīt žurnāla „Latvijas Lopkopis” maija numurā.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums