Svētki kopā ar zirgiem – sacensības un zirgu parāde Krustpilī

4.augustā Krustpils novadā norisinājās vērienīgs  pasākums, veltīts zirgiem un jātnieku sportam – „Svētki kopā ar zirgiem”, kuru organizēja Zanda Bojere, pārstāvot „Mīļdzīvnieku biedrību”. Pasākuma galvenais atbalstītājs Krustpils novada pašvaldība. Zanda uzrunāja arī LŠZAA, izrādot iniciatīvu sarīkot Latvijas nacionālo zirgu šķirņu parādi, kā vienu no Latvijas Simtgades pasākumiem, ar mērķi iepazīstnāt plašāku cilvēku loku ar zirgkopību un tās vēsturi.

Līdztekus lieliski noorganizētām jātnieku sporta sacensībām „Krustpils kauss 2018”, skatītājiem tika piedāvātas daudzveidīgas aktivitātes un iespēja izbaudīt pašdarbnieku kolektīvu sniegumu. Sacensībās kopumā piedalījās 63 jātnieki, savukārt parādē, kuru vēroja daudz interesentu, tika demonstrēti 16 zirgi.  Ar nacionālajām zirgu šķirnēm un to izveidošanās vēsturi un saglabāšanu klātesošos iepazīstināja LŠZAA valdes priekšsēdētājs Guntis Rozītis. Savu novadu parādes zirgus apsveikt bija ieradušies Skrīveru novada domes priekšsēdētājs Andris Zalītis un Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss, kurš iesaistījās arī Jēkabpils jātnieku sporta skolas izbēgušo zirgu ķeršanā. Organizatore ar gandarījumu atzīmē, ka novadu vadītāji pavadīja pasākumā ilgu laiku, jūtot līdzi savu novadu sportistiem sacensību maršrutos. Uz pasākumu ieradās  apsveikt laureātus uz 120 cm maršrutā Krustpils novada domes priekšsēdētājs Kārlis Pabērzs, Krustpils pagasta pārvaldes vadītāja Andra Munce un kultūras darbu organizatore Anita Ozoliņa.
Organizatore Zanda vēlas teikt īpašu paldies ZS Vecpūķi – saimniecei Guntai Celmiņai ar dēlu Jāni Celmiņu – un Krustpils pagasta pārvaldei par palīdzību.

Sacensību un parādes dalībnieki saņēma atbalstītāju dāvanas, jāteic, ka atbalstītāju pulks bija ļoti plašs, kopumā 30 uzņēmumi no visas Latvijas. Visi vadības maršruta dalībnieki ieguva ne vien rozetes, medaļas un diplomus, bet arī Skrīveru pārtikas kombināta īpašo pārsteigumu – konfektes „Gotiņa” īpašā „Krustpils kausa” noformējumā ar tautasdziesmām tieši par zirgiem. Īsti latviskas dāvanas – keramikas balvas, maizes klaipu, zirņu maisu un LŠZAA balvu – saņēma visi parādes dalībnieki.

Zirgu parāde tika organizēta ar mērķi izglītot skatītājus par Latvijas nacionālajām zirgu šķirnēm, zirgkopību un ciltsdarbu, kā arī popularizēt vietējās apdraudētās zirgu šķirnes Latvijā un prezentēt zirgaudzētāju darba rezultātus. Parādē katrs demonstrējums tika prezentēts ar īpašu nosaukumu, aicinot skatītājus balsot par savu simpātiju, kas saņēma LŠZAA pārsteiguma balvu.

Simtgades ķēve – Puma, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs, Pārgaujas novads.

Parādē tika demonstrēta šķirnes ģenētiskajos resursos iekļautā vaislas ķēve Puma LS5831, Latvijas šķirnes Laimas Lsb 26 ķēvju ģimenes turpinātāja. Pumu demonstrēja un arī  sacensībās piedalījās ķēves saimniece, zirgu audzētāja, saimniecības ZS Sandas īpašniece Lelde Pole.

Puma pārstāv Laimas ģimeni, kura aizsākas jau vairāk nekā 100 gadus atpakaļ ar Latvijas zirgu ciltsrakstu 2.sējumā iekļauto ķēvi Valeri Old10, kura dzimusi 1917.gadā un kā grūsna ķēve Oktes zirgaudzētavā  ievesta no Holandes. Nav zināma meitas Elzas Old15 tēva izcelsme. Elzai 1929.gadā piedzima ģimenes aizsācēja Laima Lsb26, šī ģimene turpinās vēl mūsdienās ar ķēvēm sporta un braucamajā tipā, kopumā ir 31 turpinātāja.  Pumai šobrīd ir jau 19 gadi, un ķēve atnesusi četrus kumeļus,tostarp divus no braucamā tipa ērzeļiem. Ģenētiskajos resursos ir iekļauta arī Pumas meita Grēta no Gudvils LS1540, nākamā Laimas ģimenes turpinātāja. Puma ir arī Latvijas šķirnes prēmēto ķēvju sarakstā. Puma, neskatoties uz gadiem, ir enerģiska, un piedalīties sacensībās ar savu īpašnieci uzsākusi tikai pagājušajā gadā, 18 gadu vecumā. Šogad Puma startēja sacensībās Inčukalnā 65 cm maršrutā  un ar bērniem – vadības maršrutā Valmiermuižas kausā. Ķēve ir piemērota jaunajiem jātniekiem, ar mīkstām gaitām, mierīga, labdabīga attiecībā pret maziem bērniem, taču vairāk uzticas vienam saimniekam.

 Sportiskās Flagmaņa pēcteces – Frīna un Fantastika, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgi, Krustpils novads.

ZS Vecpūķi izaudzētu 8 gadus vecu  ķēvi Frīna demonstrēja ZS Vecpūķi īpašniece Gunta Celmiņa, kas ir arī ķēves audzētāja, savukārt trīs gadus veco Fantastiku demonstrēja Jānis Celmiņš. Abu ķēvju tēvs ir ģenētiskajos resursos savulaik iekļauts viegla tipa ērzelis Furioso, Flagmaņa līnijas pārstāvis, kurš veiksmīgi piedalījies konkūra sacensībās līdz 130 cm. Ķēves ir radniecīgas arī izcelsmes mātes pusē.

Furioso tēvs Fans ir daudzu starptautisko un pasaules kausa posmu dalībnieks un godalgoto vietu ieguvējs, liela auguma ērzelis ar labu eksterjeru. Frīna ir iekšaudzēta (III-IV) uz Fana tēvu, pazīstamo Burtnieku vaislinieku Finālu L891, kurš bijis šķirnes čempions un startējis konkūra sacensībās Smagajā klasē. Furioso mātes ķēves Mijas izcelsme dod Hanoveras, Traķēnes un arābu pilnasiņu šķirņu ietekmi, starp priekštečiem ir arī braucamā tipa zirgi, tostarp  divkārtējais Vissavienības braucamo zirgu sacensību uzvarētājs rikšu gaitā, elegantais ērzelis Gandris.

Frīnas māte Rīse bijusi ģenētisko resursu ķēve, Juveela Old49 līnijas pārstāve. Rīses tēva Rietuma izcelsmē dominē tieši Juveela līnijas pārstāvji, savukārt māte ir ar „sportiskāku” izcelsmi un samērā augstu angļu pilnasiņu šķirnes asinību.

Fanastikas māte ir šķirnes ģenētiskajos resursos iekļauta ķēve Stafete ar samērā lielu sporta tipa zirgu ietekmi izcelsmē – gan Hanoveras šķirnes ķēvēm, gan ērzeļiem. Frīnas mātes māte Sparta ir arī Fantastikas mātes izcelsmē, starp Spartas priekštečiem ir arī Burtnieku vaislas ērzelis Sedans, angļu pilnasinis un Vissavienības stīplčeiza izlases un Burtnieku vaislinieks, izcilais sporta zirgs Fināls, šķirnes čempions, kas abām ķēvēm ir arī tēva izcelsmē.

Frīna uzsākusi sporta gaitas un pagājušajā gadā Henomeles kausā izcīnīja uzvaru maršrutā ar 110 cm augstiem šķēršļiem. Savukārt Fantastika ir vēl jaunzirgs un šis bija pirmais viņas iznāciens sabiedrībā un svešā vietā. Fantastika ir iekordota un iesākts iebraukšanas process.

Krustpils skaistules – Megija, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs, un Finta, Latvijas šķirnes sporta tipa zirgs, Krustpils novads.

 

Desmit gadus vecā Megija un 21 gadu vecā Finta pieder mājiniekiem – IK Krustpils putni, ķēves demonstrēja jātnieces Karīna Davidova un Katrīna Vīgupe.

Megija izaudzēta Jelgavas novada saimniecībā „Fito AL”. Megijas tēvs ir Markgrāfa Old77 līnijas ērzelis Musturs, kas atstājis salīdzinoši maz pēcnācēju.  Šobrīd līnijas attīstība ir apdraudēta, jo vaislā palicis viens Muskata dēls. Muskata tēvs Miljons – Vissavienības vilkšanas izturības sacensību čempions, masīvs ērzelis, taču uz sporta tipa ķēvēm deva sporta tipam tuvus pēcnācējus. Miljona pēcnācējiem raksturīgs liels augums ar proporcionālu galvu, labi veidotu, garu kaklu. Ar panākumiem Vissavienības smago braucamo zirgu darba spēju pārbaudes sacensībās startējis arī Miljona tēvs Andis. Anda cits dēls – Alkazars– divkārtējs rekordists vilkšanas izturībā un šķirnes čempions. Arī Miljona mātes izcelsmē ir ērzelis ar labām darbaspējam vilkšanas izturībā – viņas tēvs Staburags sasniedzis augstvērtīgu rezultātu kombinētajā pārbaudē, bijis šķirnes čempions Vissavienības izstādē un uzstādījis rekordu rikšu gaitā. Muskata māte – Aprikoze – ir Artas Lb 634 ģimenes ķēve. Mātes tēvs Sidrabs – Siego līnijas ērzelis, šķirnes čempions Vissavienības izstādē. Mātes izcelsmē arī Vissavienības izstādes čempions Gatarts no godalgotiem vecākiem.Megijas māte Greja pārstāv Gintera līniju. Izcelsmē salīdzinoši daudz  Holšteinas un Hanoveras šķirnes zirgi.

Megiju saimniece raksturo kā enerģisku, labdabīgu un darudzīgu gan pret cilvēkiem, gan citiem zirgiem, arī kumeļiem. Megija iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos, taču pēcnācēju no viņas  vēl nav izdevies iegūt.  Megija piedalījās arī sacensībās vadības maršrutā un maršrutā ar 60 cm augstiem šķēršļiem.

Finta pārstāv Latvijas zirgu šķirnes veco sporta tipu, un tās izcelsme veidojas no izcila Kaļiņigradā dzimuša ērzeļa Vaļerik, kas atstājis lielu ietekmi uz Latvijas šķirnes sporta tipu. Māte Freska pārstāv Gintera līniju. Lai gan ķēve Finta nav braucamā tipa pārstāve, taču izcili demonstrē to zirgu tipu un izcelsmi, kādus Latvijā audzēja pirms pāris gadu desmitiem. Fintas izcelsmē atrodams arī cits izcils Kaļiņigradas zirgaudzētavas ērzelis Duo un Referāts – izcilākais angļu pilnasinis Latvijas zirgaudzēšanas vēsturē. Referāts bijis par Pardubices stīplčeiza uzvarētājs, Latvijā šis ērzelis atstājis daudz pēcnācēju. Starp sporta tipa zirgiem Fintas izcelsme apkopo arī Latvijas zirgu šķirnes vaislas zirgus, tostarp Redžinalda radniecīgā grupas turpinātājs  Romāns, kas  deva elegantus universālā tipa un sausas konstitūcijas pēcnācējus, kas bija pieprasīti eksportam, Gintera līnijas ērzelis Mailis un citi.

Finta, neskatoties uz pieklājīgo vecumu, ir temperamentīga ķēve, ļoti enerģiska. Finta sacensībās piedalījās maršrutā ar šķēršļu augstumu līdz 60 cm.

Ķēves – selekcijas pamats – Rudze, Latvijas šķirnes sporta tipa zirgs, Krustpils novads, un Glorija, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs, Skrīveru novads.

Rudze – 22 gadus veca Latvijas šķirnes sporta tipa ķēve. Dzimusi Kūku pagasta Zīlānos, īpašniece Anna Lazdāne, audzētājs ZS Birzītes.

Rudzes izcelsme pārstāv selekcionāra Viļa Stukula ieguldījumuzirgu audzēšanas saimniecībā kolhozā „Zīlāni” īstenojot mērķtiecīgu selekcijas darbu Latvijas zirgu šķirnē.

Lai arī Rudze pārstāv sporta tipu, no paaudzes paaudzē tiek nodotas braucamā tipa iezīmes, ko Rudze lieliski demonstrē. Arī Rudzes pēcnācēji no sporta tipa ērzeļa ir ar lieliskiem ķermeņa platumiem un labu eksterjeru.

Rudzes māte ir braucamā tipa ķēve Deja, Spēkoņa līnijas pārstāve, meita Spēkoņa līnijas ērzelim Dolārs un mazmeita Dailim, kurš Vissavienības izstādē ieguvis 1.pakāpes diplomu. Viņas izcelsmē ir arī Juveela līnijas pārstāvji, ar izcilām darba spējām apveltītais Pegins un viņa dēls Pirmais, darabspējīgs braucamais zirgs ātru soļu gaitā. Arī Gaida radniecīgās grupas ērzelis Ģirts,  izstāžu čempions, no izciliem braucamā tipa vecākiem.  Rudzes  mātes ģimene Zīlānu zirgu audzēšanas saimniecībā veidojusies no ķēves Eba, ko uz Zīlāniem atveda Stukuls ar mērķi izmantot kā vaislas ķēvi. Tāpat ar viņa ziņu kolhozā „Zīlāni” tika iegādāts Rudzes mātestēvs Dolārs, Spēkoņa līnijas ērzelis.

Savukārt, tēva izcelsme Rudzei pārstāv sporta tipu, viņas tēvs – sporta tipa ērzelis Rends no Oldenburgas šķirnes ērzeļa Randazzo un Hanoveras šķirnes ķēves Valdivijas. Valdivija pārstāv veco sporta tipu, ir izcilā Kaļiņigradas vaislnieka Vaļerika mazmeita.

Rudze ir izcila kumeļu māte, ar labām mātes īpašībām, savukārt zirgu barā ir barvede. Šobrīd ķēve vairāk bauda atpūtu un brīvību. Rudze piedalījās arī sacensībās ar šķēršļu augstumu līdz 60 cm.

Glorija ir desmit gadus veca braucamā tipa ķēve, tās audzētāja Līga Rezgale, īpašniece – Sarmīte Strazdiņa. Zirgu demonstrēja jātniece Arta Juste.

Glorijas tēvs ir ģenētiskajos resursos iekļautais Gaida radniecīgās grupas ērzelis Gabriels no Gredzena. Gabriela tēva tēvs – elegantais un labām darbaspējām apveltītais Gatarts, Vissavienības izstāžu čempions. Gabriela māte Rima ir cēlusies no Jaunpilī izaudzētā konkūra ērzeļa Rēbuss, kura tēvs ir Rislings, konkūrā startējošs ērzelis.  Rislinga tēvs –  angļu pilnasinis Referāts, Pardubicas stiplčeza godalgas ieguvējs, māte – Danga, godalgoto vietu ieguvēja iejādē Mazā un Vidējā balvā, Republikas jauniešu čempiona nosaukuma izcīņas partnere un pat „Smagās A” klases dalībniece. Izcilākais Rēbusa dēls neapšaubāmi ir Rotors (Rusty), Olimpisko spēļu zelta medaļas ieguvējs iejādē.  Glorijas māte Varavīksne līdztekus braucamā tipa zirgu asinībai apvieno arī Hanoveras un Traķēnes šķirnes ietekmi, kas arī dod Glorijai vairāk temperamenta. Kā ķēvi raksturo tās īpašniece, Glorija ir plaši izmantojams zirgs ar raksturu, kuras uzticība gan ir jāiekaro. Lai gan pēdējā laikā Gloriju vairāk izmanto sportam, ar to var aizart kartupeļus vai izvizināt pajūgā jaunlaulātos.  Šīs sacensības Glorijai  bija pirmās, tā startēja vadības sacensībās, kā arī piedalījās maršrutos ar šķēršļu augstumu 60 cm un 80 cm.

Braucamā tipa ērzelis – spēks un varenība – Simmons, Latvijas šķirnes braucamā tipa vaislas ērzelis, Pļaviņu novads.

Simmons ir 12 gadus vecs, sertificēts braucamā tipa ērzelis ar 100% Latvijas šķirnes asinību. Šobrīd atrodas Jura Zalāna saimniecībā Pļaviņu novadā, kurš arī bija atvedis ērzeli uz parādi un pats arī demonstrēja. Ērzeļa īpašnieks ir Jevgeņijs Liņovs, taču interesenti var vest ķēves lecināt pie Simmona uz saimniecību „3 Vītolu staļļi”, kur ērzelis atrodas ikdienā. Simmona audzētāja Valentīna Stendere-Šteinberga, Riebiņu novadā.

Spēkoņa līnijas ērzelim Simmonam ir spēcīgi izteikts braucamā zirga tips ar elastīgām gaitām. Simmons ir ar harmonisku un spēcīgu uzbūvi, dziļu krūšu kurvi. Līdz šim Simmons izmantots  lauksaimniecības darbos, savā saimniecībā salīdzinoši viegli izmantojams  un līdzsvarots. Simmona tēvs, Spēkoņa līnijas ērzelis Sarmis, aktīvi darbojās vaislā četrus gadus atstājis trīs jaunos ērzeļus – Simbolu, Severīnu, Simmonu, San Paiju. Sarmja māte savā izcelsmē apvieno Juveela un Gotenfirsta līnijas un Jūlas Angp 368 un Laumutes Lsb 30 ģimenes. Sarmja tēvs Staldzis ir izaudzēts Latvijas zirgu šķirnes šūpulī Oktē. Staldža tēvs Sprincis, 1. pakāpes diploma ieguvējs Vissavienības izstādē, savukārt Sprinča tēvs ir Vissavienības izstādes 1967. gada čempions Strādnieks.  Simmona māte Muša ir braucamā tipa ķēve ar platu un dziļu uzbūvi, labu gaitu precizitāti. Arī Simmona mātes ciltsrakstos ir daudz Spēkoņa līnijas asinība, piemēram, ērzelis Stiprais – Vissavienības rekorda maksimālajā vilktspējā īpašnieks Vissavienības sacensībās. Simmona māte Muša ir braucamā tipa ķēve ar 100% Latvijas šķirnes asinību un mātes Spīdolas pusē apkopo Spēkoņa, Redžinalda un Gaida līnijas un radniecīgās grupas. Mušas tēva tēvs, masīvais Miljons – Vissavienības vilkšanas izturības sacensību čempions – pārstāv Markgrāfa līniju.

Ideālais jātnieku skolas zirgs – Gepards, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs, Ilūkstes novads.

Geparda īpašniece un audzētāja – Ellada Kazašvili. Savulaik Gepards bijis sertificēts kā vaislas ērzelis, šobrīd kompanjons sportā bērniem.

Gepards ar īpašnieci Elladu demonstrēja vadības elementus, kas būtiski arī konkūra zirgiem, lai veiksmīgi startētu šķēršļu pārvarēšanā. Gepards ir startējis maršrutos līdz 110 cm, taču mājās ar jātnieku lec 120 cm.

Geparda tēvs ir šķirnes ģenētiskajos resursos savulaik iekļautais ērzelis Grāfs, šobrīd eksportēts, atstājot vien divus pēcnācējus, no tiem Gepards ir vienīgais ērzelis.

Gepards pārstāv Hanoveras šķirnes ērzeļa Guido radniecīgo grupu, Guido – veiksmīgs sporta zirgs maršrutos līdz 150cm, Latvijas čempions un starptautisku sacensību laureāts. Guido tēvs ir viens no visu laiku labākajiem konkūra vaisliniekiem un pasaules klases sporta zirgs Voltaire. Grāfa izcelsmē tēva pusē ir Seulas Olimpisko spēļu dalībnieks Fināls. Fināla tēvs – izcilais sporta zirgs Frants. Grāfa tēvs Glazgo savulaik tika trenēts iejādē. Grāfa izcelsmē redzami arī tādi pazīstami vaislinieki kā Holšteinas šķirnes ērzelis Ludolfs, divkārtējs Vissavienības sacensību uzvarētājs rikšu gaitā Jurītis, ir arī neliela Traķēnes šķirnes ietekme.

Geparda māte Deizija bijusi iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos, šobrīd eksportēta uz Somiju. Starp Deizijas priekštečiem ir Dailis un Sprincis, Vissavienības izstādes 1.pakāpes diplomu ieguvēji, Vissavienības sacensību uzvarētājs rikšu gaitā, republikas absolūtais čempions Gandris, trīskārtējs Leipcigas izstādes uzvarētājs Ginters, Vissavienības rekordists kravas piegādē soļos, kā arī Vissavienības sacensību uzvarētājs Jurītis un  pasaules rekorda īpašnieks maksimālajā vilktspējā Evriks. Starp mātes priekštečiem, tāpat kā Geparda tēvam, ir arī izcilais sporta zirgs Frants.

Īpašniece augstu vērtē Gepardu, kas ir neaizstājams darbā ar jaunajiem jātniekiem, gan lieliem, gan arī maziem,  pacietīgs un labdabīgs, patīkami jājams, apveltīts ar labām gaitām un labu lēcienu. Pēc saimnieces sacītā, Gepards ir ideāls jātieku skolas zirgs, kas savu vietu stallī pats ir izcīnījis. Sacensībās Gepards startēja divos maršrutos – 80 un 100 cm.

Taku jātnieki dejā – Skanda un Vērdiņš, Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgi, Krāslavas novads.

Zirgu sēta “Klajumi”,  saimniece Ilze Stabulniece un Viktors Piļščikovs, piedāvāja figurālās jāšanas priekšnesumu ar nosaukumu „Taku jātnieki dejā”. Kāpēc taku jātnieki, kāpēc dejā? Zirgu sētā „Klajumi” ikdienā nenodarbojas ar jātnieku sportu, tā organizē ainaviskas izjādes un pārgājienus ar zirgiem Krāslavas novadā, aizsargājamo ainavu apvidū “Augšdaugava”, dabas parkā “Daugavas loki” un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā. Lai arī būdami taku jātnieki, kā viņi sevi dēvē, ir arī tādas svētku reizes kā šī, kad „Klajumu” jātnieki atļaujas mazliet atkāpties no ikdienas, ļaujoties īpašai dejai – kopā, pārī, uz zirgiem.

Īpaši svētki ir arī jau septiņu gadu garumā organizētā dabas un zirgu izrādē “Kumeļu rotaļas”, kas norisinājās zirgu sētā pirms divām nedēļām parādot  taku jātniekus un taku zirgus citādākā veidolā. Katru gadu top citādāki priekšnesumi un tiek uzaicināti viesi ar neparastiem priekšnesumiem ar zirgiem. Zirgu sēta „Klajumi” ir Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas un bioloģiskā saimniecība, kurā tiek audzēti braucamā tipa zirgi. Saimniecība piedāvā nakšņošanu brīvdienu mājās, baudot latgalisku maltīti. “Klajumiem” piešķirts Zaļais sertifikāts, tā ieguvusi “Sējējs-2007” laureāta balvu Ekotūrisma grupā un Ģimenei draudzīgākās atpūtas vietas statusu Latgalē un Kultūras ministrijas un Lauku ceļotāja kultūras goda zīme “Latviskais mantojums” par zirgkopības tradīciju saglabāšanu. Saimniecība ir Latgales kulinārā mantojuma tīkla biedrs. Saimniecība ir žurnāla “Ievas māja” un Latvijas prezidenta kancelejas rīkotā konkursa “Skaistākā lauku saimniecība 2016” fināliste. 2017.gadā “Klajumu” saimniece ieguva Kulinārā šova “Īstās latvju saimnieces” uzvarētājas titulu. Šogad vēris durvis ir “Klajumu ķēķis”, kas viens no Klajumu īstenotajiem sapņiem.

Saimniece Ilze demonstrēja 10 gadus vecu Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēvi Skandu, kura iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos.  Skandas tēvs ir Redžinalda radniecīgās grupas turpinātājs Saimons. Šobrīd Redžinalda radniecīgā grupa šķirnē ir apdraudēta un to turpina tikai viens Saimona dēls. Saimonam bija izteiktas baltas apmatojuma pazīmes uz kājām un ķermeņa – kājas baltos zābakos un lauka jeb balta piere. Interesanti, ka visi pēcnācēji baltās pazīmes ir pārmantojuši, lielākoties lauku pieri, atsevišķiem pēcnācējiem pat balta seja, taču tikai Skanda ir vienīgais pēcnācējs bez raksturīgajām apmatojuma pazīmēm.

Tēva tēvs Saimonam – Trikātā audzēts ērzelis Smuidris L961, kurš parādīja labas darbaspējas konkūra sacensībās. Saimons bijauniversāls zirgs, kuru izmantoja izjādēm un braukšanai, viņš arī 2013. gadā izcīnīja 1. vietu pajūgu braukšanā treniņsacensībās Tilžā.

Skanda savu lielo augumu mantojusi no mātes, ģenētisko resursu ķēves Degsmes, taču skausta augstumā ir daudz lielāka nekā augumā nelielais tēvs un 171 cm augstā Degsme. Skandas skausta augstums ir 180 cm! 2015.gadā no Skandas iegūts vienīgais tās pēcnācējs- Dundurs- no vaislas ērzeļa Dimants II.

Skanda savā sētā ir īpašs zirgs, kas tiek saudzēts un taku jātniekiem tiek iznomāts īpašos gadījumos- tikai vedot pie pavadas ar mazu, lielu vai diviem jātniekiem. Skanda ir aktrise un kāpusi vairākkārt Daugavpils teātra skatuves. Skandu var jūgt arī pajūgā, iet divjūgā ar karieti. Piedalījusies Daugavpils kara rekonstrukciju kluba rīkotajā festivālā. Viņa ir arī sertificēts reitterapijas zirgs. Skandas pēcnācējs Dundurs ir ļoti drošs 3-gadīgs jaunzirgs, kas savas prasmes jau demonstrēja „Kumeļu rotaļās” jaunzirgu figurālajā jāšanā.

Savukārt Viktors Piļščikovs demonstrēja Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgu Vērdiņu. Zirgs ir vien piecus gadus vecs, un viņš ir Skandas pusbrālis no ķēves Degsme.

Vērdiņa tēvs ir šķirnes ģenētiskajos resursos iekļauts ērzelis Vivats, viegla braucamā tipa ērzelis, atbilstošs vecajam sporta tipam. Vivats ir iebraukts un viņu izmanto vizināšanai dažādos pasākumos. Ērzelis filmējies arī epizodēs televīzijas seriālā „Likteņa līdumnieki”.

Vivata vectēvs, Holšteinas šķirnes ērzelis Volts, bija masīvs ērzelis, kurš vairāku gadus tika aktīvi izmantots vaislā Skrīveru IS. Tēva izcelsmē Vivatam ir arī izcili braucamie ērzeļi – labākais Māda līnijas turpinātājs, kvalitatīvais vaislinieks Jokers, Vissavienības rekordists un divkāršs čempions kravas piegādē rikšos Jurītis.  Vivata māte Sitija – Spēkoņa līnijas pārstāve, māte arī citam vaislas ērzelim – Amulets, bija spēcīga un masīva, ļoti labdabīga. Mātes izcelsmē tādi vaislinieki kā izcilais Gatarts, kas bija elegants un apveltīts ar labām darbaspējām, kļuvis par Vissavienības izstāžu čempionu, un Vissavienības rekordists un trīskārtējs čempions maksimālā vilkmes spēka pārbaudē Stiprais.  Vērdiņa māte Degsme iekļauta šķirnes ģenētiskajos resursos, šobrīd 22 gadus veca, viņas izcelsmē ir Gatarta īstais brālis Ģirts, arī izstāžu čempions no izciliem braucamā tipa vecākiem.  Arī šis Degsmes pēcnācējs krietni pārsniedzis mātes augumu, 3 gadu vecumā jau būdams 178 cm skaustā.

Pats Viktors, kas ir vienīgais Vērdiņa jātnieks, savu jājamzirgu raksturo kā viegli vadāmu, skaistu, drosmīgu un par sevi pārliecinātu zirgu, ar izcilu vēlmi sadarboties ar jātnieku.

Latgales rikšotājs Latgales tradicionālajā aizjūgā – Cigars, Latgales rikšotājs, Rēzeknes novads.

Latgales rikšotāju saglabāšana uzsākta 2007.gadā, bet 2017.gadā apstiprināta jauna Latgales rikšotāju zirgu šķirnes audzēšanas programma ar stingrākām izlases prasībām. Par vērtīgākajiem tiek uzskatīti šķirnes pārstāvji, kuru izcelsmē atrodami priekšteči, kuri Latgalē tika izaudzēti  pirms vairākiem gadu desmitiem, kā arī bija izmantoti darbaspēju pārbaudēs Rīgas hipodromā.

Cigars ir 9 gadus vecs ērzelis, kas pēc izcelsmes atbilst prasībām izmantošanai vaislā Latgales rikšotāju zirgu šķirnes ģenētisko resursu saglabāšanas un attīstības programmā, taču pagaidām nav ieguvis vaislinieka sertifikātu. Īpašniece – Latgales rikšotāju šķirnes zirgu saglabāšanas entuzaiste Elena Stašuls, kurai pieder saimniecība „Rudo kumeļu pauguri” pie Rāznas ezera.

Tā kā audzēšanas programma nosaka, ka Latgales rikšotājam jābūt gan ar universālām darbaspējām, gan arī jāattaisno nosaukums – rikšotājs – un tam jābūt pietiekami ātram skrejceļā, tad pieļaujama ir citu rikšotāju zirgu šķirņu ietekme. Cigara tēvs ir Amerikas rikšotājs Clever Slybowl. Clever Slybowl ir mazmazdēls slavenajam Amerikas rikšotājam – 1947.gadā dzimušajam Stars Pride (Stārspraidam), kurš savulaik kļuva par vaislinieku, kas devis tik daudz ASV lielāko balvu ieguvēju, rekordistu gan ASV, gan citur pasaulē visās vecuma grupās un distancēs, pie tam šie rekordi noturējās daudzus gadus.  Cigara māte 20 gadus veca ķēve Gaipa ir tīršķirnes rikšotāja, dzimusi zirgaudzētavā „Brīvība” (Dagdas novads), un šobrīd Latgales rikšotāju šķirnē veido vienu no ķēvju ģimenēm. Gaitas izcelsmē ir daudz kvalitatīvu rikšotāju, piemēram, Gaipas mātes izcelsmē ir Krievijas rikšotāju šķirnes rekordists Pavļins, kas uzstādījis rekordu 1600, 2400 un 3200 m distancē, Vissavienības rekordu uzstādot 8 reizes un uzvarējis gandrīz visu lielo tradicionālo balvu izcīņā.

Cilvēka bērns – Gāls, Latgales rikšotājs, Rēzeknes novads.

Sešus gadus vecs Latgales rkšotāju krustojuma zirgs Gāls ar mazu jātnieku seglos atveidoja Jāņa Klīdzēja grāmatas „Cilvēka bērns” ainu.

Gāla tēvs ir Krievijas rikšotājs Hamlets, kura izcelsme nāk no leģendārā Amerikas rikšotāja Stārspraida dēla Eipek Hanover, kas no Amerikas tika importēts uz Krieviju. Augumā tikai 151 cm. Ar savu īpašnieku Flemingu tas Amerikā uzvarēja Miera balvas izcīņā, un uz komentāriem par zirga augumu, amerikānis atbildēja: ”Kad Eipek Hanover skrien visiem tālu priekšā, tas nepavisam neliekas mazs.” Šo rikšotāju uz Krieviju iemainīja apmaiņā pret 6 Krievijas rikšotāju ķēvēm. Ērzeli izmantoja arī mākslīgajai apsēklošanai. Pirmais zirgs pasaulē, ko ieguva no spermas pēc dziļās sasaldēšanas metodes -197 grādos, starp citu, bija Eipeks Hanovera dēls Novijeksperiment , ko pēc tam iegādājās Latvijas Lopkopības un veterinārjas zinātniskās pētniecības institūta izmēģinājumu stacija, un tas kļuva par ātrāko zirgu republikā.  Hamleta izcelsmē ir arī labākais Krievijas rikšotāju vaislinieks – Opričņik.

Gāla māte – Lolita. Lolita izveidojusi ķēvju ģimeni, taču, atbilstoši jaunaji audzēšanas programmai, pieskaitāma pie krustojumu dzīvniekiem, jo nav zināma tās izcelsme. Taču, kā vēsta mutvārdu liecības, Lolitas priekštečos ir slavenais rikšotājs, rudais Poplarhills, Rīgas hipodroma rekordists, kura vārdā ASV pat tika nosaukta speciāla balva. Poplarhills krita 22 gadu vecumā, rikšošanas sacensībās. Poplarhills atstāja vairākus labus vaislas zirgus, Latgales rikšotājus, no kuriem pazīstamākie ir Lielvārdis un Lielvārža dēls Lielkarps, Latgales eksrekordists, pirmais Latvijā izaudzētais 2.10,0 klases zirgs.

Savā mugurā vizininot „mazo Boņuku”, Gāla īpašnieki vēlējās parādīt Latgales rikšotāju universālās darbaspējas, apgāžot uzskatu, ka rikšotājs ir ātrs, strauja temperamenta zirgs, kas piemērots tikai darbaspēju pārbaudēm hipodroma skrejceļā.

Leģenda par jātnieku bez galvas – Latgales Leģenda, Latgales rikšotājs, Rēzeknes novads.

Latgales Leģenda ir septiņus gadus veca Latgales rikšotāju krustojuma ķēve, kuru dāmu seglos demonstrēja Kristīne Stašule, atveidojot režisora Vladimira Vainštoka 1973.gadā uzņemtās piedzīvojumu melodrāmas „Jātnieks bez galvas”, kas uzņemta pēc Tomasa Maina Rīda romāna motīviem, varoni Luīzu Poindeksteri no 19.gadsimta Teksasā.  Filmā Luīzas Poindeksteres ķēvi Lunu atveidoja Orlova rikšotāja ķēve Katuška, taču  Latgales Leģenda, pēc īpašnieku domām, vēl skaistāka un elegantāka par filmā izmantoto ķēvi,  arī nes sevī Orlova rikšotāju šķirnes asinību.

Latgales Leģendas tēvs – Orlova rikšotājs Gubernators, kura izcelsmē atrodams arī viens no slavenākajiem vaislas ērzeļiem šajā šķirnē – Pions, sirms ērzelis, kas devis vairāk nekā 100 pēcnācēju 2.10,0 klasē. Latgales Leģendas māte – Latgalija no Krievijas rikšotāja Hamleta, Latgalijas māte – Lolita, iespējams – slavenā Poplarhilla pēcnācēja.

Latgales rikšotājus demonstrēja saimniecība “Rudo kumeļu pauguri”, kas darbojas ne vien Latgales rikšotāju audzēšanā un popularizēšanā, bet  piedāvā arī lauku tūrisma pakalpojumus – zirgu izjādes, izbraucienus pa apvidu zirgu pajūgā,  mājdzīvnieku apskati un lauku produktu degustāciju.

Zemgales zemes rūķis –  Sams, Latvijas ardenis, Ozolnieku novads.

Sams ir gandrīz 21 gadu vecs Latvijas ardeņu šķirnes zirgs. Zirga īpašniece ir ardeņu saglabāšanas entuziaste Daiga Šimkevica, kura savulaik, vēl kā ērzeli, Samu iegādājās ar mērķi izmantot ardeņu saglabāšanas mērķim. Samu demonstrēja 12 gadus vecs jātnieks Roberts Orbidāns.

Sams ir pēdējais zināmais Primero A44 līnijas pārstāvis. Primero līnija savulaik tika nodēvēta par šķirnes zelta fondu kā gaitīgākā un vispusīgākā. Vissavienības lauksaimniecības un tautas sasniegumu izstādē gandrīz visi eksponētie zirgi bija Primero līnijas pārstāvji, novērtēti ar pirmās pakāpes atestātu. Pēc P. Stikāna datiem, Primero līnijas zirgi demonstrēja augstvērtīgākos rezultātus gan vilkšanas izturībā, gan maksimālā vilkmes spēka pārbaudēs, gan kravas piegādē rikšos.  Pats līnijas ciltstēvs, beļģu ardenis Primero dzimis Holandē 1934. gadā, bijis Lauksaimniecības ministrijas īpašumā, pēc apmatojuma krāsas līdzīgs Samam – ruds baltskaris, importēts ar vārdu Primero van Rozenhof 77328. Izsekojot beļģu ardeņa Primero tēva izcelsmi, varam Latvijas ardeņa Sama priekštečus, kuri dzimuši 19. gadsimta vidū un vēl senāk. Kopumā atrodama Sama izcelsme pa tēva līniju 19 paaudzēs.

Sama izcelsme veidojusies no Primero dēla Pagalma A237. Pagalma dēls, Sama priekštecis Parkets kļuva par šķirnes rekordistu maksimālā vilkmes spēka darbaspēju pārbaudēs ar Jaunpils meistartreneri Boļeslavu Siliņu. Parkets ir arī šķirnes rekordists vilkšanas izturībā – 954,2 m. Sama priekštecis Saturns bijis vaislas ērzelis kolhozā „Viesturi”. Sama tēvs, arī Sams, un tēva tēvs Senjors tika izmantoti kolhozā „Svitene” gan kā darba zirgi, gan kā vaislas ērzeļi, lai atražotu darba zirgus kolhoza vajadzībām. 90.-gados Sama tēvs nonācis Rīgā, kur, prezentējot vīna darītavu, divjūgā vadājis Vecrīgā vīna mucu.

Pats Sams ir jau gandrīz divdesmit vienu gadu vecs, taču ļoti enerģisks, neliela auguma, labdabīgs. Agrāk izmantots lauksaimniecības un meža darbos, šobrīd – jauno jātnieku apmācībai, ziemā tiek jūgts ragavā, drošs satiksmē. Ar Samu zirga iejūgšanas pamatus loka aizjūgā apgūst arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes ciltslietu zootehnikas specialitātes studenti. Sams startēja arī vadības maršrutā.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums