Pirmo reizi Latvijā – kumeļu skate!

Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija augustā Valmiermuižas stallī sarīkoja pirmo kumeļu skati Latvijā. Tajā testa versijā piedalījās 13 kumeļi – bez iepriekšējas atlases, tikai ieinteresētu saimnieku piedāvāti, lai izmēģinātu šī pasākuma noderīgumu Latvijā. Izdevās!

Skatei varēja pieteikties zirgu audzētāji, kuri vēlas demonstrēt savus 2023. gadā dzimušos kumeļus, kā arī piedāvāt tos pārdošanai. Pasākumā startēja saskaņā ar audzēšanas programmu iegūtie Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes kumeļi kopā ar māti, kuri ir apzīmēti un reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā.

“Kumeļu skates tiek rīkotas daudzviet Eiropā un citur pasaulē, arī kaimiņos Lietuvā. Skate ir pirmā vieta, kur jaunais zirgs tiek publiski prezentēts un novērtēts. Šādā veidā arī zirgu īpašnieki un audzētāji var gūt atpazīstamību, bet sportistiem ir iespēja atrast sev potenciālus sporta zirgus nākotnei,” tā uzskata pasākuma organizētāji – Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija (LŠZAA).

Objektivitātei piesaista ārzemju speciālistu

Vērtēšanas komisijā, lai būtu objektīvāks viedoklis, Latvijas speciālistiem tika aicināta pievienoties kolēģe no Igaunijas sporta zirgu audzētāju asociācijas (ESHBS) – Astra Nilk.

Vērtētāja Astra Nilka pati ir audzētāja un darbojas kā vērtēšanas eksperts ESHBS kopš 2003. gada, viņa vērtē arī Arābu pilnasiņu šķirnes zirgus kopš 2008. gada. 2009. gadā viņa sāka pasniegt mācības zirgkopībā Lauksaimniecības profesionālās izglītības centrā, kā arī vadījusi vairākus seminārus par zirgu lineāro profilēšanu un sporta zirgu ģenētiku. Izstrādājusi vērtēšanas datorsistēmu Equiscoring. Patlaban Astra Nilka studē maģistra zinātņu programmā Igaunijas Dabaszinātņu universitātē un ir piedalījusies daudzos WBFSH (Pasaules sporta zirgu audzētāju federācija) semināros par lineāro profilēšanu kopā ar kolēģiem no LŠZAA.

Vērtēšanas komisijā bija Anna Veidemane, Aija Luse, Ligija Biteniece un Astra Nilka, kuras ar vieglu satraukumu uzņēmās šo misiju, jo līdz šim ne Igaunijā, ne Latvijā kumeļu skates/šovi nebija organizēti. Savukārt Lietuvā tādu šogad organizē jau sesto reizi. Paldies organizatori saka arī Ramunei Jasienei, kura vēl iepriekšējā dienā pirms skates konsultēja ar savu pieredzi.

Praktisko pasākuma organizāciju nodrošināja Valmiermuižas stallis – Valmiermuižas jātnieku skola komanda Reiņa un Rufinas Jurašu vadībā. Viņi uzņēmās lielāko daļu no organizatoriskajiem darbiem – laukuma nodrošināšanu un labiekārtošanu, tehnisko aprīkojumu, viesu uzņemšanu, citu dalībnieku transportēšanu un vēl, un vēl.

Mērķis – vērtēt zirgaudzētāju darbu

Aija Luse, LŠZAA valdes priekšsēdētāja:

“Šādas kumeļu skates sarīkošanas mērķis ir paskatīties, kā virzās mūsu zirgaudzētāju kopīgais darbs – audzēšana, ciltsdarbs, selekcija, un kādi kumeļi no konkrētajiem vecākiem tiek iegūti. Tā ir iespēja gan salīdzināt savu veikumu ar citiem dalībniekiem, gan arī citiem audzētājiem, kuri atbrauc kā skatītāji, – redzēt, kādi ir paveiktā darba rezultāti, iespējams, izlemjot par savu līdzdalību šādā skatē nākamgad.

Ņemot vērā citu valstu pieredzi, mēs vispirms skatījāmies to, kā kumeļš kustās – novērtējām zirga tipu, viņa parādītos lēkšus un rikšus, cik atbilstošs viņš ir mūsdienu sporta zirga prasībām – kāds ir kopējais iespaids. Vērtējām uzbūvi – ķermeņa virsējo līniju un to, cik labi veidotas ir kājas.

Pateicos visiem atbalstītājiem, kuru sagādāto dāvanu klāsts bija tik bagātīgs, ka pietika visiem dalībniekiem, ne tikai godalgotajām vietām. Kopumā esam ļoti gandarīti, ka LŠZAA ir izveidojusies par domubiedru kopienu, kam rūp nozares attīstība un Latvijas šķirnes zirgu popularizēšana, radot tādu ģimenisku kopības sajūtu.”

Smaidot, bet patiesi izteikts secinājums pēc skates – lai skaisti demonstrētu ķēves ar kumeļiem, demonstrētājam ir jābūt izcili uztrenētam skriešanā…

Godalgotie kumeļi

1. vieta – KRELANDO

Rezultāti: 51,0 punkts (tips – 9,0, virsējā līnija – 8,7, kājas – 7,8, rikši – 8,5, lēkši – 8,2, kopējais iespaids – 8,8).

Audzētājs un īpašnieks z/s “Akoti”.

Dz. 15.04.2023. Tēvs Kanzone, māte Anhela.

Vestfāles galvenajā ērzeļu sertifikācijā 2019. gadā Krelando tēvs Kanzone iepriecināja ar savu lēciena tehniku, izsmalcināto tipu, pareizu eksterjeru, vieglumu un kustību līdzsvaru un tika pasludināts par uzvarētāju. Māte Anhela ir Aromāta meita, kas liecina par kvalitatīvu selekcijas darbu un spēju pārmantot labākās tēva īpašības, ar ko šis kumeļš arī izcēlās šajā skatē.

2. vieta – CHERRY LADY VIANA

Rezultāti: 50,8 (tips – 8,8, virsējā līnija – 8,2, kājas – 8,2, rikši – 8,8, lēkši – 8,0, kopējais iespaids – 8,8).

Audzētājs un īpašnieks Reinis Jurašs.

Dz. 20.04.2023. Tēvs Caramello Viana, māte Grisel Hel`as.

Kumeļš demonstrēja izcilas gaitas, kā arī modernu sporta zirga tipu. Caramello Viana mātes tēvs ir viens no Latvijas zirgu audzēšanas nozares lepnumiem – Burtnieku zirgaudzētavas importētais Holšteinas šķirnes ērzelis Aromāts. Viņa pēcnācēji sastopami visā pasaulē, uzrādot augstu sniegumu sacensībās. Pēcnācēji ir universāli – izceļas gan ar labām gaitām, gan labu lēciena tehniku. Māte Grisel Hel`as ir Oldenburgas šķirnes ķēve, pārstāv Capitol I līniju.

3. vieta – CAMAMBERT VIANA

Rezultāti: 49,0 (tips – 8,7, virsējā līnija – 8,2, kājas – 7,8 rikši – 8,0, lēkši – 8,2, kopējais iespaids – 8,2).

Audzētājs un īpašnieks Reinis Jurašs.

Dz. 12.04.2023. Tēvs Cool Crack Z, māte Ankāra.

Tēva Cool Crack Z no Zangersheides izcelsmē redzami tādi pasaulslaveni vārdi kā Cornet Obolensky, Acobat I, Cassini II, Pilot. Māte Ankāra savukārt pārstāv to pašu izcelsmes līniju, ko Aromāts – Acorado. Kumeļš apliecināja, ka pārmantojis labas īpašības no saviem senčiem – patīkamu eksterjeru un labas gaitas.

Skati uzņem Valmiermuižas stallis

Pirmā Latvijas kumeļu skate notika Valmiermuižas Jātnieku skolas bāzē. Te ir 19. gadsimtā no laukakmeņiem un sarkanajiem ķieģeļiem būvēts iespaidīgs ēku komplekss, kur atrodas staļļi, un līdzās – divi kvalitatīvi sacensību laukumi. Skolas darbību vada treneri un arī zirgu īpašnieki Rufina un Reinis Juraši. Tieši viņi jau vairākus gadus domājuši par jauno kumeļu skates sarīkošanu, tāpēc arī pirmajam mēģinājumam izvēlēta tieši viņu mājvieta. Patlaban staļļos stāv 38 zirgi – daļa pašu, kā arī nomas zirgi.

Reinis Jurašs, Valmiermužas staļļa saimnieks, stāsta:

“Iniciatīva organizēt kumeļu skati nāca no mums, jau vēlējāmies to sarīkot pagājušogad. Taču šo ideju kopā ar LŠZAA spēkiem izdevās īstenot tikai tagad. Šķiet, ka izdevās feins pasākums. No mūsu staļļiem pasākumā startēja seši kumeliņi, un esmu ar rezultātu apmierināts, jo varējām parādīt un pārbaudīt to, ko mēs darām. Mums nevajag daudz, bet kvalitatīvi izaudzētus zirgus. Tāpēc galvenais ir nodrošināt labas kumeļmātes. Mums tādas ir astoņas, un gadā vidēji tiek sagaidīti seši kumeļi. Izmantojam arī citus ērzeļus, bet tagad nu jau mums ir arī pašu izaudzēts – piecus gadus vecais Caramello Viana. Galvenais ir pazīt savus zirgus, viņu labās īpašības un pārdomāti veikt selekcijas darbu, Šķiet, ka mums tas izdodas. Domāju ka kumeļu skate jāpārvērš par tradīciju. Iespējams, ka priekšatlase jāveic reģionos, kā tas ir, gatavojoties skatei “Rudens pērle”. Zirgaudzētājiem šādi pasākumi noteikti ir svarīgs atskaites punkts, lai salīdzinātu savu veikumu ar nozares kopainu Latvijā. Jācer, ka nākamgad būs vairāk dalībnieku, tajā skaitā tie saimnieki, kuri vēlējās, bet šogad nepaspēja skatei sagatavoties.”

Dalībnieku viedoklis

Vija Mačule, z/s “Akoti”, Blomes pagasts, Smiltenes novads:

“Pasākums bija ļoti labi organizēts, laba attieksme pret dalībniekiem, cienīgs vērtējums, un Valmiermuižas staļļu darbinieki ļoti labi rūpējās par iebraukušajiem dalībniekiem. Mūsu saimniecības zirgi piedalās gan ērzeļu skatēs, gan “Rudens pērlē”, gūstot plašu pieredzi, bet šis bija jauns un ļoti noderīgs pasākums. Mūsu saimniecībā patlaban ir 20 zirgi, šogad piedzima viens kumeliņš – Krelando, ko arī aizvedām uz skati. Viņš dzimis mākslīgās apsēklošanas rezultātā no panākumiem bagāta ērzeļa Kanzone, kuru izvēlējāmies pēc kataloga (no viņa mums ir arī jau divgadīga ķēve Kolumbiess, uz kuru liekam lielas cerības). Taču citkārt sadarbojamies arī ar Burtnieku

zirgaudzētavu, izmantojot tās ērzeļus. Kumeliņa māte ir Anhela, slavenā Aromāta līnijas pārstāve, kurai piemīt spējas nodot nākamajai paaudzei vislabākās tēva īpašības un darbaspējas. Par šo pasākumu uzzinājām no LŠZAA feisbuka konta. Paši darbojamies Latvijas Zirgaudzētāju biedrībā, tāpēc zvanīju Aijai Lusei, vaicājot – vai arī mēs drīkstam piedalīties. Saņēmu ļoti laipnu atbildi, ka – jā. Skatei gatavojāmies mēnesi, un kumeļu lieliski parādīja mūsu saimniecības darbinieks Oļegs Mihailovs, kuram paldies par paveikto.”

Gunārs Laizāns, Rencēnu pagasts, SIA “IGL Veterinārais serviss”:

“Skates sarīkošanas ideja ir ļoti laba. Esmu vērojis šādus pasākumus ārzemēs, un varu apgalvot, ka šeit bija tiešām ļoti laba organizācija. Jā, dalībnieku gan mazāk, bet tā bija pirmā reize, atvedu uz pasākumu divus kumeļus. Vērtēšana bija objektīva. Taču, šādu skati rīkojot turpmāk, vajadzētu padomāt par sadalījumu vecuma grupās, jo divu mēnešu vecam kumeļam ir ļoti grūti mēroties spēkos ar četrus, piecus mēnešus vecu kumeļu, kura kustības jau ir vairāk attīstītas. Kopumā pasākums man patika. Manā īpašumā patlaban nav daudz zirgu, jo, palielinoties gadu skaitam, necenšos ganāmpulku palielināt. Patlaban ir seši: viens, ar kuru sacensībās jāj mana mazmeita Elizabete Krista Juraša, viens ērzelis, divas vaislas ķēves un divi kumeļi. Pēc profesijas esmu veterinārārsts. Taču esmu jāšanas sportā izaudzinājis arī divus jātniekus – dēlu Nauri Laizānu, kurš ir arī veterinārārsts, kā arī mazmeitu Elizabeti Kristu Jurašu, kura palīdz arī iejāt citus manus zirgus. Pats lielākoties darbojos tagad ar zirgu ēdināšanu, kopšanu, izvadēm. Pirms pāris gadiem sāku arī strādāt Smiltenes tehnikumā, lopkopjiem pasniedzot zirgkopības pamatus. Programma tikai nesen sākta un nepieciešama tās pilnveidošana, bet tā ir iespēja savu pieredzi un zināšanas nodot jauniešiem.”

Gadā Latvijā tiek iegūti vairāk nekā 520 kumeļi, un 350 no tiem ir tieši Latvijas siltasiņu šķirnes zirgi, kas ir LŠZAA redzeslokā.

 

DACE MILLERE, Jolantas Rotbergas foto

Materiāla sagatavošanā izmantota LŠZAA informācija.

Raksts no žurnāla Latvijas Lopkopis septembra izdevuma.

❗️Abonē un lasi: https://saite.lv/kcb
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums