Par tradīciju kļuvušas braucamā tipa zirgu sacensības Drostalu kausā konkūrā


Maršruts Latvijas siltasiņu šķirnes braucamā tipa zirgiem, kur piecus labākos ar balvām sveic Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija, jau vairākus gadus tiek organizēts Drostalu kausa ietvaros.  Maršruta mērķis ir popularizēt braucamā tipa zirgu universālas darbaspējas, parādot tos kā bērniem un amatieriem drošus, līdzsvarotus sporta partnerus. Drostalu kauss šogad notika mēnesi ātrāk – 20.-21.jūlijā. Sacensību organizatori ir sporta klubs „Drostalas”, Linda un Kristaps Arāji, sadarbībā ar Latvijas Jātnieku federāciju.

Šogad maršrutā braucamā tipa zirgiem ar šķēršļu augstumu 80 cm 1.vietu izcīnīja Latvijas siltasiņu šķirnes braucamā tipa vaislas ērzelis Starts ar jātnieci Annu Mariju Arcihovsku (Fito-AL) . Šis sportiskais pāris pagājušajā gadā ierindojās 3.vietā.  Startam ir izcila braucamā tipa izcelsme un viņš ir vienīgais sertificētais Siego līnijas pārstāvis šķirnē, audzētāja Vija Buša, īpašnieks SIA Fito AL. Startam un viņa pēcnācējiem ir labdabīgs un izteikti nosvērts raksturs. Starts ir arī iebraukts un savulaik izmantots vizināšanai pajūgā. Starts ikdienā tiek izmantots jauno jātnieku, tostarp bērnu, apmācībai, un Drostalu kausā ar citu jātnieci tajā pašā dienā Starts piedalījās arī vadības maršrutā. Tā kā saimniecībā šogad iegūts jauns līnijas turpinātājs, pēc sacensībām 11 gadus vecais ērzelis tika pārdots, jaunais īpašnieks – Kristaps Grosbahs. Arī turpmāk ērzelis būs pieejams lecināšanai un joprojām atradīsies Jelgavas pusē – Ķirpju staļļos.

2.vietu izcīnīja Dakota ar jātnieci Sintiju Semeņkovu (JSK Kriķi), šobrīd Dakotai ir tikai 4 gadi. Dakotas tēvs ir Diploms, ērzelis ar vieglu braucamo tipu, Dakotas māte – Farsa no Furioso, Flagmaņa līnijas pārstāve. Dakotas audzētājs ir SIA Burtnieku zirgaudzētava, īpašniece – Anna Beļska-Seile. Ķēvei viegls braucamais tips, un viņa apvieno gan dedzīgu temperamentu, gan nosvērtu raksturu. Nupat VI Vislatvijas zirgu dienās šis sportiskais pāris izcīnīja 3.vietu 90 cm akumulācijas maršrutā ar džokeri.

3.vietu ieguva 13 gadus veca ķēve Saiva ar jātnieci Beati Saušu (JSK Princis). Saivas audzētāja ir Liega Kaļķe, īpašnieks – SIA Princis. Saivas tēvs ir Redžinalda radniecīgās grupas ērzelis Saimons, šī radniecīgā grupa šobrīd šķirnē ir apdraudēta. Saivas māte – Junda no Babilons, pārstāvot mūsdienās retu un vien ķēvju izcelsmē sastopamu izcelsmi – Banko līniju. Saivai ir 100% Latvijas šķirnes asinība. Beate Sauša ar Saivu jūlijā izcīnīja arī 1.vietu sacensībās “Branku vasara” maršrutā ar 80 cm augstiem šķēršļiem.

4.vietā ierindojās zirgs Safirs ar jātnieci Keitu Amandu Ravu (JSK Lejnieki), kura ir arī Safira īpašniece. Safira tēvs Sapards LS 1794 ir vienīgais sertificētais Redžinalda radniecībās grupas turpinātājs, sertificēts izmantošanai vienas saimniecības ietvaros, ar 100% Latvijas šķirnes asinību. Mātes pusē Safiram ir ļoti zema Latvijas šķirnes asinība.

5.vietu ieguva braucamā tipa ķēve Fortūna ar 11 gadus vecu jātnieci Nelliju Annu Kārkliņu (Veti Active).  Fortūnas īpašniece un trenere Lauma Birzniece. Lai gan Fortūna tika iejāta vēlu un iesākumā tika izmantota draivingā, arī starptautiska līmeņa sacensībās, sava nosvērtā rakstura un bezbailīguma dēļ savu karjeru sportā ķēve turpina kā bērnu apmācību zirgs. Ar pašiem mazākajiem bērniem Fortūna piedalās vadības maršrutos, iegūstot augstākos novērtējumus. Ar hobija jātniekiem ķēve startē maršrutos līdz 100 cm. Kā stāsta trenere, uz Fortūnu var paļauties – viņa ir tā, kas izved jātniekus mazajos maršrutos, jātniekiem ir vien jāsēž un jāstūrē. Fortūna ir droša un ar vēlmi strādāt. Fortūna ir iekļauta arī šķirnes ģenētiskajos resursos un no viņas iegūts tipam atbilstošs pēcnācējs Safardi no vaislas ērzeļa Sīmanis.  3 gadus vecais Safardi ir mantojis ļoti nosvērtu raksturu, ir arī iebraukts. Fortūnas tēvs ir Flagmaņa radniecīgās grupas pārstāvis Fabiāns, ko savulaik kā vaislas ērzeli izvēlējās selekcionārs Vilis Stukuls, augstu novērtējot viņa kvalitāti.

Sacensību dalībniekus sveica Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Rozītis.

Šogad maršruts braucamā tipa zirgiem tiek organizēts arī Krustpils kausā, kas notiks jau 3.augustā.  Svētki kopā ar zirgiem Krustpilī šogad tiek veltīti Vilim Stukulam. Pieteikšanās līdz 02.08.2019. plkst.17.00 Latvijas Jātnieku Federācijas mājas lapā.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums