Paneļdiskusija par Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgiem


10.oktobrī, Berģu k/n, notika paneļdiskusija par zirgkopības nozares popularizēšanas iespējām  VLT pasākuma „Nozares ekspertu ziņojumi” ietvaros.

 Pasākumu  organizēja biedrība „Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija” un biedrība „Latvijas zirgaudzētāju biedrība”.

Šodien Berģos bija ieradies neliels skaits interesentu, lai uzklausītu vairākus lektorus par Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgu izmantošanas un popularizēšanas iespējām, kā arī dalītos ar priekšlikumiem kā to uzlabot.

Ar koncentrētu prezentāciju par nozares analīzi un reģionu diskusiju viedokļu apkopojumu iepazīstināja LŠZAA izpilddirektore Aija Luse, pārrunājot jau zināmās problēmas zirgkopībā – izglītības, infrastruktūras un izpratnes pilnveidošanas iespējas, tirgus analīzes un veicināšanas pasākumu nepieciešamību. (detalizēta prezentācija pielikumā)

Par braucamā tipa zirgu izmantošanu izjāžu organizēšanā stāstīja “Armanda lauku jātnieku kluba” vadītājs Armands Šteins, uzsverot, ka braucamā tipa zirgs būs iecietīgāks pret jātnieku nepilnībām un kļūmēm, ir liels, spēcīgs un dominants zirgs.

Natālija Dreimane, kura nodarbojās ar reiiterapiju Garkalnes novadā, stāstīja par savu labāko reitterapijas zirgu – braucamā tipa, kurš ir liels, spečīgs, ar platu muguru un labu gaitu kvalitāti, kas ir īpaši nozīmīgi šajā terapijā. Turklāt raksturojas ar labu veselību, kas nav mazsvarīgi šajā nozarē.

Larisa Klitončika no Balvu puses Rugājiem iepazīstināja klātesošos ar Latvijas šķirnes zirgiem pajūgu braukšanas disciplīnā – no 2009.g. līdz 2014 g. braucēji piedalījušies sacensības ar 35 zirgiem, tajā skaitā ir 11 Latvijas šķirnes sporta tipa zirgi, 6 Latvijas šķirnes krustojuma zirgi, 1 Holandes siltasiņu šķirnes zirgs un 17 Latvijas šķirnes braucama tipa zirgi. Pašreiz Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs ir piemērots, lai sacenstos un trenētos Baltijas valstu mērogā, kā arī ļoti labi izmantojams iesācēju, tai skaitā bērnu, apmācībā, sava labdabīgā rakstura dēļ, bet, lai konkurētu ar pasaules līmeņa zirgiem tiem trūkst impulsa un ātruma. Skaidrs, ka Latvijas šķirnes zirgam ir jābūt spēcīgam elegantam, izskatīgam, ar labām gaitām un impulsu, labdabīgam, enerģiskam, bet ar stabilu nervu sistēmu.

Pastāstīt par to, kā pareizi veidot sava zirga reklāmu pārdošanai, tieši fotomateriāla sagatavošanu bija uzaicināts Reinis Rudzītis, fotogrāfs ar pieredzi tieši zirgu fotografēšanā. Reinis pastāstīja cik liela nozīme ir mākai/vēlmei sagatavot, “iesaiņot” savu preci – pārdodamo zirgu. Tāpat arī to, kā izvēlēties fonu, gaismas, stilu atkarībā no informācijas sludinājumā.

Par zirgkopības nozarei aktuālajiem jaunumiem  likumdošanā informēja ZM Lauksaimniecības departamenta speciāliste Sandra Justa un Gita Jansone, par ES un valsts atbalstu zirgkopības nozarei – ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta nodaļas vadītāja vietniece Biruta Ingiļāvičute. Tika ieteikts vairāk sniegt savas nozares nepieciešamos zinātnes pārneses un sadarbības projektus Valsts lauku tīkla fondos.

Diskusiju daļā tika runāts par to, ka šīs pavasara reģionālās diskusijas un tikšanās ar audzētājiem bija situācijas apzināšana par konkrētām problēmām un nepieciešamībām, tās mēģinot apkopot un kopīgi meklēt risinājumus. Kā ieteikums audzētājiem tika minēta nopietna kooperatīva veidošana, kas ar spējīgu vadītāju strādā uz tirgu, ar mārketingu un potenciālajiem pircējiem, jo tas īsti nav audzētāju organizāciju kā ciltsdarba menedžeru kompetencē, bet šo darbu var iniciēt.

Braucamā tipa zirgu popularizēšanai šogad tika pievērsta īpaša uzmanība, reģionālajos pasākumos izvedot publiskai apskatei dažādus zirgus, ar dažādām izmantošanas iespējām, veidojot fotomateriālu datubāzei un veidojot analītisku materiālu par populācijas apsekošanas rezultātiem. Par to tiks sagatavots informatīvs materiāls, kā arī projekta noslēguma konference novembra beigās, decembra sākumā.

Paldies visiem, kas atrada iespēju ierasties uz diskusiju!

LŠZAA prezentācija

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums