Mūžībā aizgājis Raimonds Baltakmens – Latvijas zirgkopības leģenda


Latvijas Šķirnes zirgaudzētāju asociācija dziļās sērās paziņo, ka no dzīves šķīries un 15.aprīlī pēdējā gaitā izvadīts pazīstams zinātnes un sabiedriskā darba organizators, kvēls zirgkopības nozares korifejs, daudzu grāmatu autors, Triju Zvaigžņu ordeņa zelta godazīmes kavalieris, lauksaimniecības zinātņu doktors Raimonds Baltakmens.

Savu dzīves gājumu atspoguļojis grāmatā Dzīves inventarizācija, kura tik ļoti nepatika dažiem tur pieminētajiem darboņiem, ka mēģināja visādos veidos aizkavēt tās izplatīšanu.

No Dzīves inventarizācijas pēdējā vāka:

Dr.agr.emeritus, Latvijas ordeņa brālības loceklis, Member of Internationale of Equestrian Journalists, vīru kora Tēvzeme vecākais dziedonis un hronists Raimonds Baltakmens (1927) savā 35.grāmatā, rezumēdams 60 publicitātes gadus, izvērtē savu daudzpusīgo zinātnieka – Latvijas vadošā hipologa, starptautiska žurnālista, TV un radio komentētāja, sabiedriska un kultūras darbinieka, arī zemnieka dzīves gājumu laikmeta sarežģītībā, ceļā sastapdams milzums personību un vienkārši cilvēku, kuri dzīvi gan bagātinājuši, gan likuši šķēršļus. Par iekrāto vērtību pūra smagumu liecina vairāk kā 1200 publikāciju, t.sk. pāri par 160 zinātnisku, 75 dziesmoti gadi, 58 no tiem vīru korī Tēvzeme, kas 1313 koncertos divos desmitos valstu atskaņojis 885 skaņdarbus. Laikā no 2000 – 2006.gadam, būdams kora prezidents, un agrāk, viņš par slaveno kori, kā galvenais autors un sastādītājs ir radījis 4 grāmatas, to skaitā monogrāfiju par leģendāro Maestro Haraldu Medni, ar kuru kopā vadīti 40 gadi. Par Latvijas Kultūras fonda Spīdolas konkursa stipendiāta darbu – monogrāfiju “Latvietis un viņa zirgs“, kā arī par Mūža ieguldījumu, t.sk. unikālas novitātes biomehānikā, aktivitātes selekcijas programmēšanā, pasaules klases zirgu ieguvē, oriģinālas metodikas to darbaspēju pārbaudes, novērtēšanas un izmantošanas jomās, autors ir saņēmis Latvijas Zinātņu Akadēmijas pirmā prezidenta, akadēmiķa Paula Lejiņa vārda balvu. Triju zvaigžņu ordeņa Zelta Goda zīme, 1991.gada janvāra barikāžu Goda zīme, zelta medaļas par dokumentālu filmu līdzradīšanu, 5 godalgas par grāmatām un citi apbalvojumi liecina par grāmatas autora darbības nozīmīgumu, veiksmīgi pildot atbildīgus pienākumus desmitos profesiju.

Raimonds Baltakmens bijis arī PSRS Zirgkopības zinātniski pētnieciskās koordinācijas padomes loceklis no 1981.gada, Latvijas šķirnes zirgaudzēšanas padomes prezidija loceklis kopš dibināšanas 1964.gadā, priekšsēdētājs 1972-1975. PSRS smago braucamo zirgu izkopšanas padomes loceklis, Latvijas Jātnieku federācijas prezidija loceklis no 1953.gada, viceprezidents, Zootehnikas un propagandas komandas vadītājs. Visu zirgu sporta veidu tiesnesis kopš 1952.gada.

Pēdējos dzīves gados kā aicinātais viesis piedalījās LŠZAA rīkotajās sapulcēs un pasākumos, ļaujot izbaudīt “zirdzinieku” sabiedrību un sajūtu, ka atceras un novērtē.

Novēlam ikvienam ar zirgiem saistītam cilvēkam  atcerēties un pieminēt Raimondu Baltakmeni, jo – tautai, kas nezin savu pagātni, nav arī nākotnes.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums