Latvijas zirgi Krievijā


Piedāvājam ieskatu Evitas Baradovskas stāstā par Latvijas zirgiem Krievijā.

Esot ārpus Latvijas vienmēr esmu pievērsusi uzmanību iespējai satikt un uzzināt ko jaunu par zirgiem ar Latvijas izcelsmi. Darba gaitas mani aizveda līdz Krievijas pilsētai Sant Pēterburgai uz jāšanas sporta klubu „Perspektīva”. Protams, interesējos par iespēju aprunāties ar Latvijas izcelsmes zirgu īpašniekiem un cilvēkiem, kuri strādā ar šiem zirgiem.

JSK „Perspektīva” mājas ir atradis Aktīvs (Aromāts HL265-Gamma no Gudvils L1540 ),- lūk ko uzzināju no Aktīva īpašnieka un jātnieka Smarodina Vladimira Ivanoviča

– Jau iepriekš biju redzējis Aromāta bērnus un apsvēris domu, ka man šāda tipa zirgs būtu nepieciešams. Aktīvu iegādājos 2009.gadā 3 gadus vecu, manu uzmanību tas saistīja ar elegantajām kustībām un nosvērto raksturu. Lai gan zirgs tiek jāts un trenēts ar domu izmantot to iejādes disciplīnā, man par prieku un arī Aktīvam par prieku mazliet arī lecam. Gada laikā zirgs sevi parādījis kā perspektīvu jaunzirgu ar ļoti labām darba spējām un izteiktu vēlmi sadarboties ar jātnieku.

Aktīvs nav pirmais zirgs, kuru esmu pircis Latvijā, jo nodarbojos ar jauniešu trenēšanu un uzskatu, ka Latvijas šķirnes zirgi ir ļoti labi piemēroti bērnu un jauniešu sportam un apmācībai.

Man ir simpātiska Aktīva izcelsme, jo ļoti veiksmīgi šajā zirgā ir savienotas Hannoveras šķirnes vecā tipa līnijas ar Holšteinas šķirnes modernā tipa zirgiem.

Nākamais zirgs, par kuru dzirdu, ir īsts zirgu karalis un atzīts par lielāko zirgu Ļeņingradas apgabalā, iegādāts Latvijā ar vārdu Kantuss (Calando IV H216 – Andromeda II H 270), bet šobrīd ir ar vārdu Kraftbergs un zirga augums skaustā ir 187cm.

Lai gan zirgs augumā ir ļoti liels, tas viņam netraucēja veiksmīgi startēt konkūra sacensībās ar šķēršļu augstumu līdz 140cm (jātnieks Aleksejs Tjuškevičs).  Šobrīd zirgs ir 14 gadus vecs un ar prieku apmāca jaunos jātniekus sporta gaitām.

Kad satieku Karro (Kleitons no Kenstreet KWPN1,, mt. Flangars L1450), saprotu ka manā priekšā ir izcila personība. Karro Latvijā ir bijis sertificēts vaislas ērzelis un lūk viņa stāsts, kuru man izstāsta viņa saimnieks, sporta  meistars iejādē, treneris Mihails Timjanskis-Karro tika pirkts kā perspektīvs konkūra zirgs Polīnai Prigoženai, diemžēl no šī pāra laba savienība neradās. Grūti teikt, kas traucēja, vai tas, ka Polīna bija vēl maz pieredzējusi, vai Karro izteiktā personība. Kad bija skaidrs, ka zirgs paliek bez jātnieka man tika piedāvāts strādāt ar šo zirgu. Pirmais kas pievērsa manu uzmanību bija zirga izcilās gaitas, ļoti plašas un elastīgas rikšu gaitas, varu teikt, ka vieni no labākajiem rikšiem kurus esmu redzējis, pieder Karro.  Joprojām nesaprotu, kapēc zirgs ar izteiktu iejādes potenciālu tika pirkts konkūram. Tā sākās mūsu sadarbība, kura turpinās joprojām. Zirgs gan nestartē liela mēroga sacensībās, bet regulāri startē ar jaunajiem jātniekiem rajona mēroga turnīros, gūstot godalgotas vietas. Viņš ir labs skolotājs, bet nepieder pie viegli jājamajiem zirgiem. Ja sportists nepratīs ar Karro „sarunāt”, starts neizdosies.

Esmu strādājis ar Latvijā dzimušiem zirgiem un pats esmu ilgus gadus dzīvojis Latvijā, esmu trenējies NLSVS Kleistos pie Astrīdas Belavzorovas. Ar Latviju man saistās ļoti patīkamas atmiņas. Diemžēl šobrīd izvēlos pirkt zirgus Beļģijā un Dānijā, jo Latvijas zirgi ir kļuvuši lieli un masīvi, līdz ar to, tie ir „smagi jājami”. Kā arī esmu redzējis Latvijā daudz zirgus, kuriem ir izcilas lekšanas spējas, bet ļoti slikta jājamība un kas ir ļoti svarīgs faktors, zirgi nav darbam atdevīgi. Līdz ar to, es labprātāk strādāju ar zirgiem, kuriem ir mazāks lekšanas potenciāls, bet lielāka vēlme strādāt, nekā ar zirgiem, kuriem ir izcilas lekšanas spējas, bet nav vēlmes sadarbotiest Mans ieteikums Latvijas zirgaudzētājiem – audzēt vidējās klases zirgus, kuri ir piemēroti bērnu un jauniešu sportam, šādiem zirgiem vienmēr tirgū ir labs pieprasījums.

Zinu, ka ļoti daudz mūsu zirgi ir Krievijā, viens, kuru vēl gribētu pieminēt ir Kraislers (Concord H238 – Aragva L4944 no Alamo H197), kurš tika pārdots uz Krieviju un šobrīd ļoti veiksmīgi startē iejādē ar sportisti Jefremovu Jekaterinu pēc programmas Lielā Balva, regulāri gūstot godalgotās vietas.

Latvijā audzē labus sporta zirgus, interesanti ir uzzināt to gaitas, ja Jums ir izdevies sastapt Latvijas zirgus pasaulē, dalieties ar šo informāciju, sūtot jauno īpašnieku iespaidus un komentārus uz [email protected]

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums