Kas jāņem vērā zirgu īpašniekiem un mākslīgās sēklošanas tehniķiem, izvēloties sēklošanu ar importēto biomateriālu

Uzsākot 2021.gada lecināšanas/sēklošanas sezonu, vēlamies atgādināt zirgu īpašniekiem, kā arī mākslīgās sēklošanas tehniķiem par prasībām ķēvju sēklošanas reģistrēšanai.

Tās nosaka Latvijā spēkā esošā likumdošana attiecībā uz ciltsdarbu:

Attiecībā uz sēklošanu ar ievesto biomateriālu, uzskaitām noteiktās prasības:
  • Ja persona vēlas iegādāties un ievest Latvijā vaislas materiālu mērķtiecīgai audzēšanai (vaislinieks, sperma, olšūnas, embriji), to jāsaskaņo ar šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrību! Tas nepieciešams, lai izvērtētu, vai konkrētais vaislas materiāls atbilst audzēšanas programmai Latvijā un saskan ar tās mērķiem.
  • Ja zirgu īpašnieks vēlas sēklot savas ķēves ar ievesto biomateriālu vai ved sēklot ķēves ar citas ES valsts sertificētajiem vaisliniekiem, tad  par izmantojamo ērzeli /biomateriālu/ pirms sēklošanas ērzeļa īpašnieks Biedrībā iesniedz iesniegumu SERTIFICĒŠANAI (veidlapa pieejama šeit), papildus pievienojot:

1. Vaislinieka zootehniskā sertifikāta kopiju izsniedzējas valsts oriģinālvalodā un tā tulkojumu;

2. Veterinārā (veselības) sertifikāta kopiju;

3. Testēšanas pārskatu, kas apstiprina vaislinieka izcelsmi (DNS analīžu paternitātes rezultātus), kā arī testēšanas pārskatus, kas apstiprina vaislinieka tēva un mātes izcelsmi, ja iepriekš šādas analīzes nav veiktas.

Šo dokumentu komplektu var ķēves īpašnieks var pilnvarot sagādāt MA tehniķim.

Šobrīd pakalpojumus sniedz sekojošas sertificētas personas:

Ilva Šalme, 26160187

Linda Ansone, 29145430

Anna Veidemane, 26788849 (noteiktos ganāmpulkos)

 

Dokumenti ir jāiesniedz Biedrībā neatkarīgi no tā, vai ērzelis ir sertificēts citā valstī, jo tas ir jāsertificē arī Latvijas audzēšanas programmās, ja zirgu īpašnieks piedalās to realizācijā.

Lai reģistrētu sēklošanu, dati par biomateriālu ir jāpievieno LDC reģistram un vaislinieku reģistram. To veic Biedrība, balstoties uz iesniegtajiem dokumentiem.

Vaislinieku reģistram pievieno tikai sertificētos ērzeļus, respektīvi, izpildot visas sertificēšanai noteiktās prasības un iesniedzot pilnu dokumentu paketi.

 

Ja ērzeļa pēcnācēji tiek reģistrēti citu valstu šķirņu ciltsgrāmatā, tad visas saistības ir jākārto ar šīs šķirnes pārstāvošo organizāciju.

Pilna informācija attiecībā uz vaislas ērzeļu sertificēšanu atrodama zemāk esošajā saitē:

Vaislas ērzeļi

NOLIKUMS PAR LATVIJAS SILTASIŅU ZIRGU ŠĶIRNES VAISLAS ĒRZEĻU SERTIFICĒŠANU

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums