Kā prezentēt savu zirgu?


Tuvojoties 20.oktobra zirgu vērtēšanas skatei, publicējam rakstu par to, kā prezentēt savu zirgu.

Vērtēšana ir jūsu vienīgā iespēja radīt pirmo iespaidu. Abiem – cilvēkam un zirgam ir jābūt sagatavotiem un organizētiem. Zirgs tiks rādīts ekspertiem, kas to nekad nav redzējuši un atzīme, kas tiks ielikta, sekos zirgam visu tā dzīves laiku.

Kā sagatavoties?

 

Pirmkārt – zirga sakopšana. Zirga ārējais izskats ir nozīmīga daļa no  kopējā iespaida. Zirgs ir jātīra ikdienā, ne tikai pirms izvešanas arēnā, tikai tad tiks sasniegts vēlamais rezultāts.  Tīrs un spīdīgs apmatojums, izķemmētas, aplīdzinātas krēpes un aste, apgrieztas skaras kājām (izņemot speciālās šķirnes), tīri nagi, sirmiem zirgiem noteikti iztīrīti dzeltenie plankumi. Mūsdienās ir pietiekoši daudz palīglīdzekļu, lai nodrošinātu koptu zirga izskatu. Audzētāju organizāciju skatēs parasti ir prasība zirgu rādīt ar sapītām krēpēm, kas rada profesionālu iespaidu, kā arī ļauj pilnīgāk novērtēt zirga ķermeņa uzbūvi.

Otrkārt – hendlera (zirga vedēja) izskats arī ir būtisks faktors. Tam ir jābūt pietiekoši profesionālam un praktiskam. Apģērbs vēlams gaišos toņos, piemēram, balts, bēšs vai haki krāsas krekls, praktiskas un ērtas bikses, piemēram džinsu. Laba izvēle ir arī audzētāju organizācijas polo krekli. Apaviem ir jābūt piemērotiem skriešanai – tās var būt ērtas kedas. Izvedot jaunzirgus un ērzeļus, rokās vēlams steks, bet galvā aizsargķivere.

Divus gadus un jaunāki zirgi tiek rādīti apaušos, vecāki – vienkāršos iemauktos.

Zirgs vērtētāju priekšā jānostāda sāniski, 6-7 m attālumā, “atvērtajā pozā”. “Atvērtā poza” nozīmē, ka zirga tālākā priekšējā un pakaļējā kājas ir novietotas taisni zem zirga, bet tuvākā priekškāja ir izvirzīta nedaudz uz priekšu, un tuvākā pakaļkāja ir novietota nedaudz atpakaļ. Tas ļaus ekspertiem novērtēt visas četras kājas.

Hendleram jāstāv zirgam tieši priekšā, turot katru pavadu savā rokā. Kad vērtētāji pieiet zirgam tuvāk, hendleram ir nedaudz jāatkāpjas,  – tā, lai neaizsegtu zirgu, bet joprojām to kontrolētu. Kad eksperti atgriežas savā vietā, tad nostādiet atkal zirgu “atvērtajā pozā”. Ar treniņiem un daudz pacietības var iemācīt zirgu ātri nostāties “atvērtajā pozā”. Tas novērsīs samulsuma un neērtibas sajūtu ekspertu komisijas priekšā.

Kad eksperti lūdz pasoļot ar zirgu, tad saņemiet pavadas labajā rokā, bet to atlikumu glīti salocītu kreisajā rokā. Soļojiet aktīvi, tā lai zirgs atrastos pie cilvēka pleca.

Kad eksperti lūdz jūs rikšot ar zirgu, tad saņemat pavadas labajā rokā, ar ātru uzmundrinājumu lieciet zirgam sākt rikšot. Jāskrien ir aktīvi, tā lai zirgs nebūtu jāvelk līdzi, bet arī lai tas nesteigtos pa priekšu.  Hendleram ir jāskrien tā, lai parādītu zirga labāko potenciālu.

Strādājiet ar savu zirgu mājās, visās 3 gaitās, lai komisijas priekšā to varētu izdarīt nekavējoties un labākajā veidā. Ja ir nepieciešams izmantot steku, tad pēc iespējas mazāk. Labāk sarunājiet palīgu, kas zirgam sekos ar pātagu, tajā pašā pusē, kur hendleris.

Lai eksperti novērtētu zirga gaitu precizitāti, hendlerim zirgs jāved taisnā līnijā prom no komisijas un tad taisnā līnijā atpakaļ. Hendlerim visu laiku jāatrodas zirgam blakus, lai neaizsegtu skatu ekspertiem.

Lai parādītu zirga brīvo lēcienu tehniku, zirgs noteikti ir jāgatavo laicīgi mājās, lai skate nebūtu pirmā reize, kad viņš ierauga šķēršļu koridoru. Ja nav speciāla aploka ar šķēršļu koridoru jeb “špringantera”, tad var viegli uztaisīt improvizēto. Aplokā gar vienu malu uzstādāt koridoru, starp šķēršļu statņiem novelkot krāsaino lentu vai arī no elektriskā gana mietiņiem un lentas un iekšā uzstādot šķēršļu sistēmu. Jaunzirgiem šķēršļu augstumu nevajadzētu likt lielāku par 100 cm. Tāpat arī šķēršļi nedrīkst būt jaunzirgu biedējoši, vislabāk pirmo uzstādīt aicinošu šķērsli – “krustiņu”, tad zemu stāvošo šķērsli un kā pēdējo – okseri.

Attālumi un šķēršļu izvietojuma piemērs ir attēlā. Ar krustiņiem apzīmēti zirga “piedzinēju” atrašanās vietas.

 

No LŠZAA bukleta “Palīgs zirgu vērtētājam – 2010” materiāliem.

Izmantojot interneta resursus, sagatavoja Aija Luse.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums