Kā „darbojās” zirgs?
Gerds Heušmans (Vācija) ir ne tikai veterinārārsts, bet arī profesionāls jātnieks. Šis raksts ir tapis pamatojoties uz viņa referātu, kurš tika nolasīts FEI konferencē iejādē. Stāsts ir par to, kā „darbojās” zirga locītava, nags un ne tikai.
Es gribētu parunāt par locītavām. Protams, varētu runāt par plaušām vai sirdi, bet tieši locītavu darbība palīdzēs man ilustrēt to, ko es gribu pateikt.
Kas ir vajadzīgs, lai izveidotu locītavu? Ir vajadzīgi vis maz divi kauli, locītavas kapsula, skrimslis un sinoviālais šķidrums.
Rodas jautājums: no kurienes locītavu šūnas saņem barības vielas? Ar asinīm? Bet dažiem organisma audiem nav tiešās asinsrites, kā piemērām skrimšļiem un saitēm. Daudzi zina, ka, ja mēs nelielu skrimšļa gabaliņu aplūkosim zem mikroskopa, tad ieraudzīsim tur daudz lielu, apaļu šūnu. Dzīvu šūnu, kuras tad arī saņem visu to slodzi, ko izjūt mūsu sporta zirgi. It kā iejādes zirgi nav ļoti pārslogoti, bet tieši viņiem visbiežāk rodas problēmas ar locītavām.
Tātad, no kurienes skrimslis saņem barības vielas? Ir divi avoti. Pirmkārt caur kaulu, otrkārt – ar sinoviālo šķidrumu. Rodas nākamais jautājums,- kā šīs barības vielas var iekļūt gludos, elastīgos audos? Šeit darbojās tā saucamais „vakuuma ” princips. Kad zirgs sperot soli balstās uz kāju, skrimšļi cieši piespiežas viens pie otra. Paceļot kāju, skrimšļi attālinās viens no otra, locītavā rodas vakuums un skrimslis šinī momentā iesūc sevī barības vielas.
Ja skatāmies uz savvaļas zirgiem, tie atrodas kustībā 19 stundas dienā. Skrimšļu barošanās ir ideāla! Satuvinās, uzsūcas, satuvinās. Tā dzīvo skrimslis.
Tagad iedomāsimies „staļļa” zirgus – 23 stundas boksā. Tas ir veids, kā padarīt mūsu veterinārārstus turīgus! Zirgs ir dzimis kustībai. Iejādes treneris Žans Bemelmans saka, ka viņš strādā savus zirgus 3-4 reizes dienā…
Mēs, kā veterinārārsti, savus lielākos ieņēmumus gūstam, ārstējot zirgiem problēmas, kas ir radušās no nepareizas jāšanas un no zirgu pastāvīgās uzturēšanās boksos.
Kas ir pirmais simptoms, kas norāda uz to, ka ar skrimsli nav kaut kas kārtībā? Ko jūs darītu skrimšļa vietā, ja trūktu barības vielu – nepietiek ēdamā? Palielināsim locītavā spiedienu! Un mēs redzam pirmo simptomu – locītavu izsvīdumi. Pilnīgi „negaidīti ”.
Ja jūs pajautāsiet jauniem profesionāliem jātniekiem,- no kurienes rodas locītavu izsvīdumi, viņi jums izteiks ļoti daudz dažādas oriģinalitātes versijas – nepareiza ēdināšana, utt. Bet šīs problēmas rodas tāpēc, ka mūsu zirgi pārāk daudz laika pavada boksos.
Padariet veterinārārstus par nabagiem – izlaižat savus zirgus ārā no boksiem!
Tagad aplūkosim nagu. Lielākā daļa cilvēku zina par naga kaulu struktūru, par stilba kaulu, par pirmo, otro, trešo falangu, navikulārajiem un sesamoidāliem kauliņiem.
Pievēršam uzmanību stiegrām un saitēm, kuras notur vēzīša locītavu. Ir divas stiegru – saišu sistēmas, kas notur šo locītavu. Pirmo veido trešais kaulstarpas muskulis, kurš savieno stilba kaula, sesamoidālā kauliņa augšdaļu un distālās saites. Šī sistēma notur vēzīša locītavu pareizā stāvoklī. Ja mēs pārgriežam šo muskuli, vēzīša locītava noslīdēs lejā. To mēs varam redzēt vecām kumeļmātēm, kad vēzīša locītava ir paralēla zemei vai pat nolaista uz leju.
Otru sistēmu veido dziļā pirkstu saliecējstiegra. Šī stiegra apliecas ap sesamoidālo kauliņu vēzīša locītavā, iet lejup, gar navikulāro kaulu un piestiprinās pie naga trešās falangas.
Tagad, kad mums ir priekšstats par šo sistēmu struktūrām, mēs varam paskatīties uz to, kas, pēc manām domām, ir vislielākā problēma sporta zirgiem Vācijā. Paskatīsimies, kā ir „apautas” mūsu sporta zirgu kājas.
Kājas distālās saites, stiegras un kauli: stilba kauls (cannon bone), kopējais pirkstu izstiepējs (extensor tendor), pirmā, otrā, trešā falanga (first, second, third phalanx), virsējais pirkstu saliecējs (superficial flexor tendon), dziļais pirkstu saliecējs (deep flexor tendon), trešais kaulstarpas muskulis (suspensory ligament),proksimālais sesomoidālais kauls (proximal sesamoid bone), dziļā distālā saite (deep distal ligament), vidējā distālā saite (middle distal ligament), naga papēža spilventiņa skrimslis (digital cushion), navikulārais kauls (navicular bone).
Kā mēs vēlētos, lai būtu sadalīts zirga svars pa stiegru – saišu struktūrām? Vienmērīgi. Kas ir vajadzīgs, lai zirga svars būtu vienmērīgi sadalīts? Plakans balsts kājai. Lai svars būtu pareizi un vienmērīgi sadalīts, zirgam kustoties, kājai vienlaicīgi jāskar zemi gan ar naga purngalu, gan ar papēdi. Kas notiek, kad mēs mēģinām izmainīt šo līdzsvaru? Daudzi kalēji veic ortopēdisko kalšanu, nezinot kā un kāpēc. Ilgi nedomājot, viņi apgriež naga papēdi, padarot nagu lēzenu. Kas šinī momentā notiek ar dziļo pirkstu saliecējstiegru? Dziļais pirkstu saliecējs nonāk zem stipra sprieguma, rodas pastiprināts spiediens un navikulāro kaulu, vēzīša locītava pavirzās uz priekšu, un trešais kaulstarpas muskulis atslābst. Jāpiezīmē, ka Eiropas kalēji, parasti cenšas naga papēdi pacelt uz augšu. Kas tad notiek ar saitēm? Dziļais pirkstu saliecējs nav nospriegots, uz navikulāro kaulu spiediena nav, stiegras ir atbrīvotas un viss svars gulstas tikai uz trešo kaulstarpas muskuli.
Daudzus zirgu īpašniekus ļoti apmierina situācija, kad saimniecībā ierodas kalējs, izved zirgu no boksa, noņem vecos pakavus, apgriež nagus, apkaļ no jauna un aizbrauc. Bet ļoti reti kurš iedomājās, ka pirms apgriežam zirgam nagus un apkaļam, zirgs sākumā ir jāpaskatās kustībā. Kā citādi var uzzināt kā zirgs liek kāju? Kas jāizdara, lai palīdzētu zirgam pareizi sadalīt svaru pa visām stiegru – saišu struktūrām?
Ja zirgam ir problēmas ar trešo kaulstarpas muskuli, ar vienkāršu naga papēža pacelšanu te nebūs līdzēts. Dažreiz arī veterinārārsti iesaka pacelt naga papēdi, lai novērstu problēmas ar saitēm. Es nezinu, kāpēc viņi tā iesaka.
Lai saprastu, kā darbojās zirga kājas distālā daļa, paskatāmies uz to šķērsgriezumā.
Nagā mēs redzam pašu falangu, nelielu kapsulu, navikulāro kauliņu, pirkstu saliecēju, naga papēža spilventiņa skrimsli. Kādu funkciju veic naga papēža spilventiņa skrimslis? Tas ir gan naga nesošais elements, gan „sūknis”, kas atbild par asins cirkulāciju nagā. Lai veiksmīgi veiktu šīs funkcijas, ir jābūt labi attīstītam nagam un naga papēža spilventiņa skrimslim.
Gribu izstāstīt vienu stāstu, kas lika man sākt domāt par zirga nagiem. Liekas, – kam tad tie nagi interesē? Man gribējās koncentrēties uz darbu ar zirgu, bet konstatēju, ka ļoti daudz problēmu sākas tieši no nagiem. Īstenībā, tas ir ļoti viegli – nodrošināt pareizu nagu kopšanu – tikpat viegli, kā strādājot ar zirgu, darbu balstīt uz pareiziem biomehānikas principiem.
Kad zirgs vienmērīgi (uz visu naga zoli) balstās uz zemi, tad naga stars saņem vienmērīgu spiedienu, kuru tālāk novada uz naga papēža spilventiņa skrimsli. Nags paplašinās papēža apvidū un nodrošina skrimšļa labu attīstību.
Daudz gadu atpakaļ es piedalījos veterinārā kongresā, kurš notika ASV un viens vecs kalējs pastāstīja man par nagu simetriju. Viņš veica pētījumu uz Klinšu kalnu zirgiem. Rudenī šos zirgus atdzen uz ieleju, ērzeļus kastrē, iejāj un pārdod, bet ķēves atgriežas atpakaļ kalnos. Prezentācija sākās ar video, kur lieli zirgu bari auļoja pa kalnu akmeņiem. Un ar viņu nagiem nekas slikts nenotika! Tad mēs ieraudzījām, ka viņiem visiem ir lieli, apaļi nagi, ar zemu naga papēdi. Es nekad nebiju redzējis nagiem tik lielus starus…
Tieši tad es sāku domāt, ka katra audu grupa specifiski reaģē uz iedarbību no ārienes. Pašreiz zirgkopības infrastruktūra Vācijā ir stipri izmainījusies, bet vēl kādus 10-15 gadus atpakaļ mūsu kumeļi dzima ziemas laikā. Ārā sniegs, aukstums, vējš, lietus – līdz ar to pirmos dzīves mēnešus kumeļi ar mammām lielāko daļu pavadīja boksos uz mīkstiem salmu spilveniem. Viņiem vēl paveicās, ja kādu dienu viņus izlaida ārā paskraidīt pa dziļiem dubļiem!
Ja mēs pavasarī pabraukātu pa staļļiem, mēs ieraudzītu daudz skaistu, spēcīgu kumeļu ar labu muskulatūru un spēcīgi veidotiem kakliem, kuri stāv uz maziem nadziņiem ar augstu naga papēdi un neattīstītiem stariem. Padomājiet par mazo navikulāro kauliņu. Kā lai viņš attīstās, ja nav spiediena?
Pieņemsim, ka mēs nevaram ietekmēt laika apstākļus un izmainīt pamatus mūsu aplokos, bet mēs varam izmainīt zirgu turēšanas apstākļus ziemas periodā. Zirgi parasti dzīvo ielejās. Paskatāties uz savvaļas zirgiem un zebrām – viņi nepārtraukti kustās pa sausu, cietu pamatu. Mūsu kumeļi dzimst uz mīkstiem salmiem, pēc tam bradā pa mīkstiem dubļiem, vasarā aiziet ganībās ar mīkstu pamatu un treknu zāli. Mēs viņus barojam tā, it kā taisītos pēc tam tos apēst. Viņi vienmēr izskatās lieliski, bet kā mēs varam gaidīt viņiem labus nagus? Uz mīksta pamata?
Aplūkojiet rentgena uzņēmumu trīsgadīgam siltasinim un jūs redzēsiet bildē tumšus kaulus.
Ja paskatāmies tādu pašu bildi 3-gadīgam tīrasinim, kas piedalās auļošanas sacensībās, kauli būs balti. Tie ir piesātināti ar kalciju! Kaula siena tīrasiņam ir divas reizes biezāka, ne kā siltasinim.
Ja jūs ļausiet sava zirga skeletam veidoties uz cieta, nelīdzena pamata, ja negriezīsiet saviem kumeļiem naga papēžus, jūs izaudzēsiet zirgu ar lieliskām, veselām kājām!
Mēs visu laiku aizmirstam, ka zirgs ir atnācis no ielejām. Sevišķi tas attiecas uz iejādes jātniekiem. Zirgi strādā ar nobintētām kājām uz lieliska, mīksta pamata. Sevišķi jauni zirgi. Bet visam jābūt tieši pretēji! Jaunzirga kājai ir jāreaģē uz ārējiem kairinātājiem un nagam ir katru dienu jākontaktē ar cietu pamatu (ja nav tādas iespējas, tad vismaz trīs reizes nedēļā).
Kad beidzat treniņu, ļaujat zirgam brīvi pasoļot pa ceļu. Pusstundu, turp – atpakaļ. Ļaujat zirgam kustēties pa cietu pamatu un jūs iegūsiet stiprus zirga nagus un locītavas, attīstītas stiegras un veselu zirgu. Mums jātrenē zirgi uz mīksta pamata, bet viņiem nav jādzīvo uz tā visu mūžu!
Kā vetārsts strādāju vairāk kā 20 gadus un redzu, ka ik gadu pieaug zirgu skaits, kam ir problēmas ar mugurkaulu, muskuļiem, kakliem, kājām, utt.
Sevišķi daudz problēmas rodas ar mugurkaulu, kur skriemeļi nemitīgi beržas vien pret otru. Kad es pats jāju, domāju, ka šo problēmu provocē paši jātnieki, sevišķi tie, kas strādā ar „slīdošām ”pavadām.
Kad es kļuvu par veterinārārstu, es saskāros ar trīsgadīgiem jaunzirgiem, kuri nebija iejāti un tikko bija atnākuši no ganībām, bet viņiem jau bija problēmas ar mugurkaulu, no skausta līdz astei. Kā tad tas varēja gadīties? Tas taču nav iespējams! Varbūt pie vainas ir ērzeļu licenzēšanas komisija? Iespējam, ka vaislā ir nonācis ērzelis ar mugurkaula problēmām? Var būt ir vainīgs zirgaudzētājs? Es biju nesaprašanā! Septiņus gadus atpakaļ es sāku vadīt Vārendorfā praktiskos seminārus anatomijā jauniem jātniekiem. Skaidroju jauniešiem darba principa svarīgumu „uz priekšu – uz leju” jaunzirgiem, stāstīju, kas notiek ar pakauša saiti, kas paceļ muguru. Un tad es iedomājos, kas notiek ar mūsu jaunzirgiem pirmajos trīs dzīves gados.
Mēs cenšamies tos audzēt intensīvi. Es vienmēr salīdzinu jaunzirgus ar zebrām. Jaunai zebrai gribas ēst. Viņa nemitīgi kustas no viena zāles kušķa līdz otram. Drusciņ zāles te, drusciņ tur utt. Tas nozīmē, ka ilgas stundas zebra pavada, nepārtraukti nolaižot galvu pie zemes un paceļot to augšā. Mēs saviem jaunzirgiem pieberam pilnas siles ar auzām, pakaram „kaudzi” siena tīklos deguna priekšā. Viņiem pietiek ar pusstundu un kuņģis jau ir piepildīts. Mūsu jaunzirgiem ir pa maz laika, ko viņi pavada ganoties ar nolaistu lejā galvu, lai attīstītos spēcīga un funkcionāla mugura. Tātad šāda intensīvā audzēšanas sistēma mums sagādā vairāk problēmu nekā nes labuma. Jo vairāk mūsu jaunzirgi pavadīs ganībās, jo ir lielākas iespējas iegūt zirgu ar labi attīstītu muguru. Intensīvā barošanas sistēma gadiniekiem, divgadniekiem, sevišķi trīsgadniekiem, kurus gribās ātrāk pārdod un ir vērsta uz ārējā izskata uzlabošanu – tā nav pareiza vesela jaunzirga izaudzēšanas praktiķa. Mēs iegūstam smagus, pārbūvētus 2,5- gadīgus ērzeļus, kas nonāk licenzēšanai. Viņi apēd līdz 10 kg auzu dienā, izskatās ļoti labi, bet viņiem visiem ir problēmas ar muguru, tikai tāpēc, ka viņiem nebija iespējas pavadīt ilgas dienas ar degunu, nolaistu pie zemes.
Ko lai saku nobeigumā? Ja jūs esat iegādājušies jaunu četrgadīgu iejādes zirgu, tad nodrošiniet viņam pareizu nagu kopšanu, regulāri attārpojiet, neaizmirstat nodrošināt kustību pa cietu pamatu, parūpējaties par muguras veselību – un jūs rīkosities pareizi un jums būs vesels zirgs!
Avots Tulkojumu sagatavoja Irīna Dietlava.