Henomeles kausu izcīna LS braucamā tipa ķēve


Sacensībās jātnieku sportā šķēršļu pārvarēšanā Henomeles kauss 2017, kas norisinājās 9.septembrī Madonas novada Liezēres pagastā, Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija ar īpaši veidotām balvām izteica pateicību par Latvijas šķirne braucamā tipa zirgu popularizēšanu jātniekiem, kuri startēja ar braucamā tipa zirgiem. Henomeles kausā braucamā tipa zirgiem bija veidots atsevišķs maršruts, kura dalībniekus organizatori sveica arī  ar atbalstītāju balvām, diplomiem un krāšņām rozetēm.

Diemžēl laika apstākļi nelutināja, un sacensību pirmajā daļā lija lietus, taču savas braucamā tipa ķēves parādīt bija atveduši gan ZS Vecpūķi no Krustpils novada, gan ZS Sandas no Pārgaujas novada.

Jānis Celmiņš braucamā tipa zirgu maršrutā piedalījās ar ZS Vecpūķi izaudzētu 7 gadus vecu  ķēvi Frīna, iegūstot arī 1. vietu.  Frīnas tēvs ir ģenētiskajos resursos savulaik iekļauts viegla tipa ērzelis Furioso LS1658, kurš veiksmīgi piedalījies konkūra sacensībās līdz 130 cm, un kura tēvs ir Fans L1255, daudzu starptautisko un pasaules kausa posmu dalībnieks un godalgoto vietu ieguvējs. Frīna ir iekšaudzēta (III-IV) uz Fana tēvu, pazīstamo Burtnieku vaislinieku Finālu L891, kurš bijis šķirnes čempions un startējis konkūra sacensībās Smagajā klasē. Furioso mātes ķēves Mijas L4051 izcelsme, līdztekus Latvijas šķirnes līnijām, dod Hanoveras, Traķēnes un arābu pilnasiņu šķirņu ietekmi. Frīnas māte Rīse L4280 bijusi ģenētisko resursu ķēve, Juveela Old49 līnijas pārstāve. Rīses tēva Rietuma L1227 izcelsmē dominē tieši Juveela līnijas pārstāvji, savukārt māte ir ar „sportiskāku” izcelsmi un samērā augstu angļu pilnasiņu šķirnes asinību, līdz ar to, ņemot vērā gan tēva, gan mātes izcelsmi, arī pati Frīna ir viegla tipa, augumā neliela ķēve. Lai arī ķēve ir iegūta ģenētisko resursu saglabāšanas programmas ietvaros, īpašnieki neplāno to iekļaut ģenētiskajos resursos, ņemot vērā netipiskumu.

Frīna sacensībās startēja arī maršrutā ar šķēršļu augstumu 110 cm, izcīnot uzvaru un iegūstot Henomeles kausu.

ZS Sandas demonstrēja šķirnes ģenētiskajos resursos iekļauto vaislas ķēvi Puma LS5831, kura ir Latvijas šķirnes Laimas Lsb 26 ķēvju ģimenes turpinātāja. Pumai šobrīd ir jau 18 gadi, un ķēve atnesusi četrus kumeļus,tostarp divus no braucamā tipa ērzeļiem. Sacensībās ar Pumu startēja zirgu audzētāja, saimniecības īpašniece Lelde Pole. Arī Puma ir viegla tipa ķēve, kuras izcelsmē ir augsta Hanoveras un Holšteinas šķirnes asinība, ķēve iekļauta ģenētiskajos resursos jau programmas īstenošanas pirmajā gadā, kad izcelsmes prasības bija zemākas nekā šobrīd. Ģenētiskajos resursos ir iekļauta arī Pumas meita Grēta no Gudvils LS1540.

Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija izsaka pateicību Henomeles kausa organizatorei Vitai Radvilavičai par vēlmi popularizēt Latvijas zirgu šķirnes braucamā tipa zirgus un izrādīto iniciatīvu atsevišķa maršruta veidošanā. Paldies Leldei Polei un Guntai Celmiņai par atsaucību un vēlmi savus zirgus parādīt plašākai sabiedrībai! Aicinām braucamā tipa zirgu īpašniekus būt aktīvākiem un iesaistīties tieši Jums organizētajos pasākumos!

Sagatavoja LŠZAA valdes locekle Laine Orbidāne

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums