Drostalu kausā konkūrā braucamā tipa zirgiem augstvērtīgi rezultāti
Drostalu kausā konkūrā, kas norisinājās Iecavas novadā 26. un 27. augustā, pirmajā sacensību dienā bija paredzēts maršruts arī braucamā tipa zirgiem, kur dalībniekiem tika pasniegta arī LŠZAA balva par braucamā tipa zirgu popularizēšanu.Sacensību organizatori – sporta klubs „Drostalas”, Linda un Kristaps Arāji.
Braucamā tipa zirgi startēja kopējā maršrutā ar šķēršļu augstumu 80 cm, taču dalībniekus apbalvoja atsevišķi, sveicot ar rozetēm, diplomiem un dārzeņu buķetēm. Sacensības braucamā tipa zirgiem norisinājās ar laika normu, kura tiek dēvēta par „ideālo laiku”.
Lai gan braucamā tipa zirgu īpašnieku atsaucība nebija liela, patīkami pārsteidza rezultāti un zirgu sagatavotība. 15 gadus vecā jātniece Keita Rava ar braucamā tipa zirgu Safirs bija pirmā dalībniece, kas veica maršrutu bez soda punktiem.
Safirs (Safirs Alfa) ir sešus gadus vecs braucamā tipa zirgs, pārstāv Tukuma Jātnieku sporta klubu, izaudzēts ZS Mazveģi. Safira tēvs Sapards LS 1794 ir vienīgais sertificētais Redžinalda Lb 320 radniecībās grupas turpinātājs, sertificēts izmantošanai vienas saimniecības ietvaros, ar 100% Latvijas šķirnes asinību, iekšaudzēts uz braucamā tipa ērzeli Smuidri L961, kurš parādīja labas darbaspējas konkūra sacensībās. Mātes pusē Safiram ir ļoti zema Latvijas šķirnes asinība, lielākoties dominē Traķēnes, angļu pilnasiņu, Hanoveras un Holšteinas zirgu šķirņu pārstāvji. Jātniece ar šo zirgu piedalās ne vien konkūra, bet arī iejādes sacensībās.
JSK Princis jātniece Sintija Grundštoka startēja ar SIA Princis izaudzētu piecus gadus vecu ķēvi Golca. Šīs bija Golcas pirmās sacensības, kur jaunā ķēve rādīja vēlmi strādāt un dotības konkūrā. Golcas tēvs ir savulaik šķirnes ģenētiskajos resursos iekļautais viegla tipa ērzelis ērzelis Gaspars LS 1798, kurš devis deviņus pēcnācējus un eksportēts. Gaspara tēvs, moderna braucamā tipa ērzelis Glazgo, savulaik trenēts iejādē. Golcas mātes Koridas LS 6436 tēvs ir sporta tipa pārstāvis Kapteinis Cukurs L 1619, māte – braucamā tipa ķēve Dīva L 4836. Golca ir iekšaudzēta (II-IV) uz Dīvas tēvu, universālo Spēkoņa līnijas ērzeli Dolāru L968, kura pēcnācēju vidū ir gan starptautiska līmeņa konkūra zirgi, gan braucamo zirgu darbaspēju pārbaužu uzvarētāji.
Maršrutu „tīri” veica sertificētais deviņus gadus vecais braucamā tipa ērzelis Starts LS 1820 ar 14 gadus vecu jātnieci Beati Saušu. Startam šīs ir trešās sacensības. 2014. gadā konkūra sacensībās braucamā tipa zirgiem Zirgu audzētāju dienās Starts ieguva 1.vietu. Arī šajā reizē ērzelis, neskatoties uz jātnieces nelielo sacensību pieredzi, maršrutu veica pārliecinoši, demonstrējot spēcīgu un drošu lēcienu. Starts tiek izmantots ne tikai jāšanai, bet ir arī iebraukts. 2013. gadā Zirgu audzētāju dienās Mušķos ērzelis piedalījās kravas vilkšanas sacensībās, arī voltizēšanas priekšnesumā. Startam ir izcila braucamā tipa izcelsme un viņš ir vienīgais Siego Old 66 līnijas pārstāvis šķirnē, kurš saviem pēcnācējiem nodod labdabīgu un izteikti nosvērtu raksturu.
Maršrutā pārliecinoši uzvarēja deviņus gadus vecais braucamā tipa ērzelis San Paijs, īpašniece Baiba Grīvīte, ar jātnieci Katerīnu Agapovu (Armanda Lauku jātnieku klubs). Ērzelis ir nesen iejāts, šī ir viņa pirmā sacensību sezona, kur līdz šim veiksmīgākais starts bija Adventure ride rīkotajās treniņsacensībās, iegūstot 2. vietu maršrutā ar šķēršļu augstumu 100 cm. Drostalu kauss ir San Paija ceturtās sacensības. Harizmātiskais dūkanais ērzelis ir ar vieglu braucamo tipu, viegli jājams, apķērīgs, ar labu lēcienu. San Paija tēvs – Spēkoņa līnijas ērzelis Sarmis L 1369, kurš sertificēts kā vaislas ērzelis pirmajā gadā, kad uzsākta braucamā tipa zirgu iekļaušana ģenētiskajos resursos. Šis ērzelis devis četrus jaunos ērzeļus, un San Paijs ir viens no pēdējiem Sarmja pēcnācējiem. San Paija māte Poga LS 5498 ir iekšaudzēta uz Flagmani Lb 703. Maršrutā San Paijs sasniedza ne vien labāko rezultātu (mazāko starpību starp „ideālo” laiku) no braucamā tipa zirgiem, bet arī kopvērtējumā starp gandrīz 60 dalībniekiem, diemžēl pēc sacensību nolikuma nebija paredzēta vērtēšana kopā abām grupām, un braucamā tipa zirgi tika apbalvoti vien atsevišķi.
Foto no Armanda Lauku Jātnieku kluba arhīva
Rezultāti:
- vieta Katerīna Agapova San Paijs 0 soda punkti laiks: 60,42 starpība: 0,58
- vieta Keita Rava Safirs 0 soda punkti laiks: 57,21 starpība: 3,79
- vieta Beate Sauša Starts 1 soda punkts laiks: 62,72 starpība: 1,72
- vieta Sintija Grundštoka Golca 4 soda punkti laiks: 59,83 starpība: 1,17
Sacensību starplaikā LŠZAA demonstrēja arī Latvijas ardeņu šķirnes zirgu Samu, īpašniece Daiga Šimkevica. Par Latviju ardeņu zirgu šķirni un tās saglabāšanu skatītājiem pastāstīja LŠZAA valdes priekšsēdētājs Guntis Rozītis. Sams ir pēdējais zināmais Primero A44 līnijas pārstāvis. Primero līnija savulaik tika nodēvēta par šķirnes zelta fondu kā gaitīgākā un vispusīgākā. Vissavienības lauksaimniecības un tautas sasniegumu izstādē gandrīz visi eksponētie zirgi bija Primero līnijas pārstāvji, novērtēti ar pirmās pakāpes atestātu. Pēc P. Stikāna datiem, Primero līnijas zirgi demonstrēja augstvērtīgākos rezultātus gan vilkšanas izturībā, gan maksimālā vilkmes spēka pārbaudēs, gan kravas piegādē rikšos.
Pats līnijas ciltstēvs, beļģu ardenis Primero dzimis Holandē 1934. gadā, bijis Lauksaimniecības ministrijas īpašumā, pēc apmatojuma krāsas līdzīgs Samam – ruds baltskaris, importēts ar vārdu Primero van Rozenhof 77328. Izsekojot beļģu ardeņa Primero tēva izcelsmi, varam Latvijas ardeņa Sama priekštečus, kuri dzimuši 19. gadsimta vidū un vēl senāk. Kopumā atrodama Sama izcelsme pa tēva līniju 19 paaudzēs. Sama izcelsme veidojusies no Primero dēla Pagalma A237. Pagalma dēls, Sama priekštecis Parkets kļuva par šķirnes rekordistu maksimālā vilkmes spēka darbaspēju pārbaudēs ar Jaunpils meistartreneri Boļeslavu Siliņu. Parkets ir arī šķirnes rekordists vilkšanas izturībā – 954,2 m. Pats Sams ir jau gandrīz divdesmit gadus vecs, taču ļoti enerģisks, neliela auguma, ar izcili nosvērtu raksturu un labdabīgs. Agrāk izmantots lauksaimniecības un meža darbos, šobrīd – jauno jātnieku apmācībai. Drostalu kausā vadības maršrutā Sams ar jaunajām jātniecēm Annu Lindu Dzeni un Agniju Mudīti Gūtmani divreiz ieguva augstāko novērtējumu „teicami”.
Pateicamies sacensību organizatoriem par iniciatīvu popularizēt Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgus, profesionāli organizētajām sacensībām un radīto pozitīvo noskaņu abu sacensību dienu garumā!
Sagatavoja: Laine Orbidāne
Foto: Laine Orbidāne un Inese Nagliņa