DNS analīzes zirgu izcelsmes apstiprināšanai


Publicējam informāciju par iespējām veikt DNS analīzes zirgiem izcelsmes noteikšanai vai apstiprināšanai – sadaļā Biedriem – DNS analīzes

Šogad, saskaņā ar MK noteikumiem Nr.393, aktualizējas jautājums par to zirgu identifikāciju, kas apzīmēti pārāk vēlu, neievērojot likumā noteiktās prasības un ir saņēmuši pasi vai pases aizvietotāju ar daļēju izcelsmi vai bez tās.

Par savlaicīgu zirgu apzīmēšanu un notikumu ziņošanu LDC ir atbildīgs zirga īpašnieks. Par korektu zirga apzīmēšanu un identificēšanu ir atbildīgs sertificēts zirgu vērtēšanas eksperts. Lai pierādītu zirga izcelsmi, ja nav bijuši ievēroti apzīmēšanas termiņi, ir jāveic DNS analīze izcelsmes apstiprināšanai (pēcnācējam, mātei un tēvam) – īpašnieka atbildība.

Kur un kā veikt DNS analīzes, cik tas maksā, kāda ir kārtība – apkopots divu laboratoriju piedāvājums LŠZAA un individuālajiem zirgu īpašniekiem. Diemžēl Latvijā šādas analīzes neveic neviena laboratorija, tāpēc tiek piedāvāta iespēja Igaunijas un Vācijas laboratorijās.

Lielākajai daļai sertificēto vaislas ērzeļu un arī daļai vaislas ķēvju jau ir veiktas DNS analīzes valsts atbalsta pasākuma ietvaros, to rezultāti glabājās organizācijās un LDC. Lai noskaidrotu, vai zirga vecākiem jau ir noteikts DNS profils, tādi samazinot izcelsmes apstiprināšanas izmaksas, lūdzam vērsties organizācijā.

Ja zirgu īpašnieks vēlēsies LŠZAA palīdzību DNS analīžu veikšanā, tas būs maksas pakalpojums, kura summa vēl tiks precizēta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums