Atskats uz LAP mācībām zirgu audzētājiem “Kvalitātes sistēmu ieviešana zirgu audzēšanas saimniecībās”
Ar teorijas apguvi un praktiskajām nodarbībām ārpus Latvijas uz Lietuvas un Polijas zirgu audzētavām, aizvadīts LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros LŠZAA organizētais pirmais mācību kurss “Kvalitātes sistēmu ieviešana zirgu audzēšanas saimniecībās. Zirgu labturība, laba ražošanas un higiēnas prakse. Uz tirgu vērsta zirgu audzēšana”.
Teorētiskās mācības norisinājās Ķekavā, kur lektore Krista Kliesmete sniedza ieskatu dažāda vecuma un dzimuma zirgu turēšanas tehnoloģijās, zirgu labturības prasībās, mītņu ierīkošanā un speciālā aprīkojuma pielietojumā saimniecībās, kā arī aktualizēja cilvēka darba ergonomiku. Par zirga veselības nodrošināšanu, sniedzot pirmo palīdzību zirgam, veicot veterināro profilaksi, informāciju sniedza un pieredzē dalījās veterinārārste Anna Veidemane, bet par to, kā uzlabot savu izaudzēto zirgu konkurētspēju tirgū, veicot mārketinga pasākumus, audzētājus izglītoja lektore Elīza Gaisa.
Savu redzesloku paplašināt zirgu audzētājiem bija iespēja braucienā uz Lietuvas un Polijas zirgu audzēšanas saimniecībām, kopumā triju dienu laikā apmeklējot sešas saimniecības. Apmeklēto saimniecību dažādība gan stratēģijā, gan tehnoloģiju un aprīkojuma izmantošanā deva lielisku iespēju pašiem izdarīt secinājumus un salīdzināt, kā arī smelties idejas savas saimniecības pilnveidošanai. Saimniecību vadītāji labprāt dalījās pieredzē un ieteikumos.
Pirmajā mācību dienā zirgu audzētāji apmeklēja Lietuvas zirgaudzētavu (Lietuvos žirgynas), kas ir lielākā un vecākā zirgu audzētava valstī, un šobrīd tajā ir 928 zirgi. Tiek audzēti Žemaitijas, Traķēnes, Lietuvas smago braucamo, Arābu, Holšteinas šķirnes zirgi, kas izvietoti dažādās Lietuvas daļās trijās audzētavās – Viļņas, Sartu un Nemunas. Bija iespēja iepazīties arī ar audzētavā pārstāvētajiem dažādajiem audzēšanas virzieniem un vērot šķirņu zirgu izvadi.
Foto: Par Lietuvas zirgaudzētavas darbību mācību dalībniekiem pastāstīja audzētavas pārstāve, Lietuvas Jātnieku federācijas nacionālās kategorijas tiesnese Regina Gražuliene.
Modernas jātnieku sporta bāzes varēja aplūkot un īpašnieku pieredzē un padomos ieklausīties Jātnieku sporta centrā Žirgas (Jojimo centras Žirgas) un atpūtas centrā „Convivo” (“Convivo laisvalaikio centras”).
Foto: Ar mūsdienīgo un labiekārtoto Jātnieku sporta centru Žirgas iepazīstināja un pieredzē dalījās Viktorija Navickaite, kura modernajā jātnieku sporta bāzē saimnieko kopā ar vīru, jātnieku Stasi Jasas (Stasys Jasas).
Foto: Convivo zirgaudzētājus pārsteidza ar servisu, infrastruktūru, modernu un uz klientu vērstu staļļa vidi
Otrajā dienā mācību dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar ideālu sporta zirgu audzēšanas piemēru Polijas zirgaudzētavā Nad Wigrami (Stadnina koni Nad Wigrami) ar pārdomātu saimniekošanu, tostarp kūtsmēslu apsaimniekošanu un plānveidīgiem ganību kopšanas pasākumiem, modernām un labturības prasībām atbilstošām telpām, rūpīgi plānotu ciltsdarbu, izvēloties pieprasītākās izcelsmes vaisliniekus, pielietojot mākslīgo apsēklošanu un embriju transplantāciju, un realizējot pārdomātu vaislas dzīvnieku izlasi, lai izaudzētu zirgus augstākā līmeņa sportam. Saimniecībā ir 250 zirgi.
Foto: Zirgaudzētavas pārstāvis Bartošs Ņezgoda (Bartosz Niezgoda) dalījās pieredzē par zirgu turēšanas un audzēšanas niansēm un jaunzirgu sagatavošanu
Foto: Mācību grupas dalībnieki kopā ar Nad Wigrami veterinārārsti Izabelu Lasčinsku (Izabela Laszczyńska) un Zbigņevu Madeju (Zbigniew Madej), kura zināšanas par ganību ierīkošanu un kopšanu šķita īpaši noderīgas mūsu zirgaudzētājiem, kā arī interesi izraisīja humusa veidošanas tehnoloģija, kas ļauj efektīvi realizēt kūtsmēslus.
Par Traķēnes šķirnes zirgu audzēšanu Polijā un senām zirgaudzēšanas tradīcijām mācību kursa dalībnieki varēja uzzināt Liski zirgaudzētavā (Stadnina Koni Liski), kurā šobrīd ir aptuveni 130 zirgu. Pārsteidza jaunzirgu un vaislas ķēvju ar kumeļiem turēšanas apstākļi, kas, neskatoties uz vēsturiskajām ēkām, izsenis organizēti tā, lai nodrošinātu zirgiem kustību un socializācijas iespējas, atbilstoši labturības prasībām.
Foto: Mācību dalībniekus audzētavā uzņēma ciltsdarba speciālists Mareks Antčaks (Marek Antczak).
Foto: LŠZAA valdes priekšsēdētājs profesors Guntis Rozītis kopā ar Liski zirgaudzētavas valdes priekšsēdētāju Boženu Nišku (Bożena Nyszk).
Trešajā brauciena dienā mācību dalībniekiem bija paredzēta plaša, vairāku stundu gara programma Galini pils zirgaudzētavā (Pałac i Folwark Galiny), kur ir aptuveni 70 zirgi, tiek organizētas vaislas ķēvju, kumeļu un jaunzirgu skates un sacensības, piedāvātas treniņnometnes dažādu valstu sportistiem, organizēti pārgājieni ar zirgiem.
Foto: Ar mārketinga pasākumiem un zirgu audzēšanu Galini pilī iepazīstināja zirgaudzētavas vadītājs Miroslavs Ovčareks (Miroslaw Owczarek).
Nedaudz iespaidi no brauciena dalībniekiem.
„Manas atsauksmes ir ļoti pozitīvas,” atzīst sporta zirgu audzētāja Anna Briljante no Ķeguma novada. „Ieguvumi un secinājumi: apciemoti dažāda tipa staļļi, gan ar valsts finansējumu, gan privāto, katrs varēja redzēt, kādas šķirnes tiek kultivētas, ar kādu mērķi staļļi tiek virzīti, vai tā būtu zirgaudzēšana, nacionālo šķirņu saglabāšana vai tūrisms, vai vienkārši sakopta vide un komforts zirgu īpašniekiem. Pozitīvi, ka visi dalījās ar izmaksām zirgu realizācijā un saviem pamatbiznesiem, kuru rezultātā tapuši staļļi (vai tas būtu privātais bizness, vai Eiropas savienības projektu finansējums). Īpaši gribās izcelt stalli “Nad Wigrami”, šī zirgaudzētava bija mūsu grupas favorītstallis. Pārdomāta selekcija, mēslu realizācija, ganību uzturēšana un kopšana, veterinārija, personāls. Ļoti viesmīlīga uzņemšana un dalīšanas savā pieredzē. Ļoti vērtīgas mācības, iesaku izrauties uz četrām dienām, mēs visi esam noslogoti ikdienas darbos un nepamanām, kā ieslīgstam rutīnā, mācības ir vienlaikus apmaiņa ar viedokļiem, iepazīšanas un kontaktu veidošana, gan redzējums un idejas, kā un ko mēs varētu uzlabot savās saimniecībās.”
Pozitīvas atsauksmes ir arī Ilondai Reitai, zirgu audzētājai no Kuldīgas novada: „No LŠZAA organizētajām mācībām ieguvu tiešām daudz praktiski izmantojamas idejas savai saimniecībai. Pievienotā vērtība ir iespēja iepazīties un apmainīties pieredzē arī ar pārējiem mācību dalībniekiem. Bija forša kompānija, skaisti zirgi, labi organizatori. Pozitīvais lādiņš, kas pietiks ilgākam laikam!”
Atkārtots mācību kurss “Kvalitātes sistēmu ieviešana zirgu audzēšanas saimniecībās. Zirgu labturība, laba ražošanas un higiēnas prakse. Uz tirgu vērsta zirgu audzēšana” Vidzemes un Latgales reģiona zirgu audzētājiem paredzēts 2019. gada pavasarī. Sekojiet līdzi informācijai!
Teksts un foto: Laine Orbidāne.
LŠZAA vārdā izsakām pateicību visiem kursa organizatoriem, kas ielika savu darbu, lai šīs mācības tiktu noorganizētas un realizētas!