Tatjana Martinsone Lietuvā gūst uzvaru garākajā distancē


Iepriekšējā rakstā stāstījām par  rikšotāju zirgu treneres  Tatjanas  Martinsones gatavošanos nozīmīgajām rikšošanas sacensībām Sartai, kā arī nedaudz ieskicējām šīs vērienīgās sacensības. Un tā, pagājušo sestdien,  t.i. 2.februārī  Lietuvā, Zarasai reģionā, Dusetu hipodromā pie Sartai ezera ap 40 tūkstošu skatītāju klātbūtnē  notika šīs tradicionālās, vairāk kā simtgadu vēsturiskās un tagad jau Starptautiskās rikšotāju zirgu sacensības.

Preses konferencē, kura notika pirms sacensībām,  Lietuvas  Zemkopības ministrijas  viceministrs, Sartai – 2013 organizācijas komitejas priekšsēdētājs Vidmantas Kanopa informēja, ka sacensībās startē 73 zirgi no trijām Baltijas valstīm un rikšotāju zirgu šķirņu  vidū ir arī Francijas, Zviedrijas un Somijas rikšotāji. Preses konferencē uzstājās arī Lietuvas Zemkopības  ministrs profesors Vigilijus Jukna, kurš uzsvēra šo sacensību lielo kultūrvēsturisko nozīmi, un lietuviešu tautas seno saikni ar zirgu gan darbā, gan atpūtā.Viņš priecājās arī par Lietuvas šķirņu zirgu genofonda saglabāšanu.(Sacensībās vienā braucienā startēja arī Žemaitijas zirgi).  

Vispopulārākais  Sartai  sacensību brauciens  bija Lielās ziemas balvas izcīņas brauciens,  Lietuvas Zemkopības ministrijas dāvātā balva. To  izcīnīja Lietuvas treneris Staņislavas Kerys ar  Sakalu, 1609 metru distancē rezultāts 2 min.04,870sek.

Visgarākajā , tā saucamajā, maratona distancē 3200 metros  galveno balvu izcīnīja mūsu talantīgā, pieredzējusī un neatlaidīgā rikšotāju zirgu trenere Tatjana Martinsone ar savu Amerikas rikšotāju šķirnes ķēvi  Coming Heart uzrādot laiku 4 min. 15,817 sek.  Apbalvošanā Tatjanai  balvu pasniedza Lietuvā pazīstamās kompānijas „Arvi”  prezidents Vidmantas Kučinskas . Pateicoties Tatjanas Martinsones meistarībai, Latvijas vārds atkal izskanēja aiz mūsu zemes robežām

Šogad sacensību dalībniekiem bija paveicies ar laika apstākļiem, jo nebija bargs sals. Tā kā Baltijas valstīs ziemas ir kaprīzas un salu nomaina atkušņi, tad pēdējos gados sacensības vairs nenotiek uz Sartai ezera ledus, bet uz tā saucamā Dusetos hipodroma  skrejceļa speciali uzsaldētā ledus, tādēļ zirgiem jābūt pareizi apkaltiem, pakavos jāieskrūvē daudzas radzes, kas novērš zirgu kāju slīdēšanu. Šis skrejceļš braucēju aprindās tiek uzskatīts par kvalitatīvu un šī skrejceļa rekords pieder jau iepriekš minētajam zirgam Sakalas, kurš 2012.gadā 1609 metru distancē braucēja Staņislavas Kerys vadībā uzrādīja rezultātu 2 min.03,219 sek.

Ļoti žēl, ka pašmāju ļaudis nevar atrast vajadzīgo atbalstu nedaudzajiem rikšotāju treneriem Latvijā. Latvijas centrā, t.i. ap Rīgu,  nav neviena kvalitatīva skrejceļa, izņemot Tatjanas Martinsones nelielo treniņu skrejceļu viņas dzīves vietā Langstiņos. Bet kādreiz taču bija……..

Mūsu enerģiskā trenere atkal pošās jaunām sacensībām.  8.februārī viņa ir uzaicināta piedalīties Krāslavas novada Robežnieku pagasta  Meteņu dienai veltītajā pasākumā, kurā notiks arī rikšotāju sacensības. Vēlam veiksmi!

Informāciju sagatavoja LŠZAA speciāliste Dzintra Puriņa.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums