Sen lolota sapņa īstenošana


Foto: Gunta Čižika, foto klubs Zibsnis

Teksts: Inese Ruskule

Braucot uz Robežnieku pagastu attālajā Krāslavas novadā, sajūtas bija tādas pašas kā 2005.gadā mērojot ceļu uz Ciblu, kur pēc daudzu gadu pārtraukuma atsāka rīkot zirgu rikšošanas sacensības.

Arī laika apstākļi, izbraucot no Rīgas, bija tādi paši – sniga un putināja bez mitēšanās. Robežnieku ļaudīm šī diena bija patiesi svētki, jo viņu pagastā pirmo reizi šī gada 8.februārī notika zirgu rikšošanas sacensības, kur sacentās dalībnieki no sešiem Latvijas novadiem (Garkalnes, Ciblas, Rēzeknes, Krāslavas, Dagdas un Gulbenes).

Tajos tālajos kolhozu gados …

Kā atzina ilggadīgais rikšotāju zirgu braucējs Nikolajs Galiļejevs no Dagdas novada, ideja par skrejceļu un rikšotāju sacensībām Robežnieku pagastā virmoja vismaz  jau no 1968.gada. Taču tā arī netika īstenota šī ideja, kaut arī saimniecībā bija vairāki rikšotāju ērzeļi, un kopējais zirgu skaits bija vislielākais tolaik vēl dēvētajā Krāslavas rajonā. Ievedot Robežnieku pagastā Krievijas rikšotāju šķirnes zirgus, tā laika kolhoza galvenā zootehniķe Ērika Gabrusāne pat vēl nenojauta, ka viņas meita Marisela iemīlēs šos zirgus, pavadot lielu daļu no brīvā laika vietējā Skuku stallī,  un pēc gadiem trīsdesmit rīkos pirmās rikšotāju sacensības Robežnieku pagastā.

Rikšotāju zirgu entuziasti Robežniekos

Tā dēvētajos kolhoza laikos par rikšotājiem Robežniekos bija atbildīgs Vladislavs Ļackis, kurš savulaik bija Maskavas hipodromā mācījies par rikšotāju treneri un kalēju. Viņš arī piedāvāja Mariselai Jeromenoka sākt braukt ar rikšotājiem. Tā arī Marisela iepazina un iemīlēja šos zirgus, kaut arī bija vēl tikai 7.klases skolniece. Viņas pirmais zirgs bija trīsgadīga Krievijas rikšotāju ķēve Maiga, ar kuru piedalījās sacensībās Indras pagastā un Dagdā. Līdzās Mariselai arī Josifs Mančinskis lielu daļu no savas dzīves pavadīja pie rikšotājiem, jo viņa tēvs Staņislavs Mančinskis tolaik strādāja stallī par zirgkopēju. Viss jau būtu arī turpinājies, ja vien nepienāktu krasais 1990.to gadu pārmaiņu laiks. Kolhoza darbība sāka izjukt, rikšotāju zirgus sāka izpārdot, jo par tiem maksāja diezgan lielu naudu. Lielākā daļa no šiem zirgiem nonāca Krievijā, kur tos ļoti atzinīgi novērtēja. Tas nozīmē vien to, ka Latgalē audzētie rikšotāji bija izcili trenēti un spējīgi uzrādīt labus laika rādītājus uz hipodroma skrejceļiem. Rikšotāju izpārdošana tolaik nenotika tikai Robežniekos, tas notika visā Latvijā. Tā mēs pazaudējām mūsu labāko vaislas materiālu, ko bijām izkopuši vairākos gadu desmitos.

Sacensību gara atdzimšana

Latvijā līdz 2005.gadam tā arī vairs nenotika rikšotāju sacensības. Līdz tās sāka atdzimt Ciblas novadā. Pamazām pievienojās arī Dagdas novads, Jumpravas pagasts, Kaunatas pagasts, kur arī pievērsās šo rikšotāju zirgu audzēšanai un sacensību rīkošanai. Sacensības sāka apmeklēt arī Marisela un Josifs, vai tad varēja tā ilgi nostāvēt malā un tikai noskatīties?! Nevarēja! Rokas tā vien domās stiepās uz priekšu, it kā turēdamas grožus un izjusdamas, kad zirgs ir jāpalaiž pilnos rikšos. Abi braucēji 2011.gadā iegādājās rikšotāju zirgus. Mariselai sākotnēji bija divas cienījama vecuma ķēvītes – Amerikas rikšotājs Jenneli L un Krievijas rikšotājs Maiga. Savukārt Josifs iegādājās divgadnieci vārdā Rūsiņa (Krievijas rikšotājs, dzimis Latvijā). Abi sāka trenēt savus zirgus kopā un arī piedalīties Latgalē rīkotajās rikšotāju sacensībās pagājušajā gadā. Vienā no pēc sacensību banketā Dagdā Josifs teica, ka nākamajos piecos gados viņš arī savā saimniecībā izveidos skrejceļu. Nevajadzēja paiet pat pieciem gadiem, jau pagājušā gada rudenī sāka veidot skrejceļu, taču nelabvēlīgie laika apstākļi neļāva pabeigt iesākto. Plānots, ka šī gada vasarā skrejceļa būvniecība tiks pabeigta un uz tā varēs sacensties vismaz trīs zirgi vienlaicīgi. Tomēr arī ziemā Marisela un Josifs ļoti vēlējās sarīkot svētkus savai dvēselei, un 8.februārī Meteņdienas svētku svinēšanas ietvaros Robežnieku pagastā tika rīkotas pirmās zirgu rikšošanas sacensības.


Pirmais – sacensību ātrākā rezultāta uzrādītājs Mareks Brokāns ar zirgu Delot Tooma, otrais – Māris Ežmalis ar zirgu Business Treveler

Labs nāk ar gaidīšanu

Tā kā laika apstākļi 8.februāra rītā nebija iepriecinoši, jo īpaši tiem dalībniekiem, kuri uz Robežniekiem devās no Latvijas galvaspilsētas, sacensību pirmais brauciens ieilga uz divām stundām. Taču tas nekaitēja bērniem rotaļāties dažādākās spēlēs, bet vecākiem cilvēkiem satikties un pārrunāt pagastā esošās aktualitātes. Pirmais brauciens varēja sākties, kad visi klātesošie sagaidīja lielo zirgu pārvadājamo kravas automašīnu no Garkalnes saimniecības Vigas. Pavisam kopā sacensībās bija 7 braucieni divričos, katrā no braucieniem sacentās divi zirgi, veicot 1600 m garu distanci. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, rikšotāju zirgu audzētāji var lepoties ar to, ka vairāk kā puse no zirgiem jau bija dzimuši un trenēti Latvijā. Vislabāko sacensību rezultātu uzrādīja Mareks Brokāns ar zirgu Delot Tooma (2.26,30 min). Mareku un viņa zirgu Delot Tooma atceras jau vairāki līdzjutēji, jo pagājušajā gadā sacensībās ZS Čadi arī viņa abi kopā izgrieza pogas saviem konkurentiem, uzrādot vislabāko rezultātu (2.09 min). Protams, ka visskaļākās gaviles bija tad, kad uz skrejceļa parādījās vietējie Robežnieku braucēji un tie šoreiz bija: Marisela Jeromenoka, Jekaterina Mančinska (kura pirmo reizi startēja rikšotāju zirgu sacensībās un guva uzvaru savā braucienā) un Josifs Mančinskis.

Josifs Mančinskis ar Rūsiņu

Nikolajs Galiļejevs ar zirgu Komandors

Pateicība atbalstītājiem

Mūsdienās bez atbalsta diemžēl ir grūti sarīkot šādu dvēselei tīkamu pasākumu. Liels prieks, ka pasākumu Robežniekos atbalstīja vietējā Robežnieku pagasta pārvalde, lielāko daļu no organizatoriskajiem darbiem veica Marisela Jeromenoka, Josifam Mančinskim un viņa ģimenei jāpateicas par iespēju veidot skrejceļu uz savas zemes, lielu paldies organizatori saka arī : Krāslavas novada domei (īpaši domes izpilddirektoram Jānim Geibam), Indras pagasta pārvaldei. Indras kultūras nama darbinieki bija izgatavojuši zirgu figūras no saplākšņa, ko pasniedza sacensību dalībniekiem kā apbalvojumus. Latvijas Valsts ceļu Latgales reģiona Dagdas nodaļa bija parūpējusies, lai ceļi līdz sacensību norises vietai Robežniekos būtu iztīrīti. Liels atbalstītāju pulks bija arī no attālās Rīgas: AS „Dzintars”, Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija, zirglietu veikals Zigu Stallis, zirgu barība Havens un Eggersmann, SIA Saldus Pārtikas kombināts un Nadīna Zavadilika, kura dāvāja savas jaukās fotogrāfijas ar rikšotājiem. Paldies visiem atbalstītājiem, pacietīgajiem skatītājiem un organizatoriem, un uz tikšanos jau vasarā!

Sacensību rezultāti

I brauciens
I vieta

Rez.: 2.56,11 min

Samuraj, dūkani bērs Amerikas rikšotāju šķ. ērzelis, 3 gadi, (La Isla Bonita AR – Symbol AR) Tatjana Martinsone                 Garkalnes nov., „Vigas”
II vieta

Rez.: 2.56,17 min

 

Rūsiņa, bēra Krievijas rikšotāju šķ. ķēve, 3 gadi (Rainbow Rhonda AR – Princis KR)

Josifs Mančinskis

Krāslavas nov., Robežnieku pagasts, Brogi

II brauciens    
I vieta

Rez.: 3.00,09 min

Carmen River, tumši bēra Amerikas rikšotāju šķ. ķēve, 3 gadi (Lady of Dilli AR – Dream Vocation AR) Nikolajs Galiļejevs

Dagdas nov.,  Z/S „ Čadi”

II vieta

Rez.: 3.06,01 min

Opāls, bērs Krievijas rikšotāju šķ. kastrāts, 3 gadi   (Parīze KR – D.R.S. Freeiq AR) Inta Duncāne

Ciblas nov., Cibla

III brauciens  
I vieta

Rez.: 2.26,30 min

Delot Tooma, tumši bērs Amerikas rikšotāju šķ. kastrāts, 6 gadi (Eva Lott Palema AR – Joyau D’ Amour AR) Mareks Brokāns           

Gulbenes nov., Daukstu pag., „Pakalnieši”

II vieta

Rez.: 2.27,08 min

Business Traveler, bērs Amerikas rikšotāju šķ. kastrāts, 10 gadi (Kimberly Lobell AR – General November AR) Māris Ežmalis                   

Garkalnes nov., „Vigas”

 

IV brauciens  
I vieta

Rez.: 3.01,42 min

Gubernators, sirms Orlova rikšotāju šķ. ērzelis, 7 gadi (Gviana OR – Berkut OR) Jeļena Stašule                             Rēzeknes nov., Kaunatas pag.
II vieta

Rez.: 3.09,18 min

Cigars, bērs Krievijas rikšotāju šķirnes ērzelis, 4 gadi (Gaipa KR – Clever Slybowl AR) Kristīne Stašule

Rēzeknes nov., Kaunatas pag.

V brauciens  
I vieta

Rez.: 2.41,84 min

BWT Shandi, tumši bēra Amerikas rikšotāju šķ. ķēve, 16 gadi, (Debbie Von Seth AR – Slybowl Hanover AR) Jekaterina Mančinska

Krāslavas nov., Robežnieku p., Brogi

II vieta

Rez.: 2.43,41 min

Šarlotta, tumši bēra Amerikas rikšotāju šķ. ķēve, 4 gadi, (BWT Shandi AR – Paxton Press AR) Tatjana Šnura

Garkalnes nov., „Vigas”

VI brauciens  
I vieta

Rez.: 2.46,64 min

Power Lady, bēra Krievijas rikšotāju šķ. ķēve, 5 gadi,  (Jenneli L. AR – Princis KR) Sandra Soikāne

Ciblas nov., Cibla

II vieta

Rez.: 2.51,66 min

Jenneli L., ruda Amerikas rikšotāju šķ. ķēve, 28 gadi, (Jenels Dream AR – Indianiste AR) Marisela Jeromenoka

Krāslavas nov., Robežnieku pagasts

VII brauciens  
I vieta

Rez.: 2.38,47 min

Cheroke, bēra Amerikas rikšotāju šķ. ķēve, 5 gadi (Senjorita Chiquita AR – Ceasar AR) Mareks Brokāns          

Gulbenes nov., Daukstu pag.

II vieta

Rez.: 2.40,99 min

Komandors, tumši ruds Amerikas rikšotāju šķ. ērzelis, 4 gadi (Mega Charmant AR – Kallis AR) Nikolajs Galiļejevs

Dagdas nov.,  Z/S „Čadi”

Sacensību galvenā organizatore Marisela Jeromenoka paspēja pirms starta arī pavizināt bērnus kamanās

P.S.: Nākošās rikšotāju sacensības notiks 24.februārī plkst.12.00  Dagdā, kur iespējams piedalīsies arī lietuviešu braucēji.

Piebilde no LŠZAA:

Aicinām visus rikšotāju zirgu audzētājus aktīvāk piedalīties turpmākās rikšotāju programmas izstrādē, pašiem organizējot kopīgas sanāksmes. LŠZAA atbalstīs šīs aktivitātes savu iespēju robežās.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums