Zirgaudzēšanas analīze pēc Londonas Olimpiskajām spēlēm – I daļa


Iejāde

Protams, Olimpiskās spēles ir tikai momentuzņēmums. Tomēr tās parāda zirgaudzēšanas aktuālo stāvokli, jo uz Olimpiādi brauc tikai labākie. Tāpēc ir vērts palūkoties uz Olimpiādē startējušajiem zirgiem un to izcelsmēm.

50 zirgi, kuri startēja olimpiskajās iejādes shēmās, bija cēlušies no 14 dažādiem zirgaudzēšanas apgabaliem. 22 zirgi piederēja vācu zirgaudzētāju organizācijām, turklāt saraksta augšgalā atradās Hanoveras šķirne ar desmit olimpiskajiem dalībniekiem. 9 zirgi nāca no Holandes  – KWPN šķirnes, astoņi no Dāniijas zirgaudzēšanas apgabala ar šķirnes zīmi DWP, no kuriem septiņiem savukārt bija no Vācijas importēts tēvs, piemēram Raneur no Ragazzo (jātniece Līzbeta Seierskilde), Clearwater no Carpaccion (Anne van Olsta), Digbijs no Donnerhall (Natālija Zeina Vitgenšteina) u.c.  Dāniete Anna Kašpržaka startēja ar Somijā audzēto Donnerhall dēlu Donnperignon. Mistral Hojris, 17 gadus vecais dāņu siltasinis, ar kuru angliete Laura Behtolšeimere ieguva komandu zeltu un individuālo bronzas medaļu, ir cēlies no KWPN šķirnes ērzeļa Michellino, kas ir traķēņa Michelangelo dēls.

Brīvās izvēles programmā, kurā piedalījās 18 labākie pāri, KWPN ierindojās pirmajā vietā ar sešiem zirgiem. Četri zirgi pārstāvēja Hanoveras šķirni, bet pa vienam – Vestfāles un Oldenburgas. Uzvarētāju – britu komandā Karls Hesters ar Utopia no Metall un Šarlote Dužardēna ar Valegro no Negro pārstāvēja Holandē audzēto zirgu grupu. Pēc pirmā skatiena liekas, ka abi šie zirgi nav cēlušies no ļoti slaveniem ērzeļiem, labāk zināms kā Valegro tēvs ir viņa vectēvs Ferro. Vecvectēva ailītēs Valegro pasē manāmi tādi vārdi kā Hanoveras šķirnes Voltaire un Holšteinas šķirnes Heidelberg. Arī Uthopia tēvs Metall ir cēlies no Ferro un Ramiro ķēves krustojuma, no mātes puses atrodams Hanoveras, Holšteinas, traķēņu un veco holandiešu asiņu sajaukums. Pašu Holandi pārstāvēja KWPN šķirnes zirgi Parzival (Adelinde Kornelissena) un Undercover (Edvards Gals), kā arī Hanoveras šķirnes zirgs Salinero (Ankija van Grunsvena). 15 gadus vecais Parzival ir pasaulē populārā iejādes zirgu „ražotāja” Jazz dēls. Interesanti atzīmēt, ka abas KWPN zvaigznes – Ferro un Jazz – ir cēlušies no tīrasiņa Furioso xx. Arī Gala 11 gadus vecā zirga Undercover ciltsraksti liecina par iejādes izcelsmi – Ferro un Donnerhall. 14 zirgi bija cēlušies no sportā panākumus guvušiem tēviem un astoņiem izcelsmē bija manāmas konkūra līnijas.

 

Donnerhall festivāls

Tas ērzelis, kas iezīmējis šīs Olimpiskās spēles kā neviens cits pirms viņa, ir Oldenburgas vaislas leģenda Donnerhall no Donnerwetter-Markus. Šo zirgu izaudzēja Otto Gertners no Travenhorstas pilsētas Vācijā, atklāja un kā ērzeli sāka izmantot Otto Šulte-Frolinde no Gronwoldhof, bet lielajā sportā ieveda jātniece Karīna Rēbaina – un pat desmit gadus pēc savas nāves tas ir kļuvis par uzvarētāju tēvu iejādes jomā. Trīs dēli, septiņi mazdēli un viens mazmazdēls, visi no Donnerhall cēlušies, startēja Londonā – tas ir ievērojams sasniegums. Četras vācu sudraba medaļnieces jāja ar Donnerhall pēctečiem – dēlu Damon Hill un mazbērniem Diva Royal (no Don Frederico), Desperados (no De Niro) un Dablino (no De Niro). Visi četri zirgi ir cēlušies no cauraudzētām mātes līnijām, kurās dominē pārbaudītas iejādes līnijas. Desmit gadus vecā Diva Royal no Don Frederico-Warkant tika iegādāta Verdenas izsolē un savu pirmo lielāko uzstāšanos piedzīvoja pirms četriem gadiem Bundesčempionātā – tik ātri tas var notikt. Divpadsmit gadus vecais Damon Hill no Donnerhall-Rubinstein jau agrāk bija pazīstams kā talantīgs zirgs: prēmēts ērzelis NRW 2002. gada skatē, trīskārtējs Bundesčempionāta dalībnieks un divkārtējs Pasaules iejādes jaunzirgu čempionāta uzvarētājs. Damon Hill paveicās atrast jātnieces, kurām izdevās parādīt viņa talantu un spējas – vispirms Ingrīdu Klimki un tagad viņas skolnieci Helēnu Langehānenbergu. Desperados no De Niro-Wolkenstein II-Matcho tika pārdots kā dārgākais nesertificētais ērzelis par 104 000 eiro zirgaudzētavai Sprehe, bet jātniece Kristīna Šprehe pārņēma šo zirgu no Falka Rozenbauera tikai pirms pusotra gada. 2011. gadā viņa uzvarēja ar šo zirgu Otto Lorkes Balvā jaunajiem Lielās Balvas jātniekiem. No Desperados mātes līnijas ir cēlies arī starptautiski pazīstamais trīscīņas zirgs Saphir no Sunlight xx un divas elites klases ķēves, kuras Eiropas ķēvju skatē Briselē pārstāvēja Hanoveras šķirni.

Anabelas Balkenholas zirgs Dablino (12 gadi, Hanoveras šķirne) no De Niro-Wanderbursch II-Derrik agri vien guva slavas laurus 2006. gada Pasaules iejādes jaunzirgu čempionātā kā piektās vietas ieguvējs. Arī viņa brālis D-Online piedalās Lielās Balvas sacensībās un piestrādā par vaislas ērzeli Dillenburgas zirgaudzētavā. No Dablino mātes Wanda līnijas nākuši tādi ērzeļi kā Wanderer un Dürkheim. Viņiem un visiem citiem Donnerhall pēctečiem šis leģendārais sencis ir piešķīris mantojumā daudz spēka, sakopošanās talantu un ļoti lielu darba sparu. Bez šīm īpašībām, galu galā, arī labākā piafē nav neko vērta.

Donnerhall pēcnācēji Olimpiskajās spēlēs

 1. Donnperignon no Donnerhall, jātniece Anna Kašpržaka / Dānija / 18. vieta / FIN
 2. Digby no Donnerhall / Natālija Zeina Vitgenšteina / Dānija / 12. vieta / DWP
 3. Desperados no De Niro (Donnerhall) / Kristīna Šprehe / Vācija / 8. vieta/ Hanoveras šķirne
 4. Dorina no Don Schufro (Donnerhall) / Sirila Helljsena / Norvēģija / 31. vieta / DWP
 5. Diva Royal no Don Frederico (Donnerhall)/ Doroteja Šneidere / Vācija / 7. vieta/ Hanoveras šķirne
 6. D’Niro no Donnerschwee (Donnerhall)/ Žaklīna Brūksa / Kanāda/ 41. vieta / SWB
 7. Damon Hill no Donnerhall/ Helēna Langehānenberga / Vācija/ 4. vieta/ Vestfāles šķirne
 8. Dablino no De Niro (Donnerhall)/ Anabela Balkenhola / Vācija / 19. vieta/ Hanoveras šķirne
 9. Undercover no Ferro – Donnerhall / Edvards Gals / Nīderlande / 9. vieta/ KWPN
 10. Donnerfee no De Niro (Donnerhall)/ Klaudija Fassaerta / Beļģija / 27. vieta/ Hanoveras šķirne
 11. Don Auriello no Don Davidoff (no Don Gregory no Donnerhall) / Tinne Vilhelmsone-Siljfvena / Zviedija / 11. vieta / Hanoveras šķirne

De Niro – Donnerhall labākais dēls

De Niro no Donnerhall-Akzent II, dzimis 1993. gadā, pats veiksmīgi startēja Lielās Balvas sacensībās ar Terēzi Vāleri un tiek uzskatīts par vienu no Donnerhall labākajiem dēliem. Dalībai Londonā bija pieteikti deviņi De Niro bērni, tajā skaitā Desperados, Dablino un D’Agostino. Viņa bērni pašlaik kopumā jau ir balvu naudās ieguvuši vairāk kā miljonu eiro.

Jazz – pašā augšgalā

Jau četrus gadus Pasaules labāko iejādes vaislas ērzeļu saraksta pirmajā vietā atrodas 1991. gadā Holandē dzimušais Jazz. Viņa tēvs Cocktail ar Ankiju van Grunsvenu pats veiksmīgi piedalījās sacensībās, bet Jazz ar jātnieci Tineki Bartelu piedalījās Pasaules Čempionātā Heresā 2002. gadā. Caur mātes tēvu Ulster ciltsrakstos iepludināts arī Holšteinas šķirnes Amor no traķēņa Herrscher. Iespaidīgais Jazz ir devis neskaitāmus iejādes Lielās Balvas līmeņa zirgus, sertificētus vaislas ērzeļus un prēmētas ķēves. Arī slavenās ķēves Poetin klonētā versija ir laidusi pasaulē divus kumeļus no Jazz.

Ferro – melnā pērle

1987. gadā dzimušais Ferro no Ulft-Farn (Holšteina) parādās kā vectēvs no tēva puses abiem britu zelta medaļniekiem Valegro no Negro un Uthopia no Metall. Pats Ferro piederēja pie sava laika labākajiem iejādes zirgiem, ar jātnieci Kobiju van Bālenu holandiešu komandas sastāvā ieguva sudraba medaļu 1998. gada Pasaules Čempionātā, sudraba medaļu 1999. gada Eiropas Čempionātā un Olimpisko zelta medaļu 2000. gadā Sidnejā.

 

Rakstu pēc žurnāla St.George materiāliem sagatavoja Sigita Eitcena.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums