Cilvēkiem, kas kādu laiku saistīti ar zirgiem, parasti ir diezgan vienota vīzija, kāds ir labs zirga eksterjers. Jautājums ir – ņemot vērā, cik daudz konkūra un iejādes, pat trīscīņas zirgi, var būt ļoti rezultatīvi arī ar sliktu eksterjeru – cik nozīmīgs vispār ir eksterjers nākotnes panākumu prognozēšanā?

Nesen žurnālā KWPN Magazine Inese Kampmane (Inez Kampman) ir izķidājusi vienu no pilnīgākajām eksterjera analīzes sistēmām – t.s. holandiešu sistēmu. Vecākā inspektore Ine van Deuzen skaidro: “Katru zirgu ciltsgrāmatai komisija novērtē pēc 21 eksterjera pazīmes, kam ir pierādīta funkcionāla saistība ar darbaspējām sportā. Šīs pazīmes nav parautas no zila gaisa, bet ir reāli saistītas ar veidu, kā sporta zirgs kustās un lec.”

Vērtēšanas standarts iejādes zirgam vēsta: ideālais KWPN iejādes zirgs ir ar taisnstūrveida formātu, garām līnijām, harmoniski būvēts, ar augšupvērstu ķermeni un garām kājām.

Print

Zirga kakla garums ir svarīgs. Jātniekiem labāk patīk garāks kakls, kas dod labāku kontroles un vadības sajūtu nekā īss kakls. Franču zirgaudzēšanas eksperts Arnaud Evain norāda: “Izcilais jātnieks, pulkvedis Deroches, ir teicis par kaklu – svarīgāks par tā garumu vai orientāciju ir veids, kādā zirgs kaklu izmanto. Mums vajadzētu respektēt šo viedokli, bet cik iespējams, izvairīties no galējībām.

Holandiešu lineārās vērtēšanas formā katrai eksterjera pazīmei ir divas galējības. Ņemot par piemēru kakla garumu, “kamēr garas līnijas nodrošina elastīgu un lokanību, tās apgrūtina spēka pielietošanu. Pārāk garš kakls noved pie līdzsvara trūkuma. Šis princips attiecas arī uz citām pazīmēm. Citiem vārdiem sakot, nav vēlams, ka eksterjera pazīme būtiski novirzas no vidējā.”

KWPN komisija vispirms skatās uz ķermeņa tipu un jau šeit izšķir, kāds tips ir labāks iejādei un kāds – konkūram. “Agrāk vēlams bija īss, kompakts zirgs, jo tāds bija piemērotāks ratu vilkšanai pa dziļu, mālainu augsni. Modernajam sportam zirgam tomēr vēlama ir garāka mugura, jo tā dod vairāk elastīguma un atlētiskuma, kas ļauj zirgam vieglāk pagriezties, sakopoties un lekt.  Tāpēc KWPN vēlas redzēt taisnstūrveida formāta zirgu visos audzēšanas virzienos.”

img012

Konkūra ērzelis Jasper ar lejupvērstu ķermeņa uzbūvi

Attiecībā uz ķermeņa vērsumu (augšupvērsts / lejupvērsts), ideālais variants iejādes zirgam ir augšupvērsts, bet konkūra zirgam labāks ir horizontāls ķermenis. Augšupvērsts ķermenis iejādes zirgam ir priekšrocība, jo apmācības mērķis ir attīstīt paceltu ķermeņa priekšdaļu un pakaļkāju virzību zem ķermeņa. To vieglāk izdarīt augšupvērstam zirgam. Lai gan konkūra zirgam arī ir jāsagrupējas, jāsaīsina un jāpagarina soļi starp šķēršļiem, augpšupvērsts ķermenis var traucēt veidot arku pār šķērsli. Kad zirgs veido arku, viņš noapaļo ķermeņa virsējo līniju, noliec kaklu un paceļ skaustu, tā radot optimālu lēcienu.

Print

Lāpstiņas pozīcija ir leņķis, ko veido lāpstiņa pret horizontālu asi. Lāpstiņa var variēt no slīpas līdz vidējai un stāvai. Arnaud piedāvā savu viedokli: “Sporta zirgiem var būt gan Landgraf I pēcnācēju īsā lāpstiņa, gan Ibrahim pēcnācēju iespaidīgā lāpstiņa. Audzētājam pašam jāizlemj un jāizvēlas.”

Paskatīsimies uz, iespējams, visu laiku labāko iejādes zirgu – Valegro. Viņš ir neapšaubāmi augšupvērsts un ar skaistu, slīpu lāpstiņu. Lai gan jāņem vērā, ka KWPN komisija viņu noraidīja kā vaislas ērzeļa kandidātu.

valegroconf

Valegro – augšupvērsts ķermenis

Bet paskatīsimies uz, iespējams, šobrīd labāko konkūra vaislinieku un izcilu sporta zirgu – For Pleasure.

For Pleasure neatbilst KWPN uzskatam, ka konkūra zirgam jābūt horizontālam. Viņš ir īss zirgs ar diezgan augšupvērstu tendenci. Faktiski, For Pleasure ir viens no tiem konkūra zirgiem, kas satrauca Hanoveras biedrības vadītājus, kad tie atklāja – jo labāks lecējs, jo sliktāki eksterjera rādītāji. Jo vairāk – For Pleasure pēcnācējiem ir tās pašas nevēlamās eksterjera iezīmes, bet viņi tāpat fantastiski lec.

forpleasure

Ja mēs ieskatāmies Hanoveras ērzeli grāmatā 2015, atrodam, ka For Pleasure meitām ir negatīvs tipa vērtējums – 84 (100 ir vidējais, virs tā – labi, zem – slikti), pat galvas ir negatīvi vērtētas – 81 (kas ir jocīgi, jo pats ērzelis bija tīri glīts), ļoti negatīvs vērtējums kaklam – 77. Ķēvēm ir vērtējums 92 par muguru (seglu vietu) un 92 – par formātu. Šķirnes un dzimuma tips – 89…

Davis Lucy, USA, Barron Olympic Games Rio 2016 © Hippo Foto - Dirk Caremans 16/08/16

Nevarētu uzvarēt ķēvju eksterjera vērtēšanā, bet var lekt! Ķēve Barron Rio Olimpiskajās spēlēs

100816834_arndbronkhorstfotografiea4-1

Stakkato – tikai 66 par tipu…

Un tomēr, saliekot ķēvju vērtēšanas rezultātus kopā ar izsoļu rezultātiem, For Pleasure ir lielisks lekšanas indekss – 152; 148 par tehniku un 154 par kapacitāti. Šo sakarību ar atrast vēl un vēl – Stakkato, lekšanas indekss 153, tips 66; Balou du Rouet – lekšanas indekss 149, tips 92. Faktiski no 33 konkūra ērzeļiem Hanoveras reitingos ar lekšanas indeksu 120 un augstāku, 17 ir negatīvs rādītājs tipam.

hesterniptuckch-1

Broring-Sprehe Kristina, GER, Desperados FRH Olympic Games Rio 2016 © Hippo Foto - Dirk Caremans 11/08/16

Broring-Sprehe Kristina, GER, Desperados

Nip Tuck un Desperados – visi iespējamie tipi pieļaujami

Es jautāju savam draugam Ludvigam Kristmanam, kurš bija tas cilvēks, kurš sākotnēji atklāja negatīvo korelāciju starp eksterjeru un lekšanas spējām. vai ir veikti kādi turpmāki pētījumi vai vismaz mēģinājumi pārskatīt eksterjera vērtējumus konkūra zirgiem. Ludviga atbilde, kā vienmēr, ir pārdomu vērta:

“Tev labi padodas uzdot vienkāršus jautājumus, uz kuriem nav tik viegli atbildēt. Nav bijis turpinājuma manam pētījumam Vācijā, tāpēc ir grūti atbildēt uz tavu jautājumu par zinātniem pierādījumiem. Korelācijas pašlaik varētu būt atšķirīgas, jo populācija pēdējo 20 gadu laikā ir mainījusies. No pieredzes saku, ka ir vairāki eksterjera trūkumi, kas ir pat labi konkūra zirgam, bet nevēlami iejādes zirgam – piemēram, zemu pievienots kakls, vairāk lejupvērsts ķermenis, taisni krusti, nedaudz karpveida josta, bet es neuzskatu, ka lekšanas spēju var paredzēt tikai no eksterjera.

Kas attiecas uz Grand Prix iejādes zirgu salīdzinājumā ar jaunzirgu klases superzvaigzni, es redzu attīstību. Olimpiskajās spēlēs var redzēt arvien elegantākus iejādes zirgus, piemēram, Vācijas komandas Desperados, Showtime un Weihegold bija izcili kā jaunzirgi un ir turpinājuši karjeras taisnā virzienā uz Grand Prix. Bet ir arī parastāki tipi, kā Nip Tukc, kas arī tiek galā ar šo darbu. Ko tas mums parāda? Zirgam nav jābūt skaistulim, lai būtu veiksmīgs Grand Prix, bet tas var arī būt skaists.

Autors Christopher Hector, www.horsemagazine.com

Tulkojumu sagatavoja Anna Veidemane

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums