Šajā rakstā vācu ērzeļu īpašnieks, audzētājs un vērtēšanas eksperts Jens Meyer intervijā “Horse Magazine” žurnālistam stāsta, kam jāpievērš uzmanība, pērkot kumeļus

Katru reizi, kad dodos uz Vāciju, es cenšos ieplānot laiku, ko pavadīt Jens Meyer sabiedrībā. Ne tikai tāpēc, ka Jens un viņa sieva Sūzena ir lieliska kompānija, bet arī tāpēc, ka Jens, kurš pirms izveidoja savu privāto ērzeļu novietni ģimenes īpašumā pie Dorum, strādāja Celles valsts audzētavā, ir tik zinošs par zirgu audzēšanu. Un nav brīnums, ka viņš ir tik pieprasīts visās Eiropas audzēšanas organizācijās kā tiesnesis un vērtētājs. Mēs norunājam tikšanos pie kafijas un pirmais jautājums ir sekojošs:

Ja es vēlos iegādāties kumeļu un esmu ieradies uz Hanoveras kumeļu aukcionu, kā es varu palielināt savas iespējas iegādāties labu kumeļu?

“Aukcionā tiek piedāvāti patiešām labi atlasīti kumeļi. Mēs iegūstam 8000 kumeļu gadā un katra audzētāja mērķis ir dabūt savu kumeļu uz šo aukcionu, jo tā ir laba iespēja dabūt tiešām labu cenu. Viņi piedāvā savus labākos kumeļus atlasei, kas nodrošina ļoti augsto aukciona kvalitāti.”

Ir nedaudz sarežģīti veikt atlasi, jo kumeļi ir dažāda vecuma, un noteikt viņu kvalitāti nav nekāds vieglais darbs. Bet lielākā daļa kumeļu ir sava reģiona kumeļu šovu uzvarētāji, piemēram – manā kumeļu šovā piedalījās 80 kumeļi un uz aukcionu tika izvēlēti trīs līdz pieci labākie.

Kad jūs dodaties uz aukcionu , jums ir vairākas iespējas apskatīt kumeļus?

Pirmā iespēja ir izpētīt DVD un katalogu jau pirms aukciona. Jūs katalogā varat izpētīt kumeļu radurakstus, viņu sasniegumus gan sportā, gan vaislā. Beigu beigās, visi kumeļi ir glīti, bet pēc 3 gadiem viņš izskatīsies kā māte. Personīgi es izvēlos pirkt kumeļu no augstas kvalitātes ķēves – mātes puse ir daudz svarīgāka par ērzeli. Pērkot kumeļu, ir laba iespēja tikt pie top zirga, jo iespējams, tad kad viņam būs 2-3 gadi, tas būs pārāk dārgs.

Kas ir tās svarīgās lietas, kam piegriezt vērību?

Ir dažas lietas, ko nevēlamies redzēt. Piemēram, jums ir kumeļš, kas rikšo apkārt ar gaisā izslietu asti, kas nozīmē, ka kumeļš nav atbrīvots, viņš nerāda savas īstās kustības. Tas ir tas pats, ja paturēsiet savu jājamzirgu 14 dienas boksā un tad palaidīsiet ārā – redzēsiet ko līdzīgu, bet tās nav viņa patiesās kustības. Tātad, jūs vēlaties redzēt atbrīvotu kumeļu, ar elastīgu muguru, ar kustību impulsu, kas nāk no pakaļkājām. Bet vienalga, ir grūti novērtēt kumeļa potenciālās kustības, tāpēc atbildes jāmeklē ir ciltsrakstos, kumeļa uzbūvē, mātes panākumos pārbaudes testos. Tad jāskatās Mr.Christamann ērzeļu grāmatā (ikgadējā Hanoveras ērzeļu gadagrāmatā – Hannoveraner Jahrbuch Hengste) un jāpēta, ko ērzelis ir devis līdz šim, cik veiksmīgi zirgi nāk no šī ērzeļa līnijas. Tad salīdziniet ērzeļa puses rezultātus ar ķēves puses panākumiem un iegūsiet aptuvenu garantiju, ka iegūsiet tādu kumeļu kā vēlaties.

Personīgi es, skatoties uz iejādes zirgu, vēlos redzēt citu uzbūvi kā konkūra zirgam. Iejādes zirgam ļoti svarīga ir virsējā līnija – bet redzēt, kā tā attīstīsies kumeļam, ir ļoti sarežģīti. Tas ir tas, kas jums jāpasver, domājot par ķēvi un ērzeli. Pat ja jūs redzat kumeļu pirmajā demonstrācijā, jūs nevarat būt pārliecināti, ka tas parāda savas labākās spējas. Viņi bieži vien uz aukcionu ir ceļojuši 2 stundas un iespējams pirmajā dienā ir saguruši. Daži patiešām gudri audzētāji rāda visu laiku kumeļu rikšos, bet ne vienmēr tas, ko jūs redzat ir tas, ko jūs dabūsiet, – labāk domājiet par izcelsmi.

Pēc tam, kad esmu apskatījis kumeļus, es dažus atzīmēju un gribu tos redzēt uz cieta pamata. Te jūs redzēsiet patiesību – bez pātagas – tikai kumeļa patiesās kustības, viņa ķermeņa un kāju uzbūves korektumu. Neviens par to nerunā, pietiekoši daudz problēmas var gadīties, bet tāpēc mums nav vajadzīgas vēl kāju problēmas. Mēs gribam labas kājas. Ok, daži kumeļi sākumā varbūt neskrien gluži taisni, bet jums ir jāizlemj – vai tā ir problēma vai nav. Un to jūs varat redzēt tikai uz cieta pamata, nevis skatoties mākslīgi izrādītu kumeļu uz zāles pamata 15 m attālumā. (Ar cietu pamatu Jens domā asfalta segumu pie staļļiem, kur tiek turētas ķēves ar kumeļiem. Ir pieņemami doties uz stalli un prasīt audzētājam, lai izved kumeļu uz asfalta tālākai apskatei).

Ļoti svarīgi ir soļi. Kad jūs skatāties kumeļu aukciona hallē, viņi tiek rādīti rikšos un ir ļoti grūti pēc tam dabūt kumeļu atbrīvotos soļos , un tāpēc atkārtojos – to jūs varat redzēt uz cietā pamata. Bet tas arī ir vēl diskutabls jautājums, jo īstenībā visi kumeļi var diezgan labi soļot, tāpēc ka viņiem ir garas kājas un mazs ķermenis. Šajā brīdī jums jāskatās uz māti – kā soļo viņa? Skatieties uz ķēvi, skatieties uz kumeļu, salīdziniet – kā attīstās kumeļš? Īpaši iejādes zirgiem ir svarīgs eksterjers, ne tikai tas, ka kumeļš ir glīts.

Svarīgi ir skatīties, kāda ir lecamā locītava, un kumeļam jūs to nevarat īsti redzēt – tāpēc jums jāpārzin ērzelis un viņa eksterjers, un atkal jāskatās uz ķēvi. Ja ērzelim un ķēvei ir pareizas lecamās locītavas, tad arī kumeļam tām tādām vajadzētu būt.

Vcija_045

Foto: A.Luse

Starp iejādes zirgiem ir tādi ērzeļi, kas dod pēcnācējus ar nepietiekami aktīvām pakaļkājām?

Pirms 10 gadiem, kad mums hanoveras šķirnē bija nepieciešams uzlabot lēkšus, mēs daudz izmantojām holšteinas izcelsmes vaisliniekus. Bet tad mēs dabūjām no holšteiniem tādu pašu problēmu kā no tīrasiņiem. Analizējot ciltsrakstus, mēs vēlamies redzēt šīs asinis trešajā paaudzē. Pirms piecpadsmit gadiem mēģināja audzēt holšteinas iejādes zirgus. Ērzeļu vērtēšanā, kad viņiem bija 2,5 gadi mēs redzējām – wow, ļoti labas kustības! Bet tad viņus sāka jāt  un – nav vairs kustību.. Tā ir problēma – zirgi nespēj strādāt “caur muguru”, viņi “kokaini” un galu galā – nav nekādi iejādes zirgi.

Tai pašā laikā ir tādi zirgi kā Corlandus un daži ļoti labi holšteinas iejādes zirgi, bet tie ir reti izņēmumi un ir jāpaveicās tādus atrast, tāpēc lielāko daļu no tiem mums nevajag iejādē. Ja jūs redzat izcelsmē ½ holšteinas un ½ hanoveras asinības un izmantojat kā iejādes zirgu, tad ir liels risks iegūt zirgu, kas nestrādā ar muguru –labāk ir nepirkt problēmu, jo tās tāpat mēdz ierasties pašas.

Holšteinas L līnija bija tā, kurā centās saglabāt kustības, tāpēc viņu audzēšanas eksperti bija noraizējušies kā to izdarīt, jo viņi strādā ar slēgto ciltsgrāmatu un tāpēc tas nav viegli. Jūs varat redzēt to ar Landadelu – no viņa ieguva dažus ļoti labus iejādes zirgus, īpaši pārojumos ar hanoveras līnijām, bet tāpat viņiem vienmēr bija problēmas ar soļiem, – nepietiekoši soļi.

Ja jūs audzējat zirgus koncentrējoties tikai uz iejādi, iejādi, iejādi, neizmantojot konkūra līnijas, jūs pazaudēsiet lēkšus. Iejādes zirgiem ir ļoti svarīgi arī nedaudz lekt, jo tad jūs varat redzēt, cik zirgs ir gatavs labprāt strādāt. Un viņam tas ir jāgrib. Visi mani ērzeļi, kurus piestādu pārbaudes testiem, visi mani labie iejādes zirgi, tiek trenēti arī krosā. Un tas liecina, ka šie zirgi ir gatavi strādāt.

Piemēram, Nīderlandes ciltsgrāmatā, neprasa iejādes zirgiem lēkt un es nedomāju, ka tas ir pareizi. Ir ļoti svarīgi, lai zirgam būtu spēcīga mugura un to jūs varat pazaudēt, ja ejat tikai vienā virzienā. Tātad, kad jūs pētat ciltsrakstus, jums ir nepieciešama liela pieredze.

Ramiro?

Jā, man bija ērzelis ar Ramiro izcelsmē, un es par to biju ļoti priecīgs. Viņš bija no laikiem, kad zirgi bija līdzsvarotāki un audzēšana nebija tik specializējusies uz konkūru un pārbaudes testos viņi darīja visu. Bet tagad konkūra zirgu audzēšana ir tik specializējusies, ka viņi dažkārt nespēj veikt pārbaudes testus, viņi nespēj “iznest paši sevi”, viņi nav elastīgi. Beigu beigās, manam ērzelim ir jāvar izdarīt visi pārbaudes testi. Franču jājamzirgu šķirnē jūs varat redzēt specializētus zirgus. Mr.Melchior to dara – viņš audzē konkūra un tikai konkūra zirgus, kas beigās bez grūtībām var pārlekt 2 metrus, bet jūs ar viņu nevarat izjāt stūrus. Kustības nāk no uzbūves un tas ir ļoti svarīgi.

Kad mēs pērkam konkūra kumeļu, ļoti svarīga ir jājamība. Vai jūs vēlaties zirgu uz kura var sēdēt mākslinieks vai tikai akrobāts? Iespējams arī mākslinieks dabūs šo zirgu pār šķēršļiem, bet mēs no jāšanas tomēr vēlamies gūt prieku nevis smagu cīņu.

Kādas līnijas jūs vēlaties redzēt iejādes kumeļos?

Ir grūti runāt par līnijām, līnijas ir kā mode – jums ir sarkans un zaļš džemperis, – kurš jums patīk vairāk? Mēs vērojam, ka viena līnija dara šo, otra līnija dara to, šī līnija ir veiksmīga pārojumos ar to ķēvju līniju..  Mums ir jāredz zirgs, nevis izcelsmes līnijas! Katrā izcelsmē mēs varam atrast ērzeli, kurš mums nepatīk. Vai arī mēs vienmēr varam atrast iemeslu, kāpēc izcelsme mums patīk vai nepatīk. Man ir svarīgi saprast, ko darījusi visa ģimene kopumā. Tas nav tā kā pirkt mašīnu – jūs vēlaties konkrētu krāsu, tik un tik zirgspēkus. Tas ir ļoti viegli, bet ar zirgiem nepavisam nav viegli. Es ņemšu un nopirkšu kumeļu no Sandro Hit/Donnerhall/Rubinstein un domājat, ka iegūšu labu zirgu? Nē.

Bet kā jūs skaidrotu prasību – es vēlos iejādes zirgu, bet nevēlos to tramīgu?

Jā, mums ir dažas līnijas, kas ir tramīgas. Atbildi var atrast pagātnē. Kad jūs sakat Argentan un viņš ir producējis daudz zirgus, kas ir nedaudz tramīgi, bet tajā pašā laikā viņš kā ērzelis bija labs, viņš producēja tipu. Un jūs no Argentan ieguvāt tipu, bet arī ieguvāt problēmu, ka šie zirgi dažkārt ir tramīgi. Bet ja jums ir ķēvju ģimene ar ļoti nosvērtu un mierīgu tipu un tām nepieciešams pieliet straujākas asinis, lai iegūtu arī vēlmi strādāt, tad izmantojot nedaudz tramīgu ērzeli, jūs varat iegūt nepieciešamo rezultātu. Bet ja cilvēki saka, ka visi Argentan pēcnācēji ir tramīgi, tā nav taisnība. Viņš bija ļoti noderīgs mūsu audzēšanas programmā, viņš deva Pasaules kausa uzvarētājus. Jā, viņš nebija vaislinieku ražotājs un tas nebija labi, bet mēs tomēr runājam par 20 gadus vecu vēsturi un tie bija tam laikam ļoti labi zirgi un šīs ģimenes pārstāvjus var redzēt vēl šodien. Piemēram, Lancet šodien ir starptautiska līmeņa zirgs un viņš pārstāv tieši šo ģimeni.

 

Prakstiskajā “izcelsmes lasīšanas” demonstrācijā es jautāju Jens par jauno ērzeli viņa stallī – Lord Laurie.

Mani interesē jūsu viedoklis par jūsu jauno ērzeli no Lord Loxley, jo es domāju, ka jums nepatīk Lord Sinclair izcelsme?

Labi, paskatīsimies Lord Laurie izcelsmi. Jā, kā jau tu saki, varēja būt kas labāks par Lord Sinclaire, bet ja skatāmies visu Lord Laurie izcelsmi, tad es jāju ar viņa tēva māti – Weltlady no Weltmeyera. Un es zināju arī viņas māti, Domspatz. Beigu beigās, Lord Sinclair tomēr bija čempions, viņam bija labi rikši un viņš startēja Grand Prix līmenī. Lord Loxley arī bija veiksmīgs sacensību zirgs. Weltlady ieguva 8 balles pārbaudes testā un arī viņai bija labi rikši. Viņa uzvarēja savā klasē un par lielu naudu tika pārdota uz Beļģiju. Weinlady no Weingau arī bija zirgs ar labiem rikšiem, kas tiešām labi kustējās un viņā rit arī Domspatz un Marcio xx asinis. Beigās jums ir diezgan liela iespēja, ka būsiet ieguvuši rikšus. Un mums ir nepieciešami rikši arī nākotnē.

LordLaurie

 

LORD LAURIE Hann, 2006, lic.2008 Hann.

LORD LOXLEY

1999

Reinlandes

LORD SINCLAIRE I
Bayern

 

LANCIANO
Westf
CLEOPATRA
Bayern
WELTLADY

Hann

WELTMAYER
Hann
WEINLADY
Hann
 

LAURIE

1995

Hann

LAURIES CRUSADOR
XX
WELSH PAGEANT
XX
SQUARE NOTE
XX
GRETEL

Hann

GARDESTERN
Hann
FERBEL
Hann

Tas kā trūkst šajā izcelsmē, ir tipa atvieglotājs un iznākums var būt pārāk smagnējs. Tāpēc skatamies mātes Laurie pusi, – šo ķēvi es nopirku no Max Schultz staļļa kopā ar māti 2 gadu vecumā vēl neatšķirtu! Kad es viņu pirku, tā līdzinājās briedim no meža, kas pa tiešo tiek ievests treilerī. Tad ķēve tika iedota kādam audzētājam, kas tiešām par viņu rūpējās, trenēja viņu un ieguva Austrumvācijas čempiona titulu. Tad ķēve tika pārdota man atpakaļ, jo viņš mainīja nodarbošanās virzienu. Mēs šo ķēvi pieteicām Hanoveras ciltsgrāmatai, viņa tika novērtēta ar 8 ballēm un iekļauta galvenajā grāmatā, kas ir augsts rādītājs. Viņa ir ļoti glīta ķēves, ar Lauries Crusador xx ietekmi, kas devis savu kaklu, kājas un uz augšu vērstu virsējo līniju. Galu galā viņš iedeva to, ko mēs sagaidām no tīrasiņa. Un tas mums ir nepieciešams, citādi  mums tāda pati audzēšana kā 70-tajos gados, kad zirgiem bija labas, stipras kājas, spēcīgas muguras, – visas tās lietas, ko pazaudējām, dzenoties pakaļ modei – specializētai audzēšanai, bet pietrūka sportiskuma. Tāpēc ir vajadzīgs tīrasinis, lai vecajām “asinīm” piedotu veiksmi. Tādejādi tika izmantotas konkūra zirgu asinis uz Gretel, kas bija S līmeņa iejādes un S līmeņa konkūra zirgu producētāja. Gretel māte Ferbel no Ferdinand bija arī Brentano mātesmāte.

Bet es redzēju Ferbel, – viņa līdzinājās tankam…

Jā, viņa izskatījās  kā tanks, – masīva, ar īsām kājām, tāpēc bija nepieciešams tīrasinis, bet no “tanka” nāca spēcīgas kustības. Viņa dzimusi 1968.gadā, tad audzētājs viņu aplecināja ar vienkārši glītu ērzeļi, vienkārši glītu un – pazaudēja kustības. Kad jūs pētat īpašību pārmantojamību, ne vienmēr tips un kustības pārmantojas vienlaikus. Ja jūs to iegūstat vienlaikus, – jums ir zirgs, kas ir miljonu vērts. Ja skatāmies tālāk – Ferbel māte Marbel ir arī divu Garibaldi, I un II, māte.

Tagad, ar Lord Laurie, mēs vērosim, kāds būs rezultāts. Esmu apmierināts, ka audzētāji viņu diezgan aktīvi izmanto. Mēs nerādījām viņu Bundesčempionātā vai kur citur, bet ceram iegūt labus kumeļus – tas ir tas, ko vēlamies. Galvenais, ko vēlos, ir iegūt lielo Lauries Crusador ietekmi trešajā paaudzē.. Mēs to jau vienreiz izdarījām – ar Absatz, arī trešajā paaudzē. Ceram no vecajām “asinīm” iegūt labus rikšus, no Lauries pareizu eksterjeru, bet tad jau redzēs..

Pateicos Jens Meyers par veltīto laiku.

Rakstu no www.horsemagazine.com tulkoja un sagatavoja Aija Luse.

2009.gadā Asociācijas pārstāvji apmeklēja Hanoveras elites kumeļu aukcionu Verdenā un klātienē varēja vērot visu kumeļu pirkšanas procesu.

Vcija_122

 

Vcija_035

 

Vcija_101

 

Vcija_116

Foto: A.Luse

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums