Kannan – nākamais “dominētājs”?
Kristofers Hektors, Horsemagazine.com
WBFSH ērzeļu reitingi nav uzskatāmi par sensāciju ziņu avotu, gadu pēc gada saraksti principā vairāk vai mazāk atkārtojas. Šķietami jau pasen konkūra reitingā vadošo vietu ieņēma aizsaulē aizgājušais un ietekmīgais Darco – patiešām aptuveni pusi no labāko desmitnieka saraksta ieņem zirgi, kuri jau devušies uz labākiem vaislas laukiem, kopā ar vēl pāris, kuri uzskatāmi par teju aizgājušiem, jo vairs nespēj radīt pēcnācējus.
2011. gada reitingi ir tādi paši: Darco joprojām ir vadībā, taču lēnām, lēnām vietas mainās. Quidam de Revel ir noslīdējis no savas ierastās otrās vietas uz sesto, un, ņemot vērā, ka pašlaik viņš ir tikai nosacīti auglīgs, ja vien WBFSH nenolems pievienot viņa klonētos pēcnācējus kopējam skaitam, viņš turpinās krist uz leju sarakstā. Lielākos lēcienus veikuši Baloubet de Rouet, paceļoties no 19. vietas 2009. gadā uz otro vietu, un Kannan, kurš 2009. gadā neatradās pat labāko 30 zirgu sarakstā, bet tagad ierindojies piektajā vietā.
Šis karjeras kāpums ir izraisījis vispārēju jautājumu – kas tad galu galā ir Kannan? Tas liek domāt, ka, lai gan galu galā franču zirgaudzēšana ir kļuvusi pielaidīgāka pret asinīm no pārējās Eiropas, francūži joprojām ir palikuši ārpus sporta zirgu audzēšanas elites aprindām.
1992. gadā dzimušo Kannan 2000. gadā par rekordlielu summu iegādājās francūzis Mišels Hekārs no Beļģijas, un, kad šis zirgs nonāca uz žurnāla Annuaire du Cheval de Sport et d’Élevage vāka 2002. gadā, viņš bija kļuvis jau par pieprasītu vaislas ērzeli. 2001. gada sezonā Kannan bija aplecis 270 ķēves, par viņa pakalpojumiem noteiktā maksa bija 8000 franču franki, peļņa jau tika rēķināta, cerot, ka 2002. gads būs vēl labāks…
Pēc pieciem gadiem Kannan joprojām atradās reitingu augšgalā, 2006. gada sezonā viņš bija 11. visvairāk izmantotais ērzelis (182 ķēves), taču pēc tam, kad gadu vēlāk viņu iegādājās GFE zirgaudzētāju grupa, viņa karjera ieguva jaunu stimulu, un pēdējās sezonas laikā viņa aplekto ķēvju skaits tiek lēsts jau kā 500, ik dienas pieaugam arī viņa starptautiskajās konkūra arēnās redzamo bērnu skaitam.
Šis Voltaire dēls no Nimmerdor ķēves ir interesants ģenētiskais sajaukums – apzīmēts kā KWPN šķirnes pārstāvis, viņā tek 6/16 daļas franču asiņu (no Furioso II un viņa tiešā brāļa dēla Le Mexico), 6/16 daļas īstu vācu asiņu – Gotthard un Farn, kopā ar nelielu tīrasiņu piešprici un nedaudz tradicionālo holandiešu – Gerderlandes zirgu.
Viens no zirgaudzēšanas ironiskajiem pavērsieniem ir tāds, ka varenā franču tīrasiņa Furioso līnija šajā valstī ir izmirusi, un tikai nesen tā ir atjaunota, pateicoties Furioso mazdēlam Voltaire un pēdējos gados arī Voltaire dēlam Kannan.
Kannan pats ir aizvadījis veiksmīgu sportisko karjeru, sešu gadu vecumā uzvarot Beļģijas Classic Circuit sacensībās 1998. gadā un septiņu gadu vecumā attiecīgajā klasē Beļģijas Čempionātā ieņemot pirmo vietu 1999. gadā. 2000. gadā viņš piedzīvoja savu starptautisko debiju, ieņemot 5. vietu Grand Prix sacensībās. 2003. gadā Kannan uzvarēja Dovilas Grand Prix sacensībās, bet 2004. gadā – Parīzēs Bercy un Jardy sacensībās. Kannan bija pastāvīgs franču komandas loceklis, piedaloties uzvaru gūšanā Samsung superlīgas sacensībās 2003. un 2004. gadā. 2005. gadā viņš ieguva Francijas nacionālā čempiona titulu.
Līdz 2007. gadam Kannan jau tika uzskatīts par dominējošo faktoru Jaunzirgu konkūra čempionātā Fontenblo. Piecgadnieku klasē bija pieteikti 30 viņa bērni, kamēr savulaik labākajam ērzelim Quick Star bija tikai 11, bet Quidam de Revel – tikai 10 bērni startējošo sarakstā. Tomēr ātri vien tika piefiksēts, ka tā gada raža kopumā sastāvēja no 170 Kannan kumeļiem, attiecīgi viņa panākumu rādītājs – 17.6% – ierindoja viņu 5. vietā aiz Darco kā pirmās vietas ieņēmēja (5 no 25 – 20%), Diamant de Sémilly (9/48 – 18.7%), Baloubet de Rouet (3/16 – 18.7%) un Lando, beļģu stiltasiņu šķirnes ērzeļa no Lancier (5/27 – 18.5%).
2011. gada augustā Fontenblo Lielās Nedēļas sacensībās septiņus gadus vecais Criterium pierādīja Kannan triumfu, jo finālā nonāca divi viņa bērni; šo statistiku spēja pārspēt tikai nesen mirušais Quick Star, kurš bija tēvs čempionam Quatrin de la Roque, no beļģu šķirnes ķēves no Kannan.
Kannan ir tēvs arī diviem no 12 septiņgadnieku klases finālistiem. Sešgadnieku klasē finālā nonāca viens Kannan bērns un vēl viens mazbērns no mātes puses.
Skatoties no malas GFE direktors Arno Evāns bija gluži apmierināts ar savu pirmrindnieku ērzeli, taču pareģoja viņam krietni vairāk:
“Katru dienu starptautiskajos sacensību sarakstos parādās kāds jauns Kannan bērns. Kad mēs iegādājāmies Kannan pirms gada, viņam bija 120 starptautiskā līmenī lecoši bērni, un šorīt to skaits bija jau 217. Viņi aug kā sēnes”.
Kādēļ viņš ir tik veiksmīgs vaislinieks?
“Ja paskatās uz Kannan, viņa bērni nav pārāk daudz pārstāvēti četrgadnieku čempionātos, taču viņi lielā mērā ir atrodami septiņgadnieku klasēs, jo Kannan bērni ir apveltīti ar spēcīgu, plašu lecienu, tie ir uzmanīgi un ar labām „smadzenēm”. Šonedēļ sacensībās piedalās ļoti daudz jātnieku, daudzi no viņiem nav nekādi īpašie profesionāļi, bet Kannan, tāpat kā Mr. Blue bērniem ir tieksme iet cauri līdz galam, rādīt maksimāli labāko sniegumu un iziet maršrutu tīri. Tieši tādēļ tik daudzi no viņiem ir manāmi nopietnākajos maršrutos”.
Kannan piekto vietu pasaules reitingā nodrošina 7354 punkti kopumā, kurus tam devuši 74 starptautiskā līmenī startējoši bērni. Baldo DS (no Darco ķēves) ieguldīja 420 punktus, uzvarot 150 cm maršrutā Hamburgā un Valensijā ar jātnieku Manuelu Anonu Suarezu. Quintera (Quick Star) atnesa 394 punktus līdz ar uzvaru 145 cm maršrutā Čerņahovskas CSI**** sacensībās ar Jaroslavu Skržičinski, kamēr Van Meever S Sybalia VM (Hattrick) nodrošināja četras uzvaras 145 cm maršrutos savam jātniekam Frederikam Kattebekam.
Mereditas Maikla-Bērbaumas kādreizējais zirgs Kismet (Furioso II) aizvadīja stabilu sacensību sezonu ar 3. vietu 160 cm maršrutā Parīzes CSI***** sacensībās, un Bridgit (Pion) kopā ar Bernardo Alvesy Rezendi arī deva savu artavu, ieskaitot 365 punktus Kannan kontā.
Kā jau saka, labs nāk ar gaidīšanu…
No horsemagazine.com resursiem tulkoja Sigita Eitcena