Joops van Ujterts – Ērzeļu pavēlnieks


Joops van Ujterts savā ziņā ir Holandes atbilde Paulam Šokemolem, un nav nekāds pārsteigums, ka šie abi vīri sadarbojas, reklamējot viens otra ērzeļus un dažos gadījumos ir pat kopīpašnieki dažiem ērzeļiem. Pretstatā Šokemolem Joops nekad nav bijis aktīvs sportists un atšķirībā no Šokemoles, kura pirmā mīlestība bija konkūrs un konkūra zirgi, van Ujterts bija pirmais holandiešu ērzeļu īpašnieks, kas pievērsās jaunattīstības iejādes tirgum. Tā patiešām bija pareizā izvēle…

Joops ir viens no tiem vīriem, kas pārvietojas ātri un runā ātri, un stāstīt viņam ir ko.  Viņa bizness ir tikai 21 gadus vecs:

“Mēs sākām 1993. gadā, un pirmajā gadā mēs lecinājām ar savu KWPN sertificēto traķēņu ērzeli Balzflug. Mans sievastēvs to iegādājās, pirmajā sezonā aplecināja 200 ķēves, un tāds bija mūsu sākums”.

Balzflug kļuva par diezgan nozīmīgu ērzeļi holandiešu iejādes zirgu audzēšanas attīstībā un viņš bija tēva tēvs šā gada KWPN skates iejādes čempionam – ērzelim Etoine, kurš cēlies no cita van Ujterta ērzeļa – Vivaldi.

Joops ne tikai ātri spēja saskatīt iespējas specializētam iejādes vaisliniekam, viņš arī saprata, ka, lai piesaistītu ķēves, viņa ērzeļiem bija jāparāda sevi sacensību laukumā, un atkal – viņš mācēja pareizi izvēlēties jātniekus:  

“Man bija labs kontakts ar Ankiju van Grunsvenu, un mēs sākām ar ērzeli Partout, un tas izrādījās ļoti veiksmīgs salikums. Mēs iegādājāmies Gribaldi kā jaunzirgu. Tas bija pirmais ērzelis, ko es iegādājos, man tolaik bija 26 vai 27 gadi. Es ieraudzīju viņu kā jaunzirgu, divus ar pusi gadus vecu, un viņš bija fantastisks zirgs – viņš labi kustējās, bet viņa tips bija satriecošs. Viņš Holandē ienesa ļoti labas asinis”.  

Bizness auga … ātri.

“Mēs sākām pirmo gadu ar 200 ķēvēm, tad mums bija 400 ķēves, tad 800-1000, pašlaik šis skaitlis vienmēr svārstās starp 1000 un 1500, un pēdējo četru vai piecu gadu laikā mēs esam iegādājušies daudz jaunu ērzeļu. Mums ir United, mums ir Vivaldi, Sandreo saņēma sertifikātu, Tango tāpat, mums ir Zhivago, mums ir Zizi Top, mums ir daži vācu ērzeļi. Mēs kopā ar Paulu Šokemoli iegādājāmies Diarado”.  

“Pēdējo divu gadu laikā mums ir bijušas 2000 ķēves. Tas ir milzīgs darbs, bet tāda ir mūsu dzīve; mēs esam tie, kas iesāka ar iejādi. Holandē ir ļoti daudz ērzeļu staciju: Nijhof, van der Lageweg, Zangersheide, visas orientējas uz konkūru. Mēs nodarbojamies tikai ar iejādi, un mēs esam labi pazīstami ar Ankiju, kā arī pazinām Edvardu Galu tajos laikos, kad viņš tikai sāka jāt – viņš sāka pie manis”.

Joopam ir ne tikai manīga acs uz zirgiem, liekas, ka viņš ir nedaudz arī savedējs…  

“Pirms septiņiem gadiem Vācijā bija ērzeļu skate, un Edvards tur bija ar Vivaldi, bet  Hanss-Peters Minderhouds bija tur ar Painted Black. Vakarā viņi man prasīja: „Kur mums gulēt?”, un es teicu – „Jūs varat gulēt tur tajā istabā”- un kopš tā laika viņi ir kopā. Mēs daudz sadarbojamies ar Edvardu un Hansu-Peteru. Mēs esam daudzus savus ērzeļus nodevuši saviem jātniekiem. Gribaldi bija pie Edvarda, United ir pie Edvarda, Vivaldi ir pie Hansa-Petera, Tango ir pie Hansa-Petera. No rīta mēs dodamies uz  Holstud, lai savāktu sēklu, tad meitene brauc atpakaļ uz šejieni ar sēklu vai arī mēs to sūtām pa visu Eiropu”.  

Van Ujterts ir iegādājies ērzeli kopā ar savu pirmo zvaigžņu jātnieci Ankiju:

“Mēs sākām ar Ankiju un Partout. Viņai bija arī Cocktail, un tagad mums ir jauns ērzelis – Upido, no Spānijas, kas atrodas pie viņas”.

“Katru gadu mēs šeit rīkojam lielu skati, kurā 2000 cilvēku ierodas apskatīt mūsu iejādes ērzeļus. Tas ir liels pasākums – divas dienas mēs rīkojam iejādes skates un vienu dienu – konkūra”.

Un Joopam ir jauns ērzelis – Metall. ‘Es iegādājos viņu nākamajā dienā pēc tam, kad Uthopia ar tik labiem rezultātiem nostartēja Eiropas Čempionātā!”

Jums laikam labi padodas paredzēt nākotni… kad visi Holandē audzēja konkūra zirgus, Jūs izlēmāt specializēties iejādes zirgos…

“Protams, mums nedaudz paveicās. Anna, mana sieva, jāja iejādi, un mēs labi pazinām Ankiju, un iejāde arvien un arvien kļuva populārāka. Mums bija bijuši pāris labi iejādes ērzeļi – Gribaldi, Cocktail, Partout – tad mēs iegādājāmies šo ērzeļu bērnus, un viens no mūsu labākajiem jaunajiem vaislas ērzeļiem ir United, kurš ir cēlies no ērzeļa Krack C un ķēves, kuras tēvs ir Partout. Mums ir daudz kombināciju ar šo līniju.”

Interesanti ir, ka Jūs izvēlējāties traķēņu ērzeļus, jo tolaik Vācijā daudzi audzētāji jau bija atmetuši ar roku traķēņiem, tie gan esot glīti, bet neko nespējot…

“Iejādes pirmsākumos Holandē mums bija traķēnis Doruto, kurš deva daudzus iejādes zirgus. Arī Gribaldi ir atstājis daudzus iejādniekus, tāpat kā  Michelangelo. Manuprāt, traķēņi Holandē ir tiešām labi pastrādājuši.”

Bet tie tiešām labie ir cēlušies no traķēņu ērzeļiem un ķēvēm, kurās ir daudz konkūra ciltslīniju…

“Tā vienmēr ir kombinācija. Traķēņu priekšrocība ir tā, ka tie ir izturīgi zirgi ar labām kājām. Paskatieties uz Gribaldi, viņš nekad nebija klibojis; viņam bija jau 13 gadi, kad viņš pirmo reizi tika atrādīts vetārstam. Arī Partout bija ļoti izturīgs zirgs – un tas ir ļoti svarīgi.”

Tomēr labākajiem mātes ir bijušas no konkūra līnijām – Nimmerdor, Goodtimes…

“Tas ir interesanti; konkūra zirgi vienmēr ir izcēlušies ar labiem lēkšiem. Mēs sākām ar Gelderlendes šķirnes zirgiem, tie ir darba zirgi; pašlaik mums ir četras vai piecas paaudzes iejādes līniju. Ir svarīgi saglabāt šo sajaukumu nākotnē – 10 paaudzes iejādes ciltslīniju varbūt ir par daudz, vajag piejaukt nedaudz konkūra asiņu.”

“Paskatieties uz Ferro, viņš sāka kā konkūrists, un palūkojieties uz labākajiem zirgiem Eiropas Čempionātā – Uthopia ir no Metall un Valegro ir no Negro, abi cēlušies no Ferro.”

Ko, pēc Jūsu domām, Metall varēs dot zirgaudzētājiem?

“Viņš piedod spēku, spēks nāk no Ferro. Viņam ir ļoti laba mātes līnija – Ramiro, tad Marinier…”

Atkal konkūra līnijas…

“Īstas konkūra līnijas, bet Ramiro asinis ir redzamas daudz kur iejādes zirgu izcelsmēs. Ramiro bija nedaudz no abiem, bet vienlaikus arī viens no labākajiem ērzeļiem pasaulē.”

Vai ir grūti katru sezonu piedāvāt kādu jaunu ērzeli?

“Mums ir ļoti daudz konkurentu, tāpēc jāsaka – jā, tas ir ļoti grūti.”

Vai ir svarīgi, lai Jūsu ērzeļi piedalītos sportā?

“Ļoti. Mēs sākām ar Partout, kurš tika līdz Lielajai Balvai. Ērzeli ir svarīgi parādīt, ka viņš spēj sacensties augstākajā līmenī. Gribaldi bija augstākajā līmenī, tāpat kā Cocktail, Painted Black, pašlaik Tango jau ir to sasniedzis un United tuvojas tam, tāpat kā Vivaldi.  Ļoti daudzi mūsu labie vaislinieki piedalās sportā augstākajā līmenī, tas ir ārkārtīgi svarīgi. To var redzēt arī konkūrā. Pirms pāris gadiem startēja Baloubet du Rouet, kurš pats par sevi bija ļoti labs, bet ne kā ērzelis – tagad var redzēt, ka daudzi  Baloubet bērni lec starptautiskajos mačos. Ja ērzeļi paši ir labi sporta zirgi, tad ir iespēja, ka tie var dot labus sporta zirgus; ja tie tādi nav, tad ir krietni grūtāk – tad jābūt ļoti labai ķēvei pretī.”

Vai Jūs daudz izmantojat vācu asinis?

“Mēs vienmēr cenšamies jaukt. Gribaldi bija vācu izcelsmes.”

Meklējot jaunu ērzeli, vai Jūs vispirms skatāties uz izcelsmi vai pašu zirgu?

“Vienmēr vispirms uz pašu zirgu. Ir jābūt labam tipam, ar labu muguras līniju – ja tas ir atbilstošs, tad parasti tie spēj radīt pietiekami daudz spēka no pakaļkājām.”

Vai Jūs uzreiz spējat pateikt, kad redzat labu ērzeli?

“Jā. Var redzēt, vai ērzelis ir ērzelis. Par citiem vēl var padomāt – vai tas ir vai nav? Audzētāji vēlāk atzīst to pašu.

Šogad mums bija 1700 ķēves. Mēs paši apsēklojām 400 ķēves, pārējās aizsūtījām uz Holandes ziemeļiem, Vāciju, Franciju, daudz uz Dāniju.”

Vai, Jūsuprāt, jaunzirgu sacensību uzvarētāji ir arī potenciālās Lielās Balvas zvaigznes?

“Reizēm… ne vienmēr gan jaunzirgu čempionātu uzvarētāji kļūst pat Lielās Balvas zirgiem. To nevar pateikt, kamēr viņi nesasniedz septiņu vai astoņu gadu vecumu, kad tie var parādīt piafē un pasāžu, tad var zināt, cik labi tie īsti ir.”

Vai tā ir problēma, ka cilvēku audzē jaunzirgu čempionus bet nevis zirgus lielajam sportam?

“Tā var kļūt par problēmu. Ja jums ir jaunzirgs, jūs gribat tādu, kuram ir plašas gaitas, bet tas ne vienmēr attiecas arī uz Lielo Balvu. Tas vienmēr ir saistīts ar risku. Gribaldi bija normālas kustības, bet viņš uzvarēja ērzeļu skatē”.

Krack C, kādas ir viņa īpašības?

“Viņš ir viens no labākajiem vaisliniekiem Holandē. Manuprāt, viņš ir labs vaislinieks pa mātes līniju. Viņš ir devis daudzus sertificētus ērzeļus, un pirmie  no tiem jau sāk startēt Lielajā Balvā, un, man šķiet, ka viņa vēl izdosies uzražot pāris labus Lielās Balvas zirgus. Viņa dēls United pašlaik jau tuvojas šim līmenim, viņš ir īsts kombinācijas piemērs – no Krack C un Partout ķēves. Viņam ir ļoti spēcīgas pakaļkājas, tas ir svarīgi. Priekškāju kustības nāk no Krack, bet spēks no Partout. United patiešām ir viens no nākotnes ērzeļiem.”

Un rodas sajūta, ka, lai kas arī būs nākotnes holandiešu iejādes zvaigznes, ir visnotaļ liela iespēja, ka tās nāks no Joopa van Ujterna staļļa.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums