Eksterjers no trīscīņas zirgu audzēšanas perspektīvas


Pamatā ir divu tipu trīscīņas zirgi – tie, kam labāk padodas iejāde, bet kas spēj tikt galā arī ar pārējiem diviem disciplīnas elementiem, un tie, kas spēj tikt galā ar iejādi, bet kuru labākās spējas parādās lauka krosa un konkūra disciplīnās. Pastāv liela varbūtība, ka konstatēsim zināmas līdzības ar konkūra un iejādes disciplīnām.

Trīscīņa ir jāšanas sporta disciplīna, kurā ir sastopama plašs dažādu ciltslīniju spektrs, kā arī augstāka tīrasiņu piejaukuma pakāpe. Lai samazinātu atšķirības starp tipiem analīzes nolūkos, visiem izvēlētajiem zirgiem ir augsts tīrasiņu asiņu piejaukums.

Šīs ķēves jostas-krustu (JK) daļa nav gluži ideāla. Atstarpe tieši pirms krustu augstākā punkta ir novietota aiz līnijas, kas novilkta no viena gūžas kaula līdz otram. Tas padara viņas iegurņa daļu vājāku. Lai gan ir grūti precīzi nomērīt no attēla vien, šīs ķēves JK knapi iekļaujas 4 mm sportiskā standarta robežās. Tā kā viņas spējas ir ierobežotākas, lai šis zirgs gūtu panākumus, visiem pārējiem faktoriem būtu jārunā par labu viņai, taču sportiskā snieguma stabilitāte tik un tā nebūtu ideāla.

Viņas pakaļkāju trijstūris norāda uz nedaudz saīsinātu zarnu kaulu (kas vairāk raksturīgs uz iejādes zirgiem), un garākā mala no gūžas kaula izvirzītā gala līdz ceļa locītavai norāda uz spēju veikt lēcienu no plašāka tempa. Tāpat arī viņas ceļa locītavas izvirzījums atrodas zem cirkšņa rajona (ja viņa būtu vīriešu dzimuma), kas nodrošina plašāku soli un lēciena tehniku. Viņas rezultāti apliecina šos pieņēmumus, jo viņai ir labāks vērtējums iejādes fāzē, un parasti arī labi padodas pārējās divas fāzes, ja viņu nenomoka muguras sāpes.

Viņas galvenais balsts (kas novilkts caur priekškāju) ir krietni izvirzīts priekšā skaustam, kas nodrošina vieglu gaitu, un pieskaras naga aizmugurējai daļai, kas savukārt liecina par veselīgumu. Ja šī balsta līnija būtu novilkta vēl vairāk uz priekšu, tas pastiprinātu gaitas vieglumu, un, ja tā būtu virzīta vēl vairāk uz naga aizmugurējo daļu – pastiprinātu veselīgumu.

Pleca kauls ir pietiekoši pacelts no elkoņa līdz pleca locītavai, kas nodrošina vieglu priekškāju kustību no pleca un ātru priekškāju salocīšanu lēcienā. Tāpat arī viņas kakla pamatne atrodas krietni virs pleca locītavas, kas pastiprina priekšējās daļas vieglumu. Piemeklējot viņai ērzeli, noteikti būtu jāizvēlas tāds, kas uzlabo JK daļu.

Šīs ķēves JK daļa ir vēl mazāk ideāla kā iepriekšējai. Tā noteikti ierobežo viņas sportisko sniegumu un pakļauj riskam, ka zirgam varētu attīstīties t.s. „hantera izcilnis”. Viņas pakaļkāju trijstūris ir tipisks konkūra zirgam, jo ir balstīts uz vienādu attālumu līdz zarnu kaulam un augšstilba kaulam, bet attālums starp šiem abiem punktiem ir garāks, kā jau to varētu sagaidīt no dotās disciplīnas zirgu eksterjera.

Viņas galvenais balsts ir izvietots krietni priekšā skaustam, bet vienlaikus nedaudz aiz naga, kas nosaka papildu slodzi uz priekškāju stiegrām.

Īsāks pleca kauls ar stāvāku leņķi ļauj viņai ātrāk salocīt priekškājas lēcienā, nekā pirmajai ķēvei. Tas nodrošina arī vēl vieglāku priekškāju kustību. Viņas kakla pamatne to tikai pastiprina. Šāda izteikta priekškāju vieglumu nodrošinoša uzbūve ļauj ķēvei saglabāt veselību par spīti ne tik ideālam pakaļējam galam.

Par spīti dažām priekšrocībām, kā vaislas ķēvei viņai ir arī savi trūkumi: viņas balsta līnijas apakšējā daļa un vājais JK savienojums. Var, protams, gaidīt, ka ērzelis izlabos viņas balsta līniju, bet cerēt, ka tas varētu uzlabot šīs ķēves JK daļu līdz starptautiskā sporta prasību līmenim, ir nepamatoti.

Šīs ķēves JK daļa ir ideāla, jo to divās daļās sadala līnija, kas novilkta starp pretējiem gūžas kaulu galiem. Tas nodrošina maksimālu atlētiskumu un spējas kompensēt citus eksterjera trūkumus, kā arī slikta jājamā pamata vai ne tik ērtu atspēriena punkta faktorus.

Viņas pakaļējais trijstūris ir nedaudz īsāks zarnu kaula pusē, kas ir vairāk raksturīgi iejādes zirgiem. Kā jau varētu gaidīt no Olimpiskā līmeņa trīscīņas zirga, kuram ir labi rezultāti arī konkūrā, garākā mala ir no gūžas kaula gala līdz ceļa locītavai. Viņas ceļa locītava atrodas krietni zem vietas, kur atrodas paslēpenes, nodrošinot plašu soli un lēcienu ar rezervi. Lai gan viņas stāja atšķiras no pārējām ķēvēm, var redzēt, ka viņas balsta centrs ir izvirzīts krietni priekšā skaustam, kas nodrošina vēlamo priekškāju kustību vieglumu, un iestiepjas naga aizmugurējā daļā, veicinot veselīgumu un ilgmūžību.

Viņas pleca kauls ir pietiekami slīps, bet, ja tas būtu tik stāv kā otrajai ķēvei, viņa varētu ātrāk salocīt priekškājas lēcienā. Neskatoties uz to, viņas pleca lāpstiņa pieļauj labu kustību amplitūdu. Tā kā priekškājas darbojas unisonā no pleca lāpstiņas līdz pat karpālajai locītavai, viņai būs plašāka kustību amplitūda nekā pirmajām divām ķēvēm, taču var arī rasties problēmas ar seglu piemeklēšanu. Arī viņas kakla pamatne ir izvietota virs pleca locītavas, kas nodrošina vieglu priekškāju kustību.

Piemeklējot viņai ērzeli, vēlams ir nostiprināt viņas labās īpašības un veikt tikai nelielas izmaiņas pamata uzbūvē.

Uz pirmo acu uzmetienu šis ērzelis šķietami atbilst trīscīņas zirga tipam, bet, papētot sīkāk, viņam ir konstatējami vairāki trūkumi, par spīti izteiktai hanteru un/vai trīscīņas izcelsmei. Viņa JK daļa ne tuvu nav ideāla, lai nodrošinātu teicamu sportisko sniegumu, kas ir priekšnosacījums ērzeļa izmantošanai sportā.

Viņa pakaļējais trijstūris norāda, ka augšstilba mala (no sēžas paugura līdz ceļa locītavai) ir nedaudz īsāka nekā zarnu kaula mala. Tā nav vēlama īpašība ne konkūra, ne iejādes, nedz arī trīscīņas zirgiem, jo nereti noved pie pakaļkāju traumām, it īpaši lejup no lecamās locītavas.

Galvenā balsta līnija ir pietiekami izvirzīta priekšā skaustam, lai nodrošinātu vieglu priekškāju kustību, bet tajā pat laikā ir tālu aizvirzīta aiz papēža. Tas palielina risku zirgam gūt priekškāju stiegru bojājumus, it īpaši, kustoties lielā ātrumā vai lecot.

Viņam ir gana slīps pleca kauls un labi novietota kakla pamatne, bet diezin vai viņš spētu uzlabot ķēves šajā ziņā. Patiesībā viņš drīzāk derētu kā vidēja vai zemāka līmeņa sporta kastrāts, nevis vaislas ērzelis. Nevienai no iepriekš minētajām ķēvēm viņš noteikti nederētu.

Viņa JK daļa nav ideāla, un ir konstatējamas zināmas hantera izciļņa pazīmes. Pakaļējais trijstūris vairāk raksturīgs konkūra zirgiem (vienāda garuma zarnu kaula un augšstilba malas), bet attālums starp šīm malām ir tikai mēreni garāks. Šīs pazīmes neliecina par augstākā līmeņa trīscīņas karjeru, lai gan viņa ceļa locītava ir novietota krietni zem cirkšņa līnijas.

Viņa balsta līnija ir izvirzīta krietni priekšā skaustam, kas nodrošina zināmu priekškāju kustību vieglumu, un iestiepjas papēža daļā, ļaujot saglabāt veselīgumu. Slīpais pleca kauls arī piešķir noteiktu priekškāju kustību vieglumu un ļauj zirgam gana ātri salocīt priekškājas lēcienā.  Tomēr zemais kakla pamatnes novietojums vairāk padara viņu piemērotu hanteru klasei, nekā trīscīņai. Viņš nederētu kā ērzelis nevienai no iepriekš minētajām ķēvēm.

Par spīti tam, ka attēla uzņemšanas brīdī ērzelis bija 24 gadus vecs, viņa JK novietojums ir izcils. Viņa pakaļkāju trijstūris ir tieši tāds, kādu varētu vēlēties starptautiska līmeņa konkūra zirgam, kas šis zirgs arī ir savulaik bijis –  vienādas zarnu kaula un augšstilba malas un ievērojami garāka savienojošā mala. Viņa balsta līnija ir izvirzīta krietni priekšā skaustam, nodrošinot vieglas priekškāju kustības, kā arī iestiepjas papēža aizmugurējā daļā. Pleca kaula pacēlums vēl pastiprina šo vieglumu un ļauj ātri salocīt karpālās locītavas lecienā. Augsti novietotais kakls piešķir vēl papildu vieglumu.

Kā vaislas ērzelis viņš ir devis daudzus starptautiska līmeņa konkūra un trīscīņas zirgus un būtu piemērots pirmajai un trešajai ķēvei. Visticamāk viņš arī uzlabotu dažus no otrās ķēves trūkumiem, bet ar to vien nepietiktu, lai no šīs ķēves iegūtu izcilu sporta zirgu.

Konkrētais attēls tika iekļauts rakstā divu iemeslu dēļ: lai nodemonstrētu, kāds izskatās labs trīscīņas zirgu ciltstēvs, un atgādinātu, ka, analizējot eksterjera funkcionālos aspektus, ir jāspēj palūkoties aiz tādiem sīkumiem kā netīrs kažoks. Ja ceram audzēt izcilus sporta zirgus, tos nevar vērtēt tikai pēc smukuma vien.

Pēc Breeding News for sport horses*, March, analysis by Judie Wardrope materiāliem. 

Tulkoja Sigita Eitcena.

*  Avīzi “Breeding News for sport horses” izdod WBFSH un to saņem WBFSH biedri.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums