Eksterjera nozīme iejādes zirgu audzēšanā


Šajā rakstā izmantosim objektīvus mērījumus un galvenos eksterjera rādītājus, lai palīdzētu pieņemt lēmumu par izvēli selekcijas procesā, izmantojot divas ķēves un trīs ērzeļus piemēram. Šādā veidā mēs varēsim salīdzināt atkāpes no ideāla un noteikt, kādā mērā tās ietekmē funkcionalitāti attiecībā uz darbaspējām un/vai veselību.

Ķēve #1

Kā jau varētu sagaidīt no starptautiska līmeņa sporta zirga, viņas jostas-krustu savienojumu (kur mugurkaula izliekums mainās nedaudz pirms krustu augstākā punkta) sadala divās daļās līnija, kas novilkta no vienas gūžas izciļņa līdz otrai. Šis faktors norāda uz maksimālu atlētiskumu, jo tas ir pielīdzināms šūpoļu atbalsta asij vai arī pārnesuma principam. Pretstatā rezultatīviem augsta līmeņa konkūra zirgiem, viņas pakaļējais trijstūris ir īsāks zarnkaula pusē (no gūžas izciļņa līdz sēžas pauguram), kas vairāk raksturīgs iejādes zirgiem. Viņas ceļa locītavas izvirzījums ir nedaudz zem cirkšņa līmeņa (ja runa būtu par kastrātu/ērzeli), kas arī ir tipiski iejādes zirgiem. Šie divi faktori nodrošina sakopošanās spēju, īpaši nemazinot pakaļkājas kustību diapazonu paplašinājumos. Izvēloties ērzeli šai ķēvei, šīs īpašības būtu jānostiprina, ja mērķis ir iegūt augstvērtīgu iejādes zirgu.

Ķēves balsta līnija (līnija, kas novilkta cauri dabiski izveidojušos iedobi priekškājā) ir pietiekami labi izvirzīta priekšā skaustam, kas nodrošina vieglu priekškāju kustību, savukārt līnijas apakšējā daļa atrodas nedaudz aiz papēža. Ja šī līnija iestieptos papēža aizmugurējā daļā kā viņas brālim, viņas priekškāju stiegrām būtu mazāka slodze. Par spīti ķēves panākumiem starptautiskajās iejādes sacensībās, no audzētāja perspektīvas skatoties, kumeļam būtu jābūt pat labākam kā viņai pašai, līdz ar to šo aspektu vajadzētu uzlabot.

Viņas pleca kauls ir gana slīps, mērot no elkoņa līdz pleca locītavai, kas pastiprina priekškāju kustību, bet viņas brālim ir vēl slīpāks plecs, kas ļauj viņam vieglāk iznest priekškājas kā ķēvei. Šis stāvākais slīpums arī ļauj viņam augstāk un ātrāk pacelt karpālās locītavas. Ķēves brālis arī ir vieglāks priekšējā daļā, pateicoties augstākajam kakla pieslēgumam. Turklāt, viņš ne tikai ir vieglāks priekšējā daļā, bet viņa balsta līnija iestiepjas papēža aizmugurējā daļā, kas nodrošina labākas izredzes veselības ziņā. Mehāniski spriežot, viņam uz vienu soli būs mazāka slodze nekā ķēvei.

Šai ķēvei ir bijušas klibuma epizodes, bet, vērtējot viņu kā vaislas ķēvi, ir pamats domāts, ka šo problēmu  cēlonis nav ģenētiski izteikts, jo viņas brālim šādu problēmu nav. Skatoties no izcelsmes perspektīvas, var konstatēt, ka abi zirgi var lepoties ar labākajiem sportiskajiem sasniegumiem no visiem pārējiem brāļiem un māsām pa tēva līniju.

Vērtējot no fiziskā skatupunkta, viņai būtu jāizvēlas ērzelis ar tikpat spēcīgu pakaļkāju daļu kā pašai ķēvei, bet ar vieglāku priekškāju daļu un balsta līniju, kas iestiepjas papēža aizmugurējā daļā.

Šobrīd viņai ir bijis viens kumeļš, kurš ir gana vecs, lai piedalītos sacensībās. Šis kastrāts ir ticis līdz CDI 1* līmenim, bet kopš 14 gadu vecuma FEI par viņu nav nekādu sacensību rezultātu datu.

Ķēve #2

Šī ķēve tika iegādāta kā potenciāls iejādes zirgs un sākotnēji likās daudzsološa; tomēr viņa šīs cerības neattaisnoja. Šo rezultātu varēja noteikt jau laikus, novērtējot viņas uzbūvi.

Tāpat kā pirmajai ķēvei un viņas brālim, arī šai ir labs LK novietojums un spēcīga jostasvieta. Arī viņas pakaļkāju trijstūris ir īsāks zarnkaula pusē, kas ir tipiski iejādes zirgiem. Viņas ceļa locītava ir novietota zemāk nekā vairumam Lielās Balvas iejādes zirgu, bet ne tik zemu, kā vairumam izcilo konkūra zirgu, kas var radīt grūtības dažādu augstākā līmeņa iejādes elementu izpildē, kas saistīti ar sakopojumu, vienlaikus nodrošinot pietiekami plašu soli paplašinātajos elementos.

Pārejot pie priekšējās daļas, redzams, ka viņai ir nepieciešamie faktori, kas nosaka priekškāju vieglumu. Viņai ir pietiekams pleca kaula pacēlums no elkoņa līdz pleca locītavai, kā arī balsta līnija ir pietiekami izvirzīta skaustam priekšā; kakla pamatne ir plaukstas platumā virs pleca locītavas. Tāpat kā iepriekšējai ķēvei, ja viņas kakla pamatne būtu augstāka, tas pastiprinātu vieglumu priekšdaļā. Par spīti šiem faktoriem, viņas balsta līnija atrodas aiz papēža, kas nosaka papildu slodzi uz stiegrām. Šis faktors var vēlāk izraisīt stiegru plīsumus un citas līdzīgas problēmas. Slodze un turēšanas apstākļi var to ietekmēt, bet šādiem zirgiem reti kad izdodas izvairīties no veselības problēmām laika gaitā.

Viņas eksterjers pieļauj zināmu iejādes potenciālu, bet diemžēl viņa nav veidota Lielās Balvas līmenim vai ilgstošas veselības saglabāšanai. Apsverot iespēju izmantot viņu vaislā, ir jāpārliecinās, ka ērzelis spēs izlabot ķēves trūkumus, un var gadīties, ka tas būtu par daudz gaidīts no ērzeļa.

Ērzelis #1/ Brālis ķēvei #1

Šis zirgs bija diezgan potenciāls iejādes kandidāts, bet ne savas vainas dēļ netika līdz Lielās Balvas līmenim. Patiesībā pirmos gadus viņš pavadīja kā konkūra zirgs, pirms pāriet uz disciplīnu, kurai viņš bija audzēts un veidots. Starptautiskie iejādes tiesneši un eksperti bija vienisprāt, ka viņa talanti bija jāizmanto iejādē jau no paša sākuma tad zirgs būtu ticis līdz Eiropas Čempionātam.

Lai gan attēlā viņš ir jau savos brieduma gados, mēs joprojām varam novērtēt viņa funkcionālā eksterjera dotības. Viņam ir spēcīgs LK izvietojums, īsāka zarnkaula trijstūra mala, kas ir raksturīga augstas klases iejādes zirgiem, un ceļa locītavas novietojums arī liecina par Lielās Balvas potenciālu eksterjera.

No visiem šajā rakstā aplūkotajiem zirgiem šim ērzelim balsta līnija ir izvirzīta vistālāk priekšā skaustam, kas nodrošina priekškāju kustību vieglumu. Viņam ir pietiekams pleca kaula pacēlums no elkoņa līdz pleca locītavai, un kakla pamatne ir krietni virs pleca locītavas. Ja kakla pamatne būtu vēl augstāk, priekškāju kustības būtu vēl vieglākas. Ņemot vērā faktu, ka balsta līnija iesniedzas papēža aizmugurējā daļā, nav pārsteidzoši, ka šis zirgs ir saglabājis veselību līdz pat 20 gadu vecumam.

Aplūkojot viņa izcelsmi, redzams, ka no šīm ciltslīnijām konsekventi ir nākuši augstas klases iejādes zirgi, un tām ir tendence nodot savu potenciālu tālāk vēl paaudzēm ilgi. Tāpat arī redzam, ka ķēves #1 tēva meitas ir veiksmīgi krustotas ar ērzeļiem, kas pārstāv ērzeļa #1 ciltslīniju. No eksterjera perspektīvas viņš būtu labs kandidāts pirmajai ķēvei.

Ērzelis #2

Šim ērzelim redzam stipru LK savienojumu, kā arī vienāda garuma zarnkaula un gūžas kaula trijstūra malas, kā arī ceļa locītavu, kas atrodas krietni zem cirkšņa līmeņa – visas šīs pazīmes liecina par konkūra zirgu. Priekšpusē mēs redzam visus faktorus, kas nodrošina priekškāju kustību vieglumu (stāvs pleca kaula pacēlums, balsta līnija, kas izvirzīta priekšā skaustam), kā arī balsta līnijas iesniegšanos papēža aizmugurējā daļā, kas liecina par veselīgumu.

Lai gan viņa izcelsmē ir atrodamas ciltslīnijas no visām trim Olimpiskajām jāšanas sporta disciplīnām, viņa eksterjers ir veidots tā, lai labi pārvarētu šķēršļus un sacenstos augstas klases konkūra sacensībās. Tā kā viņam ir vairāk konkūra zirga eksterjers, krietni sarūk iespējas, ka, krustojot ar ķēvi #1, varēs iegūt iejādes zirgu. No šī ērzeļa ķēve#2 visticamāk dotu labu konkūra vai trīscīņas zirgu, bet tikai tad, ja viņš izlabotu ķēves tieksmi uz priekškāju pārslodzi.

Ērzelis #3

Lai gan šim ērzelim ir redzama iejādes zirgam raksturīga pakaļkāju uzbūve – spēcīgs LK savienojums, īsāks zarnkauls, ceļa locītava zem cirkšņa līmeņa (ņemot vērā, ka viņa labā pakaļkāja ir izvirzīta uz priekšu) – un viņš arī startēja šajā disciplīnā, viņa priekškāju uzbūve padara šo ērzeli par nepiemērotu kandidātu jebkurai no divām ķēvēm, kas aplūkotas šajā rakstā. Tā kā viņam ir vismazākais pleca kaula pacēlums no aplūkotajiem zirgiem, un diezgan zemu novietots kakls, viņš ir smagnējāks priekšpusē nekā pārējie zirgi. Lai gan viņa balsta līnija ir labi izvietota un varētu uzlabot abas ķēves šajā ziņā, viņš nederēs nevienai no tām. Ko tad, ja kumeļam iedzimtu abu ķēvju ne tik ideālā balsta līnija un vēl smagnēja priekšpuse?

Pēc Breeding News for sport horses, Feb, analysis by Judie Wardrope materiāliem.

Tulkoja Sigita Eitcena.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums