Ciltsvērtības pēc desmit gadiem…


Vācijas Jāšanas sporta federācijas izstrādātās ciltsvērtības to pašreizējā formā ir lietošanā tikai kādu desmitgadi – lai gan pašlaik jaunākajā redakcijā no 2011. gada tās ir sadalītas trīs grupās, balstoties uz to uzticamības aplēsēm.

Varbūt ir laiks palūkoties uz cilts ērzeļu reitingiem un noskaidrot, cik noderīgi tie ir bijuši, dodot mums norādes par ērzeļiem, kuriem ir potenciāls radīt izcilus pēcnācējus. Vispirms gan ir jāatrisina viena liela problēma – kādi ir mūsu kritēriji vērtējumam “izcils?” Vai mēs meklējam vaisliniekus, kas varētu radīt starptautiska līmeņa sporta zirgus vai arī mūsu patiesais mērķis ir iegūt jaunzirgu sacensību superzvaigznes? Nevajadzētu gan atmest  otro variants, jo zirgaudzētājam tas varētu būt krietni pievilcīgāks tirgus, turklāt tāds, kas rezultātus dod ātrāk nekā mokošais ceļš līdz starptautisko arēnu uzvarētāja izveidei.

Don Schufro

Labs piemērs ir Don Schufro, ērzelis, kas dominējis iejādes reitingos ilgu laiku. No 2002. līdz 2008. gadam Don Schufro atradās ciltsvērtību reitinga pirmajā vietā, nokrītot uz otro 2009. un 2010. gados, un arī ierindojās augstākajā vietā grupā ar visaugstāko uzticamības rādītāju (2011. gadā reitingi tika sadalīti trīs grupās: ērzeļi ar uzticamības rādītāju starp 70-79%, ērzeļi ar uzticamības rādītāju 80-89% un ērzeļi ar uzticamības rādītāju 90-99%).

Don Schufro pats bija labs Lielās Balvas līmeņa zirgs, lai gan likās, ka nekad tā arī nespēja sasniegt savu īsto potenciālu un kļūt par superzvaigzni. Viņa labākais gads bija 2008., kad viņš uzvarēja Dānijas čempionātā un arī ieguva komandu bronzas medaļu Honkongas olimpiskajās spēlēs, kur ierindojās 11. vietā individuālajā konkurencē. Šis ērzelis ir klasisks Donnerhall / Pik Bube krustojums, kuram ar tādiem ciltsrakstiem un sacensību pieredzi vajadzētu būt superzvaigznei vaislinieku rindās un attaisnot savas augstās vietas ciltsvērtību reitingos… bet ne gluži.  

Par spīti popularitātei zirgaudzētāju vidū ne tikai Dānijā, bet arī Vācijā, rezultāti nav dēvējami par satriecošiem. Saskaņā ar 2012. gada Hanoveras ērzeļu katalogu, Don Schufro ir devis 129 sporta zirgus (15 no tiem sacenšas S klases līmenī), kuru kopējā iegūtā naudas summa ir   €103,611 – vienīgais zirgs, kurš ir balvu naudās ieguvis vairāk par €10,000, ir Donna Asana, kas piedalās Lielās Balvas (LB) sacensībās ar Loni Jorgensenu un Evelīnu Haimu-Svarovski. Kādreizējā Pasaules jaunzirgu čempione  Donna Unique pašlaik atrodas Patrika Kittela stallī, bet ir vēl par jaunu LB sacensībām…

Diamond Hit

Viens no Don Schufro dēliem – Diamond Hit – kļuva par sava gada rezerves čempionu jaunzirgu sacensībās un pašlaik piedalās LB līmeņa sacensībās ar Emmu Hindlu. Viņš ir tēvs ērzelim Don Diamond, kurš ierindojies 1. vietā iejādes ērzeļu sarakstā grupā ar uzticamības rādītāju 70-79%. Vēl vienam slavenajam Don Schufro dēlam – Don Romantic- nepaveicās un viņa iejādes karjeru aprāva neskaidras veselības problēmas, un, lai gan viņš tika pasludināts par 2010. gada ērzeli Dānijā, līdz šim ir devis tikai pāris jaukus jaunzirgu sacensību dalībniekus, bet neko, kas varētu derēt „lielajam sportam”.

Stakkato

Salīdzinoši konkūra reitingos arī dominē viens ērzelis – Hanoveras šķirnes pārstāvis Stakkato (kas, tāpat kā Don Schufro, dzimis 1993. gadā), kurš no 2002.-011. gadam ieņēma pirmo vietu sarakstā ar augstāko individuālo ciltsvērtības rādītāju – 169 un 98% uzticamības rādītāju – tikai vienam citam ērzelim – Contender – ir augstāks aplēstais uzticamības rādītājs 99%.  

 

Souvenir no Stakkato

Saskaņā ar 2012. gada Hanoveras ērzeļu katalogu, Stakkato ir 436 pēcnācēji sporta zirgu vidū (62 no tiem S klases līmenī), kuru kopējā balvu naudās nopelnītā summa ir  €1,210,891, lielāko daļu no tās individuāli ienes Souvenir –  €237,235. Vēl viens Stakkato dēls, kurš nopelnījis vairāk kā €100,000 –  Satisfaction – nesen uzvarēja Gēteborgas Pasaules kausa posmā ar jātnieku Marko Kučeru un ir nopietns „spēlētājs”  Vācijas nacionālajā komandā.

Ja palūkojamies uz 20 labākajiem ērzeļiem 2002. gada Vācijas Jāšanas sporta federācijas sarakstā, tas tikpat labi varētu būt arī šīs dienas zirgaudzētāju vēlamais saraksts: Stakkato, Carthago, Perpignon, Contender, Acorado I, Chambertin, Cassini I, Caretino, C-Indoctro, Coriano, For Pleasure, Escudo I, Capitol I, Concerto II, Levantos II, Lux, Corrado I, Darco, Cambridge, Cornetto.

Tikai Perpignon (Pilot / Watzmann) liekas nevietā, bet viņam arī bija otrais zemākais uzticamības rādītājs– 80% – no visiem 20 ērzeļiem. Pēc desmit gadiem Perpignon ir devis 76 sporta zirgus ar kopējo uzvarās gūto naudas summu €72,512 apmērā (lai gan jāpiezīmē, ka tas nemaz nav tik slikts rādītājs, ja ņem vērā, ka kopumā viņam ir 193 reģistrēti pēcnācēji) un pašlaik neierindojas Hanoveras konkūra reitinga 45 labāko kandidātu vidū.

Reizēm tiek uzskatīts, ka ciltsvērtību rādītāju mērķis ir pievērst zirgaudzētāju uzmanību ērzeļiem, kuri citādāk varētu palikt nepamanīti, lai gan biežāk izrādās, ka šie „pārsteiguma”  ērzeļi, kas ielec sarakstā, tikpat ātri no tā pazūd pēc pāris īsiem slavas mirkļiem.

Waterford?

Es vēl atceros, kad 2004. gada federācijas ciltsvērtību sarakstā ar pārsteigumu 3. vietā tika atklāts Waterford (Wolkenstein II / Matcho aa). Šis ērzelis nebija paveicis neko (izņemot to, ka uzvarēja sertificēšanas un darbaspēju pārbaudēs), nebija devis neko, izņemot trīs sertificētus dēlus, kuri pat netika pieminēti, tāpēc jādomā, ka nemaz nepiedalījās darbaspēju pārbaudēs, taču tie palīdzēja reklamēt Waterford ciltsvērtību,  apsteidzot pat tādus nozīmīgus vaislas ērzeļus kā Londonderry, Wolkentanz, Welt Hit I, Rubin-Royal, Donnerhall un Fidermark. Nākamajā gadā Waterford bija noslīdējis uz reitinga 7. vietu, aiznākamajā gadā – uz 9., un tajā gadā viņu pārdeva uz ASV. 2012. gada Hanoveras ērzeļu katalogā ir rakstīts ka Waterford ir devis 153 pēcnācējus-sporta zirgus, kuru balvu naudās iegūtā summa pielīdzināma  €45,574 – neviens no tiem nepiedalās S līmeņa sacensībās, bet nu tam ir divi nominēti dēli – Wilkens un Workington. Viņa ciltsvērtības indekss ir noslīdējis no 163 punktiem 2005. gadā līdz 140 punktiem 2012. gadā, kamēr Hanoveras biedrības iejādes reitingā viņa rādītāji noslīdēja no 148 uz 131 tajā pašā laika periodā. Viņa tiešais brālis piedalās starptautiskajās sacensībās Somijas komandas sastāvā un pagājušajā gadā Eiropas Čempionātā Roterdamā Lielās Balvas programmā palika otrais.

 

Waterford

Interesanti paskatīties, kuri no 2002. gada saraksta ērzeļiem ir joprojām aktuāli. Skatoties uz 2011. gada reitingu un 90-99% grupu: protams, Don Schufro ir turpat, tāpat kā Wolkentanz (no 2. vietas uz 19.), Fidermark (no 2. vietas uz 29.), Welt Hit I (no 5. vietas uz 17.), Don Primero (no 6. vietas uz 11.), Donnerhall (no 6. vietas uz 20.), Weltmeyer (no 10. vietas uz 27.), Wie Weltmeyer (no 14. vietas uz 32.), Hohenstein (no 16. vietas uz 38.), Florestan (no 21. vietas uz 29.).

Ir arī pāris anomālijas – piemēram, De Niro, kas 2002. gadā bija 10. vietā, bet 2011. Gadā vispār nav sarakstā, lai gan tajā parādās trīs viņa dēli: Dancier (3.), Danone I (28.) un Desperados ( 29.). Trīs no viņa dēliem ierindojās arī 80-89% grupā: Donautanz (=11.), Danzas (=31.) un Denkeas (=38.). Vēl viens dēls Danone II ir 11. vietā 70-79% grupā, un ir vairāki De Niro mazdēli, kas figurē šajā sarakstā.

Prognozes…

Skatoties uz labāko desmitnieku, es prognozēšu (ko pārbaudīsim pēc desmit gadiem), ka Sandro Hit dēls Sancisco pazudīs no saraksta, un man ir arī nopietnas šaubas par vairāku citu ērzeļu potenciālu: Dancing Dynamite (4.), Dancier (5.), Lord Loxley (7.) un Dr Jackson D (8.), savukārt diskusijas par  Sir Donnerhall (2.)  nerimsies, tāpat kā savulaik par viņa tēvu Sandro Hit, kurš nekad tā arī netika ciltsvērtību reitinga augšgalā, par spīti tam, ka tajā parādījās vairāki viņa dēli un mazdēli. Trijos 2011. gada sarakstos ir atrodami četri Sandro Hit dēli 70-79% grupā, pieci 80-89% grupā un vēl četri 90-99% grupā.

Skatoties uz 90-99% konkūra reitinga grupu, ir pārsteidzoši, ka to nekādi neietekmē modes pārmaiņas konkūra aprindās. Stakkato joprojām ir 1. vietā (un 5. vietā sarakstā pievienojas viņa dēls Stolzenburg),  Carthago ir pārvietojies par vienu vietu no 2. uz 3., kamēr Contender ir nokrities no 3. vietas uz 13., kamēr viņa dēls Contendro I ir aizņēmis 4. vietu¸ bet vēl viens cits Concerto II ir palicis piektais. Chambertin ir nokrities no 3. vietas uz 34., bet viņa dēls – vēl viena uzlecošā superzvaigzne –  Chacco-Blue ir pacēlies uz 12. vietu. Cassini I, kurš 2002. gadā bija trešais, nu ir astotais.  Caretino pārvietojās no 3. vietas uz 11.  

Sarakstā parādījušās arī „jaunas sejas” – otrajā vietā ir Cornet Obolensky (nejaukt viņa tēvu  – Holandē audzēto Clinton – no Corrado I – ar Vācijā audzēto Clinton – Carolus / Calypso II –, kurš 2006. gada sarakstā pakāpās līdz 2. vietai, bet 2011. gadā jau bija noslīdējis līdz 17. vietai 80-89% grupā).  

Catoki no Cambridge ir vēl viens jaunpienācējs; viņš pirmo reizi parādījās sarakstos 2007. gadā, kad uzreiz ieleca 2. vietā, gadu pirms tam nemaz nebūdams 20 labāko sarakstā. Tolaik es izteicos, ka „ kā tā var būt, ka astoņgadīgais Catoki, kura pretenzijas uz slavu sastāv no pāris labiem startiem bundesčempionātā un uzvaras Rastedes LB sacensībās un kura pēcnācēju vidū šobrīd ir tikai pāris daudzsološi kumeļi un 2 sertificēti dēli, ir ierindojies augstāk par  Carthago, Clinton, Indoctro un Cassini??”

 

His Highness

Tāpat man arī bija šaubas par vēl vienu citu jauno ciltstēvu ar augstu reitinga vietu, bet bez zināmiem pēcnācējiem – His Highness ar savu 4. vietu iejādes reitingā. Luvdigs Kristmans no Hanoveras zirgaudzētāju biedrības norādīja gan, atbildot uz manu polemiku, ka “lai gan His Highness ir pāris punktu vairāk vērtējumā nekā Donnerhall, nevar automātiski pateikt, ka viens ir labāks vaislas ērzelis kā otrs. Abiem ērzeļiem federācijas reitingā rādītājs pārsniedz 150 punktus. Tas nozīmē, ka tie abi ir vairāk kā divarpus reizes virs vidējā rādītāja, kas tos ievieto mūsu ērzeļu 2/3% labākajā grupā.  Ir arī pieejams īpašību novērtējums, kas sastāda šo rādītāju – kā mūsu Hanoveras biedrības ciltsvērtību vērtējumā, tā arī federācijas ciltsvērtību gadagrāmatā, kur var aplūkot detalizētu vērtējumu par zirga galvu, kaklu, eksterjeru, kā arī individuālos vērtējumus par gaitām. Tādējādi zirgaudzētājs var atrast objektīvu informāciju, kas palīdzēs viņam izvēlēties savai ķēvei vispiemērotāko ērzeli. It īpaši laikā, kad daudzi audzētāji paļaujas tikai uz fotogrāfijām glancētos katalogos un ērzeļu īpašnieku izveidotiem video, ciltsvērtību vērtējumi ir svarīgs instruments, ko ķēves īpašnieks var izmantot. Tas nenozīmē, ka sistēma ir perfekta, bet mēs varam uzlabot šo sistēmu, publicējot ciltsvērtības rādītājus. Tas ir labākais veids, kā atrast „vājās vietas””.

“Tu pieminēji arī Catoki, un tas ir vēl viens labs piemērs. Viņam ir laba izcelsme, viņš pats ir labi sevi pierādījis sportā, un viņa pirmie kumeļi bija izcili. Tāpēc viņam pienākas augsts ciltsvērtības rādītājs. Tā kā vērtējums balstās uz ierobežotu pēcnācēju skaitu, zirgaudzētājs var redzēt, ka šī rādītāja uzticamība nav pārāk augsta, kas nozīmē, ka rādītājs var vēlāk mainīties, taču zirgaudzētājam tiek signalizēta norāde: Lūk, ir viens jauns ērzelis, kuram ir vērts pievērst uzmanību!”

Pēc pieciem gadiem es tomēr palieku pie sava.

His Highness (kurš gāja bojā 2007. gadā, bet saldētā sēkla palīdzēja šo ērzeli paturēt tirgū vēl pāris gadus pēc tam, un kurš pirmajās pāris vaislas sezonās apkalpoja vairāk ķēvju kā daži labi ērzeļi redz visā mūžā) ir noslīdējis uz Hanoveras biedrības reitinga 25. vietu, ar 242 sporta zirgiem no kopumā 665 Hanoveras biedrībā reģistrētajiem pēcnācējiem, ar kopējo balvu naudās nopelnīto summu €69,524 apmērā,  tai skaitā diviem S klases līmeņa iejādes zirgiem un četriem sertificētiem dēliem, neviens no kuriem nav vēl pasauli pārsteidzis ne ar ko dižu. Federācijas reitingā viņa vērtība ir kritusies no 166 punktiem 2007. gadā uz 147 punktiem 2012. gadā, kamēr Hanoveras iejādes reitings uzrāda līdzīgu tendenci – no 151 uz 134. 

Un kā ar  Catoki? Catoki diezgan labi startē sacensībās ar Filipu Veishauptu, uzvarot LB sacensībās Vigo un Bordo 2011. gadā, un joprojām ierindojas 5. vietā federācijas reitingā. Tomēr, lai arī viņa bērnu vidū ir vairāki bundesčempionāta finālisti, 19 sertificēti dēli un pāris ļoti dārgi izsolēs pārdoti kumeļi, viņa konkūra talanta mantojums ir visai mērens. 

Vēl viens ērzelis, kas neiederas tipiskajās tendencēs, ir 2011. gada 90-99% grupas labāko desmitnieka dalībnieks Cellestial no Cantus. Cellestial pašam bija veiksmīga sporta karjera, lielākoties sadarbībā ar Rolfu-Goranu Bengtsonu, ierindojoties otrajā vietā  CSW-W sacensībās Amsterdamā 2005. gadā. Viņš tika laists pensijā pēc 2006. gada sacensību sezonas un kopš tā laika ir devis pāris visai labus sporta zirgus, labākais no kuriem, šķiet, ir Heiko Šmidta  Cassiopeia, kas palika trešajā vietā 150 cm maršrutā Redefinas CSI** sacensībās. Var jau būt, ka „cipari”  ir atklājuši zvaigzni, kas citādāk būtu palaista garām,  taču es labāk ļaušu šī saraksta sastādītājam sūtīt savu ķēvi pie Cellestial, kamēr pats izvēlēšos kādu no sekojošajiem ērzeļiem, kas sarakstā palikuši aiz viņa: Caretino, Chacco-Blue, Cento, Capitol, Calido un For Pleasure.

 

Celesta no Cellestial.

Skatoties uz reitingiem pēc desmit gadu perioda, mani pārņem sajūta, ka tie pierāda to, ko slavenais holandiešu audzētājs Jans Grēve reiz teica: „skaitļi mums pasaka tikai to, ko mēs jau zinām”, izņemot gadījumus, kad tie mums pasaka priekšā ko pārsteidzošu, un tad parasti tie kļūdās. Varbūt ir tīrā veiksme, ka ķēvju īpašnieki Vācijā, tāpat kā viņu kaimiņi Holandē, ir konsekventi ignorējuši „ciparus” un sūtījuši savas ķēves pie ērzeļiem ar zemākiem ciltsvērtības rādītājiem vai moderniem jauniem ērzeļiem, kuriem vispār nav vērtības indeksu vēl, kamēr augsti novērtētie ērzeļi saņem tikai dažus pieprasījumus.

Ciltsvērtības rādītāji turpinās nodrošināt darbu cītīgiem statistiķiem un žurnālistiem, taču – vai tie tiešām ir tāds palīgs zirgaudzētājiem, kā bija paredzēts? 

Teksts – Kristofers Hektors (www.horsemagazine.com)

Foto – Roz Neave

Tulkoja Sigita Eitcena.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums