Ziemeļvalstu zirgu vērtēšanas eksperti tiekas konferencē Zviedrijā.


Zviedru siltasiņu zirgu audzētāju asociācijas (SWB) organizētā konference Ziemļvalstu zirgu vērtēšanas ekspertiem norisinājās no 26.-27.janvārim Zviedrijas pilsētā un audzētavā Flyinge. Tās laikā notika arī jauno vērtētāju eksaminācija un esošo kvalifikācijas celšana, papildinot to ar tiesībām vērtēt eksterjeru, gaitas vai lēciena tehniku. Pat SWB audzēšanas ģenerālais menedžeris Karl-Henrik Heimdahl veica šos testus.

Konferencē uzstājās Frenk Jespers no Nīderlandes, bijušais KWPN ērzeļu komisijas un tagadējais SWB ērzeļu komisijas biedrs, Ph D studente Lina Jönsson no Zviedrijas Lauksaimniecības universitātes SLU, kura specializējās OCD. Viņa prezentācija bija par eksterjera un ekstremitāšu ietekmi uz zirga veselību ilgtermiņā. 

Vairāk nekā 90 delegāti no Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas un Dānijas siltasiņu zirgu audzēšanas asociācijām bija ieradušies uz šo konferenci, gatavi ieviest lineāro vērtēšanas sistēmu savās pārstāvētajās audzēšanas organizācijās. Organizāciju pašreizējās situācijas ir ļoti dažādas. SWB uzsāks lineāro vērtēšanu šajā pavasarī, uzsākot 3gadīgo zirgu vērtēšanu, kas ilgs no 1.aprīļa līdz 15.jūnijam visā Zviedrijā, paralēli jau ierastajai vērtēšanai.

Konferencē tika apvienoti gan teorētiskie, gan praktiskie uzdevumi.  Ulf Wadeborn, zviedru iejādes treneris un vērtēšanas eksperts bija vitālāko ceļu mērojušais delegāts, jo viņš pārstāvēja SWANA, Zviedrijas siltasiņu zirgu audzēšanas asociācijas ASV organizāciju, kas bāzējās saulainajā Kalifornijā. Audzēšanas konsultante Karina Christiansen pārstāvēja Dāņu siltasiņu zirgu audzēšanas organizāciju.

Lineārās vērtēšanas mērķis ir vienkārša un plaši lietojama sistēma dzīvnieku audzēšanā, aprakstot galvenos mērķus ir iespējams jau izveidot dzīvnieka objektīvu aprakstu. Nevis izvērtējot katru mērķi, bet skalā ar galējām vērtībām (piem.: īss kakls – garš kakls) atzīmējot to, ko redz dotajā brīdī.

Tādas audzēšanas organizācijas kā KWPN (Niderlande) un BWP (Beļģija) jau lieto lineāro vērtēšanu, izmēģinājuma fāzē ir ISH (Īrija), OLD (Oldenburga) and SWB (Zviedrija) un DWB (Dānija) to uzsāks 2014.gadā. Pārējie vēl diskutē par lineārās vērtēšanas ieviešanu, bet tas būtu lielisk līdzeklis, lai veidotu vienotu zirgu vērtēšanas sistēmu lielākajā daļā audzēšanas organizāciju un atkal attīstītu projekta INTERSTALLION mērķus un idejas.

Pēc WBFSH materiāliem sagatavoja Aija Luse-Budrēvica.

{jcomments on}

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums