Horsemagazine, Kristofers Hektors

Šaubu nav, ka kaut kur pašlaik cītīgi strādā kāds maniakāls statistiķis, lai izgudrotu formulu, kura pierādītu, ka KWPN patiesībā nav vadošā ciltsgrāmata kā konkūrā, tā iejādē, taču realitāti tas nemaina.

Patiesība ir tāda, ka vēl nekad WBFSH Pasaules reitingu vēsturē labāko ciltsgrāmatu komandas nav bijušas tik pārpilnas ar superzvaigznēm. Palūkojieties uz sešiem holandiešu iejādes zirgiem: Jerich Parzival, Totilas, Uthopia, Watermill Scandic HBC, Valegro un Ravel. Katrs no tiem ir starptautiska līmeņa zvaigzne. Tāda pati aina paveras, skatoties uz konkūra fronti: BMC Van Grunsven Simon, Hickstead, Taloubet Z, Silvana de Hus, Chaman un Star Power. Nav nekāds pārsteigums, ka gan KWPN kopējais iejādes un konkūra punktu skaits par teju 3000 punktiem pārsniedza otrās vietas ciltsgrāmatas rādītājus.

Parzival

Parzival

 

Totilas

Totilas

Uthopia

Uthopia

Scandic

Scandic

Valegro

Valegro

RavelExtends

Ravel

Interesanti atzīmēt, ka tikai viens no holandiešu iejādes sešinieka – Scandic – ir cēlies no „outsaideriem”; viņš ir cēlies mākslīgās apsēklošanas rezultātā no zviedru ērzeļa Solos Carex un no ķēves, kurai tēvs ir vēl viens „zviedrs” Amiral. Totilas tēvs Gribaldi bija dzimis Vācijā, taču pārpirkts Traķēnes ērzeļu sertifikācijas skatē 2 gadu vecumā un visu savu aktīvo vaislas karjeru pavadījis Holandē. Pārējie zirgi ir izteikti oranžas izcelsmes…

Holandes konkūra pārstāvji vairāk izskatās pēc poliglotu kolekcijas. Simon un Hickstead pasaulē ieņem pirmo un otro reitinga vietas un ir vienīgie divi konkurenti, kas ir ieguvuši vairāk kā 2000 punktus sezonas laikā. Simon ir cēlies no Mr Blue, kura tēvs ir holandiešu šķirnes ērzelis Couperus un mātes tēvs ir Oldenburg, kurš savukārt cēlies no Oldenburgas šķirnes ķēves un franču angloarāba  Inschallah. Simon māte ir stabils Vestfāles „ražojums”, kas apvieno divas Pilatus ciltslīnijas caur Polydor un Pilot. Arno Evāns šo zirgu noteikti dēvētu par „bastardu”. Hickstead ir pilnīgs holandietis, kura ciltsrakstos atrodami visi vārdi, kas ierakstīti mūsdienu Holandes konkūra zirgu audzēšanas vēsturē: Nimmerdor, Courville, Lucky Boy xx, Joost un Le Mexico.

HicksteadEricLamaze

Hickstead

Taloubet Z ir vēl viens krustojums, kas cēlies no ietekmīgā franču ciltstēva Galoubet un Vestfāles šķirnes ķēves no Polydor. Silvana de Hus ir dzimis Holandē, taču viņa tēvs Corland (no Cor de la Bryère) ir pilnvērtīgs Holšteinas šķirnes pārstāvis, bet viņa māte ir 25% Selle Français un 25% Vestfāles šķirnes pārstāve (atkal caur Pilatus). Chaman pamatā ir francūzis – cēlies no Baloubet du Rouet un ķēves, kuras tēvs ir I Love You, tādējādi dubults iekšaudzējums uz Almé. Star Power ir vēl viens Almé mazdēls caur Quick Star un ķēves, kuras tēvs ir viens no ietekmīgākajiem Holandē ievestajiem Selle Français šķirnes ērzeļiem – Calvados (Uriel / Ibrahim). Kopumā tiem izdevies savākt 10,370 punktus 2011. gada sezonas laikā.

Taloubet-Z

Taloubet Z

Manuprāt, francūži var lepoties ar savu lielo ieguldījumu otrās vietas ieguvējas – Holšteinas ciltsgrāmatas panākumiem, jo visiem sešiem šīs ciltsgrāmatas pārstāvjiem izcelsmēs var atrast vismaz vienu krustojumu ar Selle Français pamata ciltstēvu Cor de la Bryère, apvienojumā ar abiem pārējiem, jau ierastajiem Holšteinas zirgaudzēšanas pīlāriem Capitol un Landgraf. To kopējais punktu skaits bija 7,717.

Franču kontingents atrodas trešajā vietā, tā priekšgalā atrodas Kellemoi de Pepita, no Voltaire, kurš ir franču Furioso II dēls ar Hanoveras degzīmi uz kājas, un no Gotthard līnijas ķēves; Gotthard savas mājas atrada Holandē, kad vācieši viņu bija izbrāķējuši. Ķēves māte ir Alme mazmeita. Franču sešiniekā ir vēl viens „ārzemnieks” –  Mylord Carthago, no holšteinieša Carthago un Almé mazmeitas krustojuma. Pārējie  – Cevo Itot du Chateau, Lord de Theize, Quick Study un AD Norsen – ir tikpat tīri francūži kā kruasāni un kafija brokastīs, un trīs no tiem nes sevī Almé asinis. Kopējais iegūto punktu skaits 7,011.

MyLordCarthago

MyLOrd Carthago

Pagājušajā gadā WBFSH reitingus satricināja aprēķina metode, kurā panākumi tika mērīti attiecībā pret zirgu skaitu, kuri dzimuši un reģistrēti attiecīgajā ciltsgrāmatā, un rezultātā iegūto jauno reitingu vadīja Zangersheide ciltsgrāmata. Manuprāt, tāds pats iznākums ir gaidāms arī šogad, tā kā jo oficiālajos reitingos Zangersheide atrodas tikai 10. vietā, bet ir diezgan pārspīlēti apgalvot, ka kāda ciltsgrāmata ir labākā pasaulē, ja tās veiksmīgākais pārstāvis – Regina Z (no Rex Z, Rebel 1 Z un Ratina Z ražojuma) savu labāko sniegumu parādīja ātruma maršruta uzvarēšanā Lakorunja sacensībās un konkurence nebija diez ko spēcīga… seši labākie Zangersheide „ražojuma” zirgi kopumā ieguvuši 4,000 punktus. Jautājums ir – vai mēs tiecamies audzēt parocīgus zirgus 1.45m/ātruma maršrutiem vai labākos no labākajiem?

Jāpiezīmē, ka beļģu siltasiņu šķirnes (BWP) ciltsgrāmata ieņēma ceturto vietu ar 6,751 punktiem, Hanoveras ciltsgrāmata piekto vietu ar 4,844 punktiem, Angloeiropiešu  ciltsgrāmata sesto vietu ar 4,634 punktiem, Vestfāles ciltsgrāmata septīto vietu (4,193), Oldenburgas  – astoto (4,172) un Īru sporta zirgu šķirnes ciltsgrāmata palika devītajā vietā (4,060).

Holandieši un hanoveri atkal sīvi sacentās par pirmo vietu iejādes reitingos, taču nu holandieši ir izvirzījušies priekšgalā ar sešiem zirgiem, kuri visi ir uzrādījuši fantastiskus rezultātus augstākā līmeņa sacensībās, iegūstot kopumā 14,249 punktus, bet Hanoveras zirgi krietni  iepalikuši ar 11,390 punktiem, puse no kuriem iegūta, pateicoties Izabellai Vertai. Vertas un Hanoveras komandu vada  Weltmeyer dēls  Warum Nicht FRH, viņam seko Sao Paulo dēls Satchmo (tagad jau pensionēts), Izabellas otrs galvenais sacensību zirgs ir piektās vietas ieguvējs Don Johnson (Don Frederico) – deviņus gadus vecs zirgs, kas nupat sācis savu Lielās Balvas debiju. Eiropas Čempionātā savukārt Verta izvēlējās startēt ar Vestfāles šķirnes kastrātu El Santo.

WarumNicht2

Warum Nicht

Tālāk reitingā seko Lauras Behtolšeimeres zirgs Andretti (no tīrasiņa Aarking), kurš nesen uzvarēja Zviedrijas čempionātā, Don Auriello (Don Davidoff) un jauno jātnieku klases zvaigzne D’Agostino (De Niro). Interesanti, ka puse no šī sešinieka ir nākusi no slavenā Oldenburgas šķirnes ērzeļa Donnerhall un viena no tā sīvākajiem Hanoveras šķirnes konkurentiem Weltmeyer. Tikai Warum Nicht un Satchmo izdevās savākt vairāk kā 2000 punktus sezonas laikā, kamēr pieci zirgi no holandiešu sešinieka pārspēja 2000 punktu barjeru.

DAgonstino

D’Agostino

Tāda pati situācija ir ar trešās vietas ieguvējiem dāņiem. Tikai divi no sešiem zirgiem ir patiesas zvaigznes – Mistral Hojris (2,492 punkti) un Digby (2,145). Ceturtajā vietā ierindojas Oldenburga (10,399), piektajā – Vestfāle (10,110), sestajā – Reinlande (9,171).

Mistral-Hojris

Mistral Hojris

Trīscīņas reitingā vērojamas pārmaiņas. Laika periodā no 2004. līdz 2009. gadam pirmo vietu tajā ieņēma Īru sporta zirgu šķirne, bet 2010. gadā tos aizstāja Hanoveras šķirnes zirgi; pēdējā reitingā īri nokrituši uz trešo vietu aiz hanoveriem, bet pirmo vietu ieņem Selle Français. Sešus gadus pēc panākumiem bagātā čehu tīrasiņa Heraldik nāves, viņš atkal ieņem pirmo vietu reitingā ar 39 pēcnācējiem, kuri sezonas laikā ieguvuši kopumā 1,093 punktus. Īru tīrasinis Master Imp, kurš krita 2009. gadā  22 gadu vecumā, neatpaliek pārāk tālu ar 34 pēcnācējiem un 909 punktiem. Konkūra zvaigzne Cruising ierindojas trešajā vietā ar 20 pēcnācējiem un 770 punktiem.

Iejādes ērzeļu reitinga priekšgalā atkal atrodas holandietis Jazz ar 20 pēcnācējiem un 19,848 punktiem. Viņa labākais pēcnācējs ir pasaules čempions Jerich Parzival ar 2,735 punktiem, bet otrs punktiem bagātākais kandidāts – IPS Tango (no Contango līnijas ķēves) ir jauna uzlecošā zvaigzne – šis ērzelis nesen uzvarēja Pasaules kausa kvalifikācijas sacensībās Rietumeiropas grupā ar 79.3% rezultātu, un, lai gan Jazz ir devis vairākus interesantus dēlus-vaisliniekus, iespējams, Tango var viņu nomainīt? Vismaz ziņas par viņa pēcnācējiem ir ļoti iepriecinošas…

Otrajā vietā atrodas varenais Vestfāles šķirnes ērzelis Florestan. Šis nu ir ērzelis, kurš vairāk tika uztverts kā labu universālo jājamzirgu ciltstēvs nekā Lielās Balvas zvaigžņu radītājs, taču, kā nesen atzīmēja Vestfāles zirgaudzētavas Vārendorfā vadītāja Suzanna Šmita-Rimkus, jautājums bija drīzāk par to, vai audzētājiem izdevās piemeklēt īsto krustojumu:

“Manuprāt, zirgaudzētāji ir iemācījušies izmantot Florestan. Zirgaudzētāji, kuriem bija labas ķēves ar augstu sportisko potenciālu, taču pārāk temperamentīgas, izvēlējās Florestan un jau ieplānoja šāda veida zirgu. Tā kā mums ir ļoti daudz F līnijas zirgu, kuriem ir karstasinīgākās mātes līnijas apvienojumā ar F asinīm, un rezultāts ir ļoti labi sporta zirgi”.

Trešā vieta tiek Gribaldi; vairums punktu viņa kontā nāk, pateicoties Totilas, kas šajā sezonā noslīdējis uz trešo vietu ar 2,471 punktiem – Karls Hesters un Uthopia jau seko min viņam uz papēžiem ar  2,466 punktiem…

Uthopia vectēvs Ferro ieņem ceturto vietu, viņam seko Michelino, kurš ir tēvs pasaules iejādes reitinga otrās vietas ieguvējam Mistral Hojris. Sestā vieta tiek De Niro un septītā – viņa tēvam Donnerhall, kamēr astotajā vietā iekārtojies Rohdiamant, (Vai sagaidāms, ka viņa dēls Blue Hors Romanov tūdaļ pārsteigs mūs visus ar savu jauno jātnieku Edvardu Gālu?). Devītā vieta tikusi Weltmeyer dēlam Welt Hit II, desmito vietu noslēdz Breitling, četri no viņa pieciem galvenajiem punktu vācējiem-bērniem ir nākuši no vienas ķēves – Devisa no tīrasiņa Diego.

Ir krietni grūtāk iekļūt 10 labāko sarakstā konkūra ērzeļu reitingā. Kamēr labākajiem iejādes ērzeļiem ir viens, varbūt divi izcili pēcnācēji, labākie desmit konkūra ērzeļi ražo gan kvantitāti, gan kvalitāti.

Piemēram, Darco  – viņa veiksmīgākais ražojums ir Coriana van Klapschuet (Heartbreaker), kas visus pārsteidza 2011. gada sezonas laikā, uzvarot ar jātnieku Ēriku Lamazi Kalgari, Roterdamā, Labolē un Valensijā.  Kamēr Ēriks bija aizņemts, kvalificējoties Pan-Amerikas spēlēm, kurās viņš ar šo pašu zirgu ierindojās 11. Vietā, tikmēr Coriana seglos iesēdās jātniece Lukrēcija Kordona Muro, uzvarot Morseles Lielās Balvas izcīņā. Kopumā zirgs ieguvis 1,163 punktus.

Ar to vien Darco bērnu saraksts nebeidzās. Tikai par 10 punktiem atpaliek sirmais ērzelis Winningmood, kurš portugāļu jātniecei Lusianai Dinizai atnesis uzvaras piecu zvaigžņu CSI sacensībās Lionā un Vigo, kā arī otro cietu Āhenes Lielās Balvas sacensībās un devīto vietu Eiropas Čempionātā. Trešajā vietā atrodas beļģu šķirnes kastrāts Wisconsin, tā jātnieks ir Serdžio Alvarezs Moija, kopā pāris ir guvuši uzvaras Gijonā, Āhenē un Hamburgā. Ceturto vietu ieņem Amaretto d’Arco, Nāciju kausa uzvarētājs kopā ar īru jātnieku Šeinu Svītnemu, viņiem seko Edvina Aleksandera ar Cevo Socrates un Makleins Vards ar Sapphire. Te nu ir redzams, ka neviens iejādes ērzelis nav devis tādu daudzumu starptautiska līmeņa sporta zirgu.

Agrāk pārskatīt konkūra ērzeļu reitingu bija tāpat kā skatīties, kā aug zāle – nebija teju nekādu pārmaiņu. Tradicionāli aiz Darco sekoja  Quidam de Revel, taču šogad tā nav. Otrajā vietā ierindojies Baloubet de Rouet, kuram sākumā zirgaudzēšanas brālība bija piešķīrusi visai sliktu slavu, taču viņš ir pierādījis pretējo, demonstrējot daudzus iespaidīgus pēcnācējus. Veiksmīgākais 2011. gada sezonas ražojums viņam ir Chaman (I Love You – kas ir divkārtējs iekšaudzējums uz Almé), kurš Ludgeram Bērbaumam atnesa uzvaru Sanpatrinjano. Ar šo ērzeli sākumā startēja Lusiana Diniza.

JM-DinizL-Chaman02

Chaman

Baloubet nākamais veiksmīgākais bērns ir Napoli du Ry (Silvio I), kura jātnieks ir francūzis Simons Delestre, kopā pāris uzvarējis piecu zvaigžņu sacensībās Bāzelē 150 cm maršrutā. Kopumā Baloubet ir devis 50 starptautiska līmeņa konkūra zirgus šajā sezonā.

Trešā vieta pienākas jau aizsaulē aizgājušajam Quick Star (atkal Almé). Viņa veiksmīgākais pēcnācējs bija Iana Millera zirgs Star Power (Calvados); stabilus rezultātus uzrādīja arī Quick Study (What a Joy xx), kurš ir vēl otrs vienīgais Quick Star bērns, kas pārspējis 1000 punktu robežu. Ceturtajā vietā palicis viens no tradicionālajiem kandidātiem Carthago. Viņa labākais bērns bija Cash 63 (Lavall II), absolūta konkūra zvaigzne kopā ar Marko Kučeru. Šis pāris bija Nāciju kausa uzvarētāju komandas sastāvā Falsterbo, kā arī ieņēma 4. vietu Pasaules kausa finālā 2011. gadā. Viņa nākamais labākais bērns ir franču zvaigzne Mylord Cathago*HN (Jalisco B), kas palika septītais Eiropas Čempionātā Madridē, otrais Labolē kopā ar jātnieci Penelopi Leprevo.

Piektajā vietā ērzeļu reitingā atrodas Kannan, kurš pat netika 30 labāko sarakstā 2009. gada reitingā. Pēc tam, kad šo ērzeli 2010. gadā iegādājās GFE ērzeļu īpašnieku grupa, viņa karjerai sākās otrā dzīve, un pēdējās sezonas laikā viņš ir aplecis 500 ķēves; šīs pašas sezonas laikā viņa starptautiski startējošo pēcnācēju skaits ir audzis no 120 līdz 217, lai gan jāpiezīmē, ka viņa pēcnācēji ir salīdzinoši jauni un tikai nesen sāka parādīties augsta līmeņa sacensībās, to individuālais punktu kopskaits ir nedaudz zemāks kā citiem, vecākiem ērzeļiem. Kannan  74 bērni, kas startē starptautiskās sacensībās, kopumā nopelnījuši 7,354 punktus. Veiksmīgākais no tiem – Baldo DS (no Darco līnijas ķēves) ieguldījis 420 punktus kontā, uzvarot 150 cm maršrutos Hamburgā un Valensijā kopā ar jātnieku Manuelu Anonu Suarezu. Quintera (Quick Star) nopelnīja 394 punktus, gūstot uzvaru 145 cm maršrutā Čerņahovskas CSI**** sacensībās ar jātnieku Jaroslavu Skržičinski, kamēr Van Meever S Sybalia VM (Hattrick) sapelnīja četras uzvaras 145 cm maršrutos kopā ar jātnieku Frederiku Kattebeki.

Quidam de Revel noslīdējis uz sesto vietu ar 6,990 punktiem, lielu daļu no kuriem atnesis AD Norson (Grand Veneur), kuru jāj brazīļu jātnieks Brazilians Alvaro Alfonso de Miranda Neto.

Nimmerdor dēls Heartbreaker atrodas septītajā vietā ar 6,674 punktiem – par lielāko daļu viņš pateicas savam dēlam Action-Breaker (Lys de Darmen), kurš palika otrajā vietā Kannu Lielās Balvas sacensībās ar Serdžio Alvarezu Moiju. Šis beļģu ērzelis arī pierādījis sevi kā veiksmīgs vaislinieks un pats varētu atrasties WBFSH reitinga labāko desmitniekā, taču – kas lēnāk iet, tas tālāk tiek.

Mr. Blue ir klasisks piemērs tam, kā ērzelis, kuru sākotnēji viņa paša ciltsgrāmatas organizācija noniecināja, vēlāk var izpelnīties slavas dziesmas. Ērzeļa sertifikātu saņēmis tikai pēc tam, kad kļuva par sacensību zvaigzni, Mr. Blue tika pagodināts ar titulu „Predicate” 2011. gada KWPN ērzeļu skatē piecus gadus pēc viņa nāves Francijā, kur viņš pavadīja lielāko laiku no savas vaislas karjeras. Viņa labākais sportiskais pēcnācējs ir BMC van Grunsven Simon, kurš holandiešiem nodrošināja uzvaru Nāciju kausa izcīņā Āhenē pagājušajā gadā, veicot teicamus divus tīrus maršrutus, kā arī ierindojās trešajā vietā Pasaules kausa finālā. Šis kastrāts nesen tika pārdots uz ASV Bīzijai Madenai. Citi Mr. Blue veiksmīgie pēcnācēji ir VDL Groep Sapphire B (Grand Veneur) un Plot Blue (Pilot).

Nabab de Reve ieņem devīto vietu, lielākoties pateicoties savam dēlam Vigo d’Arsouilles (Fleuri du Manoir), un, lai gan šis rudais ērzelis pagājušajā gadā Leksingtonā nedemonstrēja tik stabilu sniegumu, uzvaras ar pāris sekunžu pārsvaru Romā un Labolā tomēr nav zemē metamas.

VigoDArsouillles

Vigo D’Arsouilles

Labāko desmitnieku noslēdz Caretino, viens no ērzeļiem, kurš diemžēl mira pagājušajā gadā, taču atstājis sev cienīgu mantinieku labākā sportiskā pēcnācēja –  Casall La Silla (Lavall I) – personā. Kopā ar Rolfu Goranu Bengtsonu šis ērzelis guva uzvaras Montekarlo, Hamburgā un Gēteborgā. Vēl viens Caretino dēls ar vairāk nekā 1000 savāktiem punktiem sezonas laikā ir Cristallo (Cicero), kas kopā ar Ričardu Spūneru no ASV uzrāda gana stabilus rezultātus.

Tas liecina par to, cik konsolidēta ir konkūra zirgu audzēšana, salīdzinot ar iejādes zirgiem: nonākot pie iejādes ērzeļu saraksta desmitās vietas, mēs runājam par piecu sportisko pēcnācēju sniegumu, savukārt konkūra vaislinieku saraksts arvien turpinās un turpinās: 11. vieta – Voltaire (31 pēcnācēji, 4,593 punkti), 12. – Numero Uno (26 – 4,485), 13. – Clinton (32 – 4,450), 14. – Concorde (29 – 4446), 15. – Contender (27 – 3995), 16. – Andiamo (40 -3,964), 17. – Lux (30 – 3,951), 18. – Guidam (21 – 3,749), 19. – Cruising (17 – 3,634) un 20. vietā – Kashmir van Schuttershof (29 – 3,601). Reitingā iekļauti piecdesmit ērzeļi, visi no kuriem ir piedzīvojuši ievērojamus sportiskos panākumus pagājušās sezonas laikā. Tas tikai parāda, ka sporta zirgu audzētāji ir krietni ilgāk koncentrējušies vaislas darbā uz lekšanas talanta izkopšanu nekā iejādes vai trīscīņas zirgu audzētāji… vai arī, ka tie ir gudrāki zirgaudzētāji ar lielāku – bagātāku – noieta tirgu? Vai arī lekšanas dotības gluži vienkārši pārmantojas stabilāk kā iejādes dotības…

 

Tulkoja Sigita Eitcena.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums