Rudens ērzeļu vērtēšanas rezultāti

2016. gada 30. septembrī Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zirgkopības mācību centra „Mušķi” šķirnes zirgu audzētāju organizācijas – Latvijas Zirgaudzētāju biedrība un Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija  organizēja  sporta un braucamā tipa vaislas ērzeļu vērtēšanu sertifikācijai. Ērzeļus vērtēja apvienotā vērtēšanas ekspertu komisija – Juris Mežinieks, Aija Luse, Gunita Bendrupa, Vija Mačule, Kārlis Neilands, Iveta Pāža.

Komisijai tika piestādīti četri jaunie ērzeļi – visi sporta tipa. Diemžēl plānotais piektais – LLU piederošais jaunais, moderna braucamā tipa ērzelis Amadejs, par kura paša un tā tēva, sertificēta Latvijas šķirnes braucamā tipa ērzeļa Amuleta pārdošanu LLU bija izsludināta izsole, netika demonstrēts sertifikācijas komisijai.

1. Kalando – 4-gadīgs sporta tipa ērzelis, dzimis SIA Fagro, īpašniece Sanita Dombrovska, Brankas, Ozolnieku novads. Pārraudzība LZB.

img_4466img_4546

Izmēri: 171 – 197 – 21.5

Darbaspējas: 8.8 – 8 – 8 – 7.8 = 32.6   Eksterjers: 7.6 – 7.4 – 7.6 – 7.6 – 7 – 7.8 – 8 = 53

Kalando tēvs Calano II izmantots vaislā kopš 2001.gada, bijušās Kurzemes CMAS zirgaudzētavas Kuldīgā vadošais ērzelis. Calano ir augstvērtīga konkūra izcelsme – tēvs Calato (Capitol I x Landgraf I) ir atstājis virkni izcilu sporta zirgu, no kuriem spožākais ir Olimpisko spēļu dalībnieks un 5.vietas pasaules reitingā 2005.g. ieguvējs Coester. Wiebke II ir mātes māte starptautiska līmeņa sporta zirgam Carolina un Francijā atzītam ērzelim Nahdinso d’ Aix (abi ar Capitol I un Landgraf I tēva pusē). Calano pašlaik rezultatīvākais pēcnācējs ir Kivi – vairākkārtējs Latvijas čempions iejādē; citi pēcnācēji startē konkūrā līdz 140cm. Mātes tēvs Legato ir devis pēcnācējus ar labām lekšanas spējām. Kalando mātes pusē – kvalitatīvas Oktes ķēves, pieder Zendas-Fatas ķēvju ģimenei.

Ērzelim ir harmoniska uzbūve ar korektu virsējo līniju, labām kājām. Teicami – elastīgi, plaši, no pleca – soļi; diezgan plaši, izteikti ritmiski un līdzsvaroti rikši un lēkši. Lēciens koordinēts, veido arku, bet vidēja kāju tehnika.

Kalando tika vērtēts atkārtoti, jo 2015.gadā tas ieguva atbilstošu eksterjera vērtējumu, bet nepietiekamu darbaspēju vērtējumu.

Video

Lēmums par sertifikāta piešķiršanu tiks pieņemts pēc slēdziena par rtg izmeklējumiem (aizdomas par kurbu).

2. Salano – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes sporta tipa ērzelis, audzētājs un īpašnieks Raimonds Ruķeris, atrašanās vieta Vecumnieki. Pārraudzība LŠZAA.

Izmēri: 166 – 192 – 21

Darbaspējas: 7.8 – 9.0 – 8.0 – 7.0 = 31.8   Eksterjers: 7.8 – 7.2 – 8.2 – 7.2 – 7.6 – 7.4 – 8.2 = 53.8

Apraksts:

Salano tēvs San Amour – viens no populārākajiem Sandro Hit dēliem vaislā, labākais iejādnieks savā 70 dienu darbaspēju pārbaudē. San Amour ir pārāk jauns, lai viņa pēcnācēji startētu augstākā līmeņa sacensībās, bet tie gūst panākumus Pasaules jaunzirgu čempionātos un citās jaunzirgu sacensībās. Šobrīd San Amour ir devis ap 40 Vācijā sertificētus ērzeļus un 20 viņa pēcnācēji startē iejādē S klasē. Sandro Hit – jaunas iejādes līnijas dibinātājs, 2015.gadā bija WBFSH reitinga 4.vietā starp iejādes ērzeļiem. San Amour māte Puppenfee – Valsts prēmijas ķēve, kas atstājusi 2 vaislas ērzeļus un 3 Valsts prēmijas ķēves. Ariola ir māte GP iejādes zirgam Dona Figuera. Plaisir d’Amour – augstākā līmeņa iejādes zirgs, piedalījies Pasaules Jātnieku spēlēs 1998.g. Salano māte Lornete ir Latvijā dzimusi Oldenburgas ķēve no Levantos I – Rufs.

Salano ir harmoniska uzbūve, priekš iejādes ērzeļa diezgan īskājains, vērtēšanas brīdī nedaudz pārbūvēts. Labi pievienots kakls, pagara, nedaudz ieliekta mugura, labs ķermeņa platums. Priekškājām pirksti nedaudz uz āru, citādi labas. Ērzelis izceļas ar plašām, ritmiskām, izteiksmīgām kustībām rikšos un lēkšos; labs līdzsvars un ritms; soļi vidēji, elastīgi.

Video

Ieguvis sertifikātu uz 3 gadiem izmantošanai Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas ciltsdarba programmā.

3. Corneliuss – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes sporta tipa ērzelis, audzētājs un īpašnieks Raimonds Ruķeris, atrašanās vieta Vecumnieki. Pārraudzība LŠZAA.

cornets-grandson-wih-ownercornettus-jump-no-4

Izmēri (2016): 164 – 187 – 21

Darbaspējas: 7 – 8 – 8 – 9 = 32  Eksterjers: 8.2 – 7.2 – 7.4 – 7.4 – 7.4 – 7 – 9 = 53.6

Corneliusa tēvs Cornetus ir tipisks Cornet Obolensky dēls – moderna tipa ērzelis, kas lēcienā parāda perfektu tehniku, lielu kapacitāti un ātrus refleksus. Cornetus vaislā izmantots tikai divus gadus, tagad startē maršrutos līdz 140cm Dānijā. Cornet Obolensky – viens no šobrīd pieprasītākajiem konkūra vaisliniekiem, pats izcils konkūra zirgs. Lai gan dzimis tikai 1999.gadā un pirmie pēcnācēji dzimuši tikai 2003.gadā, Cornet Obolensky šobrīd atrodas WBFSH konkūra ērzeļu topā 3.vietā. Viens no sava laika pasaules labākajiem konkūra zirgiem ir arī viņa tēvs Clinton. Corneliusa māte Lorete no Levantos I startējusi konkūra sacensībās līdz 120cm. Corneliuss iegūts mākslīgās apsēklošanas ceļā.

Corneliuss ir samērā neliels, kompakts ērzelis ar labu muskulatūru. Augsts kakls, īss, augsts skausts, pamīksta mugura, spēcīgi krusti. Kājas gaitā liek šauri. Ļoti enerģisks, ar labu impulsu, elastīgs, bet lēkšos varētu būt izteiktāks ritms. Ļoti labs lēciens, īpaši pakaļkāju tehnika.

Video

Ieguvis sertifikātu uz 3 gadiem izmantošanai Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas ciltsdarba programmā.

4. Romeo – 4 gadus vecs Latvijas šķirnes sporta tipa ērzelis, audzētājs un īpašnieks Jānis Rimeiks atrašanās vieta Kuldīga. Pārraudzība LZB.

erzelis-3-2 img_4774

Izmēri: 169- 192 – 21.5

Darbaspējas: 7 – 7 – 7 – 8 = 29   Eksterjers: 8 – 8 – 7 – 7 – 8 – 7 – 8 = 53

Romeo izcelsmē redzami Latvijā plaši izmantotie vaislas ērzeli Salana-Radiants, Mitjutlands, Misters L834, māte ir Vācijā dzimusi Vestfāles šķirnes ķēve, kas pārstāv Hannoveras šķirnes G-līniju no tēva puses un slaveno Vestfāles šķirnes ērzeli Pilotu no mātes puses.

Romeo ir izteiksmīgs, harmoniski veidots, pastiepta formāta ērzelis ar viduvējām gaitām un labu lēciena kvalitāti.

Video

Sertifikāts netiek piešķirts.

 

P.S.: Visi video un fotogrāfijas uzņemtas vērtēšanas procesa laikā (autors L.Orbidāne), lai gūtu priekšstatu par zirgiem.

* Raksta pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas ar LŠZAA nav atļauta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums