Ērzeļu vērtēšana “Mušķos”

08.oktobrī LLU ZMC “Mušķi” notika ērzeļu vērtēšana ar mērķi iegūt sertifikātu vaislas darbībai.

Ērzeļu vērtēšanas komisijai, kura tika izveidota 2014.gadā no abu biedrību zirgu vērtēšanas ekspertiem, tika piestādīti 6 ērzeļi – 5 sporta tipa un 1 braucamā tipa ērzelis.

Komisijas sastāvs 08.10.2015: Juris Mežinieks (LZB), Aija Luse (LŠZAA), Kārlis Neilands (LŠZAA), Gunita Bendrupa (LZB), Iveta Pāža (LŠZAA).

Lai sporta tipa ērzelis iegūtu vaislas darbības sertifikātu, nepieciešams iegūt vērtējumu vismaz 52 balles par eksterjeru, vismaz 31 balle par darbaspējām. Par izmēriem –  šķirnei nav raksturīgi neliela auguma un pārsmalcināti dzīvnieki, tāpēc pieaugušus zirgus (it īpaši ērzeļus) mazākus par 162 cm skaustā un ar pēdvidus apkārtmēru mazāku 21 cm, neiesaka izmantot vaislas darbībā.

Nildans – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes ērzelis, audzētājs un īpašnieks SIA Princis.

Pārraudzība – LZB.

Mildans5

Izmēri 166-185-20.5

Video

Nildana izcelsmē tēva Neapoļ pusē redzami tādi pasaulē atzīti vaislinieki kā Nimmerdor, Capitol II, Landgraf, mātes pusē – Galoubet, Gotthard, Potenciāls Ang19 un Flagmanis LB703.

Eksterjera vērtējums 53 balles, darbaspējas 29.8 balles. Pagaidām sertifikāts netiek piešķirts.

Retro – 7 gadus vecs Latvijas šķirnes ērzelis, audzētājs un īpašnieks Daiga Ramiņa.

Pārraudzība LŠZAA. Atrašanās vieta – Tukums.

Retro4

Izmēri: 174-199-22.0 cm. Eksterjers 53 balles, darbaspējas 32.2 balles. Ieguvis sertifikātu uz 5 gadiem izmantošanai Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas ciltsdarba programmā.

Video

Retro izcelmē redzami Latvijā plaši izmantotie vaislas ērzeli Salana-Radiants, Mitjutlands, Misters L834, no mātes puses – Randazzo, Smuidris L961. Māte  Ringla ir arī Laumutes un Astras ģimenes pārstāve.

A Challe Rae – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes ērzelis, audzētājs z/s Ķaupes, īpašnieks BDR Zelta Pakavs.

Pārraudzība – LŠZAA.

A Challe Rae

Izmēri: 169-194-21.0 cm. Eksterjers 55.4 balles, darbaspējas 29 balles. Ieguvis sertifikātu uz pārbaudes laiku 1 gads izmantošanai tikai savā saimniecībā.

Video

A Challe Rae izcelsmē redzami pasaules līmeņa vaislinieki – Argentinus, Furioso II, Cantus, Pilot, Ramiro Z. Māte Charlotte ir vēl viena sertificēta ērzeļa Akapulko māte.

Cool Boy – 4 gadus vecs Latvijas šķirnes ērzelis. Audzētājs a/s Tērvete, īpašnieks Ignats Lahs.

Pārraudzība LZB.

CoolBoy6

Izmēri 164-185-20.0. Eksterjera vērtējums 52, darbaspējas 30.8 balles. Pagaidām sertifikāts netiek piešķirts.

Video

Cool Boy tēvs Centuryo nāk no ievērojamās Dobel audzētavas Vācijā, kur dzimis arī viņa pusbrālis, Olimpisko spēļu uzvarētājs Dobels Cento. Māte Libertina ir Holšteinas šķirnes pārstāve, apvienojot Landgraf un Calypso II asinību.

Kalando – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes ērzelis. Audzētājs SIA Fagro, īpašnieks Sanita Dombrovska.

Pārraudzība LZB.

Calando3

Izmēri: 171-196-21.5 cm. Eksterjera vērtējums 53, darbaspējas 30.6 balles. Sertifikāts netiek piešķirts.

Video

Kalando tēvs Calano II izmantots vaislā kopš 2001.gada, iegūti 111 pēcnācēji. CALANO II bija likvidētās Kurzemes CMAS zirgaudzētavas Kuldīgā vadošais ērzelis. 4 viņa dēli ir sertificēti ērzeļi – Kapitāls (M Amazone, MT Alamo), Kavalero (M Angāra, MT Alamo), Kivi (M Vanda, MT Vintas), Kvando (M Volga, MT Vintas). Mātes tēvs Legato savā izcelsmē apvieno divus „klasiskus” Holšteinas konkūra vaisliniekus – Landgraf I un Cantus.

Gepards – 3 gadus vecs Latvijas šķirnes braucamā tipa ērzelis. Audzētājs un īpašnieks Ellada Kazašvili.

Pārraudzība LŠZAA.

GEPARDS

Izmēri: 168-198-22.5. Eksterjera vērtējums 54, darbaspējas 31.2 balles. Tiek piešķirts sertifikāts uz pārbaudes laiku 3 gadi izmantošanai Latvijas šķirnes zirgu audzēšanas ciltsdarba programmā.

Video

Geparda tēva Grāfa tēvs Glazgo cēlies no sporta tipa zirgiem – Guido H188 bija veiksmīgs sporta zirgs maršrutos līdz 150cm, Daile – māte iejādes zirgiem Holdai un Hiltonam (T.Hamlets). Glazgo māte Getlīna – Gaida Lb574 radniecīgās grupas ķēve, māte vēl vienam braucamā tipa ērzelim Kingstonam (T.Kangars). Mātes pusē vienīgais Latvijā izaudzētais zirgs, kas startējis Olimpiskajās spēlēs – izcilais Fināls L1429. Lizetes dēls Amarants Somijā ar panākumiem startē iejādē pēc Mazās balvas programmas. Mātes Deizijas tēva Delfīna izcelsmē ir tādi izcili braucamā tipa ērzeļi kā Vissavienības sacensību uzvarētājs rikšu gaitā un absolūtais čempions Gandris L880, Vissavienības izstādē augtu novērtētais Dailis Lb694, rekordists kravas piegādē soļos Jurītis Lb676, pasaules rekordists maksimālajā vilktspējā Evriks Lb447 un citi.

Gepards pēc tipa atbilst mūsdienu Latvijas šķirnes braucamā tipa zirga modelim, demonstrējot arī kvalitatīvas gaitas un labu lēcienu.

P.S.: Visi video un fotogrāfijas uzņemtas vērtēšanas procesa laikā (autors L.Orbidāne), lai gūtu priekšstatu par zirgiem.

* Raksta pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas ar LŠZAA nav atļauta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums