Ērzeļu vērtēšana “Cepļos”


09.aprīlī Lēdmanes pagasta “Cepļos”, SIA IES stallī notika šī gada pirmā ērzeļu vērtēšana ar mērķi iegūt sertifikātu vaislas darbībai.

Ērzeļu vērtēšanas komisijai, kura tika izveidota 2014.gadā no abu biedrību zirgu vērtēšanas ekspertiem tika piestādīti 11 ērzeļi – 2 poniju šķirņu un 9 sporta tipa ērzeļi.

Komisijas sastāvs 09.04.2015: Juris Mežinieks (LZB), Aija Luse (LŠZAA), Vija Mačule (LZB), Kārlis Neilands (LŠZAA), Gunita Bendrupa (LZB), Ligita Harčevska (LŠZAA, aizvietoja Ivetu Pāžu).

Lai sporta tipa ērzelis iegūtu vaislas darbības sertifikātu, nepieciešams iegūt vērtējumu vismaz 52 balles par eksterjeru, vismaz 31 balle par darbaspējām. Par izmēriem –  šķirnei nav raksturīgi neliela auguma un pārsmalcināti dzīvnieki, tāpēc pieaugušus zirgus (it īpaši ērzeļus) mazākus par 162 cm skaustā un ar pēdvidus apkārtmēru mazāku 21 cm, neiesaka izmantot vaislas darbībā.

Magic Dancer – 3 gadus vecs Velsas poniju šķirnes ērzelis, dzimis z/s Dīķmalas, īpašnieks Sarmīte Strazdiņa, atrašanās vieta – Skrīveri.

Magic Dancer ieguva 51.2 balles par eksterjeru un 32 – par darbaspējām. Augsti novērtēta lēciena tehnika – 9 balles, produktīvas gaitas. Izteikts sporta tips, harmoniska uzbūve, bez būtiskām kļūdām, atzīmēti tikai pamīksti priekškāju vēzīši, pakaļkāju airēšana gaitā. Izmēri 123 – 150 – 15.0 cm. Magic Dancer ieguva sertifikātu uz 5 gadiem izmantošanai Latvijas sporta poniju šķirnes izveidošanas ciltsdarba programmā Pārraudzība – LŠZAA.

Video

Princis – 5 gadus vecs Žemaitijas šķirnes ērzelis. 53 balles par eksterjeru un 30 par darbaspējām. Izmēri: 145 – 177 – 19.0 cm. (detalizēts vērtējums pieejams pie zirga datubāzē). Princis pārstāv Žemaitijas šķirnes sporta tipu ar lielu Arābu šķirnes ietekmi, jo māte ir tīršķirnes OX un tēva pusē arī vērojama OX asinība. Princis ieguva sertifikātu uz 5 gadiem izmantošanai Latvijas sporta poniju šķirnes izveidošanas ciltsdarba programmā. Pārraudzība – LZB.

Gilon – 4 gadus vecs Nīderlandes jājamzirgu šķirnes ērzelis, dzimis Nīderlandē, īpašnieks SIA IES, Lēdmanes pagasta “Cepļi”. Izmēri: 161 – 185 – 20.0 cm.

Gilon ir Emilion dēls, pusbrālis konkūra ķēvei Emilie Jolie JB, kura ar jātnieku Ģirtu Brici ieguva 4.vietu Grand Prix maršrutā 2014.gada CSI2*-W/ CSIYH1* Rīgā. Emilion ir KWPN atzīts vaislas ērzelis, izteikts konkūra zirgu producētājs, kura tēvatēvs ir izcilais Nimmerdor. Emilion māte Ramirha ir slavenā Lord īstās māsas meita. Gilon mātes izcelsmē redzami Contender un Alme Z.

Gilon ieguva 52.6 balles par eksterjeru un 31 par darbaspējām. Komisija ērzeli atzina par pārsmalcinātu, pārāk maza auguma, neakceptējot sertifikāta piešķiršanu. Neliela auguma ērzeļus var atzīt retos izņēmuma gadījumos, ja tie parāda izcilas darbaspējas, bet Gilon savāca tikai minimālo baļļu skaitu, kas būtu nepieciešams sertificēšanai.

Video

Fantast – 5 gadus vecs Nīderlandes jājamzirgu šķirnes ērzelis, dzimis Nīderlandē, īpašnieks Natālija Siliņa, atrodas “Bajāri”, Ropažu novads. Izmēri: 169 – 192 – 21.0

Fantast pārstāv izcilu priekšteču kombināciju – Indoctro, viens no pasaules labākajiem konkūra ērzeļiem, pārstāv Holšteinas šķirni. Mātes pusē redzami tādi pasaulē atzīti vaislinieki kā Voltaire, Jasper, Nimmerdor. Fantast māte Passivona ir māte arī izcilajam ērzelim Unaniem no Numero Uno. Unaniem ir Grand Prix līmeņa (160 cm) konkūra zirgs, arī atzīts vaislas ērzelis, kurš guvis vērā ņemamus panākumus ar īpašnieci un jātnieci Athina Onassis De Miranda. Fantast ir harmoniskas uzbūves, ar izteiktu moderno sporta tipu, bez būtiskām eksterjera kļūdām, teicamu soļu gaitu, ļoti labu rikšu un lēkšu gaitu, vidēju lēciena tehniku – nepietiekoši aktīvu priekškāju darbību un vidēji elastīgu muguru.

Video

Vērtējums: 55.6 balles par eksterjeru, 32 balles par darbaspējām. Ieguvis vaislas ērzeļa sertifikātu izmantošanai Latvijas zirgu šķirnes ciltsdarba programmā. Pārraudzība – LZB.

Liverpull – 4 gadus vecs Oldenburgas šķirnes ērzelis, dzimis “3 vītolu staļļos” Riebiņu novadā, īpašnieks Sergejs Bertaitis. Izmēri:  Vērtējums – 48,2 balles par eksterjeru, 30 par darbaspējām. Netiek sertificēts. Pārraudzība – LZB

Goldfinger B – 4 gadus vecs Nīderlandes jājamzirgu šķirnes ērzelis, dzimis Nīderlandē, īpašnieks SIA IES. Izmēri: 166 – 183 – 22.0 cm. Vērtējums – 50.4 balles par eksterjeru, 28.4 balles par darbaspējām. Pārraudzība – LŠZAA.

Goldfinger tēvs ir Cassini Gold (Cassini I x Contender x Ahorn), mātes izcelsmē ir Weingau, Tr un XX asinība. Netiek sertificēts, aizdomas par kurbu.

Video

Fembalou S – 5 gadus vecs Nīderlandes jājamzirgu šķirnes ērzelis, dzimis Nīderlandē, īpašnieks SIA IES. Izmēri: 167 – 183 – 21.0 cm, vērtējums – 49.8 balles par eksterjeru, 28.2 par darbaspējām. Pārraudzība – LŠZAA.

Fembalou S tēvs ir Indorado (Corrado Ix Ahorn Z). mātes izcelsmi pārstāv Voltaire. Netiek sertificēts.

Video

A Stepping Stoune – nepilnus 3 gadus vecs Latvijas šķirnes sporta tipa ērzelis, dzimis “Zviedru birzes zirgos”, īpašnieks Sergejs Bertaitis. Vērtējums – 52 balles par eksterjeru, 32.6 par darbaspējām. Pārraudzība – LZB

A Stepping Stone ir Acobat III dēls, no Carson Ask un Rassasine meitas Carmensines. Rassasine pārstāv zviedru F4 ķēvju ģimeni,  ir Rūtas Rasiņas audzēta ķēve Zviedrijā, kur saņēmusi Elites klases novērtējumu kvalitatīvo pēcnācēju dēļ gan par ērzeļiem, gan par ķēvēm. To skaitā ir arī sertificētie ērzeļi Latvijā KUERIDS (QUERIDES)IRASIR, un ķēve Cairasine, kas ir māte KS Coradinai (dzimusi kā Corlasine), kura šobrīd atrodās Las Vegasā, kvalificējusies dalībai Pasaules kausa finālā ar jātnieku Andi Vārnu. A Stepping Stone tēvs Acobat III (Atleht Z x Capitol I x Calypso I) ir Vācijā (Vestfāles šķirnes zirgu audzēšanas savienībā) un Latvijā izmantots vaislas ērzelis, kas pēcnācējiem nodod kvalitatīvas gaitas un lielisku lēciena tehniku. A Stepping Stoune tika atzīts par perspektīvu vaislas ērzeli, bet pagaidām netika sertificēts kā pārāk jauns.

Video

Cairos – nepilnus 3 gadus vecs Latvijas šķirnes sporta tipa ērzelis, dzimis “Zviedru birzes zirgos”, īpašnieks Sergejs Bertaitis. Vērtējums – 52 balles par eksterjeru, 33.6 par darbaspējām. Pārraudzība – LZB

Cairos ir KS Coradinas pusbrālis no Centuryo (Capitol I x Cantares). Centuryo pusbrālis ir Dobels Cento, Olimpisko spēļu uzvarētājs. Centuryo tika izmantots vaislā Vācijā, iegūstos S klases pēcnācējus, vairāku gadus arī Latvijā, Agrofirmā “Tērvete”. Cairos tika atzīts par perspektīvu vaislas ērzeli, bet pagaidām netika sertificēts kā pārāk jauns.

Video

Catalino – 12 gadus vecs Latvijas šķirnes vaislas ērzelis, kuram tika veikta pārvērtēšana sertifikāta atjaunošanai. Pārraudzība – LZB.

Kvartet – 8 gadus vecs Latvijas šķirnes vaislas ērzelis, kuram tika veikta pārvērtēšana sertifikāta atjaunošanai. Pārraudzība – LŠZAA.

Video

P.S.: Visi video un fotogrāfijas uzņemtas vērtēšanas procesa laikā, lai gūtu priekšstatu par zirgiem un ir LŠZAA īpašums. 

* Raksta pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas ar LŠZAA nav atļauta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums