Apliecina braucamo zirgu spējas


Vezumu vilkšanas sacensībās izcīna pirmo vietu

Mārīte Dzene, Alūksnes ziņas, 22.11.2013

Jaunannas pagasta piemājas saimniecības “Dekšņi” īpašniece Alita Meijere ar zirgu Dāvana Zirgu audzētāju dienās izcīnīja pirmo vietu vilkšanas sacensībās. Tās tika rīkotas pirmo gadu Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas rīkoto sacensību un semināru laikā Jelgavas novada Ozolniekos.

Ir gatava pārstāvēt novadu ārzemēs

“Gribu uzsvērt, ka katru gadu sacensībās piedalos par saviem personiskajiem līdzekļiem, saņemot draugu atbalstu. Taču es pārstāvu Alūksnes novadu, tāpēc būtu priecīga un pateicīga, ja pašvaldība varētu sniegt finansiālu atbalstu vai arī palīdzēt nodrošināt transportu. Mans zirgs Dāvana ir atzīts par stiprāko Latvijā šajā gadā. Ja būtu atbilstošs zirga iejūga inventārs, varētu piedalīties arī sacensībās ārpus mūsu valsts, nesot Alūksnes vārdu pasaulē,” atzīst A.Meijere.

Lai tiktu uz zirgu audzētāju dienām Ozolniekos, viņa apzvanīja gandrīz pusi Latvijas, lai varētu atrast transportu zirga aizvešanai. Beigās izglāba draudzene. “Ja es kaut ko izdomāju, tad arī izdaru. Lai tur vai kas!” saka A.Meijere. Viņa secina, ka visa pietiek. Ja kaut kā trūkst, tad tas acīmredzot pagaidām nav vajadzīgs. Tomēr dalībai sacensībās ir nepieciešams atbalsts.

Šogad Alita ir piedalījusies trijās sacensībās, taču Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību centrā “Mušķi” rīkotās Zirgu audzētāju dienas bija īpašas. Tās notika pirmo reizi, lai popularizētu zirgkopības ciltsdarba rezultātus. “Piedalījos arī braucamā tipa zirgu konkūrā ar to pašu zirgu, lai pierādītu, ka Latvijas braucamie zirgi ir universāli. Ar tiem var gan vilkt smagus vezumus, gan jāt, gan lēkt pāri šķēršļiem. Turklāt tie ir ļoti mierīgi, nosvērti un paklausīgi,” skaidro A.Meijere. 

Veido augstvērtīgu aitu ganāmpulku

Alita viena pati savā piemājas saimniecībā audzē ne tikai zirgus bet arī aitas. Viņa priecājas, ka, par laimi, šogad neviens klaiņojošs suns nav nokodis kādu aitu. Ir piedzimis kumeliņš, kas piepulcējies 8 zirgiem. Ar tiem saimniece strādā, lai zirgi būtu mācīti gan dažādiem lauku darbiem, gan izjādēm un izbraucieniem, gan sacensībām. “45 aitu ganāmpulks uztur saimniecību un nodrošina iztiku. Zirgi to nespēj. Aitas ir “Latvijas tumšgalves”, bet auns – “Merino” šķirnes, lai izaudzētu tādu ganāmpulku, kādu vēlos. Man ir svarīgi iegūt vairāk aitas gaļas, kas būtu augstvērtīga, garšīga un veselīga,” skaidro A.Meijere. Viņa uzsver, ka aitu galvenais barības avots ir saimniecības bioloģiskie zālāji. Lai gan “Dekšņi” nav reģistrēta kā aitu šķirnes saimniecība, Alita cenšas ievērot ciltsdarba noteikumus.

Popularitāti vairo TV šovs

Protams, Alūksnes un apkārtējos novados daudzi ir ievērojuši, ka A.Meijere ar saviem zirgiem dod iespēju gan bērniem, gan pieaugušajiem vizināties pajūgā vai kamanās, kā arī jāt zirga mugurā. Zirgi vienmēr ir izpušķoti, lai radītu svētku noskaņojumu. Gadās arī vizināt kādu jauno pāri, kas jaunu dzīvi vēlas sākt, dodoties uz baznīcu zirga pajūgā. “Drīz būs ziema. Tad “Dekšņos” ierodas tie, kuri vēlas braukt kamanās,” saka A.Meijere. Iespējams, pēc Alitas dalības televīzijas šovā “Saimnieks meklē sievu” interese par “Dekšņu” saimnieci būs pieaugusi. “Šovs bija aizraujošs. Tajā guvu jaunus draugus un iespaidus, arī pieredzi. Taču mans galvenais mērķis ir veiksmīgi piedalīties zirgu pajūgu braukšanas sacensībās, un tas man arī lieliski izdodas. Tomēr reizēm ir vajadzīgs arī kāds pārgalvīgs solis,” atzīst A.Meijere. Ja vēlas uzzināt vairāk, jāskatās šovs.

“Dekšņu” saimniece Alita Meijere ir gandarīta, ka viņai ar zirgu Dāvana ir izdevies ne tikai izcīnīt uzvaru vezumu vilkšanas sacensībās, bet arī apliecināt braucamo zirgu daudzpusību, startējot arī konkūrā.

Foto: no LŠZAA arhīva

Pārpublicēts ar “Alūksnes ziņu” atļauju.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums