Igaunijas sporta zirgu vērtēšanas fināls Kurtnā – papildināts

Igaunijas jaunzirgi 2015.gadā tika vērtēti reģionālās skatēs, no kuriem 35 labākie (12 divgadīgas ķēves, 13 divgadīgi ērzeļi/kastrāti, 10 trīsgadīgi ērzeļi/kastrāti) kvalificējās finālam Kurtnā, netālu no Tallinas, 31.oktobrī. No pieteiktajiem zirgiem nebija atvesti tikai divi, kas abi pieder vienai saimniecībai, līdz ar to par tituliem cīnījās 33 zirgi. Lielākā daļa zirgu bija ar Beļģu siltasiņu vai KWPN izcelsmi, gan pašaudzēti, gan importēti. Zirgi tika vērtēti pēc 10 pazīmēm: tips, ķermenis, priekškājas, pakaļkājas, soļi, rikši, lēkši, lekšanas tehnika, lekšanas kapacitāte, uzvedība.

Jaunzirgus vērtēja un vērtējumus komentēja Stefaan de Smet no Beļģijas. Savos komentāros profesors bija visai maigs un nekonkrēts, piemēram, gandrīz visi zirgi izpelnījās apzīmējumu “quite nice horse”. Pat acīmredzamām kāju kļūdām (pirkstu vērsums uz āru, mīksti vēzīši, izteikta priekškāju airēšana gaitā) netika pievērsta uzmanība, vismaz nekas netika komentēts. Vairāk tika runāts par tipu – beļģis vēlējās redzēt taisnstūrveida formāta zirgu ar pietiekami garām kājām. Piešķirot balles, vērtētājs nevairījās izmantot puspunktus, viņa “mīļākā” atzīme ir 7,5.

Divgadīgās ķēves veidoja diezgan neviendabīgu grupu, kurā izvirzījās viena līdere. Sākumā liela problēma bija pierunāt ķēves iet pa uzlikto koridoru, jo ķēves bija uztraukušās un laukuma darbinieki nepietiekamā skaitā un nedarbojās tik koordinēti, kā nepieciešams. Rezultātā kādas 5 ķēves pārleca manēžas nožogojumam un tika ilgstoši ķertas, zaudējot laiku.

Par uzvarētāju kļuva Herrera (Hugh Grant de Muze BWP – Terror BWP) – neliela, pasmalka (163-187-19), ar izteiktu ķēves tipu, skaistām, plašām gaitām un pārliecinošu lēcienu. Labākā lēcēja bija Zangershaides ķēve Calana de Muze Z (Clapton HL – O’Brien KWPN), kurai tomēr pietrūka izteiksmīguma eksterjerā, auguma (156cm), kā arī beļģu vērtētājs šaubījās par kapacitāti.

Viena ķēve bija iegūta no Latvijā, Lācīšu staļļos iepriekš vaislā izmantotas ķēves Liforīnas – Jacqueline (Jackson van het Dauwhof BWP – Lascadell HL).

IMG_0579

Divgadīgie ērzeļi/kastrāti bija labāk sagatavoti un tikai viens izleca no manēžas, kā arī izpalika ilgstošā zirgu dzenāšana. Kā pirmais “uzstājās” impozants Beļģijā dzimis ērzelis Natkingkey SR no Numero Uno KW. Būdams ļoti liels savam vecumam (173.5-195-22), ar izteiktu ērzeļa tipu, kā arī labu lekšanas tehniku, viņš tomēr netika galā ar attālumu novērtēšanu un nespēja parādīt savu kapacitāti pilnībā. Ļoti elastīgs un akurāts bija dūkanais Special N (I’m Special de Muze BWP – Padinus KWPN). Vincent no Carlos V un vēl vienas Lācīšu ķēves Bettinas (no Carpaccio HL) bija neliels (159cm) un izskatījās vairāk pēc ķēves nekā ērzeļa, tomēr lieliski tika galā ar lekšanu – viegls, domājošs, akurāts, ar labu tehniku, vērtētājs izteicās, ka šis zirgs viņu pozitīvi pārsteidzis.

Vienīgais Latvijas šķirnes zirgs (tomēr ar Oldenburgas pasi) bija “3 Vītolu staļļos” dzimušais Cardos no Corall – Arāvija no Amadeus. Ļoti liels (171cm), ar plašiem lēkšiem un milzīgiem lēcieniem, Cardos tomēr nespēja iekļauties paredzētajos attālumos starp šķēršļiem.

Par uzvarētāju šajā grupā kļuva Bavarotti von Seeder (Balou du Rouet OLD- Emilion KWPN)- diezgan elegants, bet īskājainas uzbūves zirgs ar labām gaitām un lecienu, akurāts.

Trīsgadīgo ērzeļu/kastrātu grupā parādītie zirgi bija kvalitatīvi un labi sagatavoti. Jau pirmais – Carell N (Cornet’s Balou OLD – Haydn KWPN – Beg XX) – uzstādīja augstu latiņu pārējiem konkurentiem, jo bija pietiekami liels (169cm), garkājains, izcēlās ar ļoti labiem lēcieniem un lielu kapacitāti. Sākumā zirgs bija satraucies un nespēja parādīt labus soļus, kas neļāva iegūt uzvaru šajā grupā (III vieta) – pēdējā izvadē soļi izrādījās pavisam labi, bet bija jau par vēlu. Kā trešais startēja Carell N tuvs radinieks Cahir N (Cornet’s Balou OLD – Beg XX), kurā vairāk bija tīrasiņu ietekmes – mazāks augums, vieglāks tips ar pazemu kaklu, plašāki, bet vairāk uz priekšu krītoši lēkši. Šis zirgs bija ārkārtīgi entuziastisks uz lekšanu un pa manēžu nesās lielā ātrumā, tajā pašā laikā vienmēr sakopojoties pirms šķērsļiem, un parādīja ļoti labus refleksus lecienā un lielu kapacitāti, kaut gan leciena tehnika nebija ideāla. (II vieta)

IMG_0594

I vietas ieguvējs KWPN ērzelis Heracles (Verdi KWPN – Padinus KWPN) bija “vispilnīgākais” zirgs visā pasākumā – glīts, elegants, ar optimāliem izmēriem (170-193-21.5), ar labām, elastīgām gaitām, labu līdzsvaru, pārliecinošu lēcienu, koncentrējās uz šķēršļiem un pārvarēja tos akurāti un ar pareizu tehniku (9-9).

Sagatavoja Anna Veidemane

Foto Laine Orbidāne

Visi vērtēšanas rezultāti

IMG_0530

Sporta zirgu vērtēšanas fināla priekšvakarā Beļģijas siltasiņu audzētāju organizācijas eksperts Stefans De Smets, seminārā par Beļģijas siltasiņu zirgu ciltsgrāmatas audzēšanas mērķiem un selekcijas programmām, vērsa klausītāju uzmanību uz svarīgāko, kam pievēršama uzmanību augsta līmeņa sporta zirgu iegūšanā. Pēc lektora vārdiem, trīs galvenās pamatlietas augsti kvalitatīvam sporta zirgam – darbaspējas, veselība un funkcionāls eksterjers, ar to saprotot tādu eksterjeru, kas zirgam atļauj strādāt viegli un ilgstoši.

Beļģijas siltasiņu zirgu selekcijas programma paredz izaudzēt viegli jājamu, inteliģentu, reaktīvu zirgu ar pareizi veidotām kājām, labu veselību. Vēršot uzmanību uz sporta zirgu vērtēšanu, Stefans De Smets atzīmēja, ka vērtētājam pirmām kārtām jāskatās uz zirga kopējo veidolu, tikai pēc tam analizējot eksterjeru pēc atsevišķām ķermeņa daļām.  Vērtētājam svarīgi ir pamanīt zirga pozitīvās puses, tikai pēc tam analizēt negatīvo, izvērtējot negatīvās īpašības saistībā ar zirga izmantošanu.

Sagatavoja Laine Orbidāne

Zināšanas zirgu vērtēšanā Igaunijā papildināja vērtēšanas eksperti: Laine Orbidāne, Anna Veidemane, Kārlis Neilands, Dzintra Puriņa, Aija Luse un Jolanta Jēkabsone

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums