Piedāvājam tulkoto rakstu par zirgu audzēšanu jātnieku prasību rakursā.

Šis jautājums nodarbina daudzu audzētāju prātus. Vienā pusē ir tādi audzēšanas eksperti kā Bernard le Courtois, kas skaidri nodala šos abus virzienus.

Dollor du Murier, tāpat kā viņa tēvs, ir slaveni ar to, ka producē zirgus, kas ir pārāk smagi jājami amatieriem.

Bet vai ērzeļiem, kas ir izslavēti kā augsta līmeņa sporta zirgu ražotāji, būtu jārada arī tādi zirgi, ar kuriem dāmām doties lēnā izjādē pa Boloņas mežu? Nē, šim nolūkam ir daudz citu ērzeļu. “

rubinstein

Rubinstein

No otras puses, respektējam arī franču audzētāja Arnaud Evain viedokli: “Nav divu tirgu. Čempionu var atrast, ja meklē virs vidējā zirgu līmeņa un pavadot veiksmei. Kraque Boom Bois Margot kļuva par Eiropas čempionu ne jau tāpēc, ka rūpīgi tika izvēlēts viņa vecāku pāris, ne tāpēc, ka būtu bijuši kādi specifiski treniņi, bet tāpēc, ka Oko Doki finālā nogāza pirmo šķērsli.”

Arnaud Evain tic, ka šis zirgs varētu būt arī gana labs, lai viņa sieva dotos izjādē pa mežu ar brīvām pavadām… un kā piemēru min kādu savu draugu, kuram pieder viens no veiksmīgākajiem pasaules sporta zirgiem, ar kuru darbadienās jāj īpašnieks, bet tikai nedēļas nogalēs – profesionālis.

Jazz

Jazz

Cilvēki bieži saka, ka zirgi ar Jazz izcelsmi ir tikai profesionāļiem. Vai tiem jābūt nedaudz trakiem, lai nokļūtu reitingu virsotnēs. “Atceraties Rubinšteinu? Viņš pats bija viegli jājams, kā arī producēja zirgus gan amatieriem, gan arī profesionāliem jātniekiem. Jazz pēcnācēji, tāpat kā daudzu citu ērzeļu pēcnācēji, ir augstas kvalitātes, bet nav viegli jājami. Bet pēc mūsu domām, mums ir jāaudzē tādi zirgi kā Rubinstein, kas dod iespēju veiksmīgi startēt augsta līmeņa jātniekiem, kā arī amatieriem.”

Martina Hannover, Rubinstein jātniece, stāsta: “Ir ļoti ļoti sarežģīti apkopot visu vienā zirgā. Ir skaidrs, ka jābūt gatavam kompromisiem. Bet ja mēs audzēsim zirgus priekš olimpiskajiem jātniekiem, kas ir mazāk kā 1 % no visiem, tā būs liela problēma – kur likt pārējos zirgus, kas nav izcilas kvalitātes, bet ar sarežģītu raksturu?  Pēc mūsu domām, Vācijā ir nepieciešami zirgi ar labu raksturu pat vairāk kā ar labām kustībām. Es teiktu, ka top konkūra zirgam vispār ir jābūt mazliet atšķirīgam, – ar milzu drosmi.

 

Nīderlandes audzēšanas eksperts un vadošais zirgu dīleris Paul Hendrix saka, ka tas ir atkarīgs no konkrēta ērzeļa. “Esmu profesionālis, bet pērkot jaunu zirgu vai kumeļu, jums nav informācijas par jājamību, tāpēc vienmēr jāskatās izcelsmē – ja tur redzat tādus ērzeļus kā piemēram Indoctro, varat būt droši, ka tas būs lielisks amatieru zirgs. Indoctro producējis daudzus zirgus, sākot no Olimpiāžu un Pasaules kausu finālistiem, līdz lieliskiem amatieru zirgiem ar fantastisku jājamību un raksturu.

indoctro

Indoctro

ASV konkūra “guru” George Morris ir tādās pašās domās: “Ja es gribu nopirkt zirgu savai tantei, man nevajadzētu skatīties uz tīrasiņa Forrest līniju no Shutterfly, bet ja vēlaties audzēt labāko no labākajiem un jums jau zirgu ir par daudz, tad tādu vienmēr var pārdot un nopirkt vietā citu.”

Tālāk uz ziemeļiem, – Zviedrijā, kur audzēšanas mērķis ir abas mērķauditorijas – amatieri un profi, Flying audzēšanas direktora Karl-Henrick Heinsdahl viedoklis ir sekojošs: “Dažas līnijas ir labu temperamentu un piemērotas jāšanas skolām un arī kā sporta zirgi. Zviedrijā mums konkūrā ir Irco Marco līnija – tie ir zirgi ar ļoti labu jājamību, ļoti jūtīgi, nedaudz lēnaudzīgi, bet jūs tos varat izmantot vairākiem mērķiem. Irco Marco viens no vaisliniekiem, ir producējis vairākus atzītus ērzeļus, kas ir piemēroti gan sportam gan tālākai audzēšanai.

King_Louie_by_irco_Marco

King Louie no Irco Marco

Ulf Mōller, kas gatavojis vairākus no izcilākajiem jaunajiem zirgiem Hāgā, Vācija, saka: “Zirgam ir jābūt gatavam izturēt slodzi un smagus treniņus. Bet sākumā bieži vien šie zirgi ir nedaudz par sarežģītu normāliem jātniekiem. Ja jums ir izcils zirgs, tad jums tam ir jāatrod pareizais jātnieks. Iejādes zirga veiksmes pamatā ir 40 % kvalitāte un 60 % treniņi. Konkūra zirgam procentuālā attiecība ir savādāka – 60 % kvalitāte un 40 % treniņi.

Wolfram Wittig, kurš pats ir unikāls Grand Prix līmeņa iejādes jātnieks un treneris vairākiem izciliem iejādniekiem , ieskaitot Isabell Werth, tai pašā laikā kopā ar sievu audzē veiksmīgus iejādes zirgus, pārsvarā no sava ērzeļa Breitling. “ir diezgan riskanti tādā veidā noteikt audzēšanas virzienus. Jā, daudzi iejādnieki prasa “karstākus” zirgus, ok, mēs fokusēsimies uz tādu audzēšanu, bet ja zirgi nesasniegs top sporta līmeni, ko darīt ar šiem zirgiem? Viņi būs bīstami jātniekiem, kuri nav pietiekoši profesionāli. Top sporta līmenim ir nepieciešami patiešām talantīgi zirgi ar labām kustībām, labu raksturu, bet ja viņi ir tikai “karsti”, bez kustībām – ko tad ar tādiem darīt? Labs zirgs ir labs zirgs. Tāds piemērs ir Satchmo. Viņš nekad nav baidījies, arī uz apbalvošanu vienmēr dodas skaistā solī bez bailēm.”

satchmo-isabell-werth

Isabell Werth ar Satchmo

“Grand Prix zirgam arī ir jābūt ar labu raksturu, un mums ir jākoncentrējas uz tādu zirgu audzēšanu, citādi mēs aiziesim nepareizajā virzienā. Nevienam nav vajadzīga bīstama jāšana. Mums ir jāatrod zelta vidusceļš, lai audzētu zirgus, kas der visiem”.

Pēc horsebreedersmagazine.com materiāliem rakstu sagatavoja Aija Luse.

Kā ar jājamību ir Latvijā audzētiem zirgiem?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums