WBFSH/Rolex reitingi 2018 Latvijas kontekstā

Katru gadu WBFSH (World Breeding Federation for Sport Horses, latviski – Pasaules sporta zirgu audzētāju federācija) apkopo un publicē sporta zirgu reitingus visās trīs olimpiskajās disciplīnās dažādās kategorijās – individuāli zirgi un to audzētāji (audzētāju veikums pašlaik netiek apkopots, ja ir vairāki zirgi reitingos), ciltsgrāmatas (punktus sakrāj vienas ciltsgrāmatas visi starptautiskā līmenī startējošie zirgi) un vaislinieki. Pirmie WBFSH reitingi tika publicēti 2004.gadā un šajos 15 gados ir kļuvuši no statistikas par vērtīgu darbarīku zirgaudzētājiem, kā arī ietekmē nākotnē notiekošo, jo, protams, “lielie vārdi” – ērzeļi, kuru pēcnācēji jau sakrājuši punktus reitingam – no iekļūšanas Top 10 kļūst tikai iekārojamāki. Arī viņu dēli vaislinieki noteikti dabū vairāk ķēves; pēcnācēju, it sevišķi kumeļu, cena pieaug. Otrs reitings ar daudz nesenāku vēsturi ir Horsetelex ISV/IPV reitingi, kas ņem vērā arī jaunāku zirgu rezultātus, izmanto sarežģītāku algoritmu un ir pieejami par maksu.

Iejādes ērzeļu reitings

Iejādes reitingā joprojām dominē Donnerhall ar diviem dēliem – De Niro un Don Frederico, un trīs mazdēliem – Diamond Hit, Dimaggio un San Remo. Otrs “lielais vārds” ir Sandro Hit ar diviem dēliem San Remo un Stedinger. Trešā grupa ir Jazz ar dēlu Johnson. Šķiet, ka visietekmīgākā ķēve šajā reitingā ir Loretta – māte pusbrāļiem Sandro Hit un Diamond Hit. Tikai 3.vietā esošais Rubin Royal ir neradniecisks ar pārējiem.

Donnerhall ir daudzskaitlīgākā iejādes līnija arī Latvijā. Joprojām ir pieejams 1995.gadā dzimušais Donnerbube II no “zelta krosa” Donnerhall x Pik Bube. Pats Donnerbube II gan savu zelta krosu vēl Latvijā atradis nav, jo vairāk kā 100 pēcnācēju vidū nav neviena iejādes zvaigzne, toties tie itin sekmīgi startē konkūrā un pat trīscīņā. No šī paša “zelta krosa” nāk arī Dream of Glory, kas ir tēvs Leonam un Dimantam Dantem. Leons, izmantots dažus gadus SIA “Princis”, ir tēvs Laikmetam, kas startē Lielo Balvu Krievijā (reitingā 2016.g.). Don Weltmeyer, no “zelta krosa” rezultāta Don Primero, arī nekādu paliekošu iespaidu nav atstājis, lai gan viņa meitas joprojām ir vaislas sastāvā. Gadu Tērvetē tika izmantots Don Hot Chocolate no Don Schufro (“zelta kross”), bet neviena pēcnācēja vairs Latvijā nav.

Par De Niro pozīciju reitingā pārsteigts neviens nevarētu būt, jo jau kopš 2012.g., kad noslīdēja otrajā vietā aiz Gribaldi, viņš ir bijis līderis. De Niro nav vienas zvaigznes tēvs, bet devis daudzus panākumiem bagātus zirgus. Latvijā tiek izmantots viņa dēls, Vācijā sertificētais Daramis, kura pēcnācēji vēl ir maz (14) un jauni, bet pamazām sāk parādīties ārpus mājas – vecākais no tiem, četrgadīgais Don Dior, šogad kļuva par LJF gada labāko jaunzirgu iejādē, bet trīsgadīgais Darling Boy – par Best in Show Latvijas zirgu skatē Rudens Pērle 2018. De Niro Latvijā ienācis arī caur De Fiero, kurš atstāja vaislas ērzeli De Lordo. Ar kurjerpasta palīdzību (mākslīgā apsēklošana) Latviju sasnieguši De Niro izcilā dēla, sporta ērzeļa Desperados, dēli Decurio un Da Silva, abiem pa pāris pēcnācējiem.

Sandro Hit, kurš pats nav startējis neko vairāk kā jaunzirgu shēmas, ilgstoši netika uzskatīts par potenciālu augstākā līmeņa zirgu producentu. Nu jau pietiekami daudzi viņa pēcnācēji ir veiksmīgi Grand Prix zirgi, ne tikai glīti jaunzirgi; vislabākā šķiet kombinācija ar Donnerhalla meitām un mazmeitām (10 no 25 zirgiem reitingā). Arī 8.vietas ieņēmējs San Remo ir no Donnerhalla meitas. Stedinger (10.vieta) māte ir universāla ķēve Bold Fantasy no Landadel – Futuro, izmantota arī konkūra zirgu audzēšanai.

Latviju Sandro Hit vēl īsti nav sasniedzis; 4 pēcnācējus atstāja Sandro Fun (no Sandro Hit dēla Stoiber SN). Divi pēcnācēji, turklāt abi sertificēti kā vaislas ērzeļi, īstie brāļi Salano un San Selavi iegūti no San Amour (mākslīgā apsēklošana). Tāpat ar mākslīgo apsēklošanu ir iegūti pēcnācēji no Spielberg (Sunny Boy no Sandro Hit) un Sir Schneiders (Sir Donnerhall I no Sandro Hit).

Jazz, ilgstošs topa līderis laikā, kad lielākos panākumus iejādē guva holandieši, pamazām zaudē pozīcijas. Interesanti, ka ciltsgrāmatu reitingā neviens no šī gada 6 labākajiem KWPN iejādniekiem nav no Jazz (lai gan ir viens mazdēls un viens mazmazdēls). Jazz dēls Johnson (foto), 6.vietā, pats ir pasaules klases iejādes zirgs – 7.vieta 2015.gada reitingā. Johnson vecākie pēcnācēji ir tikai 12 gadus veci! Jazz aiziešana no reitinga būs maldīga. – ņemot vērā, cik daudz Jazz parādās jauno ērzeļu izcelsmēs Eiropā caur Vivaldi, Zack, Don Juan de Hus u.c.

2016.g. Latvijā sertificēts vaislas ērzelis Bretton Dream no Johnson zināmākā dēla Bretton Woods, pašlaik iegūti 4 pēcnācēji. Ir arī atsevišķi mākslīgās apsēklošanas augļi – no Firestone (no Johnson) un Don Royal (no Don Juan de Hus).

Rubin Royal no Rohdiamant ir pašlaik reitingā visaugstāk (3.vieta) esošais Rubinstein līnijas pārstāvis, nākamais ir viņa īstais brālis Romanov 16.vietā. Viens Rubin Royal dēls –  Rubin Class, bijis sertificēts un līdzās dalībai sacensībās atstājis 4 pēcnācējus.

Šī līnija Latvijā ir bijusi samērā populārā – visvairāk caur Rubinstein dēlu Rektoru, kurš gan pats krita 7 gadu vecumā. Pašlaik visražīgākais ir Rainy Day Blues (no Rosario) – iegūti vairāk kā 20 pēcnācēji, vēl jauni. Tērvetē iegūti vairāki Royaldik (no Royal Diamond) pēcnācēji. Ļoti mierīgi, pa vienai ķēvei gadā, joprojām darbojās sertificētais ērzelis Rhadamanthus (no Rohdiamant). Vairākus pēcnācējus atstājis Roki (no Rotspon). Tāpat arī Lord Rubinstein (no paša Rubinstein), kura kontā viens sertificēts dēls Rikardo. Zināmu piekrišanu guva Igaunijā pieejamais Heslegard’s Rubin dēls Ramses XII – iegūti vairāki pēcnācēji, no tiem divi sertificēti ērzeļi Ramverons Ramses XIII (no Roki meitas! dubults neplīst) un Rigli-Vu.

Jāsaka, Latvija ir iejādes zirgu lielvalsts un visinteresantākajā veidā. 2018.g. esam 13. vietā! Priekšā tādām ciltsgrāmatām kā PRE, Holšteina un British Hanoverian Horse Society (kurai pieder Karla Hestera jātais Hawtins Delicato). Ja paskatoties uz iejādes asinīm Latvijā šķiet, ka pārsvarā viņus redzam kā amatieru konkūra zirgus, tad iejādē viss ir otrādi – visi četri pārstāvji topā ir konkūra zirgi. Citās ciltsgrāmatās (ja neskaita Holšteinu) tomēr iejādē startē iejādes zirgi ar tradicionālu iejādes izcelsmi. Konkūra zirgs iejādē ir izņēmums – kā Cosmo 59, par kuru runā izcelsmes dēļ vien. Mums izņēmumi ir visi. Un tā ir bijis vienmēr.

Visvairāk punktus (72.vieta) ir sakrājis Zodiaks – 2008.g. z/s “Braslas” dzimis kastrāts no Zidane Velvet un Askonas – tās pašas Smiltenes Askonas (no Arulis – Vermuts), kas savulaik startēja lielos maršrutus konkūrā. Zidane Velvet (Concorde – Burggraaf) bija pieejams Igaunijā, un no viņa iegūti 7 kumeļi Latvijā. Pati Askona vēl ir dzīva, bet jau gados un diemžēl atstājusi tikai vīrieškārtas pēcnācējus.

Otrajā un trešajā vietā divi Aromāta pēcnācēji – Arlekino (no Gudvila meitas) un Arums (no Amuleta meitas). 2006.g. un 2009.g., kad šie zirgi dzimuši, visticamāk, tie bija iecerēti kā konkūra zirgi, jo Aromāta kā iejādes vaislinieka uzvaras gājiens atklājās 2011.g. ar Avansa startu Pasaules jaunzirgu čempionātā. 2016.g. Aromāts bija 33.vietā iejādes ērzeļu reitingā – starp Bretano II, Rotspon un Heslegard’s Rubin. Arlekino māte Glukoze diemžēl nav atstājusi nevienu meitu, toties Burtniekos ciltskodolā ir atstātas veselas trīs Aruma īstās māsas!

Arlekino

Ceturtajā vietā noslīdējis pēdējo gadu Latvijas lepnums – Rufa dēls Marakov jeb Remarks, dzimis “3 Vītolu Staļļos” 2000. gadā un pārstāv Lielbritāniju. Marakov 2015.gadā bija 58.vietā individuāli, šobrīd 125.vietā. Marakov māte Mazepa kritusi 2016.gadā, atstājot vienu meitu, šobrīd 4 gadus vecu (pārējie pēcnācēji krituši vai eksportēti). Mazepas kontā vēl viens Lielās Balvas zirgs – Kompass no Colibri.

Konkūra ērzeļu reitings

Jau otro gadu pēc kārtas pirmajā vietā ir Meklenburgas šķirnes pārstāvis Chacco Blue – ērzelis, kam sākotnēji, līdzīgi kā Sandro Hit, neprognozēja augstākā līmeņa sporta zirgu tēva statusu. Chacco Blue ir strauji izkāpis no topa vidusdaļas (35.vieta 2014.gadā) un šogad jau krietni atrāvies no pārējiem ar divkāršu pēcnācēju punktu daudzumu kā 3.vietas ieguvējam Casall. Chacco Blue dzimis 1998.gadā, tātad viņa pēcnācēji ir diezgan jauni un parādīšanās reitingā sakrīt ar pirmo pēcnācēju ienākšanu lielajā sportā. Latvijā sertificēts Chacco Blue mazdēls, “3 Vītolu staļļos” dzimušais Chadler (no Chaccato – Armitage), šogad gaidāmi viņa pirmie kumeļi.

Otrajā vietā šī reitinga veterāns, franču jājamzirgu ērzelis Diamant de Semilly. Viņa asinis ir izplatītas visās ciltsgrāmatās, kas nodarbojas ar konkūra zirgu audzēšanu, bet Vācijā vispopulārākais Diamant dēls ir Diarado. Mākslīgi apsēklojot, Latvijā ir iegūti kumeļi no diviem Diarado dēliem – Diarado’s Boy un Discar. Tāpat ir “mākslīgie” kumeļi no Ketanou (no Diamant dēla Kalaska de Semilly) un I’m Special de Muze (no Diamant dēla Emerald).

Trešajā vietā Caretino dēls Casall (dz.1999), kurš nesen beidzis savu izcilo konkūra zirga karjeru. Latvijā iegūti divi kumeļi no Lietuvā sertificētā Casall dēla Carleone, kā arī mazdēla Cobaschi (no Casall dēla Connor).

Ceturtajā vietā Cornet Obolensky, kura vārds arī nez vai prasa komentārus. Latviešiem gan vairāk viņš tuvs sirdij Kristapa Neretnieka jājamzirgu – Cornet dēlu sakarā, jo mums ir bijusi iespēja redzēt tādus pasaules klases zirgus kā Conte Bellini un Caramsin tepat Kleistos, kā arī šobrīd varam sekot Moon Ray panākumiem. Mākslīgās apsēklošanas ceļā iegūti kumeļi gan no paša Cornet Obolensky (2 kumeļi), gan viņa dēliem Corlensky G, Cornet’s Prinz, Cornetus (2 kumeļi), Columbus Z (2 kumeļi), gan mazdēliem Cool Crack (no Cornado, iegūti 2 kumeļi) un Comilfo Plus Z (no Comme il Faut) – respektīvi, audzētājiem interese ir. Sertificēts Latvijā dzimušais Cornetus dēls Corneliuss, šobrīd iegūts pirmais viņa pēcnācējs. Coradina KS, viens no veiksmīgākajiem Latvijas šķirnes konkūra zirgiem pēdējos gados, ir Cornet Obolensky mazmeita (no Corlensky G).

Piektajā vietā Kashmir van’t Schuttershof – beļģu ērzelis, kura ietekme tomēr nav nonākusi līdz Latvijai. Minēšu, ka iemesls varētu būt tas, ka ērzelis atzīts un izmantots tikai trijās Beļģijas un Franču jājamzirgu ciltsgrāmatās, ar kurām Latvijai nav ciešas saiknes. Viņa tēvs, Nabab de Reve (no Quidam de Revel), atrodas reitinga 10.vietā. Tikai pamazām arī uz austrumiem no Beļģijas sāk novērtēt šīs līnijas potenciālu, jo šis franču-beļģu konkūra zirga tips īsti neatbilst vācu ideālam – tāpat vāciešiem prasīja ilgu laiku atrast sev tīkamu  Diamant de Semilly vai Baloubet de Rouet pēcnācēju.

6.vietā Berlin (Caspar) no Cassini I pats dzimis 1994.gadā, bet pirmie pēcnācēji dzimuši 2004.gadā Nīderlandē, tātad ir vēl jauni. Nerunājot par Berlin, pat Cassini I Latvijā ir reta parādība. Sertificēts un 2 kumeļus atstājis importēts ērzelis Goldfinger B no Cassini Gold (Cassini I dēls); kā arī iegūti 4 kumeļi no nesertificētā Cassini I dēla Calinaro.

Heartbreaker dēls Toulon ieņem 7.vietu. “3 Vītolu Staļļos” iegūtas divas ķēvītes no Toulon dēla Twilight. No Heartbreaker pēcnācējiem Latvijā sertificēti ērzeļi ir Anytime Picobello Z (no Heartbreaker dēla Aertbreaker) un Hertog Jan (no Heartbreaker dēla Harley VDL).

Godpilnā 8.vieta Capitol I dēlam Cardento, kurš Latvijā pārstāvēts ar vienu vienīgu ķēvi – meitu Cairasini, kas ir māte sporta ķēvei KS Coradinai, kura šogad bijusi otrā labākā mūsu šķirnes pārstāve starptautiskajā arēnā. Pēc veiksmīgas dalības Eiropas čempionātā 2017.gada nogalē, ķēve pārdota uz Kanādu, kur aizvadījusi 2018.gada sezonu. Coradinas audzētāja ir Rūta Rasiņa (z/s “Zviedru Birzes zirgi”) un no viņas mātes Cairasines iegūti 11 pēcnācēji (vairāki no tiem – mākslīgi apsēklojot, tai skaitā ar pašu Cornet Obolensky), kā arī atstāta meita vaislā.

Pati labākā konkūrā šogad bijusi Grand Prix līmeņa debitante Idream, dzimusi kā Iglesia 2007.gadā Tērvetē no Irasir – Lavleisa no Lagerfeld. Pirmkārt jau interesanti, ka Irasir ir pusbrālis Cairasinei – no tās pašas mātes Rassasines. Un tās pašas audzētājas Rūtas Rasiņas ciltsdarba rezultāts, tādējādi padarot viņu līdzdalīgu divu labāko šī gada konkūra zirgu tapšanā. Tomēr Irasir ir interesants arī tīri statistiski – no viņa pavisam 15 pēcnācējiem Grand Prix līmenī konkūrā 2018.g. ir startējuši trīs. Idream nāk no Tērvetes ķēvju ģimenes, kas devušas arī citus dažāda līmeņa konkūra zirgus, un joprojām ir gana izplatīta Latvijā.

Irasir

Trešais Latvijas zirgs reitingā ir Daiņa Ozola audzētais Allegro no Aromāta un Gvidona meitas Gabijas. Allegro šobrīd ir 8 gadus vecs un pirmo gadu startē lielajos maršrutos ar krievu jātnieku Andreju Lisenko. Grand Prix maršrutos startē arī Allegro īstā māsa Alibi un pusbrālis Isidor no Irasir. Īstais brālis Akords bija sertificēts ērzelis un atstājis dēlu Apriori, kurš arī šogad debitējis Grand Prix Krievijā ar to pašu jātnieku kā Allegro. Arī šajā ģimenē nejaušību tātad nav.

Turklāt Aromāts ir arī Igaunijas sporta zirgu ciltsgrāmatas  (31.vieta konkūra reitingā; Latvijai 38.vieta) labākā zirga Alfonsa Ra tēvs. Ja ir vaislinieki, kas ir vienlīdz konkurētspējīgi konkūrā un trīscīņā, jo abās disciplīnās taču jālec, tad iejādes un konkūra apvienošana šādā līmenī ir tiešām neparasta.

Aromāts

Trīscīņas ērzeļu reitings

Jau ceturto gadu pēc kārtas līderis ir Contendro I, kurš izmantots vairākās ciltsgrāmatās, bet labākie trīscīņnieki pārstāv Hanoveru. Viņš arī 17.vietā konkūra reitingā. Latvijā izmantoti Contendro I mazdēli Conturio (mākslīgā apsēklošana, 2 kumeļi) un pēcnācējus atstājušais nesertificētais KWPN ērzelis Charmeur. Contendro I tēvs, leģendārais Contender, šogad ir trīscīņas ērzeļu reitinga 9.vietā. Konkūrā viņu no reitinga augšdaļas izspieduši jaunāki vaislinieki, to skaitā mazdēls Chacco Blue (1.vieta) un mazmazdēls Balou du Rouet (9.vieta), abiem Contender ir mātes pusē. Latvijā viņa ietekmīgākie dēli ir bijuši Colibri (21 gadu vecs, joprojām pieejams un, manuprāt, joprojām interesants variants viegla tipa ķēvēm) un Coleo, bet tālākās paaudzēs viņš ir daudziem.

Seškārtējais šī reitinga līderis – angļu pilnasinis Heraldik – ir 7.vietā sakarā ar likumsakarīgu paaudžu maiņu (Heraldik pats miris pirms 13 gadiem!). Tomēr virknei zirgu viņš ir mātes tēvs.

Ceturtajā vietā (un 9.vietā konkūra reitingā) ir Balou du Rouet, kuram šķietami nav nekāda sakara ar trīscīņu, tomēr, pateicoties pāris pēcnācēju izcilajiem startiem, sasniegta šī augstā pozīcija. Balou du Rouet mēs vislabāk pazīstam caur viņa dēlu, Lietuvā mītošo Bacardi. Latvijā izmantoti arī vairāki Bacardi dēli – Bacardi Boy, Baironas, Boržomis (sertificēti Lietuvā). Latvijā dzimuši arī 3 tiešie Balou du Rouet pēcnācēji, bet visiem Oldenburgas pases.

Pārējie ērzeļi reitingā ir ar nosacīti lokālu nozīmi. 2.vietas ieguvējs, franču jājamzirgs Jaguar Mail, pats startējis Olimpiskajās spēlēs konkūrā, bet būdams 3/4 angļu pilnasinis, ir piemērots trīscīņai. Courage II (3.vieta, Capitol I – Cor de la Bryere) un Ramiro B (6.vieta, Calvani – Wendekreis) ir nedaudz vecmodīgi izcelsmes konkūra vaislinieki, kas “atraduši sevi” kombinācijā ar Īrijas ķēvēm ar lielu pilnasiņu ietekmi. 5.vietā ir Traķēnes ērzelis Grafenstolz, pats ļoti labs trīscīņas zirgs līdz 3*** (tomēr nesasniedza visaugstāko līmeni pat ar Mihaelu Jungu seglos) ar veselu virkni mazpunktīgu, bet reitinga slieksni pārkāpušu pēcnācēju. Angļu pilnasinis Master Imp ir bijis izcils Īru sporta zirgu šķirnē, 1.vietā reitingā 2014.gadā, šogad 8.vietā. Top 10 noslēdz Jumbo –  leģendārs 1984.g. Lielbritānijas sporta zirgs, kurš bijis reitinga augšgalā jau kopš tā radīšanas.

Jaguar Mail

No Latvijas šķirnes zirgiem topā iekļuvuši trīs: Cadmium, Dālija un Guardiani. Cadmium (2154.vieta) dzimis kā Kadmij no Calliano – Diplomatka no Doms 2008.gadā z/s “Akmeņlauki” Zilupē, startējis 2** līmenī starptautiski, bet reitinga punktus savācis ar dalību 1* līmenī. Cadmium bijis arī Igaunijas čempions pieaugušo konkurencē. Cadmium māte nav dzīva, bet vaislā tiek izmantota viņa īstā māsa Cariatida un viņas meita Lukrecia, kā arī Diplomatkas meita Vaļdivija no Vibora.

Dālija (4782.vieta, Donnerbube II – Digna no Daions) dzimusi Kuldīgas CMAS, bet pēc tās likvidācijas kā gadiniece nopirkta un savas sporta gaitas trīscīņā uzsākusi z/s “Erlain”, pārstāvot Latviju Baltijas līmeņa sacensībās atvērtajā klasē CNC90. Iegūtais 1 punkts ir reitinga īpatnība, jo 2018.g. viņa starptautiski nestartēja. Reitinga gads ilgst no 01.10.17 līdz 31.09.18, tāpēc 2017.g. oktobra sacensības skaitās jau 2018.gada reitingā. Lai nu kā, ķēvei paredzēts atsākt starptautiskus startus šogad. Dālijas mātei Dignai ir 13 pēcnācēji, ieskaitot Somijas voltizēšanas komandas zirgu Kaladinu un Koridu (abi no Calano II), kas ar Mārtiņu un Magdalēnu Pilderiem veiksmīgi startējusi bērnu/junioru konkurencē konkūrā. Iejādes sacensībās startē Kadija no Kelvina.

Raksta autore Anna Veidemane ar Dāliju

Gunas Gavares audzētā ķēve Guardiani no Geibls – Amone no Artiks, dzimusi 2007.gadā, vairākus gadus startēja ar zviedru jauno jātnieci, tagad nonākusi Somijā, kur 2018.g. startējusi vienās starptautiskās sacensībās, uzstādot personisko rekordu. Amone ir devusi 14 pēcnācējus, no tiem divus konkūra zirgus, kas startējuši starptautiskā līmenī – Kastani (no Calando IV) un Progresu (no Poju), un divus sertificētus ērzeļus – Latango LS1581 un Ramzess LS1653 (kritis 3 gadu vecumā). Pašlaik Latvijā atrodas Amones meita Gandini un mazmeita Kipra, bet neviena netiek izmantota vaislā.

Ārpus reitinga šogad ir palikusi 3*** līmenī startējošā Koza Nostra (Calderon – Norvēģija no Nordiks) – vairākkārtēja Lietuvas čempione. Viņas oktobrī Strzgemā iegūtie punkti parādīsies 2019.gada reitingā. No visiem Latvijas zirgiem reitingā, tieši Koza Nostra visvairāk atbilst trīscīņas zirga prasībām – drosmīga, ar lielu lēciena kapacitāti, spēju ilgstoši un ātri lēkšot krosā, pietiekami labām gaitām, lai gan eksterjera nepilnības negatīvi ietekmē jājamību.

Kopumā Latvijas šķirne šajā reitingā ierindojas 55. vietā.

Visi 2018.gada fināla reitingi

Rakstu sagatavoja LŠZAA valdes locekle Anna Veidemane.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums