Kvalitatīva vaislas ķēve – zirgaudzētāja veiksmes stāsts


Apzinoties mūsu pašreizējo ekonomisko situāciju un piesātināto tirgu ar vidējas  un pat sliktas kvalitātes zirgiem, kā arī augstās starptautiskā tirgus prasības pēc  labiem un sagatavotiem sporta zirgiem, katram zirgaudzētājam pienācis laiks izvērtēt, kādam mērķim tiek audzēti viņa zirgi.

Vai tā ir vēlme izaudzēt savam priekam un savas ģimenes vajadzībām dažus zirgus, vai tā ir hobija zirgu audzēšana pārdošanai, vai tie ir jau augstāki mērķi – zirgaudzēšana kā profesionāla nodarbe ar daudzu gadu pieredzi labu sporta zirgu audzēšanā, protams – ar iespēju nopelnīt.

Ikvienam audzētājam jāapzinās, ka kvalitatīva zirgaudzēšana pārsvarā ir pārtikušas valsts iedzīvotāju nodarbe, kur atsevišķais audzētājs nepaļaujas uz valsts atbalstiem un tādu tur vispār nav. Zirgaudzēšana ir ilgtermiņa process ar samērā lieliem ieguldījumiem, labām zināšanām, spēju orientēties pat starptautiskā mēroga jātnieku sporta sasniegumos un tirgus tendencēs. Tādēļ daudziem mūsu zirgaudzētājiem jāuzdod sev jautājums – „vai es to spēju izdarīt labi un vai man pietiks līdzekļu šai samērā nerentablai nozarei?”

Maldīgs ir to audzētāju viedoklis, kuri uzskata, ka valsts subsīdijas jāsaņem par jebkuru izaudzētu tīršķirnes kumeļu vai jaunzirgu. Mūsu valsts nelielais atbalsts ir mērķēts uz tiem zirgaudzētājiem, kuri godprātīgi (gribu šo vārdu uzsvērt) veic ciltsdarbu un izaudzē ģenētiski kvalitatīvus zirgus. Šeit ir ietverta kvalitatīva vaislas materiāla izmantošana un pāru atlase, piemērotas mītnes, kvalitatīva ēdināšana, nagu kopšana, kustību nodrošināšana,iespēju robežās arī jaunzirgu trenēšana un darba spēju pārbaude.

Apzinot mūsu zirgaudzētājus, reti ir tie, kuri domā par kvalitatīva vaislas materiāla, tieši vaislas ķēvju izaudzēšanu ne tikai savām vajadzībām, bet arī citu audzētāju vajadzībām. Ir tomēr atšķirība starp sporta zirga vai vaislas materiāla izaudzēšanu. Ļoti daudzas zirgaudzēšanas saimniecības jau daudzus gadus nespēj apmierināt pieprasījumu pēc  labām vaislas ķēvēm. Vairākiem jauniem, nopietniem potenciāliem zirgaudzētājiem gandrīz nav iespēja iegādāties jaunas, kvalitatīvas un veselas mūsu šķirnes vaislas ķēves. Tādēļ arī nav ko uztraukties, un pārmest par patriotisma trūkumu zirgaudzētājiem, kuri mūsu šķirnei radniecīgas ķēves ieved no citām Eiropas valstīm, jo paši mēs savā valstī nevaram atražot pietiekošā skaitā kvalitatīvas vaislas ķēves un nespējam iedarbināt mehānismu, kas varētu izpausties kā lielāks atbalsts tieši kvalitatīva vaislas materiāla audzētājiem.

Šobrīd vaislas ķēves prestižs mūsu valstī ir zems. Daudzi audzētāji ķēvi sāk izmantot vaislai vai arī pārdot citiem tikai tad, kad viņa nekur citur vairs neder – ne sportam, ne eksportam, ne darbam. Nepietiekamu zināšanu un finansiālu iemeslu dēļ mūsu zirgaudzētāju ganāmpulkos bieži parādās lēti iegādātas vai zirgu apmaiņas ceļā iegūtas ķēves, kuras jau ir izbrāķējuši vairāki iepriekšējie īpašnieki. Bieži tās ir ķēves ar kļūdainu eksterjeru, cienījamā vecumā un pārāk „raibu” izcelmi, kurām ir gandrīz neiespējami piemeklēt pareizo ērzeli. Tās ir arī ķēves ar lielām veselības problēmām (īpaši elpošanas), maz auglīgas, nav pienīgas vai slikti „glabā” kumeļu, utt. Dažreiz, lai no šādām ķēvēm iegūtu pēcnācēju, ir pārāk daudz jāpiepūlās un arī daudz līdzekļu naudas izteiksmē tiek ieguldīti veterinārajiem pakalpojumiem. Iegūstot pēcnācējus no mazkvalitatīvām ķēvēm, zināmā mērā mēs graujam Latvijas šķirnes zirgu prestižu, kā arī degradējam vienu otru samērā labu vaislinieku.

Visiem ir zināma vaislas ķēves lielā nozīme zirgaudzēšanā. Ģenētiski ķēve iedod kumeļam vismaz 50% no sevis un pat vairāk. Tā iedod kumeļam ne tikai izskatu, raksturu, temperamentu un darba spējas, bet dažreiz pat dažādas citas maznozīmīgākas gan labās, gan sliktās īpašības. Labu ķēvi aplecinot ar viduvēju ērzeli var iegūt labu kumeļu, bet bieži, aplecinot ne tik labu ķēvi ar izcilu ērzeli, iegūst viduvēju kumeļu. Ir iespējams, ka pēcnācējs  var mantot dažas īpašības pat no sestās paaudzes priekštečiem, ja tikai audzētājs tās apzinās. Tātad audzētājam labas vaislas ķēves ir zināma  bagātība un zirgaudzēšanas daļējs veiksmes stāsts.

Mūsu ciltsdarba organizācija vienmēr ir apzinājusies vaislas ķēvju nozīmīgo lomu zirgaudzēšanā. 2014.gadā izdevās izvērtēt lielu skaitu Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēvju un projekta noslēgumā izdevām bukletu ar šo ķēvju aprakstu. Turpmāk mēģināsim izvērtēt arī Latvijas šķirnes sporta tipa vaislas ķēves.

Šobrīd gribam uzrunāt savus zirgaudzētājus ar labu vaislas ķēvju materiālu un tos, kuri vēlas strādāt mērķtiecīgi, pieteikties un kļūt par šķirnes zirgu audzēšanas saimniecību kandidātēm. Šeit neiet runa par liela apjoma šķirnes saimniecību veidošanu. Arī ar dažām kvalitatīvām ķēvēm zirgaudzētājs ar laiku var tikt apstiprināts par šķirnes zirgu audzēšanas saimniecību. Savukārt mūsu organizācijas uzdevums būtu cīnīties par lielāku valsts atbalstu tieši kvalitatīvu vaislas ķēvju audzētājiem un šķirnes zirgu audzēšanas saimniecībām.

Gribas vēlreiz pateikties tiem zirgaudzētājiem, kuri savā darbībā spēj ne tikai darboties savās interesēs, bet domā par Latvijas šķirnes zirgu saglabāšanu valstī kopumā.

Informācija par šķirnes saimniecību atestācijas kārtību

LŠZAA ciltsdarba speciāliste Dzintra Puriņa

* Raksta pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas ar LŠZAA nav atļauta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Sekot Mums